Problem s encodingom

pozz svima,

Encoding, prilicno cesti problem. dakle đšžćč se ne prikazuju.

stvar je u tome da sam i u phpmyadmin i na skripti podesio utf 8 (u phpmy admin utf8_general_ci) međutim čćđ se prikazuju ali žš pokazuje ?? (dva upitnika)

proguglao sam dosta i jedva sam nasao jedan liink u kojem pise da, prije instalacije skripte je potrebno podesiti utf8_general_ci u phpmyadmin kako se poslije nebi prikazivali upitnici umjesto slova. ja sam taj encoding podesio poslije instalacije .

ukoliko je ovo problem dali postoji neko rjesenje i kako

hvala puno svima

Pogledaj polje tablice u kojoj problem i provjeri koji je encoding, trebao bi bit tf8_general_ci.
Ovo što si namještao možda si podesio encoding baze, a polja u tablici iz nekog razloga imaju drugi encoding.

[quote=“ein”]Pogledaj polje tablice u kojoj problem i provjeri koji je encoding, trebao bi bit tf8_general_ci.
Ovo što si namještao možda si podesio encoding baze, a polja u tablici iz nekog razloga imaju drugi encoding.[/quote]

pretpostavljam da mislis polje tablice u MySql.

s obzirom da bas ne znam nista od mysql-a mogu tii samo reci da problem poostoji na cijeloj stranici, koji god link da otvorim isto je.

gdje se nalaze te tablice??

ajmo po redu… kako se puno podaci u mysql? iz php-a?
ako si kreirao bazu, unutar nje imaš nekakve tablice, unutar tablice neka polja, to se može vidjet preko phpmyadmin-a

[quote=“ein”]ajmo po redu… kako se puno podaci u mysql? iz php-a?
ako si kreirao bazu, unutar nje imaš nekakve tablice, unutar tablice neka polja, to se može vidjet preko phpmyadmin-a[/quote]

Tablica Aktivnost Redaka Vrsta Uspoređivanje Veličina Prepunjenje
class_2co_return Pretraživanje Strukturu Traži Umetni Isprazni Ispusti 0 MyISAM utf8_general_ci 1,0 kB -
class_2co_settings Pretraživanje Strukturu Traži Umetni Isprazni Ispusti 1 MyISAM utf8_general_ci 1,0 kB -

evo ga znaci ovo su dvije tablice??

Pod usporedjivanje stoji utf8_general_ci

ehh sad, postoje neke tablice koje imaju usporeživanje na latin1_swedish_ci

a u drugoja bazi su mi sve tablice podesene na cp1250_general_ci

nadam se da si na to mislio, sad bojim se bas sve promijeniti u utf general, s obzirom da imam i admin sekciju koja mi ije na engleskom…

kad iz php-a ispisuješ vrijednosti mysql baze u kojoj utf8 encoding, trebaš negdje nakon selektiranja baze (obavezno prije select upita) u php kodu imat ovako nešto:

mysql_set_charset(utf8);

ako toga nema, tu je problem

ako su naša slova u ovim tablicama to neće radit, treba biti utf8_general_ci, ako samo na engleskom onda je ok

[quote=“ein”]kad iz php-a ispisuješ vrijednosti mysql baze u kojoj utf8 encoding, trebaš negdje nakon selektiranja baze (obavezno prije select upita) u php kodu imat ovako nešto:

mysql_set_charset(utf8);

ako toga nema, tu je problem[/quote]

ok, od toga bas ne znam nista.

sta bi se desilo ukoliko bi sve tablice podesio u utf8_general_ci??

trebalo bi probat :slight_smile:
hrvatska slova koja su zapisana pod cp1250_general_ci ne bi se izmijenila ako staviš utf8_general_ci, odnosno trebalo bi ih ponovno unest da budu ispravna

što god radiš, ako ti to nešto bitno napravi backup
ako se radi o nekom cmsu, forumu, nečem kompleksnijem od obične skripte… sigurno si na krivom putu, takve stvari obično imaju odabit jezika, encodinga i ostalo, kod instalacije ili kasnije u nekakvom cpanelu

[quote=“ein”]trebalo bi probat :slight_smile:
hrvatska slova koja su zapisana pod cp1250_general_ci ne bi se izmijenila ako staviš utf8_general_ci, odnosno trebalo bi ih ponovno unest da budu ispravna

što god radiš, ako ti to nešto bitno napravi backup
ako se radi o nekom cmsu, forumu, nečem kompleksnijem od obične skripte… sigurno si na krivom putu, takve stvari obično imaju odabit jezika, encodinga i ostalo, kod instalacije ili kasnije u nekakvom cpanelu[/quote]

hehe, ok hvala ti puno, dosta pomogao, neke su mi stvari puno jasnije.

da radi se o cms-u, i imam jako puno podataka na njemu i jako je bitno :slight_smile:

hvala ti svakako na vremenu :slight_smile:

nema na čemu, za joomlu i wordress imaš dodatak za hrvatski jezik, možeš nać na njihovim stranicam ili malo proguglaj

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja