Promjene u Facebook news feed algoritmu

Pozdrav dragi webmasteri, odlucio sam da se javim i da sa vama podjelim ovaj moj problem, mozda se jos nekom desava ili neki zna odgovor do cega je.

Naime, imam fb grupu sa 95.000 i stalno na njoj objavljivam clanke sa svoje web stranice i povremeno sa jos dvije-tri stranice sponzoriranih clanaka. Ali prije dva dana, od petka, posjete su se prepolovile, isto kao da clanci koje objavljivam ne dopiru do ljudi sa grupe. Moram napomenuti da sam prije nekoliko dana po prvi put testirao pojacani neku objavu sa 10$ kampanja je uspjesno zavrsila i placena ali odjednom broj mojih stvarni posjeta se prepolovio.

Dali neko ima neko misljenje o cemu se radi ili neki savjet sta da uradim.

Hvala.

Ukoliko non-stop objavljuješ linkove nije ni čudo.

To je nedavno facebook uveo. Samo žele više novaca od reklama kao i uvijek.

Stvari supocele da se komplikuju perije dva dana, a inace redovno objavim preko 25 clanaka dnevno, shvatio sam da neki linkovi sa vise lajova budu dosta vise pogledani nego ovi sa manje lajkova.

Ocekivam nekoga da se izjasni ko ima grupu slicnih razmjera, dali i oni imaju pronlema sa tim objavama ili je to nesto samo kod mene, mozda sam malo pretjerao sa objavama na fb.

Jednostavno je facebook smanjio opet rate, ovaj put na mizernih 5 % ( broj clanova stranica do kojih dodje tvoja objava ), kod mene se takodjer malo osjeti pad ali mozda ne toliko kako si ti primijetio jer su mi u toku 3-4 reklamne i boost kampanje. Jedina stvar koja ti moze pomoci trenutno je da da dignes talking about this preko like-ova i share-ova !!

@Bugxx nisi sam i kod mene je isto tako

Ovo sam htio da čujem, htio sam da budem siguran da nisam ja možda nešto zeznuo, i da nije do mene, ali ipak ej u pitanju facebook.

po ovim do sada procjenama, juče i danas kod mene se postovi prikazuju čak i manje od 5% ljudi na stranici.

i što je najgore posjete na stranici koje vrtim preko fejsa posjeta se smanjila vie od pola, a zarada sa adsense da ne govorim…

jeli našao neko negdje neko facebook obrazloženje, ili to oni tek tako jednostavno smanje i ko nas šiša.

Cilj je da se sve nalazi na facebooku, a ne da to ide eksterno.

Evo koga zanima neka pročita http://adage.com/article/digital/facebook-admits-organic-reach-brand-posts-dipping/245530/

Svasta, platio sam likes preko FB oglasa koji mi sada skoro nista nezace.

Facebooku bi se ovo moglo odbiti od glavu.

Iskreno ljudi imam 30+ pageova, vecina je 50 tisuca+ likeova, domaci pageovi su najgore prosli u zadnje vrijeme reach je smanjen i do 50%…

Inace imam dva ogromna pagea sa reachom i po nekoliko milijuna tjedno, i na njima sam potrosio dosad skoro 500$ placajuci za likeove i za promociju nekih statusa. Ono sto sam zakljucio je sljedece:
-Ako stavim dnevni limit za skupljanje likeova(Samo USA, Njemacka i UK) veci od $2 onda trosim i po 3 puta vise za jedan like, najbolje se pokazao budget od 1 ili 2 dolara s tim da napravim po 10-ak oglasa za isti page, prosjecno me tako izadje po likeu 0,2-0,3 po likeu
-Placanje promocije za neku objavu se i ne isplati bas, vise se dobije kad ljudi podjele nesto sto im je zanimljivo i tako mi ustede novac i donesu podosta likeova, ali ovo ovisi samo o njima i tu nemam utjecaja
-Pageovi koji targetiraju USA, UK i Njemacku su u zadnje vrijeme samo dobili povecan reach
-Za neke domace pageove sam isto tako probao placati za likeove i apsurdno je da cim sam to poceo reach se samo smanjivao, cim sam prestao poceo se vracati na staru razinu, na svakom domacem pageu mi se to desilo

Možda pomogne (postajte ovo na page):
https://fbcdn-sphotos-g-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/1466042_607082196018501_1313186887_n.jpg

1 Like

Da sada još veći problemi, ne može se objaviti niti slika niti link na fan page izgleda da je opet enka promjena ili bug.

@edog Nadam se da nece zabraniti objavu linkova, nego da je samo neki bug :confused:

Ja već duže vrijeme objavljujem postove na sl. principu:

sajt.com: Naslov

Zašto to radim:

  • sajt.com - ne kreira link, samim time veći je reach
  • ukoliko osobu zaista interesuje, posjetiti će naslovnu, a samim time možda pročita/vidi nešto više od onoga što bi pročitao/vidio kada bi direktno pristupio pageu sa tim naslovom

Naravno, mana tome jeste što se nekima ne da tražiti na naslovnoj ključni post, pogotovo ako je naslovna loša po pitanju pretrage.

Facebook je stvarno uradio radikalne promjene, i ja sam sinoc imao problema sa uploadom slike, i nekoliko članaka u nekom periodu od 18:00 do 21:00 nisam uspio objaviti, ali to je bio samo neki interni problemčić na fb.

Promjenio sam i taktiku, sada proberem fine članke, poučne, ne objavljivam ih u status, nego odaberem jednu lijepu sliku, uploadam je na fb i u opisu slike, ukratko opišem, u dvije rečenice, nagovorim ljude da kliknu na link, i evo sa par takvih linkova imam veoma veliki uspjeh. Moja grupa ima preko 96K fanova a jedan od ovih nekoliko članaka je postigao reach od preko 60K čisto za ne povjerovati :slight_smile:

odavno sam trebao raditi tako, sadržaj bi zasigurno bio kvalitetniji. Savjetujem i vama da pokušate ovako, probajte, nemate šta više izgubiti od ovoga što smo već izgubili.

Dali još neko ima neki savjet ???

1 Like

Svašta nešto je fb mijenjao pa tako postoji i jedan bug pa se može lagano promijeniti ime bilo koje fb stranice. Pa ako je netko zainteresiran za to nek mi se javi…

Mislim ako fb nastavi s ovakvim promjenama da će početi propadati…

fb stalno nešto mijenja, uvijek nam sprema iznenadjenja. slazem se da bi uskoro mogao da počne da propada.

nece on propast, prije ce propast google nego fb, kada se izmjene generacije svi ce biti na fb prikaceni, ko kako se danas na mobitele javljaš, tako će i fejs