Programiranje kao posao

Znači, 1 sam razred srednje skole, ali bavim se web developomentom cisto iz zabave (kad god imam slobodnog vremena sjednem malo i radim razne skripte/webove/browser igre i slicno na localhostu, koje nikad ne idu na pravi hosting).

I htio bih poceti ozbiljno se baviti programiranjem, razvijanjem CMS-ova/web sajtova i slicnog, ali sumnjam da bih uspio posto sam maloljetan.

Pa ako bi mi mogli reci, dali da nastavljam ovako u slobodno vrijeme cisto radi zabave ili malo vise nastaviti uciti (klase i to sve) pa poslije skole/faksa pocet ozbiljno raditi.

Ovo je primjer na koji ja razvijam stranice:

Znaci da ja predjem na OOP, klase i slicne stvari ili je moje programiranje dobro. Mislim, znam ja svaku komandu, koja sta radi, varijable, petlje, ifelse i sve to, ali htio bi poceti ozbiljnije.

Moze li me netko uputiti kako, sta, gdje, kada?

da prijeđi na OOP, možda da se pozabaviš nekim frameworkom, ovi spaghetti kodovi nisu baš nešto pregledni, a i muka su za održavanje…

Duboko se nadam da će autora ovog koda zadesiti Božja kazna…

Da se nadovežem na Kečka, definitivno bi ti dobro došlo da naučiš OOP i da proučiš kakav MVC framework, tek toliko da dobiješ ideju kako bi kod trebao izgledati. Predlažem CodeIgniter ili Kohanu.

A ne bi ti škodilo da pročitaš i Code Complete

Za OOP moraš prvo naučiti teoriju.

Znači što znači: “class”, “public”, “private”, “visibility”, “constuctor”, “destructor”, “$this”, što znači znak “->”, kako kreirati objekt itd., pa onda gledati gotove primjere i vježbati.

OOP zahtijeva puno promišljanja o strukturi aplikacije. Onda je programiranje lako.

Nakon toga slijedi “design patterns”.

Uči, uči!

napravi CMS, web shop ili slicno.

onda skini neki primjer dobro napravljene aplikacije, pa prouci.

onda baci svoj kod u smece, i kreni ispocetka, sa iskustvom koje si stekao citajuci duđi kvalitetan kod.

prema mome iskustvu, kao profesionalnog developera:

  1. napravi nekoliko aplikacija, trudi se da ih napravis dobro. Time ces steci iskustvo
  2. budi otvoren prema novim stvarima, gledaj druge, preuzmi dobre prakse razvoja. Citaj, uci, prati blogove, trendove, razvijaj se svakodnevno i tezi tome
  3. goto 1

samo zadrzi ovakvo zanimanje za programiranje, i do kraja skole ces moci birati posao! A i dici ces koju kunu na freelance poslovima za poznanike i prijatelje.

[quote=“hudo”]napravi CMS, web shop ili slicno.

onda skini neki primjer dobro napravljene aplikacije, pa prouci.

onda baci svoj kod u smece, i kreni ispocetka, sa iskustvom koje si stekao citajuci duđi kvalitetan kod.

prema mome iskustvu, kao profesionalnog developera:

  1. napravi nekoliko aplikacija, trudi se da ih napravis dobro. Time ces steci iskustvo
  2. budi otvoren prema novim stvarima, gledaj druge, preuzmi dobre prakse razvoja. Citaj, uci, prati blogove, trendove, razvijaj se svakodnevno i tezi tome
  3. goto 1

samo zadrzi ovakvo zanimanje za programiranje, i do kraja skole ces moci birati posao! A i dici ces koju kunu na freelance poslovima za poznanike i prijatelje.[/quote]

Sada sam 1 srednje, PHP sam krenio jos dok sam imao 12 god, ali onda naravno nisam znao ni sto je MVC ni OOP ni NISTA. Čisto pisanje obicnog koda. :slight_smile:

Odg na quote:
Tako i radim, otkad sam krenio objektno-orjentirano stalno ucim nesto novo, brisem stari kod i zamjenjujem ga novim :wink:
Jos proucim dokraja OOP i krecem design pattern :slight_smile:
Sad i mene boli glava od ovog mog starog koda -.-’

organiziraj code.
html posebno, css posebno, php posebno