Pravo na izrađenu web stranicu

Zanima me slučaj kada se nekome napravi web stranica uredno se izda račun i nakon toga firma ili osoba kojoj je napravljena stranica traži podatke o pristupu na server kako bi sam uređivao stranicu ili nađe nekog drugog da mijenja sadržaj. Isto tako ako se radi o CMS-u koji je napravljen baš za tu stranicu da se mijenjaju određeni sadržaji stranice. Da li sam dužan dati podatke od servera i da li klijent plaćanjem web stranice ima pravo koristiti “kod” kojim je izrađena stranica ili cms sustav i davati ga na korištenje i uređivanje trećim osobama. Ili polaže pravo samo na izrađeni dizajn i sadržaj na web stranici.
Napominjem da se radi o slučajevima kada nije unaprijed potpisan ugovor o izradi web stranice u kojem su definirane gore navedene stvari.

Ako nije potpisan ugovor, sutni ih u jaja.

Mislim da to nije rješenje, samo ih tako odj., ali smatram da ne bi smjeli koristiti programski kod koji je napravljen za cms sustav. Iako se ne radi o cms-u weć o stranici izrađenoj u php-u opet smatram da nije u redu da netko drugi to korisiti. Zanima me pravno da li netko zna što naručitellj web stranice dobiva samom izradom web stranice i na što on to polaže pravo. Kada kupiš auto on je tvoj i možeš s njim raditi što hoćeš. Što u ovim slučajevima???
Ima netko odgovor

pa mozes ti dati podatke itd. ali mu nedajes full admin ovlasti … te u ugovoru stavis sad karikiram da u slucaju izmjene koda web stranice bez odobrenja proizvodaca (tebe) krsi se nesto itd… pogledaj malo zakon sigurno se nesto nade …

U mojim slučajevima se ne radi o full CMS sustavima kao što su joomla gdje možeš birati admin ovlasti, već se radi cms po potrebi kada netko treba nešto mijenjati, a što u slučajevima kada se ne radi o cms-u i kada se stranka upozori da ću samo ja moći mijenjati sadržaj, kako se kaže pješice u kodu.

To samo budala moze nesto takvo kupiti a da poslje nemoze ni osnovne stvari da dobije :dolje:

Evo jedna priča…

Čovjek naručio izradu web sajta za svoju tvrtku i izrađeni web sajt uredno platio.
Kad je poželio na sajt dodati dvije rečenice, “webmaher” mu je za dvije rečenice ispostavio predračun u iznosu od 30% od cijene čitavog sajta.

Čovjek zaključio da mu se više isplati obratiti se meni da mu ja izradim novi sajt, kojeg može sam održavati, nego da za svaku sitnicu plaća svotu koji si ucjenjivač sam odredi.

Naravno, “webmaher” je domenu i hosting registrirao na sebe. Tako je trebalo još jednom platiti izradu novih web stranica, još jednom platiti novu domenu, još jednom platiti hosting, još jednom platiti izradu vizitki, memoranduma i ostalog s novim URL-om.

Možda tebi sve to izgleda u redu, ali meni se čini da ga je prvi developer gadno zajebo i prevario.

Po mom mišljenju, ako se nekome nešto proda, kupac bi trebao dobiti ono što je platio i raditi s time što god hoće.
Osim ako se ugovorom odredi drugačije.
Ako želiš da ti netko proda svoju dušu i doživotno bude tvoj rob, navedi to u ugovoru (prije dogovaranja cijene).

Što se tiče koda i CMS-a, na tebi je da ga zaštitiš koliko možeš i onemogućiš da klijent tvoj kod i CMS dijeli/prodaje trećim osobama. I to navesti i u ugovoru.

[quote=“gambo”]Evo jedna priča…

Čovjek naručio izradu web sajta za svoju tvrtku i izrađeni web sajt uredno platio.
Kad je poželio na sajt dodati dvije rečenice, “webmaher” mu je za dvije rečenice ispostavio predračun u iznosu od 30% od cijene čitavog sajta.

Čovjek zaključio da mu se više isplati obratiti se meni da mu ja izradim novi sajt, kojeg može sam održavati, nego da za svaku sitnicu plaća svotu koji si ucjenjivač sam odredi.

Naravno, “webmaher” je domenu i hosting registrirao na sebe. Tako je trebalo još jednom platiti izradu novih web stranica, još jednom platiti novu domenu, još jednom platiti hosting, još jednom platiti izradu vizitki, memoranduma i ostalog s novim URL-om.

Možda tebi sve to izgleda u redu, ali meni se čini da ga je prvi developer gadno zajebo i prevario.

Po mom mišljenju, ako se nekome nešto proda, kupac bi trebao dobiti ono što je platio i raditi s time što god hoće.
Osim ako se ugovorom odredi drugačije.
Ako želiš da ti netko proda svoju dušu i doživotno bude tvoj rob, navedi to u ugovoru (prije dogovaranja cijene).

Što se tiče koda i CMS-a, na tebi je da ga zaštitiš koliko možeš i onemogućiš da klijent tvoj kod i CMS dijeli/prodaje trećim osobama. I to navesti i u ugovoru.[/quote]

Tocno to , Kljent bi trebo biti vlasnik te stranice ali nebi smio tvoj kod/dizajn prosljedivat dalje. Nema smisla da je osoba koja ti izradi web stranicu vlasnik te stranice.

A ova prica gore je stvarno zalosna , tvrtka/pojedinac koji drzi do sebe i svojeg posla promjenu par recenica bi trebo odraditi besplatno ili sa nekim sitnim honorarom , oko registracije domene i hostinga neki stvarno padaju totalno nisko…

Ma ovo gore nazalost je cista PRIJEVARA i nista drugo , web"prevarant" iskoristi kupcevo nepoznavanje niti interneta a kamoli domena, hostinga i stranice zato se i dogodi ovo .Za mene nema dvojbe cista prijevara !

Nisam pravnik ali mislim da ako si naplatija svoj rad onda je on vlasništvo klijenta i može s njim što hoće. Klijent mora dobiti sve podatke za spajanje. I tu je kraj rada. Ako klijent želi doradu stranice može angažirati koga oće pa i tebe za novce.
A možeš u ugovoru i ugovoriti stalno održavanje stranice uz mjesećnu cjenu.
Nevalja varati ljude. Treba biti maksimalno fer.
A da meni ko traži dodavanje dvi rečenice, nebi uzeja ništa. Bilo bi me sram!

Upravo zbog toga ja imam vise tarifa. Naplacujem dizajn stranice 2000kn, inplementaciju cms-a 2000kn i postavljanje sadrzaja još toliko, dokumentacija i par sati obuke besplatno, mjesec dana podrske za eventualne izmjene, nikada moj server i nikada ja ne plaćam domenu, obvezno u admin panelu sluzbeni mail firme (ili pojedinca)narucitelja za naredno plaćanje za 12 mjeseci. kad dobijem lovu sve je njihovo. Platili su dizajn, cms, postavljanje sadrzaja i zaokruzujemo priču jednim lijepim pozdravom da me mogu nazvati ukoliko nesto zele mjenjati nakon garatnog perioda od navedenih mjesec dana uz naplatu.

ti mozes imati pravo na custom cms, server i domenu ukoliko ste ju platili ali sadrzaj je njihov ukoliko su ti ga dostavili.

Čovjek ima 60-tak godina i od Interneta ga ne zanima ništa što nema direktne veze s njegovim poslom ili komunikacijom s rodbinom (e-mail i Skype).
Poznajem ga osobno tako da mi je “platio” uslugama, a web strance sad održava njegov sin koji je naučio osnove HTML-a (riječ je jednostavnim statičnim stranicama).

BTW Ima i ovdje:

zanimljiva priča.

[quote=“Gigolo”]
A možeš u ugovoru i ugovoriti stalno održavanje stranice uz mjesećnu cjenu.[/quote]

Ako se ugovori održavanje uz unaprijed dogovorenu cijenu, to je u redu.
S tim da se, naravno, svaki ugovor može raskinuti.

[quote=“Gigolo”]Nisam pravnik ali mislim da ako si naplatija svoj rad onda je on vlasništvo klijenta i može s njim što hoće. Klijent mora dobiti sve podatke za spajanje. I tu je kraj rada. Ako klijent želi doradu stranice može angažirati koga oće pa i tebe za novce.
A možeš u ugovoru i ugovoriti stalno održavanje stranice uz mjesećnu cjenu.
Nevalja varati ljude. Treba biti maksimalno fer.
A da meni ko traži dodavanje dvi rečenice, nebi uzeja ništa. Bilo bi me sram![/quote]

Da slazem se u potpunosti

tu dolazimo do onih vječitih rasprava o licencama, patentima i svim ostalim glupostima koje je čovjek izmislio… ovisi dal naplaćuješ rad ili naplaćuješ proizvod. po meni treba naplaćivati ovo prvo. naravno to bi trebalo sve bit dogovoreno prije nego što se išta počne radit.

isto tako ljudi eto, kupe ‘licencu za windowse’, a MS fino trlja ruke i svima trpa u dupe sa zadovoljstvom… facepalm

mislim, nije da su jedini koji to rade, uzeo sam ih samo kao najbanalniji primjer bezobrazluka. zanima me kako bi se ljudi ponašali kad bi im netko htio prodat auto al da im kaže - ne smiješ nikad podić haubu i vidjet čega ima ispod, i smiješ s tim autom samo ono što ti mi kažemo i ništa drugo. pa stero bi ih u 3 krasna…

no kako kažu… svaka roba ima svog kupca

Iako sam postavio ovaj post, dijelim vaše mišljenje i smatram da ukoliko je stranica napravljena bez vlastitok cms-a odnosno samo u html ili css kodu naručitelj ima pravo raditi sa stranicom što hoće i treba mu se dati pristup serveru. Jel on je platio dizajn i izradu stranice.
ostale stvari tipa custom CMS koji koristi firma treba zaštiti ugovorom da ga ne mogu koristiti ili mijenjati treće strane i prije izrade takve stranice treba dogovoriti sve pojedinosti oko daljnjeg korištenja sa naručiteljem usluge.
Nisam pristalica “pljačke” klijenata i smatram da treba biti realan u poslovanju.
Ovaj post sam napisao jel sam imao jedan slučaj u kojem sam stvarno za “džabe” napravio stranicu u php-u ali bez cms-a jednoj firmi. Dizajnirao logotip, custom dizajn cijele stranice, velike galerije radova, stranica od oko 30 linkova, išao slikati radove i to sve naplatio 1500 kuna. Jadno za mene, ali to je bilo u početku poslovanja. Kada me ponovo tražio da mu dodam još tri stranice, išao mu slikati stan u kojem je izvodio radove, poslikao 50 fotografija, fotografije sve uredio i napravio još dvije galerije sa lightboxom i to mu dodatno naplatio 600 kuna. On se na to uvrijedio postao bezobrazan i tražio od mene da mu dam podatke i šifru od servera. Ja sam mu to dao jel nisam želio imati posla sa takvim čovjekom. Rekao mi je da mi je održavanje stranice užasno skupo, da je znao da će tako biti da ne bi samnom radio itd.
Ovo mi je bila škola i od tada više ne radim za tako male novce i bez jasno definiranih uvijeta poslovanja.
Zbog toga sam stavio ovaj post i vidim da dijelimo isto mišljenje.

To je jako diskutabilan problem, pogotovo što ti svoj rad ako si to uredno odradio nisi dovoljno naplatio.
I šta se deševa ni ti nisi zadovoljan ni kupac nije zadovoljan.
S druge strane klijenti koji ne poznaju tematiku i problematiku čuju cijene ‘Izrađujem web stranicu za 1500 kuna’ i misle da je to to, dođu kod uredne firme ili nekog freelancer-a nebitno (onog koji zna odraditi posao) i ruše cijenu koja je i tako niska. S treće strane uredno posložiti sajt jako je teško jednoj osobi, zašto, pa ako mora zadovoljavti uredan dizajn, najnovije trendove i uredan kod, onda to jedna osoba teško može kao web dizajner i programer odraditi.

Ja imam problem varijacije na temu. Na svoju vlastitu inicijativu sam izradila web stranicu za firmu u kojoj radim u svrhu povećanja prometa u segmentu za koji sam zadužena. Izrada iste nikad nije bila naplaćena, ali se održavanje naplaćuje u obliku dodatka na plaću (koji je s obzirom na povećanje prodaje od 400% koju je donijela i jednoj od najkonkurentnijih pozicija na internetu bez dodatnih ulaganja u reklame sramotno mali).
Zanima me kako mogu s pravne strane zaštititi sadržaj stranice koja je uploadana na poslodavčev server, tj. domenu? Formalno, moj opis posla je sasvim drugačiji i to se vidi na ugovoru o radu. Isto tako, nigdje nije evidentirana stimulacija koju mi daje za održavanje ove stranice.
Trenutno pristup serveru imam samo ja, no kako se povuklo pitanje o otkazu, poslodavac me zatražio lozinke za pristup serveru. Stranicu mu ne mislim prepustiti jer je njena izrada bila mukotrpan posao koji, kako sam navela na početku, nikad nije bio naplaćen. Raspitivala sam se kod odvjetnika za kompetentnu informaciju, no nažalost, većini su problemi vezani uz Internet i danas apstrakcija…
Cijenila bih bilo kakav kompetentni savjet…?

Nisam pravnik i svakako provjeri kod nekog kompetentnijeg,.
Koliko ja znam, ono što si radila u radno vrijeme, za tvrtku u kojoj si bila zaposlena, vlasništvo je tvrtke za koju si radila. Sumnjam da na Internetu vrijede drugačija pravila.
Znam da u tvom slučaju to nije pravedno, ali ovdje je riječ o pravu, ne o pravdi.

Po meni, Gambo je u pravu.
Ono što se radi u radno vrijeme je vlasništvo tvrtke i tu nema dileme.

Samo ugovor koji kaže drugačije može pobiti ono gore.

Da li je dio posla odrađivan izvan radnog vremena, izvan firme?

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja