Računi za režije na mejl adresu

Koje firme su škartirale papir i račune za režije šalju na mejl adresu?

Pravo im budi, nema više jednog razloga da koristimo papir osim naravno drvene i papirne industrije, valjda i one koja proizvodi boje i printere.
Jadan je to svijet kad se napredak uvijetovan korištenjen zaostale tehnologije.
Kad čujemo da su to radili u 18-19st. onda se čudimo ali radimo i u 21st.

[quote=“Gigolo”]Koje firme su škartirale papir i račune za režije šalju na mejl adresu?[/quote]Ne kužim pitanje - što je tema izdvojena iz neke druge teme ili?

Ovako iz neba pa u rebra, nije neobično da se račun pošalje na e-mail ako su obje strane izrazile suglasnost. Nakon što se takav račun ispiše, on je punovaljan jer je pošiljatelj računa dužan u svom informacijskom sustavu čuvati izvorne podatke.

Iako je takve dokumente vrlo lako krivotvoriti, vjerujem da se ide na povjerenje kako bi se ubrzalo i olakšalo poslovanje, a smatrajući da je kaznena odgovornost za krivotvorenje službenih isprava dovoljno “odvraćajuća” da će ljudi zazirati od toga.

Naravno da e-mail - sam po sebi - nije pouzdano sredstvo komunikacije. Sasvim ga sigurno bez upotrebe mehanizma elektroničkog potpisa nije moguće koristiti za prijenos raznih službenih isprava. Zato se, pretpostavljam, niti digitalna inačica računa primljena na e-mail ne priznaje, već dokument treba otisnuti na papiru - tada je on istovjetan kao da je dobiven izravno od prodavača. (Ova konstukcija je naizgled suprotna zdravom razumu, ali radi se o tome da Zakon o knjigovodstvu dopušta papirnati račun bez potpisa i pečata ukoliko original postoji u informacijskom sustavu prodavača, a račun primljen u PDF-u e-mailom i potom otisnut kod primatelja je doista istovjetan. Stvar je dvije stranke - zapravo ponajviše primatelja - da se dogovore da će jedna drugoj vjerovati, kao i da će vjerovati da njihova komunikacija neće biti presretnuta i izmijenjena. Ovo, očito, ne bi bilo moguće za isprave koje zahtijevaju potpis i/ili pečat ukoliko se ne koristi elektronički potpis koji zamjenjuje i potpis i pečat.)

Sve navedeno IMHO. Nije mi jasno što se dešava u sporu kada jedna od strana “izlane” da je dokument transportiran u digitalnom obliku i to se onda javi kao “slijepa točka” u slučaju da kupac ima jedno ispisano na računu, a prodavač drugo u informacijskom sustavu.

Ako ne želiš primati račun na e-mail, mislim da imaš pravo na to - naprosto zatraži prodavača da prestane koristiti tvoj e-mail, te zatraži dostavu računa poštom. Pri tome vjerujem da bi temelj za taj zahtjev morao naći ili u Zakonu o zaštiti potrošača ili u Zakonu o knjigovodstvu. Ako ne, onda u činjenici da nisi obavezan imati e-mail, niti čitati svoj e-mail, a komunalno poduzeće jest obavezno dostavljati račune.

Tsereg, opširan odgovor, u tvom stilu.
Kako znam da ljudi primaju račune na mejl pitanje je koje firme to omogućuju, odnosno jesu li obvezne slati mejl ako se zatraži od njih? Znam firme koje su na razini od prije Krista i kad bi ih pita za račun poslan mejlom vjerojatno bi rekli: Sinko imaš li ti febre? Šta je s tobom?

Ah. Ja sam shvatio da se ti žališ da te sile primati račun mailom, a da ne želiš to. A ti želiš račune primati mailom.

Nema nitko obavezu slati račune mailom, a i treba razumjeti da je to ipak rizik. Poštar ipak zvoni dvaput.

Međutim, sada se razvijaju kod nas paralelno tri projekta e-računa: jedan radi Damir Sobol (biviši od Iskona) koji bi nvj. trebale uzeti neke banke, drugi radi Fina, treći već mogu vidjeti korisnici Zabinog online bankarstva (tzv. e-uplatnica). Ne znam u kojoj je to korelaciji. Preko Zabinog sistema se za sada mogu dobivati uplatnice od samo dvije firme, a ja čak niti to nisam uspio namjestiti… Ali možda nešto bude od toga, ipak smo mi najpametniji narod u Europi.

A evo na monitor.hr malo o elekrtonskim računima:

http://www.monitor.hr/clanci/e-racun-skuplji-od-obicnog-papirnatog-racuna/161128/

http://www.monitor.hr/clanci/fina-reagira-na-pismo-naseg-citatelja-da-je-e-racun-skuplji-od-obicnog/161130/

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja