Promocija sigurnosti prometa na cestama

Na stranu tvoje zezanje, ali i ponegdje smiješna ograničenja brzine… To je potpuno druga tema.

Želim reći da nisu problem oni koji voze po ograničenjima, kako si za sebe naveo.
Problem su oni koji:
-voze debelo ispod ograničenja i stvaraju kolone
-za svaki manevar im je potrebno 3-4 puta više vremena nego vještim vozačima
-ne znaju koja je lijeva, a koja desna strana
-daju žmigavac u zadnji čas
-kad se parkiraju, blokiraju promet na par minuta
-voze u rikverc po sluhu
-kupuju jeftine “plastične” gume
-nemaju pojma što napraviti kad im pukne na cesti (prednja) guma
-nemaju pojma što napraviti kad im se zanese prednji kraj
-nemaju pojma što napraviti kad im se zanese zadnji kraj
-nemaju pojma kako koristiti ručnu u vožnji
-ne znaju ništa o kočenju motorom
-ne znaju ništa o čuvanju snage motora kod preticanja
-ne znaju kad krenuti u preticanje
-voze po lijevoj traki na autoputu, a ne gledaju u retrovizore
-kad padne kiša ili snijeg, stvore kolone od par km
-itd.

Naveo sam samo pšar stvari koje radi većina vozača, a koje su strašno opasne. :wink:

Naravno, sve tehnike vožnje (uključujući i štedljive) će biti obrađene, ali pisanje jednog ovakvog članka zahtjeva podosta vremena (pogotovo dok pronađem i prilagodim slike - dizajn mi nije jača strana)…

Da, može se itekako uštedjeti gorivo ekonomičnom vožnjom, čak i drastično kod vozača kamiona, pa ih firme šalju na takve tečajeve jer im se to ulaganje u tečaj isplati već kroz par mjeseci vožnje kamiona.

Ekonomična vožnja se temelji na “niskom” broju okretaja. Svaki okretaj motora znači i veću potrošnju. Samo ubacivanjem u najveći praktični stupanj prijenosa se postiže značajna ušteda - dakle vožnja do otprilike 3000 okretaja (rpm). A jednom kada se navikne izbjegavati naglo kočiti i ubrzavati lako se premaši i tih 20%.

[quote=“Sljaker”]-voze debelo ispod ograničenja i stvaraju kolone[/quote]Treba se povremeno skloniti sa strane. Lijepo je kada vozači kamiona povremeno propuste kolonu.

[quote=“Sljaker”]-daju žmigavac u zadnji čas[/quote]Ovo je stvarno iritantno. Koliko puta propustiš priliku za uključiti se u promet zbog takvih.[quote=“Sljaker”]-voze u rikverc po sluhu[/quote]Dobri su mi i oni koji skreću desno, a istovremeno gledaju lijevo hoće li ih netko udariti. Desno je obično i zebra. Mislim da s takvim načinom praćenja prometa obično ruku pod ruku i pravilo prednosti temeljeno na veličini vozila: obavezno se propušta kamion koji je lijevi, a presijeca put motociklu ili biciklu koji je desni.

[quote=“Sljaker”]-nemaju pojma što napraviti kad im pukne na cesti (prednja) guma
-nemaju pojma što napraviti kad im se zanese prednji kraj
-nemaju pojma što napraviti kad im se zanese zadnji kraj
-nemaju pojma kako koristiti ručnu u vožnji
-ne znaju ništa o kočenju motorom
-ne znaju ništa o čuvanju snage motora kod preticanja
-ne znaju kad krenuti u preticanje[/quote]Malo tko sve ovo zna. A to je stvar koju bi trebalo moći izvježbati na kakvom poligonu. Takve dodatne tečajeve ili škole vožnje bi trebalo organizirati na nekakav jednostavan i pristupačan način.

[quote=“Sljaker”]-voze po lijevoj traki na autoputu, a ne gledaju u retrovizore[/quote]S time da bih napomenuo da lijeva traka ne služi za vožnju, a i na njoj je ograničenje 130 km/h. Treba izaći na nju kada je čista situacija i vratiti se čim prije natrag. Međutim, ništa nije iritantnije od tipova koji sjednu na lijevu traku sa 180 km/h i više se ne miču s nje misleći da su na njemačkom autobahnu gdje im se drugim moraju sklanjati. Ne moraju - lijeva traka ne služi tome. A ključni uzrok ovog problema je u tome što su si auto-škole toliko srušile cijene da im se ne isplati održavati obuku vožnje na auto-cesti. Zato prosječan Hrvat stvarno ne zna upotrebljavati auto-cestu.

Pa u tome i jest problem - većina vozača nema pojma o tome, a radi se o elementarnim stvarima kod sigurne vožnje.
Kad još uzmeš u obzir da ljudi uglavnom čuvaju lim u frkovitim situacijama (umjesto sebe i drugih od ozljeda) umjesto da koriste lim kao sredstvo zaštite, dolaziš do realnog stanja - većina vozača jako loše vozi.

Zato ovakve projekte i smatram pohvalnima, zato ih i treba gurati.

Ja sam polagao pred skoro 10 godina, ali sam vidio ove godine da je ekipa koja je polagala ove stvari vjezbala puno vise nego ja. Tocnije ja sam imao pola sata poligona… Danas se vjezba i ubrzavanje pa naglo kocenje, naglo kretanje nakon kocenja, brza izmjena smjera i naglasak na kocenje motorom…

Iako je instruktor koji je to radio s jednom mojom frendicom, rekao da to ne rade svi jer eto to nece bit na ispitu…

A ja sam u svoje vrijeme ove i ostale tehnike voznje savladao izmjenjujuci se na diselu sa straznjim pogonom i benzincu s prednjim pogonom, cesto i vise puta u danu, na cestama u rijeci i okolici po zimi :yo:

ovo me iritira najviše od svega, u takvim situacijama mi dođe da naglo zakočim pa neka me lupi odostraga. jednom kada izgubim živce to ću i napravit :grrrr:
a možda si i ugradim na zadnje staklo neki natpis sa crvenim le-diodama kojeg ću palit po potrebi, a pisat će na tome nešto jako nepristojno, pa ne bi ovdje to napisao :slight_smile:

Imaj na umu da je naglo kočenje, kao i ubrzanje (škripa guma) kažnjivo prema zakonu o sigurnosti prometa na cestama (članak 52.), a kazna za takav prekršaj iznosi 1000kn.

Također, zabranjeno je postavljanje svjetlosnih oznaka (signala) na vozila, a koja nisu ugrađena tvornički (članak 42.). Zamisli što bi se dogodilo da svatko smije imati svjetlosnu signalizaciju sličnu policiji? :slight_smile:
Ako te ovlaštena osoba zaustavi oduzeti će ti takav uređaj (bez obzira da li je u tom trenutku taj uređaj korišten), a kazna je 500kn.

p.s. kod vožnje van grada po mraku, ako mi netko diše za auspuhom duže vremena, upalim stražnje maglenke (zamorno je gledati takvo svjetlo, pogotovo po mraku). Nakon 2-3 minute poveća rastojanje.

[quote=“TomislavS”]Imaj na umu da je naglo kočenje, kao i ubrzanje (škripa guma) kažnjivo prema zakonu o sigurnosti prometa na cestama (članak 52.), a kazna za takav prekršaj iznosi 1000kn.

Također, zabranjeno je postavljanje svjetlosnih oznaka (signala) na vozila, a koja nisu ugrađena tvornički (članak 42.). Zamisli što bi se dogodilo da svatko smije imati svjetlosnu signalizaciju sličnu policiji? :slight_smile:
Ako te ovlaštena osoba zaustavi oduzeti će ti takav uređaj (bez obzira da li je u tom trenutku taj uređaj korišten), a kazna je 500kn.

p.s. kod vožnje van grada po mraku, ako mi netko diše za auspuhom duže vremena, upalim stražnje maglenke (zamorno je gledati takvo svjetlo, pogotovo po mraku). Nakon 2-3 minute poveća rastojanje.[/quote]

o, pa pas je istrčao na cestu, ja sam refleksno zakočio :andjelko:

a i 1000 kn je mala cijena za zadovoljštinu koju ću si priuštiti :grem:

[quote=“TomislavS”]Također, zabranjeno je postavljanje svjetlosnih oznaka (signala) na vozila, a koja nisu ugrađena tvornički (članak 42.).[/quote]Al da li u vozilo? Npr. ono treće štop-svjetlo koje možeš kupiti i ugraditi u kabinu uz stražnje staklo.

Konačno, napraviš elektromehaničku neosvijetljenu tablu koja otvori poklopac i otkrije poruku. :slight_smile: Osvjetlit će je ionako farovi vozila iza. Ili imaš fofsorna slova koja su osvijetljena kada je poklopac zatvoren, a kada se otvori, svijetlo se gasi, ali svijetle slova. :slight_smile:

Ma treba samo malo vježbe da se točno odredi koliki pritisak na kočnicu aktivira svjetlosni signal. :slight_smile:

[quote=“tsereg”]Al da li u vozilo? Npr. ono treće štop-svjetlo koje možeš kupiti i ugraditi u kabinu uz stražnje staklo.
[/quote]
U smislu ovog dijela zakona postoji prednja i stražnja strana vozila, nema unutar/van/na/ispod :slight_smile:

Na stražnjoj strani vozila se može imati takav uređaj/tvar (stop-svijetlo), ali takav uređaj/tvar ne smije davati svijetlost bijele boje (osim svjetla za vožnju unatrag i svijetla na registarskoj pločici). Dok na prednjoj strani se ne smije imati svijetla ili uređaje koja daju svijetlo u boji.

Mislim da bi onda ipak najjednostavnije bilo samo naglo zakočiti :slight_smile:

Što bi to značilo? Da se smije na stražnju stranu (npr. u putničku kabinu) staviti LED signal okrenut tako da se vidi iz pratećeg vozila, dokle god se ne koriste bijele ledice?

Ne, zabranjena je bilo kakva signalizacija.

Ali… Nisam pravnik pa se ne bih htio dovesti u situaciju da Vam krivo interpretiram zakon, evo članak koji govori o tome (obratite pažnju na stavak 3.):

[quote=""][CENTER]Članak 42.[/CENTER]

(1) Vozila ne smiju na prednjoj strani imati svjetlosne, svjetlosno signalne ili reflektirajuće uređaje ili tvari koje daju svjetlo u boji (plava svjetla i sl.), a na stražnjoj strani, uređaje ili tvari koje daju bijelo svjetlo.

(2) Odredba stavka 1. ovoga članka glede bijelog svjetla ne odnosi se na svjetlo za osvjetljavanje ceste pri vožnji unatrag, svjetlo za osvjetljavanje mjesta na kojem se izvode radovi, pokretno svjetlo za istraživanje (reflektor), svjetlo za osvjetljavanje registarske pločice i registarsku pločicu te na vozila ministarstva nadležnog za unutarnje poslove, hitne medicinske pomoći na cestama, vatrogasna vozila i vozila oružanih snaga Republike Hrvatske.

(3) Na vozilima ne smiju biti postavljeni nikakvi drugi uređaji za osvjetljavanje, označavanje i davanje svjetlosnih znakova, osim onih propisanih posebnim propisom.

(4) Novčanom kaznom u iznosu od 500,00 kuna kaznit će se za prekršaj vozač vozila koje je opremljeno suprotno odredbama ovoga članka.[/quote]

p.s. -
http://www.petabrzina.com/zakoni/zakon-o-sigurnosti-prometa-na-cestama/

to ja često radim, kad vidim da se neko previše približava, 2-3 puta mu “zablendam” sa stop svijetlima, i onda se obično malo udalji.

[quote=“tsereg”]Al da li u vozilo? Npr. ono treće štop-svjetlo koje možeš kupiti i ugraditi u kabinu uz stražnje staklo.

Konačno, napraviš elektromehaničku neosvijetljenu tablu koja otvori poklopac i otkrije poruku. :slight_smile: Osvjetlit će je ionako farovi vozila iza. Ili imaš fofsorna slova koja su osvijetljena kada je poklopac zatvoren, a kada se otvori, svijetlo se gasi, ali svijetle slova. :)[/quote]

evo našao sam to na šta mislim, već se netko sjetio prije mene, a baš sam htio pokrenut novi biznis :slight_smile:

al mislim i ja da to nije baš zakonski prihvatljivo

I time onome iza sebe signaliziraš “stop policija” i kad se zaustavite natamburaš ga i opljačkaš.
Ne vjerujem da bi prava policija to tolerirala.

Jučer ja stojim na semaforu u desnoj traci, a vozač iz ulice meni zdesna skreće lijevo, i pravo u traku do mene - u krivi smjer. Ja blicam i lego na trubu, a on po gasu. Na retrovizoru vidim iza horor, auti dolaze sa 90km/h, blicaju, izbjegavaju, da bi nakon nekih 500m lik (ili ženska) stao i upalio sva 4 žmigavca. Svačega sam se nagledao, ali ovo još nisam vidio.

[quote=“gambo”]I time onome iza sebe signaliziraš “stop policija” i kad se zaustavite natamburaš ga i opljačkaš.
Ne vjerujem da bi prava policija to tolerirala.[/quote]Naravno. Jedino oni smiju natamburati i opljačkati. :slight_smile:


Inače, bio sam s odvjetnikom razgovarao oko upotrebe “crnih kutija”. Zanimljivo da dečki uopće nisu iz prve shvatili poantu te priče. Mislili su da je to nekakav nadzorni uređaj koji služi da uhvati počinitelja prekršaja. To se, naravno, ne bi smjelo koristiti na sudu zbog zaštite prava na osobnost. Kada sam im pojasnio da to služi da skineš krivnju sa sebe, ukoliko stvarno nisi kriv, onda su izrazili mišljenje da bi takva snimka kao ekskulpativan dokaz bila prihvaćena. Pogotovo da bi je rado vidjeti domaći sudski vještaci koji više vole znati što se dogodilo, pa onda rezultate vještačenja interpretirati u tome smislu, nego iz rezulatata vještačenja dokazivati što se dogodilo.

Jasno. Ne vole konkurenciju :slight_smile:
Zato ne dopuštaju da ih netko oponaša (rotacijska svjetla i slična signalizacija na koju imaju ekskluzivno pravo).

Stranicu prije je bilo riječi o upotrebi ručne kočnice u vožnji, upravo je dovršen takav jedan članak:
http://www.petabrzina.com/tehnike/manevri-rucnom-kocnicom/