Python za početnike

Podaci dodju sa forme , naprave se funkcije za ciscenje, u letu pocistis podatke i dinamicki ih pripremis za insert + wrapper za db, bilo mysqli, pdo ili bilo koji drugi driver i bazu.

Php je lijep i jednostavan jezik, ali kao i kod svakog jezika , ako se komplicira, dobijes smece koje se tesko odrzava.

:rofl:
Ma naiš’o sam danas na primjer. A u kontekstu tvog prethodnog posta.
`+ Slažem se za čobanluk. :sweat_smile:

Naravno da je syntaxa od pythona ljepša za čitati nego od PHP-a.
To je moje mišljenje, drugi se ne moraju i vjerovatno neće složiti.

Također kod Pythona ima ORM https://www.sqlalchemy.org/ koji je po meni super.

To je relativna stvar koja se odnosi na svakog pojedinca.

// Ovo ispod je post

<?php
echo "Što fali PHP syntaxi?<br>";
echo "Sorry na (malom) offtopicu.<br>";
?>

:o:

Ne treba ti closing tag:
?>
:blush:

Naravno. Sad ću im pisat’. :smile: :o:
https://www.w3schools.com/php/showphp.asp?filename=demo_syntax_case1

Pardon. Nisi doslovno prenio kod.
Da je PHP kod sam u fajlu (kako je napisano u postu), onda ne treba. :stuck_out_tongue:

@tpojka

Ovaj code sto si linkao na github je primjer amaterizma. Toga svugdje ima tj. u svakom jeziku i kod developera.

Ja samo htio @vuk -u dokazati da se sigurnost u PHP-u može razmatrati i detaljno (ako treba). :smile:

1 Like

Uzmes knjigu za php pro security + owsap i eto. Svatko tko radi web, barem bi trebao znati o security na vecem levelu.

Što ja da uzmem? Neka on uzme ako mu treba. On je taj koji misli da sigurnost nije izvodiva na PHP nivou.
Upravo sam ponudio suprotan dokaz sa nečijim repozitorijumom.

Evo ja sam prije 20ak godina u skoli ucio pascal i digitalnu elektroniku. Tako da postoji razumijevanje petlji i boolean-a.
Sa pythonom sam krenuo jer je dosta intuitivan i lakse shvatljiv (bar meni) od ostalih jezika.

Ono sto mi je dobro kod pythona da ima tih librarya i pocetniku je prilicno lako napraviti nesto korisno za svakodnevnu uporabu.

Mene je zanimalo scrapeanje, i uz tutoriale i google/yt sam si slozio program koji radi ono sto meni treba. Isto tako promjena odredenih parametara u slikama (velicina, pixeli, watermark) na vecoj kolicini slika.

Super je za automatizaciju odredenih taskova. I ono sto je meni dobro kod pythona je sto relativno brzo nakon starta mozes vidjeti neke rezultate. A usput otkrivam i neke sasvim nove pojmove. Iako sam kretao nekoliko puta i nisu mi svi tutoriali bili zanimljivi, ali nakon nekoliko puta ponavljanja je ostalo u glavi tipovi podataka, liste, neke osnovne naredbe. Kako se ispravno pise sintaksa i slicno. Sad koristi jer je kod errora lakse uociti i ispraviti gresku.

Pretpostavljam da je iskusnijim programerima ovo sto ja pricam izvedivo u par linija koda u nekim zahtjevnijim jezicima. Ali po meni bi ovakav nekakav jezik trebao biti obavezan isto kao neki strani jezik.

1 Like

Ovo je na localhostu bilo. Naravno , ako je baza na drugom serveru da treba uzeti u obzir i mrezu.
Htio sam samo pokazati da php+pdo+baza i ne moraju biti spori.

@vuk
Baza je usko grlo, to je tocno. Zato na serveru gdje je baza ubaci se max. rama, najbolji diskovi , raid polje, cache, optimizacija baze, optimizacija parametara, optimizacija query-a itd…

Opet da se ne moze, ne bi bilo web app, servisa itd…

Posjetio neke stranice, stranice umiru, radili kao profici i sl., a app jednostavne. Stranica se otvara 100 godina, neznam koji framework je ispod, uglavnom, takvih koji rade tako ih ima hrpa.

Ovi profici su skrenuli sa teme a ovo je python za pocetnike. Neznam na kakve pocetnike se tu misli, ljude koji su prosli faks i skole neke programiranja ili za ljude koji su jucer mjesili picu pa bi sad programirali.

@hzg
neznam sto si tocno scrapao, ali koliko ti treba da u pythonu sredis bot koji ce otici na neki page i uzet 5 stavki, tipa title, description i tasko te tekstualne stavke. I jos da sve to sredis tako da krajnji korisnik ima sucelje gdje upise koliko pageva takvih zeli scrapat.

Ja sam probao python i ovo za sucelje nisam uspio srediti a za scrapati tih 5 stavki bi mi trebalo tipkanja i tipkanja

1 Like

@dadaas

Kakav gui ti treba?

neznam, pitam jel ima sto da se poveze, jel django to?

Ako je u pitanju desktop, ima wxpython, gtkpython , qtpython i sl.

Ako mislis na neki toolbar od frameworka, nemam pojma.

1 Like

Ja ne radim bot toga tipa,to je za osobnu upotrebu. Vise kao hobi uz koji ucim programirati i radim stranicu po stranicu. Tipa scrape-anje odredenog webshopa za proizvode i cijenu.
Meni treba isto puno da istipkam (izguglam sve oko toga) i da to radi.

A ovo za gui, ne znam ni ja sto konkretno mislis ja tipkam u Atomu. A mozda ti nije lose pogledati octaparse, ja sam s tim scrapeao dosta toga prije i s tim pogramom se da dosta napraviti nije potrebno nikakvo znanje programiranja.

1 Like

Atom je prava stvar. :+1: Instalirao nekidan. :smile: :o:

2 Likeova