Razvoj umjetne inteligencije u Europi

sve je to ok 90 % sto cini moderni svet su napravili ljudi razlicitih nacija u AMERICI
dal se to nekom svidja ili ne to je sada sasvim druga prica ,dal su jos uvek jaki ameri
jesu ,dal ti koji te placaju opet koriste ili rade sa necim sto su ameri smislili veliko je pitanje
a 90% da je odgovor da, tako da o amerima je steta pricati

Promasio si citavu poentu, apsolutno nije bitno odakle ti dolazi novac i ko te placa u tom smislu vec da li bi bio u mogucnosti uopste raditi to sto radis bez platformi firmi koje upravo dolaze iz USA.

Nisam upratio cime se bavis ali sam vidio da radis nesto na Adwordsu, hmm sto li.

Haha, meni pise google ireland, hm :grinning:

Nije mi poanta bila pljuvanje Amerike, nego sam htio reci da su duzni na sve strane, a najvise Kini.

To sta je kome duzan to me iskreno ne zanima i nisu to dugovi kao sto su dugovi nas obicnih smrtnika to je sve na nekom levelu koji mi vjerovatno nikad necemo razumijeti.

2 Likeova

Kinezi uce na pogreskama. Ok, prvi proizvodi koji rade bit ce sranje, ali zato rade dok to ne sloze kako treba.

Spremni su radit i po 12 sati bez pauze.

Isto tako kinez za svaki proizvod nudi vise varijanti.

Ako nesto na zapadu kosta x eura, kinez kaze kod mene imas taj isti proizvod od 0.1x eura do 2x eura, kakva cijena, takva i kvaliteta.

1 Like

Sto u isto vrijeme znaci da ako je plata na zapadu X, u kini ce prosjecna biti 0.2x jer ako ako plata i sve sto ide uz nju nije nika, onda i proizvodi ne mogu biti jeftini.
Da napravis iphone u americi (od nicega) treba ti 20k$ (negdje je bilo procjena i preko 4k). U kini je to 500$… al du kinezi imaju platu ko amerikanci to vise ne bi bilo 500$

Radnicka placa u kini je ista kao u hr ili mozda malo veca. Npr. trgovac/ka u nekom trgovackom lancu u prosjeku imaju 3000 - 3500 kn, rade mozda i prekovremeno, subote, nedjelje, praznike itd.

U kini recimo u tvornicama gdje se radi po 10 sati placa 3000-4000 kn.

Opcenito procesor na 1 M komada kosta par dolara, elektronicka plocica, baterija, plastika, kamera i staklo, sastavljanje i prijevoz.
Najvece stavke u smislu kostanja su: staklo i baterija.

Kinezi su odavno pretekli balkance po standardu.

https://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=China&country2=Croatia&city1=Shanghai&city2=Zagreb

1 Like

Pa da, ali ono sto sam ja napisao opet stoji, jer nismo usporedjivali nas i kineze, nego zapad i kineze.

1 m komada? Ne shvatam sta si zelio reci.

A opet je to neki cherry picking… Svakako da imaju tako gradova gdje je prosjek dosta bolji… A i mora biti kad natrpas 25 miliona ljudi na jedno mjesto. Sa velikim bogastvom u zatvorenom “prostoru”, i samim kapitalizmom, dolazi i do velikih razlika izmedju onih u velegradima, i onima koji nisu u njima.
Najrealnije je gledati medijalni prosjek, koji kaze da je Kina sto se toga tice tu negdje sa Hrvatskom, iza Slovenije, a ispred Bosne i Srbije.

1 M ili 1 milijun…

Aha… pa nez koliko je to tacno s obzirom da materijal za iphone xs (a sl je bilo i za prethodne verzije) kosta oko 400-500$