Preplavljen Idejama; passive income, novac stvara novac i ne samo to

Vjerujem da ovdje ima ljudi koji su prilicno slicni meni, ne rade knvencionalan posao i konstantno razmisljaju kako da svoj nekonvencionalan posao ili hobi ili kako god unaprijede.

Kod mene je drugi pojam sto sam se ja navukao na passive income i to me najvise zanima. Svi znamo da novac stvara novac i najvise sam fokusiran u tom smjeru. No volim ovako i nesto odraditi online pa se mi sve te ideje nakupile i izmiksale i sad neznam sto da radim.

A sve je pocelo kada sam poceo citat one knjige iz topica:

U kratkom vremenu sma procitao nekoliko tih masnih knjiga, ovu o najbogatijem covjeku babilona, sad citam ovu novu od Petersona 12 Rules for Life i jos sam procitao the power of Subconsciousnes mind.
I jos sam na zavrsetku sa Think and Grow Rich.

Vecina tih knjiga govori jedno te isto u samo malo drugacijem celofanu. iskreno odustao sma od tih self help ili new age da ne kazem bull shit knjiga i citat cu dalje strucnu literaturu… (Kazem bull shit new age ne zato jer to niej dobro, nego zato jer sam ih skuzio… Knjiga kao knjiga ce itekako pomoci ljudima koji zele pomoc, isto ko religija, najbolja stvar koju je covjek izmislio IMHO.)

No da se vratim na temu.
Imam ideje, imao sam ih i prije jer svaki dan razmisljam o idejama i sto bi kako mogao nevezano za podrucje…
No do sad ih nisam pisao na papir pa bi te ideje dosle i otisle, dosle bile interesantne i reko to cu, cka stavim na todo listu kad ono dodje mi bolja ideja i ovu obrisem sa todoliste i dodam novu. Sad id doajem na papir, i nakupilo se toga da kad pogledam te idejea vecina ih je neostvarena se pitam, WTF, tko ce ovo sve ostvarit… Pogotovo sto ima tu fenomenalnih ideja… neke su naravno neostvarive i neke kose sa zakonima fizike, lol da tako kazem. Ali te su mi i najzanimljivije…

Pa eto ako ima tko da je bio u ovakvoj situaciji neka mi napise sto mi je ciniti… Gledao sma cak i knjigu GTD (Get things Done), no navodno ima 300 stranica sve se svodi na jednu shemu, pa ako je to probao netko volio bi ccuti o tome jel ima smisla koristiti GTD aplikacuju ili shemu?

Dali ima smisla pronaci ljude koji bi htjeli radit na nekim mojim idejama. Mnoge moje ideje su financijske prirode pa evo d aza kraj napisem ostvarene ideje.

  1. Rudnik Kriptovaluta (ostvareno)
  2. Bot za trgovanje Cryptovalutama (ostvareno)
  3. Trejdanje po najkomplesnijem systemu Forex i Crypto (ostvareno)

Ovo su mi tri najbolje ideje koje sam ostvario, ali imam ja jos sitnijih ideja vezanih za webmastering, writing i tako neke su vec ostvarene neke nisu ali nisu pretjerano velike niti zanimljive kao ove gore spomenute…

napisi jednu inspirativnu knjigu na engleskom gdje ces ih prezentirati (malo razradjene ili kako vec?)

mozda postane bestseller nikad ne znas

ne zezam se, mozda se moze zaraditi od toga, pisat ionako znas (takav sam stekao dojam)

da, mogao bi, ali ideje su bezveze rastrkane od poljoprivrede do Poker AI

I vecina tih ideja nije revolucionarna ili nesto novo nikad vidjeno, sve to postoji vise manje, samo moje ideje su da to pocnem koristiti i staviti u opticaj. 50% je financijske prirode, 30% je neki rad a ostalo bi se reklo je personal development…

jos bolje da su rastrkane, svatko ce pronaci nesto za sebe.

nemoraju ni biti revolucionarne, masa knjiga pise uvijek istom samo na malo drugaciji nacin. 99 posto ljudi ionako nece krenuti realizirati ni jednu

ne znam koliki je ulog, mislim da nije prevelik, mislim da bi bilo dobro.

Eto ti ga sad na, umjesto da mi pomognete vi mi odmognete dodavajuci jos jednu dieju na listu. Pisanje knjige, hahaha.

I vec mi se pocele pojavljivat slike u glavi, no pricekat cu sutra ujutro onak kad sam ni na nebu ni na zemlji onda mi sinu najbolje ideje…

@dadaas kad imas vremena za jednu kavu? Imam jednu ideju za tebe koju bi mogli zajednicki napraviti.

Hahaha, budem sprintao svoj google docs pod imenom ideje sa 4 lista nerazradjene, onako samo napisano o cemu je dieja da je ne zaboravim jer postoji mogucnost da te ideje nestanu pa dodjem mozda nesto uskladimo. Vidis ovo s knjigom jos nisam stavio na listu jer ideja nije moja nego od kolege, a moja ce postat sutra ujutro kada budem razmisljao o njoj… ako postane.

Ja se zanosim da kupim akcija od neke kompanije koja redovno isplacuje dividendu. Ali kontam laik sam pa cu proci ko bos po trnju.

3 Likeova

Uzmi jednu svesku i zapisuj te ideje nekoliko dana. Onda ih pogledaj i razmisli malo o svakoj. Izaberi onu za koju misliš da će ti se najviše isplatiti u finansijskom smislu i fokusiraj se na nju, a ostale ostavi u svesci. Kada tu razradiš, onda se fokusiraš na sledeću i tako dalje, ali uvek se fokusiraš na jednu.

Najbolje ideje su one koje ti mogu doneti najviše para. A kad imaš puno para, onda možeš mnogo lakše realizovati i druge, ne tako profitabilne, ideje. Tako da se uvek prvo fokusiraj na finansijski aspekt, pa tek onda na sve ostalo…

2 Likeova

jako jednostavan savjet a jako dobar i jedan od razloga zasto slabo reaziram ideje, jednostavno cu morat ovako kako ti kazes jednu po jednu…

2 Likeova

Imas i investicione fondove… Kazu da je 5% godisnje relativno sigurno

Mada mozes uvijek i zavrsit kod nekoga ko sto je Bernard Madoff pa ostati bez svega :smiley:

Nemoj se zaletavat…

Već barem 2-3 godine govorim da kriza dolazi 2019. godine i sad kad je došla ta godina ne bježim od svojih tvrdnji nego sam još sigurniji.

Ako sam u pravu, dionicama će dobrano pasti vrijednost.

1 Like

Jel pratis Petra Schiffa?

Ne pratim zapravo nikog, ali neke volim poslušat kad slučajno naletim na njih. Sa Schiffom se u dosta toga slažem, ali ne i oko Bitcoina :wink:

Onda vjerovatno znas da je on pogodio krizu 2008 godine, i da govori da ce biti kriza 2019 takodje

Na hiljade njih prognozira krize, tako da jedan mora pogodit. Također, ako pogriješe godinu, nije im teško da je prebace za narednu godinu ili neku u skorijoj budućnosti :smiley: Samo kažem.

5 Likeova

Cekaj, to je trebao biti moj odgovor kasnije haha :smiley: Mislim da Petar to govorio otprilike od 2013, i onda za svkau godinu unaprijed… a u isto vrijeme prica kako ce zlato dobiti na vrijednosti zbog krize i tako to… dok u isto vrijeme ima dobre kolicine zlata u posjedu :smiley:

2 Likeova

Za mene je bila dovoljna knjiga “Bogat otac, siromašan otac”, posle sam pročitao još neke, ali je to sve ponavljanje uglavnom.

Što se tiče gomile ideja tu je predlog sledeći post,

https://www.istokpavlovic.com/blog/startapitis-bolest-savremenog-web-profesionalca/

Od svih pasivnih prihoda najbolji mi je Adsense, to koristim od 2007 godine. Poslednjih 6 godina donosi stabilan prihod sa veoma malo rada. Da imam neki ogroman novac, 80% bih uložio u kupovinu sajtova koji zarađuju od Adsensa.

Kad pišem o Adsensu, ne mislim na neke šeme i kombinacije, nego na normalan sajt sa normalnim sadržajem.

Ovde se treba spomenuti i diverzifikacija izvora prihoda, takođe bitna stavka. I to sve treba da prati konstatno usavršavanje (poželjno je da se uče strani jezici).

6 Likeova

Ja sam malo agresivniji, mene zanimaju botovi jako, imam ih par koji rade to sto rade, nije to ilegalno, pa zaboga kompanije same daju API, a za sto drugo nego da ovi koji trebaju malo vise ne opterete servere…

A zadnje mi u glavi zuji poker bot. pisao sam o AI, i jednostavno mislim da poker kao igra i covjek kao igrac nema nikakve sanse protiv poker bota sa AI levelom nekim, ako rasturaju u Go igri onda mislim da u pokeru gdje se sve svodi na matematiku imaju itekakve sanse, ponajvise sto vec i te same kuce zaposle te poker botove koji igraju da bude volumena…

ne svodi se sve u pokeru na matematicke sanse :smiley:

Uzmi par stvari u obzir- jel bot procjeni vjerovatnocu da ima bolje karte pa na osnovu toga ulaze? Ako da, jel ulog procentualno slican vjerovatnoci? Kako ce prepoznati blef? Kako odigrati na navlakusu…

Matematika je samo jedan dio pokera… ako se poker igra uzivo… onda je matematika 20-30%