Pri dodavanju novog korisnika u bazu-provjera postoji li vec taj korisnik

kada imam zahtjev recimo:
$zahtjev = “INSERT INTO clanovi (username, password) VALUES(‘SaNTaA’, ‘123456’)”;

Kako sada pomocu PHP-a, prije nego sto podaci odu u bazu, provjeriti dali taj username postoji vec u bazi i ako postoji onda da ti novi podaci ne odu u bazu.

Napravis funkciju if s uvijetom ako postoji isto ime da je razlicita od nule i da izbaci upozorenje!

[quote=“SaNTaA”]kada imam zahtjev recimo:
$zahtjev = “INSERT INTO clanovi (username, password) VALUES(‘SaNTaA’, ‘123456’)”;

Kako sada pomocu PHP-a, prije nego sto podaci odu u bazu, provjeriti dali taj username postoji vec u bazi i ako postoji onda da ti novi podaci ne odu u bazu.[/quote]

select count(*) from clanovi where username=“SaNTaA”

ako ti vrati 0 ne postoji, ako vrati 1 postoji.

drugi način
tablici clanovi -> username je primarni ključ, a password unique, tako da dva različita člana ne mogu imati isti password.
i prilikom inserta hvataš exception i ispišeš poruku da član postoji ako se desi exception.

[quote=“Lola”]select count(*) from clanovi where username=“SaNTaA”

ako ti vrati 0 ne postoji, ako vrati 1 postoji.

drugi način
tablici clanovi -> username je primarni ključ, a password unique, tako da dva različita člana ne mogu imati isti password.
i prilikom inserta hvataš exception i ispišeš poruku da član postoji ako se desi exception.[/quote]

Uradio sam nesto… na slijedeci nacin:

Kako sad da napravim da se provjeraje i ime i prezime ucenika odjednom…???
npr.

[quote=“SaNTaA”]Uradio sam nesto… na slijedeci nacin:

Kako sad da napravim da se provjeraje i ime i prezime ucenika odjednom…???
npr.

pa na isti način.ovako kako si napisao.
ako radiš nešto ozbiljno, provjeru radi preko OIB-a, jer postoji mogućnost da se dva učenika zovu istim imenom i prezimenom.

A zasto ne bi smjeli?

mogu imati, ali ja ne bi tako napravio.
bolje da bude sve različito.

[quote=“Lola”]mogu imati, ali ja ne bi tako napravio.
bolje da bude sve različito.[/quote]

Nije ti bolje jer tako daješ do znanja da takav password već postoji u bazi.

pa sam napisao da nije bolje.

[quote=“SaNTaA”]kada imam zahtjev recimo:

Kako sada pomocu PHP-a, prije nego sto podaci odu u bazu, provjeriti dali taj username postoji vec u bazi i ako postoji onda da ti novi podaci ne odu u bazu.[/quote]

Najjednostavnije :slight_smile:

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja