Pravo na koristenje

Ovako zanima me da li ja imam pravo koristit temu (npr.yootheme)
i njihove module,dodatke (npr.ZOO) , da li se time krse neka prava? i koja?
kakve mogu biti posljedice? i moze te li predlozit neku temu ili vama najdrazu firmu template ? sto mislite o yootheme? cuo sam da se mogu odlicno editirat…?
pa par informacija,savjeta smjernica iskusnijih :smiley:

Pa naravno da imaš prava to koristit, valjda si pročitao licencu gdje piše koja ti se prava točno
prenesu prilikom kupnje templatea, sad sve ovisi o tome kako to misliš koristit, možda tu ne
uspijevam vidjet neku skrivenu stranu te retorike. Možeš slobodno editirat sve što dobiješ u
paketu, jedino nisam siguran kakva su točno pravila oko copyrighta kod njih, negdje treba
ostavit određene dijelove toga unutar koda, negdje postoji prag nakon kojeg se ta granica briše
proporcionalno povećanju kontrasta između originalnog templatea i modifikacije.

Al uglavnom, nisam nikad vidio da je netko imao problema zbog bilo kakvog incidenta sa WP
predlošcima (ok, u zadnje vrijeme je aktualno nešto sa Cuttsom i mislim Thesis temom, ali
oni su prodali na desetke tisuća primjeraka toga, ti koji ćeš vjerovatno primjenjivat template
samo za par stranica nećeš imat problema).

Meni su osobno najbolji oni od Themeforest, počesto su teži za editirat zbog svih dodataka
koje stave, imaju kompleksniju arhitekturu od većine konkurentskih firmi i velik broj onih koji
tamo prodaju imaju naviku dodavat jquery efekte na sve što vide, što poboljša često estetski
appeal teme al zakomplicira editiranje, al zato postoji jeftina radna snaga po freelance sajtovima
koja to sve adaptira individualnim potrebama za nekih $150 ili manje. :slight_smile:

e da ispricavam se nisam naveo da bi ja recimo template skinuo naci nebi kupio :smiley:
i sta mi preporucas za izradu portala joomla ili wp? da li je wp postao dovoljno dobar za portale? posto ga se zove blog alatom?

Hehe, znao sam ja da ti na to misliš, dobio sam već ideju iz drugog threada, samo sam htjeo
da to sam kažeš. :smiley:

Velik broj ljudi ih skida besplatno i nisam nikad čuo da je netko imao problema, jedan kolega -
koji sad malo rjeđe obilazi ovaj forum al možda navrati pa i sâm potvrdi ovo što ću reći - mi je rekao
(a dovoljno je pouzdan da ga ja kao prirodni skeptik shvatim ozbiljno bez nekog dubljeg istraživanja)
da sama licenca WP-a nalaže slobodno korištenje bilo čega što koristi derivat te licence i što
se odnosi na tu platformu, pa bi korištenje bilo čega trebalo bit relativno slobodno, samo ne
dobivaš podršku koju bi inače imao kupnjom templatea (a argument za ovo prvo je evidentan
i samim šemama zaštite i kompenzacije koju proizvođači tema stavljaju u footer i functions
fajlove).

Al valja još to istražit, sve ovisi i o tome na čega ciljaš sa tim sajtom, ako bi išao na neki ultra-
-popularni portal sa dosta tisuća dnevnih posjeta, onda kupi template, ionako je samo ~$30-$40,
možeš eventualno i počet sa njim dok ne skupiš novce ako ti je to ok, a vidim iz ovog i drugog
threada da je, pa bi i to bio prolazan pristup do daljnjeg.

Za izradu portala, veći broj ljudi koristi joomlu, WP je stvarno fleksibilan i znam par ljudi koji
bi me objesili kad bih reko da se nešto ne može sa njim napravit, al pitanje je samo koliko će
koja platforma bit cost-effective i po pitanju novčanih i temporalnih investicija; ja bih ti osobno
preporučio joomlu za portale većeg raspona funkcija i tema, i za općenito portale koji će uzimat
više resursa. Al pričekajmo i sugestije drugih članova. Drupal bi mi vjerovatno bio prvo rješenje
za ovo, samo vjerovatno i sâm znaš da je malo teži za naučit, tako bar govore, ja sam prenosim,
meni je bio standardni kao i sve platforme, bar je logičnije složen od npr. WP-a.

Valjalo bi prije svega imat neku ideju koji je krajnji cilj tog portala i znat na čega točno ciljaš,
template je najmanja stvar ovdje, ako odabereš krivu platformu u startu (poslužit će i WP i joomla,
al ovisno o ciljevima, jedna će se dugoročno pokazat kao dosta lošija opcija), poslije bi mogao
imat dosta problema, pa malo istraži još to.