Problem sa ramom (4 od 8GB usable)


Dakle, na slici sve piše, A58ML mi je matična ploča, komp sam kupio i već godinama mi stoji ovako. Dakle, pokušao sam sa msconfig, sa task manager i sa čime sve ne i ništa nije uspelo. Kako da moj komp detektuje full ram? 4GB je hardware reserved for BIOS.

Mislim da ti prepoznaje memoriju, ali gubi ju negdje, to znaci da nije dobro “ustekana” u maticnu.
Probaj izvaditi memoriju pogledati da na pinovima nema neko fizicko ostecenje, te nakon toga ponovno “ustekati”.
Bilo bi dobro da promijenis pozicije, znaci ono sto je bilo “ustekano” na A stavic na B, a ono sto je bilo na C stavis na D, odnosno koristi razlicite utore te onda probaj :wink:

Ako imaš dva “keksića”, onda svakako probaj što kaže keisuke.
Ne znam imaš li grafičku na ploči? Ako imaš, koliko si joj dodijelio RAM-a? Nadam se da nisi 4 gige :zubo:

windows 32 or 64bit ?

Piše 64 **********************

Jesi li pročačkao BIOS, mora biti negdje opcija gdje je rezervirano toliko RAM-a.

Gledao sam BIOS i zaista ne umem da se snadjem…
Pokušao bih da zamenim sokete, ali se bojim da nešto ne sjebem, jer nikad nisam to radio. Inače ima samo 2 slota ova grafička, a ovo za A B, C i D, nisam baš razumeo. Komp sam dobio, sve su fabrička podešavanja, ništa ja nisam dodeljivao.

Kako bih mijenjao sockete ? :smiley:
Sto mislis po “ova graficka ima 2 slota” ?
Sto se tice A,B,C i D pogledaj video pa ce ti biti jasnije

Znaci RAM memoriju izvadis te ponovno ubacis na isto mjesto, ukoliko je ista stvar, promijenis im lokacije, znaci na pocetku videa vidis da je RAM memorija u plavim utorima ti ih kasnije stavis u crne.
Nadam se da ti je sad jasnije.

1 Like

Ne graficka, vec maticna, zeznuo sam se ja xD
Sad cu ovo da pokusam sa videa :slight_smile:

Kadam sam zamenio mesta, nije mi se pojavljivalo nista, ekran je bio crn, morao sam da iskljucim komp, potom sam vratio ram i sad mi detektuje samo 4…

Sta je fora?

Daj poslikaj kako ti trenutno izgleda racunalo kada ga otvoris. Slikaj da se jasno vidi sve sto je na maticnoj ploci pa cu ti probati slikovito objasniti.

Posto vidim da vjerojatno imas dva sticka rama, probaj prvo ustekat jedan pa vidit dali radi, ukoliko radi i komp ga prepoznaje iskljuci racunalo, te na isto mjesto stavi drugi stick od rama i vidi dali njega prepoznaje komp.

Uspeo sam, nisam škljocnuo dovoljno. Sada imam 7,19 usable od 8. Pretpostavljam da sam uradio sve što treba i da mora ovako?

Eto super ! :slight_smile:
Sto se tice 7,19gb usable to je zato jer imas windows 7
https://support.microsoft.com/hr-hr/help/978610/the-usable-memory-may-be-less-than-the-installed-memory-on-windows-7-b

Onda je problem rešen i to je to! Hvala puno na pomoći