Pristup internetu, linux, xin xp?

bok,
ovako stvari stoje: imam laptop na kojem se vrti windows xp i stari komp na kojem mi se vrti linux (ubuntu).
podstanarka sam, nema interneta, a ne isplati mi se ulagati u adsl priključak, jer tko zna, možda odselim u roku od mjesec dana… :rolleyes:
imam onaj stick (vip) preko kojeg idem na web i sad me zanima jel moguće nekako ostvarit vezu na internet preko linuxa, a da xp bude “router” ?
ovak, nisam baš stručna u mrežama, pa oprostite ako je pitanje zbrčkano.
do sad sam uspjela:

• napraviti lokalnu mrežu preko crossovera
  • xp sam podesila da bude gateway prema internetu
    i sad (po nekoj mojoj teoriji) bih mogla na internet sa linuxom, al to baš i ne radi.
    jel ima netko malo stručniji u mrežama da mi pomogne, to mi je recimo hitno :slight_smile:
    tnx

moras na xp podesiti dadozvoljava da dugi njega koriste za izlaz na net.
Odes u network=>desni mis=>properties=>gore desno na tools(erweitert na DE)=> pa stavis kvacicu u onu kucicu u sredini di te pita o zajednickom koristenju internet pristupa.
Ako znas njemacki mogu ti tocno sve napisati, eng moram startai VPC pa vidjet.
Ako se ne snadjes reci pa cu i na eng pogledati
poz

kad odem na propertise ponudi mi svašta, ali ne i tools. jel ima ikakve veze što imam xp home edition, a ne xp pro?

moras ici u properties od Internet konekcije, ne od same Network karte.
Pogledaj pdf sa linka

http://rapidshare.com/files/234325466/Gemeinsame_nuetzung_von_internet.pdf.html

PS moguce je da ne vidis zbog toga sta je HOME verzija, nemam HOME pa neznam tocno

Moras staviti u svoj network interfaces na ubuntu da se spaja na IP od gatewaya.
Tu ti je sve objasnjeno sto se tice postavki za windows i ubuntu:

http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/775104.html

na ubuntu editiras /etc/network/interfaces
Trebao bi otprilike ovako izgledati:
auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.0.137
netmask 255.255.255.0
network 192.168.0.0
broadcast 192.168.0.255
gateway 192.168.0.1

samo sa tvojim setsima :smiley: sretno

[quote=“KingDaemon”]Moras staviti u svoj network interfaces na ubuntu da se spaja na IP od gatewaya.
Tu ti je sve objasnjeno sto se tice postavki za windows i ubuntu:

http://forums.whirlpool.net.au/forum-replies-archive.cfm/775104.html

na ubuntu editiras /etc/network/interfaces
Trebao bi otprilike ovako izgledati:
auto eth0
iface eth0 inet static
address 192.168.0.137
netmask 255.255.255.0
network 192.168.0.0
broadcast 192.168.0.255
gateway 192.168.0.1

samo sa tvojim setsima :smiley: sretno[/quote]

majko mila, u winoseru dva klika, a ovdje cjela litanija…

[quote=“tom971”]majko mila, u winoseru dva klika, a ovdje cjela litanija…[/quote]Linux je OS u kojem se treba dobro pomučiti za dobiti rezultat. Ipak svima ga preporučujem jer ti daje misliti, a na win. nema previše razmišljanja. Inače ja ovo gori neznam napraviti jer koristim žični router.

lol:D treba dodat 5 redova u config file i svaki red je jednostavan i jasan:)
linux postaje sve jednostavniji i pristupacniji obicnim userima, a ispod toga imas OS koji mozes proucavat cijeli zivot a da ne obradis sve, mogucnosti su neogranicene:D
osobno preferiram terminal, ali imas i tu GUI za poklikat par puta i sve rjeseno:) no rasprava je besmislena:D svatko preferira nesto drugo:)Ali da navedem da odkad koristim linux nisam vidio antispyware, antivirus, cdkey, crack, popup ili freeze sistema a kamoli format, reinstall ili kak to vec ide:)

Kores komanda: ifconfig ce ti reci sve o network interface-u i IP-evima, a kada postavis setse onda restartas mrezu: sudo /etc/init.d/networking restart

ljudi ima li ko lijeka za ovaj problem
imam windows vec 2 godine i dosadio mi jejer malo sta sam propustio na njemu , odlucio sam sebi nabaviti linux ubuntu , nabavio sam ubuntu 10.10 verziju ima mnogo opcija kod instalacije unutar windowsa , demo i full i try without instaling , medjutim kada ga instaliram na sve te instalacije mis mi ne radi , kada prebacim na windows ponovo sve radi i sve je uredu

ima li ko lijeka zelim iskustvo i s linuxom

Ako ima jos neko ziv na ovoj temi , koristim Linux ubuntu 11.10 , prije sam koristio windows XP i imao sam joomlu instaliranu na njemu , nacuo sam da je internet kao internet na linuxu veoma brzi i u to sam se i uvjerio , e sad bi ja volio da instaliram joomlu na linux ali ne znam da li je to moguce ikojim drugim putem nego preko programa WINE , nije mi racunar bogzna sta i mozda bi mi stvaralo prepreku,

Hvala

Čekaj, čekaj, čini mi se da si pobrkao neke lončiće ovdje :slight_smile:

Nisam nikad koristio linux (barem ne svjesno), a bogami prvi put čujem i za WIME, ali google ovako kaže:
“Open Source Software for running Windows applications on other operating systems”

Sad, šta će ti Windows emulator za Joomlu ??
Pa nije to Windows aplikacija! :slight_smile:

Istina, nisam ni Joomlu nikad koristio (lol), ali koliko sam upućen, to je skup PHP skripti.
Za to ti treba lokalni server, na windows xampp ili wamp, na linuxu valjda lamp (eto, ni taj lamp nisam nikad koristio, hihihi)

Probaj instalirati taj lamp, pokreni phpmyadmin, stvori bazu, instaliraj joomlu, mislim da ne bi trebalo biti problema.

Da,Da evo napravio sam , jednostavnije je podesiti nego na win. , istina je treba inst. taj LAMP server i to se radi preko tasksel , to se podesi i jos par komandi i ide inst.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja