Refresh sadržaja

Vjerovatno bazično pitanje opet no muči me.

Promjenim nešto na stranici prijatelja.

On ode drugi dan na stranicu i ne vidi promjene i zove me kako nisam napravio a rekao sam da hoću.

Ja odem na web i gledam web i sve je gdje treba da bude, znači izmjenjeno.

Kod njega nije, i kažem mu da napravi “ctrl” + “F5” i nakon toga kaža “AHA sorry!”

Kako to izbjeći?

Prilikom uploada možda putem dreamweavera, ili baš moram stavljati neki kod na stranicu?

To je zbog keš memorije na njegovom računalu.

Ok, ali koliko će on dugo gledati tu strnicu od “jučer”?
Dok ne počisti keš memoriju?

Hoću reći kako napraviti da on vidi izmjenu, tipa kako da forsiram da se cijela stranica nakon svakog uploada (nisu česti) ponovno učita sa servera? Blesavo mi je da svako mora stisnuti ctrl F5.

Vidim da ima rješenja u html tagu i javascript, no kako se radi u praksi?

http - Making sure a web page is not cached, across all browsers - Stack Overflow

Ok, glupo pitanje ima li kakave veze htmlo dio s linka sa SEO-om?
Tipa utječe li na dotične stranice kako ih vidi google?

Pusti Web stranicu neka se učita u potpunosti, ukoliko dolazi do grešaka prilikom učitavanja, može biti da je do smještaja (host-a), npr. preopterečenje poslužitelja (servera), (ne)uspiješno dohvaćenje/slanje zahtjeva za preuzimanjem dijelova same stranice (sadržaj, fotografije, datoteke…), promet stranice ili pak nešto treće poput “cached page-a”.

Primjerice, kod Wordpress Super Cache-a, promijeniš jednu stvar, a tek kasnije vidiš promjenu (zavisno opet o postavljenoj konfiguraciji i sl.).

Može se rješiti putem .htaccess datoteke, ukoliko poznaješ potrebne parametre i vrijednosti (primjenu .htaccess datoteke - bolje ne dirati u slučaju (ne)znanja).

Sa “No-Cache” parametrom u HTML-u, ne bi smijelo biti problema što se tiče SEO-a.
Također, Special Google searches - Webmaster Tools Help stoji da će stranica biti indeksirana.
Ujedno, zašto (one)mogućiti no-cache svoje Web stranice? Jedini razlog tomu s moje strane gledano može biti ukoliko je stranica u izradi ili “ne postoji”.

Nadam se da je pomoglo.