Preporuke za backup program

Imate li preporuke za backup program pomoću kojeg mogu jednostavno realizirati slijedeću shemu:

1. Operacijski sustav je Windows.

2. Backup se vrši na mrežno spojeni uređaj - NAS - koji se na računalu koje se backupira vidi kroz File and Network Sharing.

3. Backup nije “zapakiran” - backup program kreira strukturu direktorija i kopira datoteke, bez kompresije, pakiranja, kriptiranja i sl.

4. Backup je svakodnevan i inkrimentalan s dva full backupa: full backup 1, backup izmjena 1, backup izmjena 2, …, backup izmjena N, full backup 2, backup izmjena 1, …, backup izmjena N, full backup 1, …

5. Slijedeći backup datoteke A se ne vrši preko prethodnog backupa datoteke A, već se kreira nova kopija datoteke, tako da istovremeno u skladištu postoji više snimki datoteka (u slučaju da želim restaurirati stariju verziju datoteke).

6. Backup program se uredno izvršava bez nadzora iako se ja nikada ne logiram u administratorski račun, već uvijek radim kao limited user.

Acronis je tvoj izbor, alternativa allwaysync.com

Backup4all - koristim ga i profesionalno i privatno.
Jedini problem je što ne može kopirati nego kreira zip bez kompresije.

S druge strane, xcopy i mala batch datoteka ispunjavaju sve tvoje uvjete. :wink:

Acronis sam instalirao - workstation verziju. Ništa, ali baš ništa na sučelju nisam razumio. Nekako sam namjestio da radi backup, ali je odradio posao samo kada bih ga pokrenuo iz klijenta (koji zahtijeva administratorski pristup). Unattended backup je uvijek završio nekakvom pogreškom iz čijeg opisa nije bilo jasno što ne valja.

Od ovih programa za sinkronizaciju imam SyncBack Pro koji je odličan program, možeš ga kojekako iskonfigurirati. Ali ako se izvodi iz Task Schedulera ne uspjeva mu mrežni login za pristup u NAS direktorij. Nije mi jasno zašto trivijalne stvari nikada ne rade. Na njemu sam mogao složiti multi-level backup tako što se inkrimentalni backup radi u drugi direktorij svaki dan. Ali backup traje strahovito dugo dok poskenira sve datoteke na mome disku kako bi utvrdio što se promijenilo. Iz nekog razloga cijelu noć nije bio gotov.

Jedino što je stvarno dobro radilo do sada je bio backup softver koji sam dobio sa Seagateovim FreeAgent diskom. No, treba mi nekakav korak naprijed.

Što mi ne ide u tintaru je da niti jedan od tih programa ne koristi Windowsov Change Journal(USN Journal) kako bi održavali aktualnim popis izmijenjenih datoteka bez potrebe za skeniranjem diska. Za to i služi.

Probat ću ova dva navedena, Backup4all i AllwaySync. Stvarno mi treba nešto pouzdano.

Šljaker je u pravu. Napiši skriptu i pokreći je iz sheduled task. Da bi ga mogao koristiti račun ti treba imati password. Zahtjev za pwd možeš isključiti u start-run te upišeš control userpasswords2 i isključiš prompt za pwdom iako on postoji. Evo kako sam ja radio u windowsu:
G:

RMDIR /S /Q “G:”%1

MKDIR “G:”%1

cd “”%1

mkdir Lekcije

mkdir JustBasic

mkdir Razno

mkdir Setups

mkdir Slike

mkdir Web

ECHO 1 > “D:\JustBasic\backup\knt.txt”

i

G:

cd %1%2

ECHO %CD%

XCOPY “D:”%2 /E /S /Q

ECHO 1 > “D:\JustBasic\backup\knt.txt”

dos skripte su pozivane iz izvršuve .tkn datiteke oisane u JustBasicu i zato je%1 %2 i sl. Imena su navođena u Justu. Spremanje jedinice na kraju je oznaka Justu da je gotovo i da može dalje. Da nema toga išlo bi u Justu sve do kraja jer on ne čeka IZVRŠENJE .BAT-A.

A evo i Justa:

’ Backup

'Programer Davor R Bergam

dirb$=“1”

tm$=time$()

dtm$=date$()

dan$=mid$(dtm$,5,2)

dan=val(dan$)

k1=dan/2

k2=int(dan/2)

if k1=k2 then dirb$=“2”

'print dan

open “D:\JustBasic\backup\knt.txt” for output as #knt

print #knt, 0

close #knt

open “D:\JustBasic\backup\kpr.txt” for output as #kpr

print #kpr, “”

close #kpr

open “D:\JustBasic\backup\kpr.txt” for append as #kpr

'*****************************************************

'goto [gotovod]

print "Delete "+dirb$

print

run "D:\JustBasic\backup\bris.bat "+dirb$

'print “cita knt i ceka”

do

timer 2345, [c1]

wait

[c1]

timer 0

open “D:\JustBasic\backup\knt.txt” for input as #knt

input #knt, knt

close #knt

if knt=1 then goto [kopi]

loop while 1=1

[kopi]

print “Copy:”

dd=0

[radi]

dd=dd+1

if dd=7 goto [gotovod]

select case dd

case 1

dirk$=“Lekcije”

case 2

dirk$=“JustBasic”

case 3

dirk$=“Razno”

case 4

dirk$=“Setups”

case 5

dirk$=“Slike”

case 6

dirk$=“Web”

end select

print dirk$

open “D:\JustBasic\backup\knt.txt” for output as #knt

print #knt, 0

close #knt

print #kpr, dirb$+" "+dirk$

run "D:\JustBasic\backup\kopi.bat “+dirb$+” "+dirk$

do

timer 2345, [c2]

wait

[c2]

timer 0

open “D:\JustBasic\backup\knt.txt” for input as #knt

input #knt, knt

close #knt

if knt=1 then goto [krajd]

loop while 1 = 1

[krajd]

goto [radi]

[gotovod]

'***********************************************************************************

Ispričavam se zbog goto al nije m sei dalo mozgati.

Ne daji novce drugim programerima kad si i ti programer (vjerujem dobar). Sam piši svoje alate. To je najbolje. Ja se toga držim već 30 godina. A bio sam sistemski programer koji je puno jebenija stranka od aplikativnog programera.

Problem je samo što moje radno vrijeme koje bih utrošio na izradu takvih alata košta puno više od 50-tak ili 100 dolara koliko dođe takav program.

Vjerujem ti ali je zadovoljstvo pisati svoje alate. I još, nemožeš opet sve sam. Ja npr. neznam napisati GIMP. To je produkt timskog rada.

Inače ko (već) starac doda bi par riči za mlađe. Gubitak podataka se smatra neprocjenjivom štetom i svakofnevni backup je imperativ. Backup je važniji od svakodnevnih obrada. Treba imati 2 backupa i to ako novac dozvoljava na fizički različitim jedinicama. Npr. prženje i ext. usb disk. Treća kopija podataka su ona u računalu, živi podaci s kojim svakodnevno radite. Nije vrag da će sva 3 medija otići u ku… kumar. Tako ste sigurni. Evo kako ja svakodnevno radim backup:

#!/bin/bash
#set -x
cp /home/davor/linux/bckp/slk/bckp.gif /home/davor/Desktop

cp /home/davor/log/bckp.txt /home/davor/log/bckp-old.txt
echo $(date) > /home/davor/log/bckp.txt

echo "Backup"
kd=date '+%d'
((kdd=$kd % 2))
fb="1"
if [ “$kdd” -eq 0 ]
then
fb="2"
fi

#cd /media/store/$fb

for (( i=1; i<7; i++ ))
do
case $i in
1)
kj=“Lekcije”
;;
2)
kj=“linux”
;;
3)
kj=“Razno”
;;
4)
kj=“Slike”
;;
5)
kj=“Web”
;;
6)
kj=“Programi”
;;
esac

diff -rq /home/davor/$kj /media/store/$fb/$kj
if [ $? -ne 0 ]
then
rm -fr /media/store/$fb/$kj
cp /home/davor/$kj /media/store/$fb/ -R
fi

done

for (( i=1; i<5; i++ ))
do
case $i in
1)
kj=“Knjige”
;;
2)
kj=“Stripovi”
;;
3)
kj=“Glazba”
;;
4)
kj=“Video”
;;

esac

cd /media/home2/$kj
ls * -d | while read f
do
v=ls -dl $f
#echo $v
v=$(echo ${v:0:1})
#echo $v
if [ “$v” = “d” ]
then

if [ ! -d /media/store/$kj/$f ]
then
cp /media/home2/$kj/$f /media/store/$kj/ -R
else
cd /media/home2/$kj/$f
ls * > /home/davor/.glh.txt
cd /media/store/$kj/$f
ls * > /home/davor/.gls.txt
cmp /home/davor/.glh.txt /home/davor/.gls.txt > /dev/null
if [ $? -ne 0 ]
then
rm -fr /media/store/$kj/$f
cp /media/home2/$kj/$f /media/store/$kj/ -R
fi
cd /media/home2/$kj
#rm /home/davor/.glh.txt /home/davor/.gls.txt
fi
fi
if [ “$v” = “-” ]
then
if [ ! -f /media/store/$kj/$f ]
then
cp /media/home2/$kj/$f /media/store/$kj/
fi
fi
done

done

cd /media/home2/Zaslon
ls * > /home/davor/.lszh.txt
cd /media/store/Zaslon
ls * > /home/davor/.lszs.txt
sort /home/davor/.lszh.txt > /home/davor/.lszhs.txt
sort /home/davor/.lszs.txt > /home/davor/.lszss.txt
cmp /home/davor/.lszhs.txt /home/davor/.lszss.txt > /dev/null
if [ $? -ne 0 ]
then
rm -fr /media/store/Zaslon
cp /media/home2/Zaslon /media/store/ -R
fi
rm /home/davor/.lszh.txt /home/davor/.lszs.txt /home/davor/.lszhs.txt /home/davor/.lszss.txt

rm -fr /media/store/pocetna
cp /media/home2/pocetna /media/store -R

echo "Gotovo"
echo $(date) >> /home/davor/log/bckp.txt
echo $fb >> /home/davor/log/bckp.txt
#rm /home/davor/Desktop/bckp.gif
rm /home/davor/.glh.txt /home/davor/.gls.txt
rm /home/davor/Desktop/bckp.gif
#set +x

[quote=“Sljaker”]Backup4all - koristim ga i profesionalno i privatno.[/quote]Odlučio sam se za ovo. Koristim ga ovo proteklo vrijeme i to je to - brzo sam ga prokljuvio, works as advertized.

Svaki backup je jedna zip datoteka koja se bez problema otvara i bez samog programa. Do pojedinih se datoteka u pojedinim backupovima može pristupiti i preko samog programa. Backupovi se samo nadodaju, a brisanje se može napraviti i ručno (može se podesiti i programski da briše starije backupove). Također je moguće zadati prilično kompleksne sheme uz malo mašte.

[quote=“tsereg”]Odlučio sam se za ovo. Koristim ga ovo proteklo vrijeme i to je to - brzo sam ga prokljuvio, works as advertized.

Svaki backup je jedna zip datoteka koja se bez problema otvara i bez samog programa. Do pojedinih se datoteka u pojedinim backupovima može pristupiti i preko samog programa. Backupovi se samo nadodaju, a brisanje se može napraviti i ručno (može se podesiti i programski da briše starije backupove). Također je moguće zadati prilično kompleksne sheme uz malo mašte.[/quote]

I još puno, puno toga, uključujući (S)FTP podršku, moćne filtere, custom split datoteka, biranje samo atributa koji ti trebaju, biranje kompresije itd.

Kako rekoh, koristim ga i profesionalno i privatno. :wink:

P.S. Ako možeš, izbjegni korištenje SPTD drivera (SCSI Pass Through Direct Layer), odnosno nemoj ga ni instalirati i koristi isključivo Native Win interface. Zna biti gadnih problema u okruženjima sa share diskovima - govorim iz iskustva - jednom sam potrošio desetak dana na otkrivanje tog problema…

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja