Prestanak pušenja - 50h kasnije - iskustva

Za ostavljanje cigareta ipak je potrebna jaka volja i prosto imati želju da te rešiš te “bede” pušenja cigara
Ja sam koristio (nadam se da mi moderatori foruma neće zameriti) tabex tabletice kako sam gore naveo za 4 dana sam prestao .I uz (tabletice) njih mi je bila porebna volja da se odreknem pušenja Nije bilo ćiribu ćirba pufff odeee pušenje

Verujte mi na reč posle par meseci prestanka pušenja se već oseća itekakva promenma u celom organizmu

Kanabisom protiv nikotina!
Za 30 dana sam bacio japancu hirošimu na konami.
Sada samo rostilj volim zapušiti.

Eo ih današnji nalazi

Najjači sam podvodni metal detekcionista. Ribe cijene što čistim more. Ronja se, mora se nešta i eura nać. Ima dovoljno evara za dvije kutije cigara

4 Likeova

Desilo ti se upravo ono što govorim … razlog koji ti je promjenio mindset.
Anja1 iako ima žensko ime, teško da će zatrudniti. :sweat_smile: … znači mora svjesno poraditi na promjeni mindseta.

Naravno, za sve postoji lakši i teži način.
Ako je cilj doći iz Zagreba u Rijeku, ne znam baš da je isti klinac jesil došao na tabanima bos ili obuven…il biciklom ili autom.
Isto tako da onaj koji se zaputi na taj put na bosim tabanima, dobra vjerovatnost da neće skupit dovoljno snage da stigne do cilja.
(Ko što mnogi u nastojanju da prestanu dimit ne dođu do cilja, očito takvi taj put pokušavaju preći na krivi način)

Kakav je moj majndset?

Ali nije teen savjet i nije džabe u svoj toj literaturi na brdo mjesta…

Mozak je taj koji uči iz svjesnog stanja i stvara nesvjesne procese koje zovemo navikama. Ono što može naučiti dobiva samo iz našeg svjesnog stanja koje se zasniva od našeg svjesnog opažanja.
Dalje mu je sve black hole i zato je jako bitno da svjesno i odaberemo čime ćemo ga hraniti.

U slučaju nepušenja…u momentu kada odlučuješ uvesti promjenu koja se suprostavlja već uhodanoj navici…mozak te pita za razlog.

Razlog mora postojati, jer da nema razloga nebi bilo niti tvoje tedencije toj promjeni…pa tako ni pokušaja promjene.
Ti razlog imaš i rekao si da je svako svjestan kako pušenje šteti… i to je to… to je očito mindset koji te tjera na promjenu.

I sad kad te tvoj podsvjesni um ponudi cigaretom ti ideš odbiti tu akciju sa nekim razlogom.
Ako tada kažeš sam sebi: “Neću zapaliti…ali tako bi rado zapalio…hjoooj kako bi sada sjela cigareta”

…onda si svoj podsvjesni um zaprogramirao da nećeš nešto učiniti što zapravo želiš učiniti. I um nema potrebu da se reprogramira. Štoviše nakon takvog razloga možeš imati još i veću želju za tom cigaretom. Ako bi tako konstantno uvećavao svoju želju, samo je pitanje vremena kada će želja biti veća od snage tvog otpora i tad ćeš pokleknuti.

Ako bi na istu ponudu podsvjesnog uma reagirao sa svjesnim razlozima zašto to ne želiš učiniti. Bez lažnih uvjeravanja da je fino nešto što ekšuali smrdi…od čeg ekšualno ti onda smrdiš…što troši masu i para i zdravlja i vremena… itd… onda si dao ispravnu instrukciju podsvjesnom umu da smanji težinu za izvršavanjem tog obrasca.

Naravno, podsvjesni um ti neće povjerovati na prvu pa ćete opet ponuditi …tek provjerava tvoju zadnju tvrdnju. Možda pod istim okolnostima ili blago izmjenjenim… jer ti podsvjesni obrasci nisu svi skroz istoznačni.

Kada opet na istu ili sličnu situaciju reagiraš na isti način… podsvjest enormno BRZO može shvatiti tvoju novu potrebu i drastično smanjuje i želju i broj budućih provjera gdje se nalaziš i kako razmišljaš.
Te promjene obrazaca …to je stvarno enormno brz proces kad ga se vodi ispravno. Praktički kod prve odluke za preko 50% se skače u novo željeno stanje…

(Ja mjerio, radio pokuse, relativno dosta se bavio proučavanjem te psihologije)
Znači za promjenu treba svega nekoliko ispravnih skokova … zarazliku onih neispravnih, možeš hrpu puta odbijat podsvijest… ali kao da ideš glavom kroz zid. Jer iako djelom možda napraviš ispravno, moraš i umom.

Kako li se ono kaže: “Mišlju, riječju, djelom, propustom.” :slight_smile:

Vjerujes li da ima trudnica koje vele da im je doktorka rekla da ne prestaju pusiti, jer je to prevelik stres za organizam, samo da smanje. A tek sto licno znam zdravstenih radnica koje sa stomakom do zuba puse. Pitanje je koji mindset vec imas, a ne kad ga resetujes valjda. Ta nismo tabula rasa.

S mojim mindsetom cijenim da je autom je najprakticnije, biciklom najljepse, a onaj ko krene s tabanima, taj ocito vec prethodno ima mindset koji nije za poredjenje sa ovim ko ide autom.

Ti imas pristup mindsetu posve “object oriented”, vidi se da si programer, iako volis filozofirati :wink:

@anja1 ovi otvaraci od konzervi su ti hit.
Nego mislim da bi bilo fantasticno da das oduska svojoj umjetnickoj strani. Zamsili izlozbu sa tim pronalazsima. Naslov izlozbe “dive deep and top smoking”, ili “smoke under water”. Ha?

1 Like

Pa zato i savjetujem kako se ide autom…il biciklom. (A ne validiram cilj ko cilj jedinim bitnim)

Može se naravno i na silu, em će više bolit…em nije garancija da će stići na cilj.

Osim toga, ovdje i nije cilj najveća korist… meni je recimo od prestanka pušenja puno veću korist upravo dalo to razumjevanje procesa kojeg onda kasnije svjesno mogu primjeniti i na druge aspekte. Preuzet kontrolu nad navikama… eliminirat loše i gradit poželjne. To je ipak bio najveći benefit, zato ga vidim bitnim i podijelit.

koja je najstarija kovanica sto si naso tu?

Nisam obratio pažnju na to. Ove iz posljednjegnreda su dugo pod vodom to sigurno, al se godine ne mogu viđet. Ovih deset dinara bi moglo bit postaro treci red prva s lijeva

Apropo biciklista:

Prekjuce, na hrvatskom primorju, krenuli nazad s odmora, autom naravski, ispred nas covjek, nesto iznad 40 godina starosti po mojoj procjeni, natovario biciklo i krenuo i on kuci. Mi preko Velebita auto putem, a on mislim da nece zaobici Velebit, nego ce isto preko, samo precicama. I utom nailazimo na dio suzenog prolaza, gdje su oni iz pravca ka nama po propisu trebali da stanu, ali eto nisu. Ko ga sljivi, samo lagano (po mom resetovanom mindsetu, nakon 25 dana odmora), malo pricekam, pa vozim dalje.
No ovaj biciklista nije stao, pridrzavao se zadrto i sturo znaka pored puta. A i vozac mercedesa zagrebacke registracije vjerovatno iz nehata nije stao i ozbiljno ga ugrozio. Iznervirao se biciklista, prvo se lupa sakom o svoj biciklisticki sljem, pokazuje vozacu mercedesa da je lud, a ovaj njemu uzvraca s nekom prijetecom gestikulacijom. Zatim biciklista udari sakom, ne pretjerano jako, od njegov prozor i kao krene dalje.
Iskacu kao gromom opaljeni iz mercedesa dva lika (suvi Mika i debeli Zika), oba savijeni kao upitnici, cijenim da su oronuli pusaci jer izgledaju prilicno istroseno, i pocinju da trce za biciklom. Vjerovatno su se nadali da ga nece stici. Ali stade ovaj biciklista, ko od brda odvaljen, skoro dva metra, sami misic ispod onog zategnutog lasteks odijela, i pocinje pola na engleskom pola na njemackom da urla na njih i pokazuje znak. Izlazi plasljivo utom starija zena iz automobila i pocinje kukati da prestanu, ovaj suvi Mika napusta popriste sa misicavim biciklistom i dolazi da se dernja na zenu. “ulazi unutra kad ti kazem! Mrs unutra!”

Utom sirena mog automobila pocinje da svira, iskacu iz okolnih dvorista ljudi…

Elem kulminacija jenjava, vozac mercedesa sklanja auto u stranu pa ostaje da sa komsijama obradi pricu, a biciklista vec pedalira u pravcu Velebita. Nije tabanima, al jbga, ipak je Velebit Velebit . A iza Velebita Alpe…Kakav mindset.

@bozoou eo ja iščitah i ne viđo da mi ti reče koji je moj majndset.

I sve nešta krenem napisat i onda kontam da sa svakim odgovorom ulazim u filozofiranje, a prezirem filozofiranje pa eto

1 Like

Iz ovog se vidi da ih se nisi odvažio ostavit, nego lažeš sebe … neke kao igrice igraš da prevariš mozak,a nisi se udostojio ni odvest do mora bez cigara.

Velim ti, sam čin oproštaja od cigara i pažljiva raspodjela tih zadnjih ukazuje koji ti je stav prema cigaretama u točci odluke napuštanja istih.

Točnije, pokazuje da nemaš ozbiljnu namjeru napustiti ih kao nešto odvratno, nego ih predstavljaš sebi kao nešto “odlično” od čega se teškog srca rastaješ.

Hoće li takav rastanak uspjet na duže staze… možda i hoće. Velim samo da je puno teži, a onda i vrlo upitan.

Ukratko drugim riječima…

Ljudi koji nakon odluke prestanka pušenja imaju potrebu ispušit kutiju do kraja… očito nisu na najjasnijem sa samim sobom što su točno odlučili. I to vrijeme pokaže.

P.S. i ovo ti je bitno znati da nova lokacija neće obrisati navike sa stare lokacije. Zato sam pisao da cigareta NIJE JEDNA navika i zašto je to bitno znati.

Tako te jednako težak put bez cigara čeka i prema doma. (Jer taj izazov nisi svladao na putu tamo, što je bila idealna prilika za dobar početak prestanka)
…i zatim te čekaju sve pušačke navike koje si izgradio doma…koje su najčvršće i zato će im biti najteže odoljeti.

Ono što je pozitivno kod tih najčvršćih navika… je to da su to one koje se dešavaju svakodnevno. Pa na taj način imaš priliku i svakodnevno se sukobiti s njima … i zato se zapravo takvih navika i najbrže riješiš… Znači zato jer su to obrasci koji se dešavaju na dnevnoj bazi i imaš svaki dan priliku reprogramirati ih! …i onda to ide brzo. No opet, moraš ih repogramirati… bijeg od tih obrazaca kao što si rekao da izbjegavaš sada laptop…to te jednostavno ne reprogramira, nego ostavljaš problem za kasnije. I to opet pokazuje koji ti je mindset… da te strah uhvatiti u koštac sa takvim situacijama.

Moraš ići u sukob i osjetiti kako te svaki sukob ispravlja. (Za tu pojedinu naviku situaciju u kojoj odoljevaš cigareti)

Onda kad uvidiš taj proces, novi teški sukobi postaju pozitivni… više kao izazov i prilika da se ispraviš korak na bolje … a ne “najgora muka” i da gruntaš u sebi “zašto te je to snašlo” i koliko ti sada gubiš jer ne možeš u tom “divnom” momentu spaliti cigaretu i uživati u njoj.

Nadalje… kad se sve najveće navike isprave… vrag čeka u nekoj koja se ne dešava tako često, tj. ne dešava na dnevnoj bazi. Recimo izlazak i cuganje s društvom.
Takve gdje je cuganje prisutno pogotovo mogu biti zeznute jer je prisutno i izmjenjeno stanje svijesti i veća sugestibilnost.

No kad si svjestan procesa… znaš da iako si naizgled već prestao pušiti da će te tamo čekati novi triger koji će ponovno pobuditi veliku želju.
Kad si tako spreman na želju i odoljevanje (a spreman si ako poznaješ proces, onda su ti momenti lako predvidljivi) … onda se možeš mentalno pripremiti i kao što već rekoh… takve situacije prihvatiti kao izazov i priliku da ispraviš taj dio sebe… dareprogramiraš taj dio navike… i ideš dalje sa pobjedom. A ne shvatiti te dane kao kaznu što ti eto jadan u društvu nećeš moći dimiti uz cuganje.

Pogotovo je sve lakše kada se svjesno prati proces i kad vidiš koliki napredak svaki sukob radi za tu pojedinu naviku/situaciju u kojoj si uspješno odolio cigareti.

Ponovit ću i to…uspješno odoliti cigareti je ako si ju hrabro odbio u toj situaciji sa jasnim mislima da ju ne želiš i zašto ju ne želiš.
Za razliku ako odoliš cigareti uz glasno svjesno cendranje kako bi ti najradije sad zapalio… onda kao da i nisi pobjedio sukob i u sljedeći ulaziš sa istom težinom odoljevanja, ili čak i većom.

Božoou oćemol opkladu po simboličnih 100 eura da ja neću više nikad zapalit. Možemo i podić na 500E da se zakuva. Ako pristaješ kunem se da nema laganja, ako zapalim odmah ođe javljam. I da ne bi čeko dugo na pare da traje do lupam aprila dogodine il ti da dobiješ ranije ako zapalim. Još da dodam da sam poprilično nestabilan karakter, grizem nokte, loš majndset, s cigaretom nisi sam, nea bolje od one prve jutarnje cigare uz kafu.

1 Like

Mislim da ti je sada najveci motiv @bozoou da baciš cigarete :smile:
Samo da mu dokažeš da se može baciti, a možda i on namjerno provocira tebe da bi mu ti dokazao. hm…

Da se nadovežem ako fakat želiš baciti cigarete kupi 2l štoka i šteku cigareta u roku od 2h skrši to sve ali po mogućnosti negdje otvorenog prozora, jest da se nećeš buditi 24h (najmanje) ali kad ustaneš mila majka ti nije na umu…

To sam uradio kad sam ban dobio od 12-13k € na adsensu :smiley:
Koma bio idućih sedam dana.

No da se vrnem temi, treba ronjat, baš je lijepa aktivnost, još s detektorom, bude iš.

Prsten nađoh (maj prešz), čini mi se da sam ga viđo na aliexpresu, dolar dva, čelik. Nađoh američki cent, ovo zeleno, ne znam otkud u Morinju.

Inače ko nije bio u Morinju u Boki nek ode, moje preporuke, mirno lijepo malo primorsko mjesto, sa lijepom rječicom, patkama u moru… jedno od meni omiljenijih mjesta u Cg primorju.

Svaka čast!

Ja bih po putu još mogao izdržat nekako na silu, ali kad zamirišu borovi i more od gušta moram zapalit :slight_smile:

Ja sam se navukao na energetsko piće Monster (zeleni). Nevjerojatno koliki gušt mi stvara piti ga. Fini mi je (druga energetski pića mi baš i nisu previše fina), a itekako osjetim kako me razbudi i koliko mi se poveća koncentracija. Red Bull je običan sokić, a usput mi nije niti pretjerano fini. Ovaj Monster je druga dimenzija za Red bull, ali ovo mu nije reklama nego baš suprotno.

Svako energetsko piće je štetno, ali u ovaj Monster tko zna što zapravo stavljaju jer Red Bull nema niti pola učinka u usporedbi sa Monsterom po pitanju koncentracije i energije.

Meni je svaki dan bilo veselje samo pomisliti da ću kad nešto pojedem popiti Monster, toliko daleko je otišlo :slight_smile: Čuo sam od puno ljudi da su se navukli baš na taj zeleni Monster.

Skoro godinu dana sam ga pio svaki dan, limenku od pola litre. Nekad dvije limenke, ali ta druga mi je bila previše i nije mi godila kao prva pa većinom jednu dnevnu. Onda sam prije nekih 2 tjedna slučajno naletio na neki tekst koji govori da ta firma prikriveno promovira sotonizam. Bilo slučajno ili ne, ne zanima me. Ništa u vezi toga ne toleriram niti želim. One tri crte su navodno tri šestice na hebrejskom, a slovo O u imenu je isto znak koji mi se ne sviđa, a uz to još piše i “unleash the beast”. Nekome je to možda fora, ali meni je užasno odbojno i ne želim imati više veze s tim. Tako sam se ja doslovno preko noći riješio jedne svoje ovisnosti i velikog gušta :slight_smile: