Prezivjeli Dos/Unix servisi

Jel postoji webservis ili nasljednik webstranice iz doba dos/unix.a ? Uzevsi
u obzir danasnji web dos na flopydisku i par mb os.a bi bio u bilo kojem
pogledu dostatan za vecinu servisa a da nisam ni uzeo u obzir sigurnost,
danasnje resurse hw i puno drugih stvari

Možeš li pojasniti o čemu govoriš?

Web-stranice i DOS mi nikako ne idu u istu rečenicu.

Nije jasno što tražiš…
Još aktivne BBS-ove? Arhivu prastarih web stranica?
Potražio sam par stranica s početka 90-tih, ali sve mi izgledaju modernizirano… :frowning:

BTW Ovako webmajstori.net izgledaju u starom CERN browseru za Windowse iz 1992.
[attachment=1]wm92.jpg[/attachment]

[quote=“tsereg”]Možeš li pojasniti o čemu govoriš?
Web-stranice i DOS mi nikako ne idu u istu rečenicu.[/quote]

dos sa serverske strane

[quote=“gambo”]Nije jasno što tražiš…
Još aktivne BBS-ove? Arhivu prastarih web stranica?
Potražio sam par stranica s početka 90-tih, ali sve mi izgledaju modernizirano… :frowning:
BTW Ovako webmajstori.net izgledaju u starom CERN browseru za Windowse iz 1992.
[ATTACH=CONFIG]2247[/ATTACH][/quote]

ne mislim sa klijenske strane nego sa serverske i kao koncept/ideja(nazovi kako
hoces. Potaknulo me ovo oko fb kako je super i 5 i in i sve a bas ne vjerujem da
nekom u pocecima ( tamo oko Commodore.a, Amiga, 33.600 … ) nije palo na
pamet da “exspiriance collage sociaty convert to digital form”. Cak i kao tekst
sto bi dodatno naglasilo potrebu, nuznost, interes i slicno za odredjen nesto

Vjeruješ li ti da nama niti u tvom prethodnom postu niti jedna rečenica nema smisla?

sto je cudno napraviti webserver u dos.u da bi bilo tesko shvatljivo ? Hardkodiraju
se stranice, pohendlaju driveri i kesiranje memorije, multitthreading a sa druge
strane ( klijentske ) moze biti gui linux.a, vindoza, koji god os

Ovako izgleda u elinks-u na Linuxu

bas ti hvala :slight_smile: Da se nesto slicno ovome jednostavno graficki doradi

izgledalo bi kao svaka druga funkcionalna webstranica a sasvim
upotrebljivo i preporucljivom obzirom na velicinu za mobitel/pad/xdevice

ima browsera pod dosom sa fontovima, slikama i slicnim kerefekama ali
me zanimaju ideje sto uobliciti u digitalni oblik i provajdat preko weba.
Gledao sam neku prezentaciju po kojoj ispada da silni procesori, kompovi,
serveri, optika, os.ovi, baze od par tb instalacije i slicno ce uskoro
otici u povijest jer ce ih zamjeniti uredjaji do 10’’ pa ispada da su bili
( nepotrebna ) faza razvoja

[quote=“ninohr”]sto je cudno napraviti webserver u dos.u da bi bilo tesko shvatljivo ? [/quote]Ja pretpostavljam da ti pod “dosom” nazivaš nešto što nama koji smo DOS vidjeli ne pada na pamet. Možda govoriš o web-serveru koji nema grafičko korisničko sučelje, valjda. Pa, niti jedan niti nema. No, ako želiš nekakav odgovor, ipak bi trebao pojasniti na što misliš? Što je to tebi “dos”?

DOS je jednokorisnički, jednoprogramski OS. Nema sustav korisnika ni korisničkih prava. Nema sustava sigurnosti. Nema mrežnih slojeva. Osim navedenog, postoji još par stvari koje su sve zajedno minimalni preduvijet da bi nešto moglo i pomišljati biti web server (ili server bilo kakve vrste).

S druge strane, pretpostavljam da se ovdje priča o shellu koji bi bio oklop nekog pravog OS-a. Po meni, ni to nema smisla. To je kao da boxera iz Porschea staviš u Zastavu. Teoretski može, ali bi se karoserija (shell) raspala od vibracija, a ne bi imao ni minimum potrebnih komandi.

Što više objašnjavaš to je manje jasno.

Web server s DOS-om nije dobra ideja i nemam pojma po čemu misliš da bi to bilo bolje od npr. Linuxa.
Naravno, ako pod web serverom misliš na ono što je za mene web server i ako pod DOS-om misliš na ono što je za mene DOS.

Ima DOS browsera koji podržavaju slike. Vidi
http://www.unet.univie.ac.at/~a0503736/php/drdoswiki/uploads/Main/ARAPREV.png
ali tko i što danas koristi DOS i DOS browsere?

Kakve veze imaju uređaji do 10’’ sa DOS-om? Koji uređaj s ekranom do 10" (osim prastarih PC kasa) radi s DOS-om? Odnosno, koji suvremeni uređaj uopće, bez obzira na ekran?

[quote=“ninohr”]ispada da silni procesori, kompovi,
serveri, optika, os.ovi, baze od par tb instalacije i slicno ce uskoro
otici u povijest jer ce ih zamjeniti uredjaji do 10’’ pa ispada da su bili
( nepotrebna ) faza razvoja[/quote]

Što ovo treba značiti? Da smo se trebali držati ZX Spectruma sve dok se ne izmisli iPad? Da je odmah nakon ZX Spectruma trebalo napraviti iPad?

skrenula je rasprava sa prave teme pa cu ovako postaviti stvari : koja popularna
webstranica je ostala od doba DOS.a ili Unix.a ?

ovo oko server/klijent, sto dos moze ili ne isfurat sam samo htio reci da su postojale
pretpostavke sa ogranicenim hw napraviti jednako popularne stranice i priblizno
identican context. U krajnjoj liniji krajnjem korisniku je svejedno jel tekst graficki
prikazan ili sa par pixela. Njega u biti zanima sadrzaj a ne nacin prikaza

ispada da je trebalo napraviti sto kompliciraniji hw kako bi se jednostavne i
zivotne ideje prenjele u digitalni svijet a na posljetku ce se dogoditi da par tb
podataka i 8-jezgreni procesor radi u obicnoj skatuli koja ce povezana na web
opsluzivat x dlanbased uredjaja. U krajnjoj liniji okaci se na tv ako nekom smeta
mali ekran ionako su sve kvelitetniji i veci

[quote=“Sljaker”]DOS je jednokorisnički, jednoprogramski OS. Nema sustav korisnika ni korisničkih prava. Nema sustava sigurnosti. Nema mrežnih slojeva. Osim navedenog, postoji još par stvari koje su sve zajedno minimalni preduvijet da bi nešto moglo i pomišljati biti web server (ili server bilo kakve vrste).

S druge strane, pretpostavljam da se ovdje priča o shellu koji bi bio oklop nekog pravog OS-a. Po meni, ni to nema smisla. To je kao da boxera iz Porschea staviš u Zastavu. Teoretski može, ali bi se karoserija (shell) raspala od vibracija, a ne bi imao ni minimum potrebnih komandi.[/quote]

na danasnjem kompu dodas kod multithreadinga i svaki thread pojedinacno pohendla
1000 korisnika istovremeno svakog sa par bajtova podataka x 100 threadova ? O teoriji
naravno govorim. Identicno da boxera stavis u zastavu tako da ga neovisnog povezes
sa generatorom, izvadis njen motor i stavis elektromotore. Moze se i izvodljivo je

P.S. specjaliziran je forum i nije mi namjera omalovazit bilo cije znanje ili posao odnosno
ozivljavati tehnoloske mrtvace nego mi je ostalo od prije “visit ideja” pa onda bilo koja
vijest ili procitano “poskaklja”

DOS = Disk oparating system (za razliku od TOS-a {tape operation system})

http://www-01.ibm.com/common/ssi/cgi-bin/ssialias?subtype=ca&infotype=an&appname=iSource&supplier=897&letternum=ENUS287-332&open&cm_mmc=5733--n--vrm_newsletter-_-10207_134134&cmibm_em=dm:0:12046832

A vidi ovoga. 12 particija ima, šta znači 12 poslova istovremeno. Naravno manji dio particija je systemski, ostale su produkcijske. Multitasking savršen, time sharing, podržava mrežu korisnika kupnjom produkata VTAM i VCNA. Savršenstvo!!

Nemogu editirati, prošlo vrime pa dodajen.
U bivšoj Yu je postojala poslovna mreža JUPAK (YUPAC za stranu uporabu) u kojoj je bilo umreženo masu kompova iz ex YU. Mi smo redovito kupili podatke o aluminiju s TANJUG-ovog kompa (i plaćali to, naravno).
Naša korisnička mreža je imala par stotina korisnika (ekrana, a neki su imali i stolni printer). Bili su gro u tvornici, nešto u Šibeniku (oko 5 km udaljenosti) i 1 i ZG (450 km).
Ne potcjenjujte DOS! Ja san 13 godina radija na njemu.

Pogledajte na slici mene i komp iz 70-tih. Sama slika je iz 82.

Ne može se govoriti o web-stranicama od “doba DOS-a”, je Windowsi 95 su izašli 1995., a prvi web-preglednici su se pojavili oko 1993. dok je komercijalizacija weba počela 1996., što je početak “dotcom” booma. Tako da nekavo surfanje “iz vremena DOS-a” nije ništa vrijedno spomena.

Što se “vremena Unixa” tiče - pa ono je još dan danas. Unix je živ i zdrav. Sada više nego ikad, jer se je kroz Linux proširio i na desktopove i kućne korisnike.


Ti griješiš u dvije bitne točke.

Prvo, program napisan za konzolu u C-u na današnji Windowsima nije ništa “sporiji”, “napuhaniji” (ili kako god hoćeš to nazvati) nego bilo koji napisan za DOS. Isto je i za današnji Linux u odnosu na bilo koji raniji Linux ili Unix. Drugim riječima, napiši program i kompajliraj ga x86 kompatiblni skup instrukcija i dobit ćeš nešto što se može uredno izvoditi na bilo kojoj staroj kanti.

Svi serveri se normalno optimaliziraju i oni rade točno toliko brže danas koliko je brži hardver. A to što netko programira web stranice u okolinama koje iz ovih ili onih razloga su puno procesno intenzivnije (npr. interpretirani PHP ili u virtualnom procesoru izvođena Java) to je vođeno već odlukom programera web-stranica da žele funkcionalnost, brzinu i jednostavnost koju ti alati nude, a koji su sada mogući.

Tu u igru dolazi činjenica da je današnje računalo jeftinije, da je takt procesora na računalu jeftiniji. Današnja mrcina od PC-a dođe 5000 kn, a IBM-ov PC (bez flopija) je 1981. godine koštao 1500 USD, što je korigirano za inflaciju ekvivalentno s današnjih 3500 USD, odn. oko 20 000 kn!

U tome svjetlu, ovo o čemu ti pričaš postaje relevantno tek za stvarno najveće igrače. Tako su, recimo, Facebookovci umjesto da idu pisati web-stranice u C-u napravili konvertor PHP-a u C. Koriste prednosti PHP-a i radnu snagu koja poznaje PHP, a potom taj izvorni kod prevode u C i izvršavaju na serverima. PHP-ove biblioteke su napisane u C-u i to fino radi - dobe kompajlirani kod koji se izvršava upravo tako efikasno kako ti misliš da je to samo nekad bio slučaj. No, for-petlja 1981. i 2012. godine se kompajlira u baš jednak broj strojnih instrukcija i izvršava se u jednakom broju taktova na tom i ovom računalu. Samo što je takt ovog računala puno brži.

Druga je stvar što danas korisnici žele na Facebooku uploadati svoje fotografije, pa ih grafički obrađivati online, pa ih dijeliti s prijateljima. Pa žele voditi video-razgovore s prijateljima i gledati filmove emitirane sa servera (digitalna obrada signala u realnom vremenu je među procesorski najintenzivnijim zadaćama i toga 1986. nije bilo zato što hardvera nije bilo). Ljudi danas naprosto žele procesno intenzivnije stvari - upravo ono što ti misliš da ne žele ili da im možda ne treba. Ali što je onda svrha svega toga? Ta tehnologija služi ljudima.


Ono što si ti, izgleda, htio reći je prožvataki neku tezu o spregi proizvođača hardvera i operacijskih sustava, gdje jedni napuhuju softver da bi drugi prodavali novi hardver. To je lijepa teza ovako za zabavu, a sasvim sigurno nitko ne kaže da jedni ne pašu drugima kao ruka rukavici, ali je neispravan zaključak da je to uzrok. To je posljedica. Slično kao s klima-uređajima i proizvođačima struje, automobilima i proizvođačima nafte, lijekovima i liječnicima, knjigama i tvornicama papira, patentnim uredima i velikim korporacijama, novinarima i političarima, itd. Radi se o komplementarnim granama. No, one su pogonjene našim željama za više, brže i bolje. Želimo brža računala pa ih dobijemo. Ali sada kada su brža, želimo bolje efekte, pa ih dobijemo. Pa su računala opet prespora.

No, ako misliš da je u pitanju ipak kakva “mućka”, ja te neću razuvjeravati.

U to vrijeme ja sam sa školom išao u COP (Centar za obradu podataka) vidjeti neke bradate čudake u bijelim kutama :zub:

Da, svi smo nekad tako izgledali.

nije na stvari moje razmisljanje o teoriji zavjere, uzrocnoposljedicno sw-hw,
nego ispada, kad se sa strane gleda, da se trebao razviti hw i multimedija
sto bi onda bio, kao, preduvjet da privuce korisnike. Ima istine u tome ali
meni je malo nevjerovatno da ovi “cudaci” nisu razgibavali mozak sa razmisljanjima
sto bi mogli za svoj gust raditi i zapoceti nesto tipa fb u tekstualnoj inacici
sto bi se vremenom upgradalo i usporedno razvijalo sa hw mogucnostima. Ili
danasnji uobicajeni servisi tipa webshopova, raznih direktorija, zutih stranica,
specjaliziranih portala, burzovnih nesto, online bankarstvo i slicno