Procena vrednosti sajta u dugovima

Imam ponudu za kupovinu jednog sajta i poprilično nedefinisanu vrednost i cenu koju potražuje prodavac, budući da zajedno sa sajtom prodaje i firmu koja je u dugovima oko 5k €.

Sajt postoji 6 godina, a poslednje 2 godine se slabo održava. I pored toga ima oko 200.000 poseta mesečno, a izvor je 60% sa googla i oko 30% direktna. Stranice na društvenim mrežama su očito kupljene jer sa 150 i više hiljada ne donose skoro nikakvu posetu, s obzirom da je oko 8% posete referral. Firma je od sajta ostvarila zaradu oko 10k € tokom prošle godine, ali je godinu završila sa dugom od 13k €, dug se ove godine dodatno uvećao. U pitanju je news niša i najveće dugovanje je prema agencijama koje proizvode sadržaj (tekst, foto, video). Uglavnom, autorska prava. Zarada je od adsensa i etargeta, nisu imali prodaju reklamne pozicije u poslednje 2 godine, niti su pokušali bilo kakvu drugu monetizaciju (prijava projekata kod državnih organa, kreiranje webshopa i sl.). Sajt nije responsive i nema mobilnu verziju niti aplikaciju (iako je 2018. :slight_smile: ) Poseta je najvećim delom iz Srbije, BiH i Hrvatske.

Imam planove za razvoj i uvećanje posete, uz smanjenje nepotrebnih troškova, ali nedomica je sa kojom cifrom izaći.

Znima me šta misle ljudi sa više iskustva… Koliko realno vredi ovakav sajt ako u cenu uračunamo i dug koji bih ja, kao novi vlasnik firme, morao izmiriti, s obzirom da vlasnik od mene očekuje ponudu?
Hvala svima :slight_smile:

Ponudi mu da isplatis dugove da ga ne tuze i to je to i jos da bude srecan zbog sume.

Mislim realno sta moze da ocekuje za sajt koji je par hiljada eura u dugovima, nema zarade, poseta opada, poseta sa balkana, sajt zateva ozbiljan redizajn. nisha koju danas svaki klinac ima da se prica da ima sajt.

Misim imao bih i ja ideju sta da radim sa sajtom da je bar na nuli ali ovako ti ides u posao u minusu da ne spominjemo jos + ulaganja koja bi imao.

Ali opet to samo moje misljenje. :slight_smile:

kupi samo site, ne i firmu. Ko zna kakvih tamo sve dubioza ima

1 Like

Slažem se što Lavi i Ray kažu, uglavnom mislim da to nikako nije “prilika koju ne treba propustiti”. :blush: :o:

1 Like

Ovo sto Ray kaze nikako firmu…ima tu jos dugova. Ta firma je ranjena i ako mislis da mozes iskoristiti potencijal, iskoristi. I zajebi google reklame i etarget koji jos uvijek postoji, a ne kuzim kako… baziraj se na web shopu i prodaju. Posjeta je takva sto nije zanemariva, vjerujem da moze i bolje…

1 Like

Jel prodavac traži ili prića o kakvoj okvirnoj cijeni?

Znači ti razmišljaš o kupnji firme koja je završila sa dugom, a taj dug se ove godine još dodatno uvečao? Znači kupujes brod koji tone. Uključi mozak majstore :wink:

Ako ti treba firma jednostavno je otvoriš in počinješ sa 0 +da imaš još kapital 5000-6000€ sa kojim si mislio vračati tuđe dugove (a ovako ga mozes koristtiti za razvoj svoj projekta, firme itd).

Ovo u kompletu ne vrijedi ništa (jer koliko je ovdje duga firme koji moraš vračati), plus koliko te još posla čeka (smanjivanje troškova stranice, povečanje posjete=dodatni troškovi, tvoje vrijeme koje isto moraš ocjetniti kao trošak/vrijednost itd).

  • ko tebi garantuje da možeš sa ovom publikom/posjetom koja dolazi na sajt ostvariti veče prihode? Kako znaš da je ta publika spremna kupovati u tvom webshopu npr?

Ako si baziran npr. u Srbiji zar misliš da će (dio od ukupno 200.000) 100.000 hrvatski posjetitelja/čitatelja kupiti nešto u tvom webshopu? Ili obrnuto ako si baziran u HR, da če iz Srbije ili Bih nešto naručiti (možda neki hoče, ali večina neče)?

Čitatelji i posjetioci su sasvim nešto drugo neko kupci/posjetioci koji dolaze direktno u webshop/zbog webshopa (konverzije i zarada tu su sasvim drugaćije i tema je preširoka da se ovdje raspisujemo o tome). Nije to tako kao što neki misle posjeta=zarada…

I kakav je tvoj plan,
jesi napravio test, da će tvoj plan (webshop, posjeta, reklame) donjeti zaradu i pokriti dugove?

Inaće kao samo sajt, kao sajt recimo da ima neku vrijednost zbog posjetitelja.
Ali sad opet ako ostvaruje minus, nešto je sumljivo…

Više ti vrijedi sajt sa 500 posjetitelja i troškovima od 1000€/mjes., koji rade 5000€/ prodaje mjesečno. Znači 4000€ profita ( za tvoj rad, trud, razvoj sajta i slično), a ne sajt od 2miliona posjetitelja koji radi minus…

Sami posjetitelji nisu garancija, ima tu jos faktora kakvi su ti ljudi, jel mozes iz njih izvući zaradu na neki od naćina i slično.
A nije posjeta bitna jel besplatna organska ili plačena, jel ogromna/ili manja vazno je dali ostavruješ preko nje neki profit/prodaju/zaradu. Bitna je vrijednost posjetitelja/po posjetitelju.

Da se mene pita ovo u kompletu(sajt+frima) nebi kupio ni u snu. I da mi da za 0, samo da vratim dugove ne bi.

A sajt kao sajt neznam, nekome nešto vrjedi (možda i tebi ako vidis nešto u njemu)
ali ne previše (ako radi minus i do sad nisu uspjeli napraviti niti 100€ zarade na njemu…)

Ima online mnogo bolji poslova od ovoga :wink:

Zanimljivo ćime se sve bave ljudi na ovom forumu (poslovima i sajtovima od 2$ mjesečne zarade, i jos kupuju takve stvari, i ustraju u tome mjesecima i godinama daju svoje vrijeme u realno nikakvu zaradu…). Al dobro je da se dobije barem neko iskustvo u svemu ovome.

I koliko si bio pripremio za ovo da daš?

Inače neznam koji je sajt u pitanju, niti nemam podatke sve, ali ovo je ovako u grubo na prvi pogled.

:slight_smile:

1 Like

10 k eura profit i dug 13 k eura = 23 k eura troskova.

Realno lova je izvucena van iz firme, nadajuci se da ce naci nekog tko ce pokriti dug i jos platiti nesto za preuzimanje.

Zaboravi takve ponude, ne kuzim ljudi ovdje na forumu, svi bi se bavili nekakvim site-ovima, adense i sl. i da lova kapa, a da ne mrdnu.

@Lavi hvala na komentaru, mada mislim da na tako nešto ne bi pristao, s obzirom da je pominjao mnogo veće sume za koje je on sajt otkupio

@ray to sam prvo i želeo, ali prodavac nema nameru da proda samo sajt

@Mabiz
Hvala ti na iskrenoj analizi. Slažem se sa ovim da za iznos od 5-6k može da se učini dosta više od povratka na nulu, ali za moje načine finansiranja sajta od nule do prvih prihoda mora proći bar 2 godine. Upravo je to razlog zašto sam otvorio temu, da vidim ima li smisla ulagati :slight_smile:

Nije rekao konkretnu cenu, već samo iznos koji je on dao prethodnom vlasniku i koji nadmašuje granice razuma. Tako da je sajt kupljen i pratkično uništen (pretpostavljam iz političkih razloga)
Nisi me razumeo, ne želim ja da pravim nikakav web shop, izvori mog prihoda su sasvim drugačiji, već sam to naveo kao primer da oni ne rade takve stvari. Držim više sajtova i gotovo svi se finansiraju kroz projekte civilnog društva i državnih, pokrajinskih i lokalnih budžeta. Zarada od reklama je samo plus :wink: Da, nisam stavio odnos poseta, napisao jesam da su iz Srbije, BiH i Bosne, ali je 83% ljudi iz Srbije iz Hr trenutno oko 3,5%, Bosna oko 6%, ostalo je Nemačka, Austrija… To je u poslednjih godinu dana stanje. Na sajtu je objavljeno nešto više od 16k članaka.
Slažem se sa ovim da sajt bez profita nema svrhe držati. Razlog zašto sam pomislio da ga kupim je to što dosta duže postoji pa je lakše izaći pred izvore koje koristim za prihode, ali je kočnica upravo taj dug i nepoznanica koliko ponuditi a da ne bude zajeb :slight_smile:

@jorgovan nisi dobro razumeo, ukupan rashod je oko 13000€ a prihod je bio oko 10000€ što znači da je u minusu oko 3000€ :wink: Ne bih se primarno bavio adsensom, niti mi je to prioritet u ovoj priči, već samo dodatak.

Još jednom, hvala svima na odgovorima :slight_smile:

ma ne, ja to nikako ne bih uzeo na taj nacin, ti kako zelis. sretno