"Preoteli" smo Poljacima GOAP - krajem rujna

Pozivi zajednice, uz Josipovićev poziv preko Facebooka i Marasov preko Twittera, urodili su time da je GOAP odlučio kao posljednu stanicu u svojoj turneji izabrati Hrvatsku umjesto Poljske. Tako će se od 18. do 30. 9. pojaviti u Berlinu, Moskvi, Tallinnu (Estonija) i Zagrebu.

http://www.minpo.hr/default.aspx?id=196

Što oni točno rade, ne znam. Ja sam stekao dojam da odaberu određeni broj ljudi iz svake od zemalja, onda putuju s njima po tim gradovima, jedu u restoranima, na nekom od doručaka ili ručkova se nađu s nekim ili nekom organizacijom povezanom sa startupovima na tom odredištu i slikaju se s američkim dužnosnicima u tim državama. Ne želim biti ciničan - stvarno sam stekao taj dojam.

Ako netko razumije taj proces bolje, neka nas prosvijetli?

Sad ovo izvlačim iz guzice, ali kada malo promišljam o tome, čini se da oni pokupe lokalne ljude i provozaju ih da upoznaju lokalne ljude iz drugih gradnova. Nakon toga ta poznanstva i veze valjda i ostanu i tako su “umrežili” startup zajednice iz različitih država - dalje je na ovima da te veze produbljuju i imaju uzajamne koristi od istih.

Pretpostavljam da GOAP financira to inicijalno “druženje” lokalnih “poznavatelja scene”.

Jedan problem naše startup zajednice jest mislim da kroničan nedostatak kapitala i oni su to da rješe valjda.
Mislim da “hrvatske verzije” poslovnih anđela ne staju uz visokoriznične projekte. Vjerovatno niti ne pariraju sa tako velikim novcem.
Svi pričaju da su oni tu radi networtinga i prenošenja vrijednog znanja a ja bi prije rekao da se radi o high rollerima koji mogu odigrati na visoke rizike, a toga kod nas nema.

Za primjer mislim da jedan portal u srbiji je na sličnom eventu “digao” barem 2 milijuna kuna.
Naletjeli su na pravog lika, predstavili mu ideju i neznam, pretpostavlja se da su za start dobili 2 milje kuna, neznam što je bilo poslje.
No očito da je lik negdje zatvorio pipu jer se ekipa nedavno žalila na nedostatak kapitala.

Ljudi imaju para ko blata, i lete okolo i prže to.
Usput traže “startup zajednice”, pa malo i podijele.

GOAP - 26. 9. u Gold Greenu. Popis projekata koji će se predstaviti:

Vidimo se