RAM memorija

pogledao sam u Everestu i piše mi da mi je ram PC3200 DDR SDRAM, Ja bih kupio više memorije, jel moram paziti na PC3200 ili jednostavno mogu kupiti 2GB DDR

Mislim da nije bitno ovo PC3200, i da kad kupuješ, paziš samo da kupuješ ‘DDR’.

PC3200 ti je oznaka modula. Bitno je obtaiti paznju na takt kojim radi Procesor. Idealno je da je takt isti ko procesor, jer ako je manji cijeli sistem (i procesor) ce raditi sa tim taktom. Ako je takt RAM-a veci nego procesor, opet ce radit taktom procesora.
Ukratko PC3200 => DDR400 a radi sa 200MHz

Poz
PS ako kupujes kompletno novi RAM kupi PACK di su vec 2 RAM-a zajedno (1+1GB)
Ako kupujes samo DODATNI ram plocicu pripazi da je od istog proizvodjaca te istih karakteristika kao i postojeci.
U protivnom bi ti sistem mogao biti nestabilan (BSOD, i sl.)
I svakako ne zaboravi da 32-bitna verzija Xp, Viste i 7-ce prepoznaju max.3,25 GB RAM-a (mozes staviti i 8GB, badava.

znači ako sada ima od 512 MB Pločicu, i želim kupiti dodatnu od 1GB, moram baš od istog proizvođača i sve isto kao i kod 512MB pločice

Ne.
Kompovi više nisu osjetljivi na memoriju kao prije.

Uglavnom radi se o brzinama na kojima pojedini komadi HW-a rade. Ukoliko imaš dvije pločice koje rade na različitim brzinama, sporija se neće ubrzati nego će se brža prilagoditi sporijoj.
Ugrubo, to je to.

Koliko se sjećam, za dual channel način rada je bilo bitno da pločice budu uparene i onda je memorija “kao” radila nešto brže.

Nemora se nista, ali se preporucuje.
Ali bolje bi bilo da kupis odmah dvije iste. Nije danas RAM skup (mislim da 2GB ne kostaju vise od 400 kn), a osjetit ces na performansama.

EDIT:
vidim trnac je nesto nadopisao i slazem se sa time, ALI ovdije se ocigledno radi o jednoj starijoj ploci buduci da ploce sa DDR RAM se ne rade vec vise godina.

yep, komp mi je star 5 godina :frowning:

o kojih 8GB vi pričate :smiley: pa DDR (jedinica) je u pitanju. Nek si on radije provjeri na matičnoj koliko mu ona opće rama podržava i dal ima koji slot prazan, pa tek onda u kupovinuu, inače nema smisla

@kecko citat treba :slight_smile:
ja sam pricao o tome koliko Rama podnasa 32-bitna verzija OS, a ne da on toliko kupi :slight_smile: 8gb je bio samo broj za usporedbu

Poz