Review your AdSense implementations on Flash ga

Izgleda da je Adsense odlučio okrenuti stvari skroz naglavačke. Dobio sam danas mail sljedećeg naslova i sadržaja, a odnosi se na site-ove sa flash igricama kakvog sam i sam vlasnik

[quote="&quot"]Action required: Review your AdSense implementations on Flash gaming sites

Dear Publisher,

At Google, we’re committed to maintaining a positive ecosystem for our users, publishers and advertisers. We’ve seen some negative trends around advertiser ROI and user experience resulting from ad units positioned near dynamic Flash content, and so as part of this commitment, we’ll soon be reviewing the value that advertisers are gaining from AdSense ad placements on Flash gaming sites. We expect that you’ll be impacted by these reviews, though we believe this is crucial to ensure consistency for our users, advertisers and publishers.

Please review your AdSense for Content units for placements that could result in accidental clicks, and update these implementations as soon as possible, if you haven’t done so already. We recommend positioning ads at a minimum 150 pixels away from any dynamic Flash content or game player(s). You can find more detailed information about this on the Inside AdSense blog:

.

If you are using the AdSense for Games product please make sure you are following all guidelines listed in the following document:

Note that continuing to show ads in a manner that is not consistent with the guidance above may result in warnings from our Policy Enforcement Team. In addition, it will likely lead to earnings adjustments by our Ad Traffic Quality Team for clicks that are accidental, and thus invalid. Please note that in cases with significant advertiser risk, we may need to disable ad serving to the affected site, or even to the account.

We understand that this is a challenging issue to manage, but we believe it’s a necessary step in order to maintain the effectiveness and value of the Google Display Network. Thank you in advance for your cooperation.

Yours sincerely,

The Google AdSense Team

[/quote]

Da li je još netko dobio sličan mail? Nakon svih ovih kerefeka mogu solidno zaboravit na sve site-ove.

Ja sam dobija, valja sad prilagodit dizajn! :facepalm:

Da je to tako jednostavno bilo bi super, to barem meni mijenja totalnu koncepciju.

Druga stvar me zanima, da li su to oni sada počeli intenzivnije kontrolirati flash game siteove (sudeći po tvrdnji “…we’ll soon be reviewing the value that advertisers are gaining from AdSense ad placements on Flash gaming sites.”) ili to već duže vrijeme rade a ja sam evo sad došao na red?

Googlanjem sam vidio da je dosta ljudi taj mail danas dobila.

Ja se ne bih složio sa Adsenseovom tvrdnjom da su klikovi slučajni , ali složio bi se da se advertiseri imaju negativan ROI na većini flash game siteova i da zato nisu zadovoljni.

Isto tako prema mojem iskustvu oglasi na stranici sa flash playerom/igrom koji su dalje od tog playera nemaju nikakav click rate, a time niti zaradu (osobito ako govorimo o hrv siteovima) ma što Adsense tvrdio na svom blogu spominjući smart pricing. Tako da premještaj oglasa za 150px od glavnog sadržaja, a to je igra, ima negativan učinak na zaradu publishera. Isto tako tu pada u vodu Adsense savjet da se oglasi stavljaju blizu glavnog sadržaja, odnosno gdje je najveća pažnja posjetitelja.

I ja sam dobio. Cijela koncepcija jednog sajta je promijenjena

Gledajući veće, globalne flash gaming site-ove svi oni imaju oglase oko igre, odnosno flash playera, te je minimalna udaljenost oglasa od igre 60px-a. Preporučena udaljenost Adsensa od 150px je stvarno puno. I kakav sadržaj se može staviti u tih 150px razmaka? Ima logike samo staviti oglas blizu opisa igre ili komentara, koji su obično pri dnu stranice, a zna se kakvu vrijednost ima sadržaj pri dnu stranice. Iz teksta se može zaključiti da nije nužno da udaljenost bude 150px, ali ako Adsense zaključi da site ne zadovoljava može trajno onemogućiti prikazivanje oglasa na tom site-u ili cijeli account bez dodatne prilike za poboljšanjem. Znači postoje dvije opcije, biti ziher i napraviti razmak 150px, ili ići na rizik pa staviti razmak od npr. 60px koji je relativno velik da spriječi slučajne klikove i moliti se da to Adsense prihvati.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja