Preporuke za FTP klijent?

Koristim Core FTP, mislim preko 10 godina, ali mi zna stvarati glupe situacije (npr, editiram siteove na nekoliko domena, pa mi zna uploadirati folder sa datotekom koju sam editirao na siteu prije, na site kojeg editiram trenutno). Imam preko 100 siteova koje održavam i pun mi kufer čišćenja siteove od tih situacija, pa rekoh da vidim što koristite pa da prošvrljam.

FTP je već odavno zastarjela i relativno nesigurna tehnologija.
Ako već moraš - FileZilla.
Napraviš si site list (baza tvojih webova), nazoveš ih ili po nazivu domena ili logički, kako tebi odgovara i uživaš.

Pa kaj koristite za upload? Ne mora biti ftp, prešaltam se, nije frka :slight_smile:

Osobno radim upload preko cPanela i File managera. Brzo, jednostavno i bez greške. :blush: :o:

1 Like

Korisnici našeg shared hostinga imaju WebDAV na raspolaganju.
Jednostavno mapiraju hosting account hao mrežni disk. Naravno, promet je kriptiran.
Safe - Simple - Secure :slight_smile:

Drago mi je za korisnike usluga vaše tvrtke :slight_smile:

Evo nađoh WinSCP pa ću probati par dana s njim.

scp iz console , ako imas mogucnosti.

Zašto koristiti console a ne gui? Neki poseban razlog? (Nije svadljivi ton, već pitam :slight_smile: )

Continuous integration :speak_no_evil:

1 Like

Ovo što ti @maestro67 predlaže je finalno rješenje tj. development bi treb’o tako da se radi.
Lično nisam koristio previše ali je definitivno rješenje za PHP sajtove. Stvar je u tome da automatski vrši deployment samo commit-a koji su prošli test i koji nemaju grešku u kodu. Najkorišćeniji su Trevis CI i Jenkins.
Najčešće koristim bitbucket repository (ili github private) i povlačim nove izmjene u repo-u putem terminala na serveru. Za tako nešto ti treba setovana virtualna mašina u lokalu koja je identična online serveru kako bi mog’o vizuanlo i funkcionalno testirati i uvidjeti da li su izmjene u redu. Praktično, imaš kopiju sajta/aplikacije na lokalnom web serveru koja će odgovarati online serveru.
Ovaj opis sa bitbucket-om se može i automatizovati kroz pipelines tako da ga se recimo setuje da svaku izmjenu na odredjenom branch-u (master npr.) automatski šalje na server, za šta treba validan SSH key servera kao autorizaciju takve transakcije. Pojednostavljeno, kako radim često:

  1. imam virtual environment isti poput onog na serveru,
  2. kreiram repository na bitbucket-u i povežem ga sa projektom u lokalu (.git)
  3. svaku izmjenu u kodu commit-am i dižem na bitbucket
  4. logovanjem na (online) serverski terminal povlačim izmjene jer na serveru imam isti git projekt poput onog na bitbucket-u a koji je identičan lokalnim fajlovima

Od lokalnih programa Filezilla pa 20 praznih mjesta. Filezilla FTP client nisam koristio već par godina osim u rijetkim situacijama raznih shared hostinga. Ako treba nešto na brzinu da dignem ili povučem češće koristim sftp koji i nije sistemsko rješenje za to što ti treba.

CI sam planirao sada testirati na dva sitea koja uskoro pokrećem. Nakon što sam krenuo sa Laravelom i OOP, “otkrio” sam i rad s repository, a posljedično primjetih i git modul na hostu (koji mi se čini da radi upravo to, moram detaljnije pregledati o čemu se radi).
Dakle, “gurnem” lokalne datoteke na github (privatni), povežem site na hostingu s tim github repositoryem i to je to? (uz ostale sitnice, gledam generalni)?

A nekad je to tak bilo jednostavno… Napraviš site, upališ ftp, drag&drop filova, i gotovo.
I onda par desetljeća poslije - natrag u command prompt… :smiley:

EDIT: jexote napredak

Koristio Filezilla, a unatrag godinu dana WebDAV i toplo ga preporučujem. Jednostavan za korištenje.

Hosting mi ne podržava webdav protokol, pa otpada.

Ah… blaženi Debian tj. Linux… Ima da se povežeš putem ftp ili čega već želiš i onda imaš mapu da desktopu pa pristupaš direkt na server inače koristim i Filezillu a nekad i Total Commander :slight_smile:

VirtualBox_Debian%208_16_10_2018_14_18_09

1 Like

WinSCP “i ostalih 20 znakova”

1 Like

Winscp, jedan jedini!

1 Like

Isto, vec nekoliko godina.