Program za obradu rasterskih grafika Gimp

Ako neko ima bilo kakvih podataka u vezi dotičnog programa Gimp-a molio bih nek’ se nadoveže u ovom postu.

Izbjegavati u najširem luku. Apsolutna katastrofa.

Ja ga koristim. Daje ti misliti a to je pozitivno.

nešto već radim u njemu (gimp) al je to daleko od potrebnog.
Inače koristim CorelDraw-ov x3 paket (legalan) i polako bi prešao na Gimp što se tiče bitmapa. Prvenstveno zbog digitalne olovke koja fenomenalno radi u gimp-u.
Što se tiče ‘besplatnih’ programa poput Openoffice-a, Blendera i dr. imam pozitivno mišljenje, dapače svakom bi preporučio openoffice pogotovo za manje tvtke.

Ja nemam izbora jer sam na Linuxu pa moram koristiti open source. Filozofija Opena je srodna s mojim političkim stavovima, pa se nadopunjuju. Linuxom se bavim od 2005. Ispočetka je nekoliko godina bio dual boot sa legalnim XP-om. Sad mi je oko 2 god. samo Linux na stroju. Često mjenjam distre, a trenutno sam na PCLinuxOSu. Svakome bih preporučio Linux (Ubuntu za početak). U njemu je i openoffice i gimp i čitav niz slobodnih aplikacija. Open source zajednica mi je baš OK. Kad se navikneš na Linux (a prijelaz nije bezbolan) tek onda shvatiš puno značenje pojma - M$ rob.
Sorry za OT.

[quote=“Gigolo”]Ja nemam izbora jer sam na Linuxu pa moram koristiti open source. Filozofija Opena je srodna s mojim političkim stavovima, pa se nadopunjuju. Linuxom se bavim od 2005. Ispočetka je nekoliko godina bio dual boot sa legalnim XP-om. Sad mi je oko 2 god. samo Linux na stroju. Često mjenjam distre, a trenutno sam na PCLinuxOSu. Svakome bih preporučio Linux (Ubuntu za početak). U njemu je i openoffice i gimp i čitav niz slobodnih aplikacija. Open source zajednica mi je baš OK. Kad se navikneš na Linux (a prijelaz nije bezbolan) tek onda shvatiš puno značenje pojma - M$ rob.
Sorry za OT.[/quote]

radim godinama na linuxima (od slackwarea do opensusea), i windowsima, radio sam i na MACu i Solarisu, BSD-ima… nebitno, ali još uvjek nakon 7-8 godina svakakvih distri ne kužim što je to M$ rob :smiley: , a za GIMP ću reči ovo, nakon toliko godina već je lagano vrijeme da si riješe taj UI, jer ono sa desecima prozora je jadno, ali inače ok program,
a OpenOffice, daj mi pojasni zašto je samo za manje firme? :smiley: Ja mislim da je OpenOffice jednako dobar za sve firme, od malih do ogromnih :wink:

Da OOO je silna stvar i stvarno je za svakoga. Izvrsna zamjena za skupi M$ office. Ja ga trenutno nemam na stroju. Koristim AbiWord, GnumericSpreeeadsheet i PPTview.

apsolutno, openoffice je i za velike, mada sam govorio iz iskustva, jer sam ga uveo u firmu gdje sam radio i u početku je bilo negodovanja dok se ljudi ne priviknu.
Problem je što većina piskarala u firmama nema osnovno znanje i u ms programima, rad s mailom i druge osnovne stvari, a kad im ponudiš nešto novo i nešto što će uštedjeti popriličnu sumu novaca, onda je problem.
Kad smo kod toga, openoffice i neke druge alate, uvode i u mnogo razvijenijim zemljama od naše u svoje ‘kancelarije’ .
ps: mogućnost laganog eksporta iz oo-a u pdf je po meni jedna od većih prednosti u usporedbi s ms-ovim alatima.

[quote=“mikibm”]apsolutno, openoffice je i za velike, mada sam govorio iz iskustva, jer sam ga uveo u firmu gdje sam radio i u početku je bilo negodovanja dok se ljudi ne priviknu.
Problem je što većina piskarala u firmama nema osnovno znanje i u ms programima, rad s mailom i druge osnovne stvari, a kad im ponudiš nešto novo i nešto što će uštedjeti popriličnu sumu novaca, onda je problem.
Kad smo kod toga, openoffice i neke druge alate, uvode i u mnogo razvijenijim zemljama od naše u svoje ‘kancelarije’ .
ps: mogućnost laganog eksporta iz oo-a u pdf je po meni jedna od većih prednosti u usporedbi s ms-ovim alatima.[/quote]

problem općenito ljudi koji rade nešt na računalu je što ne razumiju ništa nego sve doslovno naštrebaju, znači klik tu radi to, klik ondje radi to, i sad ako je negdje još jedna tipka koju nije naštrebao neće ju kliknit jer nezna što radi, a pošto ne razumije program nego ga je naštrebao, ne može niti pretpostaviti što tipka radi…

na temelju čega si napisao ovo ?

Na temelju osobnog iskustva.

EDIT:

User interface je grozan. Kistovi nemaju pola funkcija koje imaju u Photoshopu. O nekim novitetima (OpenGL u Photoshop-u) neću ni govoriti.

EDIT 2: Jesam li spomenuo i horde OSS fanatika kojima je licenca važnija od kvaliteta programa?

Ja sam probo gimp koristit i isto mi je katastrofa. (kad uzmem neki softver ako ne skužim za pola sata barem osnovne funkcije to mi se ne sviđa :slight_smile: )

Što kažete o paint.net? To koristim i to mi je ok, dosta je jednostavan

[quote=“voajer”]Na temelju osobnog iskustva.

EDIT:

User interface je grozan. Kistovi nemaju pola funkcija koje imaju u Photoshopu. O nekim novitetima (OpenGL u Photoshop-u) neću ni govoriti.

EDIT 2: Jesam li spomenuo i horde OSS fanatika kojima je licenca važnija od kvaliteta programa?[/quote]

Prema ovom sto si napisao, nema smisla s tobom raspravljati. Sve si rekao o sebi.

Onom tko ima znanja niti jedan program nije problem da napravi profesionalno posao, a takvi ne “pljuju” po ostalim programima.

GIMP je program koji može sve što može i Photoshop ili bilokoji program u tom rangu, a koji je za rastersku grafiku. Razlika između GIMP-a i PS-a je jedino u cijeni. Ovaj prvi je besplatan, dok ovaj drugi košta. Inače one spike, što je skuplje je bolje, to zaboravi :slight_smile:
Sto se tiče kistova, GIMP može koristit kistove koje koristi i PS (*.abr), dovoljno ih je staviti u folder za kistove ili u GIMPu podesit folder gdje se nalaze kistovi (ako koristis jedan folder za kistove izvan foldera programa).
Uskoro izlazi verzija 2.8, koja donosi neke novitete od kojih sigurno znam da neću koristiti opciju jedan prozor, jer ovo sa tri prozora ima svoje prednosti pri obradi.

Uživaj u Photoshop-u. Pretpostavljam da imaš licenciran PS, jer korištenje piratskog baš i nije fora.

Samo vezano uz ovo izdvojeno.
Novi Ubuntu Lucid Lynx u sebi više nema GIMP pošto je GIMP u kategoriji profesionalnih programa, pa je zbog potrebe prostora na disku uklonjen. No i dalje je u repozitoriju, tako da se instalacija napravi bez problema.

Jel’ to još jedan od onih “ma ovaj OS program je super, samo ga trebaš naučiti koristiti” argumenata?

Nisam ja otvorio ovu temu da pljujem po ičemu, već mikibm koji je pitao što drugi misle o GIMPu. Ja sam rekao što mislim, a ako se nekome moje mišljenje ne sviđa, to je njegov problem. Na kraju krajeva, Linux nije od jučer i vrijeme da “linuksaši” napokon nauče kako primiti kritiku na račun OSS.

Ako je to tako, možeš li mi onda objasniti zašto je Photoshop de facto standard za sve vrste grafičkog rada na računalu? Pretpostavljam zato jer su ljudi glupi i neinformirani?

[quote=""]
Razlika između GIMP-a i PS-a je jedino u cijeni. Ovaj prvi je besplatan, dok ovaj drugi košta. Inače one spike, što je skuplje je bolje, to zaboravi :)[/quote]

facepalm

Zar zbilja očekuješ da te itko uzme za ozbiljno nakon ovakvog komentara?

Ne govorim o brush import, govorim o dinamici kistova koja je mnogostruko bolja i opsežnija u Photoshopu.

Moram se složiti s voajerom ovdje, premda za osnovnog korisnika čak se i može reči da je stvar navike, ali kad neko otvori program a ono otvori 15 prozora to je

:smiley: :smiley:
za profesionalnu opotrebu gimp i dalje definitivno nije, i tu je photoshop glavni, a za običnog usera sam rad s njime je gnjavaža radi već rečenog nedostatka, ako to uspiju sredit možda još i ima nade za gimpa da dobije dobar dio marketsharea…

@voajer
kao sto rekoh, sve si rekao o sebi.
Uzivaj u Photoshop-u koji je mozda za tebe standard za sve vrste grafickog rada, no ne i za neke druge.
I da, GIMP nije samo na Linuxu, ima ga i za Win i MacOS…

@Kečko

Neznam kako je tebi otvorio 15 prozora, ima 3 prozora (glavni, tools i LPCU dock
U novoj verziji ima mogucnost odabira sve pod jednim prozorom ili kao i do sad. Meni osobno odgovara ovo sa vise prozora. Ocito stvar navike.
kazes da GIMP nije za profi uporab, hmmm, OK tvoja subjektivna procjena.
Meni GIMP savrseno sluzi u profesionalnoj uporabi, a tako i mojim kolegama. Tako da…

CaM, sorry za OT, jel u Koprivnici još postoji firma “Izvor” ili je propala. Tamo sam imao jednu dragu kolegicu.

[quote=“CaM”]@voajer
kao sto rekoh, sve si rekao o sebi.
Uzivaj u Photoshop-u koji je mozda za tebe standard za sve vrste grafickog rada, no ne i za neke druge.
I da, GIMP nije samo na Linuxu, ima ga i za Win i MacOS…

@Kečko

Neznam kako je tebi otvorio 15 prozora, ima 3 prozora (glavni, tools i LPCU dock
U novoj verziji ima mogucnost odabira sve pod jednim prozorom ili kao i do sad. Meni osobno odgovara ovo sa vise prozora. Ocito stvar navike.
kazes da GIMP nije za profi uporab, hmmm, OK tvoja subjektivna procjena.
Meni GIMP savrseno sluzi u profesionalnoj uporabi, a tako i mojim kolegama. Tako da…[/quote]

Ne znam u postocima točno, ali znam da većina designera koristi adobe photoshop (rekao bih preko 90%) i to večinom na MAC-u, susreo sam se s par profesionalnih designera, koji rade svašta, naljepnice, pakiranje, ma sve, i svi su koristili tu kombinaciju…

@Gigolo
Na žalost propala.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja