Putovanja/vlog/youtube

Vidim da postoje hiljade ljudi koji putuju ovim jeftinim zemljama tipa Tajland, Vijetnam, Kambodza itd i snimaju i pisu o tome. Ovi koji imaju dosta pratioca uzimaju milione na godisnjem nivou, ali vjerovatno samo 1-2% onih koji krenu bilo sta snimat i pisat zapravo uspiju zaradjivat nesto opipljivo od toga.

Ono sto sam primjetio- sa naseg govornog podrucja nema skoro niko da snima, bas na taj nacin. Ima onaj s Kamberizmima al to nije poptupno isto kao ono gore pomenuto. Ima naravno i nekih blogova, al bas rijetko da neko nesto snima, pokazuje videe itd

Naravno, kad snimas za domacu publiku, RPM je dosta los, ali ovdje je velika prednost sto gotovo da nema konkurencije pa vjerujem da ne bi bio velik problem da se stigne do neke brojke od 400-500k pregleda (mjesecno ako se nesto izbacuje svaki dan) ako se malo posveti vremena editovanju i pravljenju kvalitetnog sadrzaja (ne mora biti klasican vlog).

Sta vise kazete, koliko je realno za ocekivati da se napravi nesto od ovoga? Koje “domace” vlogere/“putopisce” znate? Koje pratite? (sto se youtube-a tice, ja znam kao sto sam rekao, za ovog sto snima Kamberizme, iako mu nisu svi klipovi na tu foru, i za Badjuna).

Kristijan Iličić od travel.

pratim bađuna … i aleksandar bilanović je počeo izbacivati neke epizode na yt … i pratim ove što voze kamione ako se onu mogu svrstti u “putopisce” hahaha

ako na youtuebu snimaš sebe, moraš biti ličnost … ti kao ličnost moraš privući gledaoce … a to je umjetnost haha

Ima ovaj

Treba ima para za ta putovanja. Nije to jeftino baš. Zanima me odakle se financiraju
Al više koristi imaju ovi što se snimaju od kuće i budalaju se

Da, ali ovdje nisi ti glavni, nego lokacija gdje snimas. Znaci ako se potrudis, vjerovatni bi imao nekih rezultata iako si mozda privatno posve dosadan lik haha

A realno i nije toliko skupo. Najvise te izadje avionska karta- oko 450 evra tamo i ovamo, s tim da nekad bude neka akcija, pa dobijes i za 300e. Mozes zivjeti sasvim solidno kao turist na Tajlandu sa nekih 1500-3000$ mjesecno, zavisi kakvi su ti prohtjevi

1 Like

Sta mislite, onako odokativno, koliko se zaradi na 1000 pregleda s domacom publikom u ovoj nisi? Nije nikakva specijalna nisa, al vjerujem da su gledaoci malo stariji pa da bi zbog toga RPM mogao biti malo bolji

Jako malo. Pogledaj ovog lika iz Srbije koliko malo zaradi na par milijuna https://www.youtube.com/watch?v=VD4oX2slaCk

za 2.5 milijuna pregleda dobio 150€… :man_facepalming:

e moj jutjubče, može li niže… bolje da je letke dijelio.

Hahahaha istina da, al to je Balkan.

Ne može se na Balkanu zaraditi od YouTubea, može se eto od sponzora, al treba i to naći ili ako reklamiraš proizvode.

No daleko je to od razine negdje gdje je veća publika

Pa ne zarađuje se samo od reklama. Neki zarađuju isključivo zbog Instagrama, a ne Youtubea. Jednostavno kada ima dovoljno ljudi koji Vas prate, sponzori će Vas i sami kontaktirati, a tu dolazi novac i plaćene usluge. Dok god se fokusiras na zaradu, odustati ćeš i nećeš ništa postići, jer u prvih godinu dana teško da će je biti.

Baka prase je pokazao da mj. na YT zaradi oko 3000 € od Adsensea, ali ovako od sponzora kada uzmemo u obzir i Instagram i YT zaradi barem još 7000€.

pa nije youtube kriv što niko neće da se reklamira u našim državama lol

zarada na adsenseu za određenu zemlju je proporcionalna standardu građana u toj zemlji

Bacih pogled na ovog influensera…:roll_eyes:
Podjecam sama sebe sad na babu Zivanku kad je gledala kako klinci iz kraja duvaju tj puse dzoint u krug, pa rekla - ajd sto svi pushu onu jednu cigaru, al sto sedu na ladan beton, ce se prehlade".
Ocito da sam van modnih trendova, al meni je ovaj lik boze sacuvaj.
Al ok, tacno, jos bedastiji na stranom trzistu zaradjuju vise. Kontam da i to sto zaradi na AdSense su klikovi iz inostranstva.

Nisi mu ti publika, publika su mu klinci do 18 godina možda. A ako tako gledaš on je savršena materijal za njih

koji klinci do 18 godina, mislim da ne gleda niko stariji od 13-14… i ne sumnjam da je medialna starost gledaoca 8-9 godina, sto i direktno utice na manju zaradu

A sad bi znaci po novim pravilima trebao izgubiti monetizaciju?

Po kojim tacno novim pravilima?

Koliko ja znam, gotovo svi ti bi trebalo davno dobit ban za cyber bullying :smiley:

Auuu, kakva more medijalna starost 8-9 godina (ima li neki smajli sto pada u nesvijest?)
Kliknuh na predlozeni video sa strane, na nekom tv vidim da je bio gost, i moderator veli kako “klinci vriiiste na ulici” kad ga vide, i voditelj koji ga intevjuise (paz sad!) ga poredi sa Stonsima, Bitlsima i u najmanju ruku Zdravkom Colicem :rofl:

Jel’ ovo neki cool fazon kod Youtubera da svako dvije sekunde je seckan video, ili je stvarno krpio jednu recenicu iz tri kadra?

Simeon dobra ti je ideja,cak bi mogao ako bi to radio i da ides po apartmanima i hotelima promovises ih i u video snimku spomenes cenu,to bi bilo gledano od strane onih koj izele da idu na te destinacije.Mozes i samo video i par reci na engleskom i stavis engleski naslov i eto publike iz celog sveta i dobar RPM.
Napravis sajt gde stavis opis i dodas youtube snimke i dupla zarada i sa YT i od adsense plus jos amz native ads.

Pa to radi dosta ljudi, al to se valjda mora bas mnogo radit sa djecom jer onda to razbija monotoniju i ljudi koji imaju jako nizak nivo koncentracije (ne znam kako to da nazovem, ima sigurno termin na nasem za to) nastave pratit video iako bi mozda video koji je napravljen iz jednog dijela ugasili.

Ako se ne varam, nemoj me drzati za rijec, jedan malo “ozbiljniji” (u smislu sadrzaja) youtuber, koji je radio oko kompjutera je u jednom trenutku pokazao prosjecnu (znaci ne medijalnu koja bi vjerovatno bila manja) starost svojih pratitelja a to je bilo 10-ak godina :smiley: Znaci medijalni prosjek vjerovatno oko 9… a onda kontam kod ovog praseta moze biti samo nize… i zato vjerujem da se maloz aradjuje od reklama. Kad bi u pitanju prosjek bio 20-ak godina, koji je vjerovatno realniji za neki travel vlog, tu bi rpm vjerovatno trebao biti i nesto visi, plus ti je vise kao neka specificnija nisa, za razliku od ovog sto oni rade sto spada pod “entertainment” a zapravo je sve i svasta :smiley:

Ne vjerujem zato sto je broj ljudi koji bi to gledali da bi tamo isli dosta manji u odnost na broj ljudi koji gledaju samo da bi vidjeli. Sto se tice Engleskog- konkurencija je ogromna, i mislim da od tog u startu nema nista jer postoje hiljade ljudi koji to rade na engleskom… dok na nasem gotovo da nema nikog (bolje ovdje “prvi” u selu, nego zadnji u gradu)