Prodajem web stranicu rezerviraj.hr

Sa svim napisanim se slazem. I sam imam slican sajt samo za uze podrucje. Također je star 5god i također sam krenuo sa idejom besplatnih oglasa apartmana. Također se sad pitam da nije to možda bio pogrešan pristup. Mozda i je ali ni danas ne vidim koji drugi pristup bi bio bolji. Pojavljuje se problem kako poceti naplatu oglasa jer neminovno je da ce određeni broj korisnika odustati a tim se gubi sadržaj. A bez naplate nema zarade i daljnjeg ulaganja u marketing i razvoj sajta. To je dvosjekli mac. Jedini bolji pristup bi mogao biti da se odmah na pocetku ulozi dosta vlastitog novca i agresivno krene u marketing pa na kraju ako se isplati ako ne propadas. Samo nisu svi u mogucnosti uloziti i riskirati veca sredstva. Ovako polako razvijati s manjim ulaganjima je dosta sporo i na kraju covjek izgubi volju.

Na rezerviraj ima 1044 korisnika koji su dodali apartmane, oko 3-4k apartmana. Taj dio s naplatom oglasa nisam monetizirao i toga sam svjestan i ne dižem cijenu zbog toga niti pričam o potencijalu, ako je netko zainteresiran on može procijeniti i vidjeti jeli ima potencijala u tome.

Napisao sam da je zarada lani bila oko 45 k kn, i cijena je 100, dakle prodajem konkretne brojke i ono što sam uspio monetizirati a ne potencijal.

Od tih 1044 korisnika, njih 48 plača web paket. Web aktivno koriste njih barem duplo, ali nisu platili pro paket, tj ne koriste domenu nego se švercaju na pod-domeni jer to dozvoljavamo. U planu mi je bilo da jedan dan ugasim web za one koji ne plaćaju, mislim da bi se broj pretplatnika povećao preko noći dosta, svi koji se švercaju ne bi imali izbora.

Treba vidjeti koliko upita je dobio svaki od korisnika. Ako je dobio veliki broj upita vjerojatno ce nastaviti placati, mada ja sam imao slucajeva da su ljudi sa vise upita odustali a neki sa manje nastavili uz placanje.

Ovdje na forumu se javno prodavao site iz iste niše (turizam - oglašavanje apartmana), parametri prodaje su bili i dosta povoljniji. Prisjetimo se…site je godišnju zaradu imao oko 100k kuna, a prodavao se za 110k kuna. Uz to je imao dužu prošlost, točnije od 2011-te je poslovao.
Pa se relativno dugo prodavao i nitko se posebno nije ugrabio za to. Ja sam na kraju bio kupac, a nisam se nešto posebno “zaletio”.

S obzirom na to, lako je pričati da je ova niska cijena…ali zanima me tko bi bio kupac po većoj cijeni? …kada nitko ovdje nije kupio site koji je išao valjda i duplo povoljnije? hehe.

Mislim, ne pari ovo lošom cijenom…ali malo ste mi olako zaključili da je “niska”.

My 2 cent.

P. S. što mi dižete cijenu :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

…zezam se malo, nema straha …ako je prošli site čekao, i ovaj će valjda xd xd.

Ono što vidim problematičnim kod kupnje ovakvih site-ova

…da bi se iskoristio potencijal, treba prvo ovladati kodom. Što nikako ne mora biti jednostavan zadatak…i teško je o tome nagađat bez ikakve analize dok se ne vidi kako je taj CMS urađen.
A ako se ne ovlada kodom…džabe potencijal, ako ne možeš doskakat sa novim rješenjima prema potrebama tržišta / klijenata.
Netko tko nije vičan da to samostalno svlada, koliki ga dodatni trošak čeka programera koji će to za njega raditi? :wink:

…a što se tiče povrata uloga na “hladan pogon” da se ništa ne dira.
Tu je cijena sasvim solidna (dvogodišnja zarada) …ali opet, ako bi nekome bio interes da oplodi svoje novce na taj način …onda je opet sigurniji način uzeti više različith manjih siteova koji se prodaju za 2-godišnju zaradu, pa tako oploditi ulog. Jer ipak je 100k kuna podosta jaja da se drže sva u jednoj košari. …i s tog aspekta bi bilo sigurnije taj ulog raspodjeliti na više strana. Jer unatoč stabilnosti koju site pokazuje, nikad se ne zna što nosi budućnost u naredne dvije godine.

Tu je bugi korektan, prodaje ono što ima…ne prodaje potencijal.
Velim, i ono što ima…sigurno bi se lakše prodalo da je u više različith cjelina…nego ovako u jednoj cjelini.
Potencijal opet nije zanemariv, pa bi on trebao biti presudan faktor da netko tko želi uložiti 100k u web stranice …da se odluči ovako na jednu košaru sa jajima, umjesto da to rasporedi na više strana.

niko to nije kupio odavde prije tebe jer ovdje ima malo ljudi koji imaju veće pare koje su spremni uložiti tako direkt u tuđi sajt, a još kad uklopiš u to da pored para treba da ima i volju, želju i potrebu za takvim sajtom, onda se tek dođe do toga da skoro niko sa foruma ne zadovoljava kriterijume da bi prodaje bilo. zato sam ja i predložio bugiju da proba da kontaktira firme koje se time bave i koje imaju potrebe za tim i imaju keša da to plate bez pretjeranog stresa po njihov budžet.

reci ti sam jel dobar biznis prodati nešta što zaradi 100k za 110k? nema logike sem kad pare ne trebaju hitno ili kad je baš nestabilan biznis.

manji sajtovi lakše i propadaju. bar je takvo moje mišljenje. i mišljenja sam da je besmisleno uzimati sajt ako se ne planira razvijanje sajta. po meni je ovo idealno baš za one koji imaju sajtove ovog tipa pogotove one najveće jer njima 100k kuna a i više nikako nije kapitalna investicija i imaju odakle i gurati sajt i razvijati ga dalje i znaju đe su i šta im je činit da unaprijede cijelu priču.

Slažem se sa svim napisanim…
…doduše, nisam ni ja imao pare, ali je prilika bila takva da sam se kockao sa tuđim parama. :slight_smile:

Nije nikad sve jednostavno. :slight_smile:
Fora je u tome da ako site zaradi neke novce, ne znači da oko toga nije bilo nikakvog posla. Čim imaš takav site da imaš klijente koji nešto plaćaju…ti klijenti onda imaju i svoje dodatne zahtjeve. Pa imaš potrebu za korisničkom službom i konstantnom potrebom za rješavanjem razno raznih problema.
Sem toga, tu su razne procedure …npr. oko izdavanja ponuda, računa …vođenja sustava itd. I non stop tu treba raditi neke novotarije da se doskoči tekućim problemima.

E sad, ima tu više pristupa rješavanja takvih problema. Neki su efikasniji, neki manje efikasni. Nekome se može činiti da zna put gdje radi manje, al zapravo radi više.
S druge strane, možeš upregnuti ko konj i raditi više…da bi u budućnosti radio manje. Npr. zasukati rakave …pa automatizirati procese koji se mogu automatizirati. U tom slučaju jedno vrijeme radiš jako puno, da bi kasnije mogao radit manje i posvetit se novim stvarima…

Za konkretan site je bilo baš dosta procesa koji su se mogli automatizirati, i uzimali su jako puno vremena dok nisu bili automatizirani. Tako da u onoj prodajnoj cijeni ti ne vidiš rad koji se morao obavljati da se ti novci uzmu. Isto tako ne vidiš koji je bio potreban rad da se ti procesi automatiziraju. Evo, oćelavio sam u ovih godinu dana baveći se time. (Zezam se, već sam bio ćelav xd xd)

Hoćem reći, sada iz ove perspektive mi se ona cijena čini daleko realnijom nego mi se činila prije kupnje. I dalje smatram da je bila povoljna cijena. Iako nebi bila svakome jednako povoljna… onaj tko nebi automatizirao procese, imao bi se što naraditi sa tim siteom. A nije baš bilo lako hrvati se sa code-om. (To bi bio dobar dodatni trošak onome tko to nebi mogao samostalno. A kako god okreneš, i vrijeme je trošak.)

Stranica je top i vrijedi te novce koliko čovjek traži, to je jasno… ja bi je najvjerojatnije uzeo, ali jedina i najveća kočnica mi je custom CMS jer sam takav programer da bi u potpunosti ovisio o vanjskima čak i u slučaju nekog banalnijeg buga, ili nekog banalnijeg poboljšanja kojeg želim izvest, a danas ovisit o vanjskima i njihovom horoskopu, dok ja brojim sijede… to ću neki drugi put… tako da čekam nešto u wordpressu, pluginovi majka…

1 Like

@bozoou jesi ti na kraju kupio ovaj sajt? kako ide ako jesi? jesi zadovoljan investicijom?

Nisam to ja kupio.

Mislim da ju nije prodao koliko sam skužio.

Da ju je netko uzeo tajming bi bio nevjerojatan, taman prije početka korone i najvećeg udara na svjetski turizam koji se pamti.

Stranica je prodana, i to lani oko ljeta duboko u koroni pa je vlasnik znao sve. Vlasnik ima slične portale (reklama.hr), mogu se pronaći linkovi na sajtu pa mislim da nije tajna.

Novac nije velik, (neka bolja godišnja plaća), ali to i nije bio razlog prodaje već dosta problema oko sajta. Najveća je što je sve bilo custom programirano a programer je izgubio volju za daljnju suranju i praktički sam ostao sam a nisam znao upravljati sajtom kada bi došlo do nekih problema. Nisam je znao čak ni preseliti na novi server bez njega, a koristio sam od prijtelja itd.

Druga najveća greška je što je pola projekta cms za sajtove za apartmane, što znaći pretplate i moljenje ljudi da uplate novac na tekući račun. Em je tlaka raditi sa ljudima, em nisam imao u planu otvarati firmu radi to malo novaca. Bilo je tu još problema… uglavnom cijeli projekt sam postavio da sebi sve otežam i išao u širinu umjesto da se fokusiram na jedno i to napravim kako treba, zato sam prodao to i odahnuo jer sam mogao krenuti dalje sa nećim novim.

Uglavnom da se mogu vratiti u 2015u i da sada sebi mogu dati savjet, možda bi čak išao sa tim projektom, ali bi defitivno maknuo ovaj dio sa ljudima i uzeo WP i fokusirao se samo na adsense i sadržaj o Hrvatskoj, obali, plažama, znamenitostima… jer posjeta je nešto bilo, čak je dosta stranaca dolazilo na ove strane verzije ljeti i mislim da se krenulo sa tim 100% da bi se dalo napraviti dobru pasivnu zaradu od adsensa od koje bi se moglo živjeti dugo godina.

Npr nešto ovako, https://www.croatiatraveller.com/ mislim da se radi o starijoj ženi koja je prije pisala neke svoje doživljaje o Hr, a po alexi ima ljeti 10-20k posjeta dnevno stranca pa možete prcijeniti koliko zaradi od adsensa. Mislim da više nego pristojno. Uglavnom u sličnom smijeru bi išao.

Uglavnom kada sve zbrojim i oduzmem, kroz tih 4-5 godina, kada bi se podijelilo sve, ja sam možda i uspio neku plaču prosječnu imati, s obzirom da nije full time posao satnica bi ispala ok, ali ja ovaj projekt smatram neuspjehom, jer nismo tu na netu da se uspijemo pokrpati nego da pokušamo postići zaraditi veće novce nego što možemo van neta na nekom poslu.

12 Likeova

dobro, veliko iskustvo nakon svega, a nešto si i zaradio… ali jedno pitanje, kako to da se nisi bio odlučio za wordpress?
Pretpostavljam da bi samo time još jednu godišnju plaću više uštedio.

Nemam pojma. Zato jer smo gradili taj CMS gdje se moglo izraditi web za apartmane. Nije to loše ispalo, dosta ljudi je to koristilo i koriste i danas, ali to bi možda i uspijelo da sam sam znao programirati a ne ovisio o trećoj osobi.

@bugi ide li jutjub? ako sam zapamtio govorio si da krećeš yt o 3d modeliranju. imaš li ikakvih sajtova?

vikah dodaji članaka, u više navrata, al džaba, niko mene sluša.

Taman ovih dana krećem s time. Pripremio sam nešto sadržaja, otvorit ću temu tu na forumu o tom projektu.

Hoces u sklopu challenge? taman pase :slight_smile:

Moram pročitati pravila, nisam puno na forumu, mogao bi ali ima jedna mana, ako se ne varam to je zatvoreni dio foruma a ja sam mislio objavljivati radove tu i linkove prema društvenim mrežama pa je šteta ako je ograničeno na nekoliko korisnika, možda bi dobio i kojeg pretplatnika više.

nema nekih zajebanih striktnih pravila, a ne vidim zašto ne bi mogao pored zatvorenog i na otvoreni dio isto stavit link ka tvom sajtu i društvenim mrežama i propratnu priču

Nadam se da si dobio lepe pare za ovaj sajt. Puno srece bugi.