PWA na web stranici

Kakva su vaša iskustva sa PWA na web stranicama, jel imate nekog benefita u smislu da triggate posjetioce na preuzimanje vaše progresivne aplikacije web sajta sa mogućnostima puš notifikacija, ili više gledate na to kao “šminku”, po mom mišljenju je ovo vrlo dobar potez pretvaranja organskog trafika u redovite korisnike ili kupce koji se vraćaju ili ostaju aktivni na vašoj platformi, ja rado koristim mogućnosti PWA na različitim portalima, kao što je i slučaj i kod ovog foruma, jer lakše mi je otvoriti aplikaciju (u ovom slučaju na Windowsu) nego stalno otvarat browser pa tek onda unositi url foruma, tako je ista stvar vjerojatno i kod većine ostalih posjetioca, jedini problem u ovoj čitavoj priči za webmajstore je ta što većina casual surfera ne zna šta je PWA, ili u rijektom slučaju šta su push notifikacije, tako da ova divna solucija ostaje casual posjetiocu skrivena iako je ikona za instaliranje u samom ćošku kod urla, jedino rješenje donosi poruka tipa notifikacije u headeru sajta gdje obavještavate posjetioce o tome da mogu besplatno instalirati vašu aplikaciju na svom zaslonu.
Kakva su vaša dosadašnja iskustva sa PWA, ili je to ono nužni faktor kojeg samo ispunite pri optimizaciji onpage-a, dok uostalom na ostale mogucnosti i potencijal ne bacate previše pažnje?

Nekoliko izvora i referenci:

Implentiranje PWA:

Za wordpress postoji isto nekoliko plugina:

https://wordpress.org/plugins/search/pwa/

Što se tiče PWA i push notifikacija tu samo mašta treba, puno toga se može uraditi. Ispočetka, dok se nisam bolje upoznao, koristio sam PWA radi “pravljenja” android i iphone aplikacije, jer ima milion stranica koje generišu aplikaciju pomoću PWA i dobiješ app bez muke koji je funkcionalan i može se upload na store, tako da korisnici mogu skinuti aplikaciju s Playstore-a itd…

1 Like