Propada Skype Nakon Microsofta

Ja ne mogu vjerovati koje cu ja svakakve idiotarije procitati, pa to nije normalno. Jel ti pratis sto MS radi u posljednjih par godina za open source scenu, pa kompletan dotnet ti je open source, asp.net takodjer, kupili su github i sad su ti dopustili da imas na free accountu private repositories. C# se korisiti u avio industrirji, IOT, automotive i masu drugih industrija i ti tu bubnes da je C# izgradjen na losim temeljima, a PHP pohvalis koji i nije programski jezik. Imas i najnovije istrazivanje na StackOverflowu pa pogledaj kako stoji C#, a kako stoji PHP, pa PHP ti pada iz godine u godinu.

Daj jebote, nemoj vise ovo pisati ili prvo se raspitaj pa pisi.

2 Likeova

Neću ti ovdje preveć kontrirati, jer moguće sam dosta toga krivo napisao.

Ali ono što mi je činjenica i što mi je sranje kod C# , tj .NET-a…presporo radi!
Buildanje projekta mi traje faking 30 sekundi i ne mogu to ubrzati. Ono, tko je tu lud…malu promjenu napravim u projektu i moram čekati pola minute da vidim što je ta promjena uzrokovala na webu koji radim?

Ok, reći ćeš da sam nešto zaebao kada je tako…moguće i to. Ali ako otvoriš novi blank projekt, buildanje aplikacije traje jedno 4 sekunde. To je meni neprihvatljivo…

Današnja tehnologija teži hot-reload modulima da se ne gubi ni djelić sekunde da se refreshaju promjene iz code-a u sam prikaz na browseru, a njih da čekam 5 sekundi i to u najboljem slučaju? Nema šanse! Meni kada to vidim, smrdi da su se debelo zapetljali ispod haube. Hoće li to uspjeti raspetljati, možda hoće…

Taj info mi baš ništa u životu ne predstavlja. Zato jer me iskustvo naučilo da velike firme koriste ono što misle da moraju koristiti, a ne ono što prednjači kvalitetom.
A u takvom odnosu, naravno da će velika kompanija birati nešto što je od Microsofta, nego nešto što je došlo doslovice iz garaže.
I nije to ni krivi pristup velikih firmi. Jer njima i nije najbitnije što je u datom momentu naprednije, nego je njima bitnije ono što će duže opstati. A tu se onda logično više pozdaju da će imatu stabilniju/dužu podršku od Microsofta.
Mislim da se o tome radi, ako pričamo o velikim firmama. S time da C# kao programski jezik nije sigurno loš i pronalazi jednu puno širu svrhu od PHP-a.
Dok je php jezik isključivo web backend jezik, C# nije isključivo web backend jezik! Tako da i to igra ulogu za odabir alata.

Tako je više manje kod svakog jezika kod kojeg se code compilira. Bilo da se radi o javi, c/c++ i sl.

Samo neke firme koriste krive tehnologije, kad se opeku onda rade migraciju. Nisam to jedanput vidio, zato se ponekad prelazi na nesto drugo.
Pogledaj borland delphi , još sredinom 90’ je imao kvalitetne alate dok je ms bio u povojima sa svojim razvojnim alatima. Borland c++, borland delphi i sl. i copmpiliranje native.

Što se desilo, x puta preprodavan i sad je polumrtav, uglavnom se održavaju stari projekti, nitko živim više ne odabire delphi za razvoj.

Postavlja se pitanje, da li ima smisla više razvijati desktop app(poslovne app i sl.), osim cad alata, video playere i sl.?

Kako nitko, 70% moje firme je na delphiju :smiley: :smiley:
Umiru, pičkaraju ga…tuku se sa njime…smišljeno tisuću viceva na temu delphija…itd.

I što ta ista firma moja radi, odabire Microsoft zato jer je Microsoft. Zato jer se klijentima digne ona stvar kada čuju da će dobiti rješenje na bazi Microsofta. I šef to tako otvoreno ima politiku.

A nije ni pokušao napraviti neku praktičnu usporedbu php vs C#.
Al kužim ga…iz nj. perspektive C# je nešto stabilnije što će duže opstati. I vodi se isključivo time…i naravno, da prodaje priču klijentima kako je na Microsoftu. Dobro da se ne pohvali i da koristi IE :smiley: :smiley:

Ajde ti napravi ovdje jednu praktičnu usporedbu nama.

Ne možeš usporedjivati babe i žabe.

Kao što rekoh, C# je svestraniji alat…to ne negiram.
Ali što se tiče web-a, ja osobno bi birao PHP. Imam očito neke razloge…al neda mi se iznositi detaljnu usporedbu.
Jedna od povećih razlika mi je upravo brzina pokretanja programa koju spomenuh. Pored toga, cijeli visual studio mi je prezagušen, doslovice brže tipkam nego on reagira na unose…i tlači me previše sa svojim pogrešnim pogađanjem snippeta,
pogrešaka koje redovito uvali nakon copy-paste akcije, što je ridikulus …itd…
Uglavnom, kao radno sučelje mi je katastrofa bez obzira na neke njegove visoke tehnološki dosege. A mislim da nema preveć smisla tipkati code u nečem drugom, a VS koristiti samo kao kompajler. …mada, možda počnem i tako raditi.

Napisao sam da se održavaju stari projekti, a odabir delphi-a se odnosi na nove projekte koji se razvijaju od 0, teško da će toga biti.
Samo je pitanje kad će delphi otići u penziju.

Multiplatform alat, ima i framework za raditi web app u pascalu, pa tko voli nek izvoli.:laughing::laughing:
https://www.lazarus-ide.org/

Da i onda kad klijentima spomeneš $ xy mj, ako je app u cloudu, onda im se isto digne kosa.

Ako imaju lokalno app, onda im se digne kosa od licenci za windowse i ms sql server koje trebaju platiti.

Sve to lijepo zvuci, firme nekako teško plaćaju licence, one koje plaćaju, plaćaju ne zato jer im se to sviđa, nego zato jer moraju.

Ako se koristi .net i ms azure ili neki drugi cloud na windowsima u startu si skuplji.

Neznam na koga se odnosi, C# bi radio, kad bi isključivo klijent to tražio, ovako da prodajem app, sigurno ne bi ili evenutalo .net core na linuxu.

Da se radi o cloud app, odabrao bi bilo što osim .net-a ili jave, jer na kraju klijente nije briga u čemu je app.

Slažem se.

Da li si probao visual studio code?

Pazi ovo…moj šef kupuje azure hosting i uzmemo neki “low budget” koji košta ni manje ni više nego cca 600eur godišnje.
To je bio njegov valjda prvi susret sa hostingom i ja mu objasnim da azure nažalost ne nudi ništa jeftinije, ali to će mu valjda biti dovoljno za xx klijenata da stavi gore pa nema brige. A za njegove prihode 600eur je ionako sića. (A hostaju oni već MSSQL na azure-u, tako da bi mu koncept hostinga prvenstveno trebao biti jasan.)

Ali on je prvenstveno trgovac (iako je i programer) i želi sa svime biti u plusu. Čini se da me uopće nije ni slušao što je hosting…nego frajer proda cijeli taj hosting prvom klijentu koji je uletio i to za 1000eur godišnje.

I dođe mi ponosno se pohvaliti kako je on to prodao za 1000eur.

Ja si mislim ono wtf, koji ku.rac …i džabe ja njemu pokušavam objasniti da je to trebalo ostati u njegovom vlasništvu, a ne da proda cijeli host prvom klijentu. Pita on mene: “A gdje je tu onda sigurnost ako stavimo više klijenata na jedan host?” xd xd.

I nije se dao odgovoriti od svog postupka. Mislim da me u konačnici i shvatio što mu tupim, ali nije htio priznati glupost…isto kao što nije mogao povući nazad ponudu koju je izdao klijentima da se ne izda što je napravio.

Tek kada su mu iz Microsofta rekli isto što i ja, tek je onda zinuo: “Bit će da si bio u pravu.”
Onako, mislim si “No sh-it Sherlock” …ali ajd, navikao sam svakodnevno ovdje na forumu slušati slične gluposti bez da iko prizna poraz. :stuck_out_tongue:

I da spomenem, i moj šef je veliki igrač …i ti kojima on prodaje osrednje loše software-e za ogromne pare…su također veliki igrači.
Ja sam milijon puta se doslovice derao na njega kako može tako ofrlje raditi loše programe, on bi mi samo pokazao primjere još većih igrača, i kako oni ofrlje rade… (Ludilo, ali nešto jako vrijedno sam iz toga naučio!)

Uglavnom, poanta priče: Ti velikani koje je @creatifcode spominje kao nit vodilje razumnih odluka …oni su svi debili ako se promatraju kao kolektivna svijest. Što ne znači da među njima nema vrhunskih pojedinaca koji su dio tih ekipa…dio te kolektivne svijesti. Ali ako ćeš gledati ponašanje cijelog sustava koji je sačinjen od svih tih ljudi, cijeli taj sustav je poprilično “glupo” biće i opstaje na životu zbog nekih drugih preduvjeta, a ne iz razloga što je sposobno nešto suviše pametno racionalizirati.
Tako da se nebi nikada vodio mišlju:

“Gle, onaj veliki sustav to radi tako…sigurno da je to onda najbolji način.”

.
.
.
.
.

Vidio sam par video tutorijala, čini se odličan da, ali nisam ga probao. Doduše iz priloženih videa, što sam relativno opskurno pogledao…sublime i nije toliko zaostajao. …a kako sam na njega navikao, nedam se baš lako istjerati iz komfor zone.

In addition to that:

Aj br’te sada s*ebite još i “Lilo” :slight_smile: