Pravljenje PBN-a

Posto bi da smanjim troskove za SEO, resio sam da napravim svoj PBN.
Interesuje me koliko bi trebao da imam Tier 1 sajtova? Kako bi trebao da ih organizujem? Tipa 2 expired domena, 2 tumblr, 1 blogger ili weebly, da li uopste koristiti WEB 2. za Tier 1?

Drugo:
Koliko svaki sajt u tier 1 treba da ima linkova od Tier 2. ?Pretpostavljam da Tier 1 treba da budu relevantni sajtovi slicne ili iste tematike, da li je to slucaj i sa Tier 2? Interesuje me i ovde organizacija. Da li WEB 2, direktorije, Article submite linkovi itd.

I jedno pitanje koje nije bas u ovoj temi, da li valja koristiti expired domen koji ima DA, PA, SF, TF za money site? Ili je bolje uzeti nov domen?
Unapred hvala na pomoci.

Nisam citao dalje od recenice: Smanjim troskove za SEO i pravljenje svog PBN-a.

Pa me zanima kako ces to smanjiti troskove? Ja sam uvjeren i odustao sam kada sam vidio koliko to kosta kada sam radis. Kada sam radis PBN onda ili moras imat jeben projekt koji ce to da vrati ili moras prodavat drugim ljudima.

A ako si mislio na PBN sa fiverra koji kosta 5$, pa da ne platis to pa ces ti sam napraviti onda ti je moj savjet nemoj, trosis vrijeme.

1 Like

Nisam se lepo izrazio. Mislio sam da smanjim troskove na duze staze, naravno da na pocetku imas trosak, ali za kasnije ces smanjiti.

Kako ces dugorocno smanjiti?
Pa nemozes na jedno te isti PBN trpat samo svoje linkove, to ti je pattern. Moj savjet ti je da zgooglas PBN patterns and how to detect PBN.

Nije komplicirano, ali dobit ces cjelu pricu kako to treba izgledati, naravno ako radis ozbiljni PBN.

Za ozbiljni PBN moras mixat:

  1. moras imat i dropped i new domains
  2. moras imat who is fake za svaki domen
  3. moras imat vise servera, no isto tako ne svaki site na novi server jer to je isto patern.
  4. moras imat vise domain registranta

Sigurno sam jos neke bitne stvari zaboravio, ali evo ukratko to je to. Znaci ako ides sa 10 stranica moras iamt barem 3-4 hosta, 2-3 registra, 4 dropped i 6 new domains, i tako odprilike nekako. No na 10 nije toliko ni bitno, bitno je kada ides sa ogromnim PBNom od 100 siteva, onda stvari postaju jako bitne.

2 Likeova

Što točno misliš pod “fake”, zskriven ID ili baš pod fake imenom, i što ako ćeš kasnije imat problema s dokazivanjem vlasništva ili šta već?

Fake mislimd a ti 90% siteva nesmije biti sa skrivenim who.is. Znaci mora se vidjet tko si i sto si. Naravno ako sus vi sitevi na tvoje ime onda je to jasno svima da je to PBN, pa moras praviti fake podatke.

I tvoje pitanje o dokazivanju vlasnistva je jedno od onih koje bi trebale brinuti osobu koja pravi PBN.

Zato vecina njih koristi masked who.is ili privacy ili kako vec se to zove.
No zar nije sumnjivo da 100 backlinkova prema nekom siteu i svi su sa hiden privacy? A google dobro zande omjer posttka regularnih siteva s who.is privacy i bez who.is i vjeruj mi debelo je u korist bez who is privacy.

EDIT:
No ja sam samo teoreticar. Imamo mi na forumu praktikanta, iako mozda jos mlad jer site za koji je radio PBN ima godinu dana. Pa mozda on kaze nesto visee @Anteloff .

1 Like

Zanimljiva informacija, ima mi smisla, imaš neki link na neku studiju vezano za ovo?

Ovo sa C block-om znam da radi, pretpostavljam da je ovo slična stvar gledano sa strane google-a

E to mi je trebalo. Hvala @dadaas
Necu ja veliki PBN da pravim, max 10 u tier 1. Kombinacija sajtova sa exp domenima i novim i WEB 2.
Sto se hostinga i servera tice imam 2 i jos jedan cu da uzmem. Ostalo ce na free da ide.
Proguglacu jos malo kako sve da ukomponujem.

Nemam, ovo sam dobio usmenu predaju preko skypea od covjeka koji je drzao 1000 siteva u PBNu.

nakraju je bio busted. No on je to radio radi prodaje. Kad se sve stavilo na kup zaradio je. Zato je i @Anteloff valjda krenuo pravit sam sebi PBN jer ovima se ne isplati vjerovat. Jer mala greska is ve ode kvragu, a kad te Google markira kao da tvoj site ima veze s PBNom, vjerujem da je to jako gadna stvar.

http://authoritywebsiteincome.com/build-private-blog-network
Jedan od boljih tutoriala vezan za pravljenje PBN-a no mislim da ti ovo nije jeftina solucija za duze staze jer treba ti preko 1000 dolara sigurno za 10 sajtova ne racunajuci tvoj trud. Mislim da ne bi trebao mijesati web2.0 koji linka na money sajt i pbn jer ce te google lakse otkriti. I preporucujem ti da nadjes neki vps od nekih 10-15 dolara godisnje sa npr 128 mb gdje ces hostati svoje sajtove jer ces imati IP addresu. Naravno to su unmanaged serveri ali mozes savladati da postavis i hostas jedan manji sajt poput brzo cak negdje i na forumu je neko pisao tutorial za ovakav tip servera.
btw, volio bih cuti iskustva jos nekih clanova sa pravljenjem web2.0 ili PBN i da li je moguce naci bez scrapeboxa expired domene tumblr, wordpress i slicno.

Imas tutorijale kako rucno mozes naci te expired web 2.0. Ali toliko ljudi vec ima scrapebox i custom amde programe da gotovo sve sto valjda pohvataju ko muhe.

za PBN moje misljenje je isto bilo da idem s VPS, sto je krivo. U to me uvjerio taj lik koji me savjetovao kako da pravim PBN. Njegov PBN je bio nusted jer je overselao i zaradio je lijepe pare.

Njegova recenica je bila nesto tipa iz Sun Tzu
kao moras se skrivat na otvorenom. Odnosno ne da se skrivas, nego se kamufliras.
A najbolja kamuflaza je kada se stopis sa prosjekom.

zato VPS nije dobar, jer prosjek siteva koji su na VPS-u je malen. Opet kazem na 10 siteva mozes ih natrpat sve na isti server ili na VPS vjerojatno nece iamti problema, ali ako dies sa 100 siteva i svih 100 je na pravitnoj IP e onda tu nesto smrdi…

1 Like

Za tumblr imas expired domain hunter. Ja sam ga koristio i domar je. Svaki domen proveris backlinkove i PA i odaberes najjace.

KOlko uopće igra starost domene, znam da je starijia domena == bolje ali jel ima neki odnos koliko % bolje ili je sve i dalje u nekoj zoni nagađanja?

PS
Ova sa VPS je pušiona jer su na istom C-blocku :confused:

Ma mozda i manje od 10 bi isao. Naravno necu samo moje sajtove da linkujem vec i druge u opsirnoj nisi. Cisto da mi da mi daje startni boost a kad se sve zavrti onda je vec lakse ulagati.

Starost domene je dvosjekli mac. Moze domena biti zaspamana pa je losija od nove.

No, ako je lijepa clean sa finim high quality backlinkova sa high authority siteva onda iams dragulja.

Zamisli da domena ima backlink sa recimo CNN ili nekog high quality sitea. A takav link vrijedi do 1000$, odnosno do toliko moras platiti da te spomenu tamo (opet ovisi gdje i kako).

Znaci u startu zaradis 1000$. Naravno takvu domenu neces naci kao free expired nego je trebas backorderat. A ako je andjes free expired onda si sretnik.

Nisi me dobro razumio, za svaki sajt kupis jedan vps koji ima npr 128 mb rama i vrtis na njemu wordpress instalaciju taj ce server moci podrzati nekih 10ak korisnika u jednom trenutku ali to je i dovoljno. Sa tim vps-ovim imas i unique IP sto je najbolja solucija i ujedno najjeftinija.

1 Like

Znači ne smiješ:
Imati sajt na istom serveru
Imati sajtovu na serveru gdje su skriveni podatci
Imati domene na istom registru
Imati domene pod istim imenom
Moraš paziti koji je whois prosjek skrivenih podataka, koji je prosjek VPS hostinga koji shared
Moraš imati stare i nove domene
Moraš imati različite dizajne

Znači Google ni u jednom momentu ne smije pronaći povezanost između sajtova.
Ako je Google došao do toga da tako razmišlja, uvijek će pronaći način da poveže te sajtove na bilo koji način.
Ja bi na ovu listu dodao - Ne smijete raditi sajtove sa istog računala nego morate kupiti 10 novih računala i spojiti ih na 10 različitih kućnih adresa, odnosno morate kupiti 10 nekretnina pa krenite graditi PBN.

1 Like

Onda mozes neke domene staviti i na free hosting tipa blogger, wordpress itd. U startu dobijes DA 99 i ako je exp domen sa PA20-30 dobijes dosta ili gresim u mojoj racunici?

Ne.

Ako vec laziras backlinkove onda ti je cilj da ti backlinkovi izgledaju maksimalno normalno. I ne google ne razmislja ovako kako si ti napisao.

On razmislja ovako:

Aha, ovaj novi site ima 100 backlinkova i svi backlinkovi imaju skriven who.is, WTF, error, beep, beeep, alert, alert, kako taj site ima 100 backlinkova sa skrivenog who.is kada je prosjek 60% svih sietva nema skriven. BINGO, bam, Penalty, ko te jebe, sandbox.

***ti siavovas po webmastertools brzo, molis boga, trazis po forumima gogoleovim

Google: ignore, ignore, ignore

***prodje 1 godina

google: ignore, ignore, ignore

***prodje 10 godina

google: ignore, ignore, ignore

***prodje 100 godina

google: ignore, ignore

Vidis, nemora google nista ni razmisljat. Samo gleda prosjeke i usporedjuje, sto mislim da mogu osobno sprogramirat u manje od sat vremena.

@Doshi
da, upravo ovdje gore sam objasnio primjer, samo u slacuja da je svaki wordpress na VPS-u sa unique IPom ce google reci:
WTF, ovaj ima 100 backlinkova i svaki backlink je unikatan. A prosjek je da je dobar dio webstranica na shared hostingu gdje je se stranice nalaze u IP rangeu. Sto u tvom slucaju nece biti, sto je opet inidkator koji je vrlo lako prepoznat.

Opet kazem na 10 siteva nebi trebao biti problem.

@bugi Ako ti takvi linkovi na sajtu budu 80-90 % sigurno ce te google uhvatiti sa svim sto je napisao no ako ti bude prosjek sa pbn maksimalno 30% google ce ti progledati kroz prste. Ono sto zelim reci da ste donekle u pravu obojica samo sto ima mnogo drugih faktora koji utječu na to.
@Jeronimo034 Jos nisam probao ove toolse no meni je cilj naci odmah blogger, wordpress, tumblr itd jer trazim za web2.0.
@dadaas pa to je i cilj i ja kad budem radio veci pbn tako ce ici ali ako neko ne zeli uvijek moze staviti 2 sajta na isti IP i na oba nacina nece biti problema 90% samo sto mi se ovaj gore cini puno sigurnijim. Ali opet govorim google ce otkriti i najbolje skriveni PBN ako su linkovi samo sa njega.