Prodaja oglasnog prostora - pomoć

Dobar dan.

Vlasnik sam jednog filmskog portala, koji iz dana u dan raste. Trenutno imamo oko i nešto preko 100 000 posjeta mjesčno, te oko 450 - 500 tisuća prikaza stranica. Na portalu nema gledanja filmova serija ili slično, nego recenzije, traileri, vijesti, najave i ostalo.

U stvari, da bude jednostavnije radi se o ovom portalu https://svijetfilma.eu/

Htio bi ponuditi oglasni prostor filmskim distributerima, kao i ostalima u području filmova i serija. S dosta njih već i surađujem, ali mi je glavni problem koliko naplaćivati pojedini oglas.

Viđao sam neke primjere, ali ništa nije iz mog područja, pa ne mogu točno odrediti.

Zarada s Adsense mi je negdje od 100 eura do tisuću kuna mjesečno, dakle ako bi se za ovo odlučio, zarada bi morala biti veća od toga.

Uz to, koja statistika zanima firme, što im trebam obećati (impresije, klikove; mišljenja sam da su im večinom ovdje impresije važnije, netko želi da se neki film/serija vidi)

Koji položaji oglasa ih obično zanimaju? Pretpostavljam da se ne naplaćuju svi isto.

Vidio sam da neki pojedinačno naplaćuju oglas za desktop varijantu, a onda još i za mobilnu, radi li se tako i inače?

Inače oko 70% mojih pratitelja je iz HR, te oko 70% posjeta google.

Uz to, mogao bi im obećati i reklamu putem postove (plaćenih ili u cijenu onih) i reklamu putem društvenih mreža (oko 19 tisuća Facebook (recimo reach je bio 120 tisuća prošli tjedan), 20 tisuća Instagram ljudi)

Ne znam apsolutno ništa o tome i Molim vas pomoć.

Hvala unaprijed

1 Like

Što ih statistike zanima to je Google Analytics, ostalo ih nimalo ne zanima. Bar je takvo moje iskustvo. Uglavnom dogovaram direktno sa firmama, retko, ali baš retko to ide preko agencija.

Što se tiče cena ja sam radio ovako, prva cena 5 000 sve pozicije, a ima 5 banera. Popunim sve te pozicije i kad se javi neko kažem sad nema mesta čim se nešto oslobodi javljam. Tako se nakupi njih 8 koji čekaju. Dve pozicije pri dnu foruma ostanu na 5 000 dinara, a tri pri vrhu idu na 10 000 dinara. Neki odustanu, ali neki od ovih što su čekali to popune.

Nakon toga se nastave javljati, ja kažem čekajte čim bude slobodno javim. Kada se nakupilo ponovo njih 8 koji su čekali dignem cene i uvedem rotaciju na tri banera gore. Prvi baner pri vrhu je 20 000 dinara, a sa 50% prikaza je 10 000 dinara. Dva banera ispod toga su pojedinačno po 30 000, a sa 50% prikaza je 15 000 dinara mesečno. Neki odustanu, ali od ovih što su čekali neki popune to.

Sačekam dok se ne sakupi nekoliko njih koji čekaju, pa podignem ta dva banera na 50 000 dinara mesečno, a za 50% prikaza cena je 25 000 dinara mesečno. E sad tu je jedan zajeb, baneri nisu uvek zakupljeni za prikaz, nekad po par meseci stoje prazni. Međutim i sa tim zarada je jednaka kao i kada je cena bila 30 000 dinar otprilike.

Zakup pozicija za banere naplaćujem avansno, znači pre početka kampanje ide uplata. Popust za paket od 6 meseci je 10%, a za zakup na meriod od 12 meseci je 20%. Za agencije koje dogovaraju u ime klijenta na duže vreme ide dodatni popust od 10%.

Sa onima koji se reklamiraju bez prestanka dve godine je moguć svaki dgovor, jer znam da će se ispoštovati.

1 Like

Puno ti hvala na ovom odličnom odgovoru.

Imam naravno još par pitanja. Prvo misliš li da su to cifre koje si mi naveo realne za moj broj posjeta? Da budem iskren meni se ove početne čine čak i malo, dok one kasnije jako puno.

No mislim trenutno na ove početne, jel realno za 100 000 posjetitelja da tražim recimo 5, 6 tisu a Dinara (prebacio sam si to u kn pa znam o čemu se radi).

Drugo pitanje se odnosi na položaj oglasa. Stavljas li ih umjesto AdSense oglasa? Mislim na ta mjesta ili nudiš nešto drugo?

Imaš li možda, ako ti nije to problem, neki primjer svog ili nekog drugog sajta gdje bi mogao vidjeti kako to izgleda.

Neću te sada gnjaviti oko ovih rotirajućih oglasa jer još nisam ni blizu toga, to ću se zainteresirati kada dođem do velikih brojeva.

Još jednom puno ti hvala na odličnom odgovoru.

Pa početak jeste mali, ali je to bilo 2010 godine. Sad šta je puno ili malo to sam prepustio tržištu, ja sam dizao dok ima zainteresovanih koji će to plaćati. Da mi se baš niko nejavi 3 - 4 meseca, cena bi išla dole vrlo verovatno.

Nakon što se to ponudi treba ispuniti par zahteva, prvo napraviti Media kit, pa potom obavestiti sve koji mogu biti zaiteresovani. Znači ne spamovati, nego poslati poruku “Mi smo sajt o filmovima sa dobrom posećenošću, a sad smo uveli opciju za reklamiranje. Javite ako ste zainteresovani za dodatne informacije” i posle toga im se ne javiti ako oni ne odgovore. Ja sam kontaktirao preko 600 firmi koje mogu biti zainteresovane (reklamiraju se već i imaju dobar sajt).

Ne vredi ti ponuda ako niko nezna da to nudiš.

Kada je pozicija prazna, ja ubacim promociju nekog sadržaja sa foruma ili nekog od mojih srodnih sajtova. Imam i Adsense (na drugim mestima), ali je to smešna zarada u odnosu na direktno displey oglašavanje. Znači na pozicije od banera nikad ne ubacujem AdSense, nego promovišem svoje sadržaje.

Prikaz banera naplaćujem na mesec dana, CPM nisam nešto previše koristio

Što se tiče gledanja drugih pregledao sam prvih na Alexa Srbija, ti možeš videti podatke za Hrvatsku. Gledao sam da su slični onome što ja radim i gledao kako su monetizovani.

https://www.alexa.com/topsites/countries/HR

Takođe sam ukucavao ključčne reči i napravio tu jedan spisak sajtova i opet proverio kako je konkurencija monetizovana.

Ti imaš dobru opciju i za neke druge metode promocije kao što su na primer PR članci.

Da vidiš kako to kod mene izgleda guglaj termin poljoinfo, sa tim da nije responziv pa se ne vidi baš najbolje sa mobilnih telefona.

Hvala ti puno, vidim stranicu, vidim oglase, hvala ti.

Imam još jedno pitanje, vidim da imaš forum, nekoć davno sam na jednoj stranici imao jedan mali forum, pa pitanje, koliko je zahtjevno za održavati ga?

Tehnički mi nije problem postaviti ga, ali ne znam koliko treba vremenski za njegovo održavanje.

Ono što sam pitao za pozicije i AdSense je sljedeće, trenutno mi je AdSense na recimo nekim idealnim i vjerojatno najboljim mjestima za oglase. Trebam li onda nuditi firmama te pozicije ili neke druge?

Hvala još jednom na svemu.

Nijedan forum pokrenut nakon 2010 godine nije uspeo opstati.Održavanje nije problem, nego ljudi se teško aktiviraju.

Za tu poziciju vidiš koliko AdSense donese i ponudiš firmama po ceni koja je za 30% - 40% veća od zarade od googla.

da tako sam si nekako i ja mislio, sad mogao bi ja to gurati posvuda, mislim forum, ali pitanje je koliko ce mi donjeti, a vremena ce odnjeti hrpu da ga aktviram posteno.

hvala ti puno na svemu, vecinu ovih stvari nisam imao pojma i rovao sam okolo, ali slabo informacija. pripremit cu kroz par dana neku analitiku, mozda cak i prezentaciju mjesta na kojima bi mogli biti i slicno, te poceti slati firmama. Sa nekima vec surađujem, tako da njima nece biti problem predstaviti, e sad hoće li pristati to cemo vidjeti.

uglavnom još jednom puno hvala toliko si mi dobro sve odgovorio da vise ne znam ni sta bi te pitao :smile:

Da zanimljivo je kako su se forumi pogasili. Nekad sam pratio 3 velika foruma i neki dan sam ih posjetio i ljudi uopce ne pisu. Mislim da je to do drustvenih mreza koje su otrovale ljude…

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja