S čim se grijete - konvektorska grijalica, uljni radijator, plin, drva... iskustva? 🔥

Kad sam zivio na Borovju imali smo gradsku toplanu, ista stvar kao kod tebe, paljenje oko 5, gasenje oko 10-11h. Znam da je isto na Savici, folka…Sta se tice racuna za grijanje, cca 600kn/mj.

@spiderman z drvima. :wave:

1 Like

Koliko se tu topline izgubi dok dođe iz toplane. Moje mišljenje je da je najbolje imati centralno doma pa si sam svoj gospodar, pališ kada hoćeš gasiš kada hoćeš.

@tim121 tako je :slight_smile:

1 Like

Zapravo svi ti stanovi su prazni osim ovih ispod nas koji povremeno nalože…

Lako je tebi, stari ode u šumu, nasječe, doveze, iscjepa, ti samo moraš otići po njih, tj sići sa sprata :smiley:

Nema zime :slight_smile:

E hebiga, onda je to standard i sumnjam da se kao pojedinac mogu nekom žalit

Meni se stan dovoljno ne zagrije jer su 3 valjska zida, i ovo centralno jednostavno ne moze dici temp vise od 19.5C sto mi je premalo. Skinuo sam i termostare na radijatoru dizao rucno al ne ide nikako.
Bas sam namjeravao kupiti taj neki uljni al kazes nisu dobri? Imas koju preporuku za uzeti?
Stan je cca 60 kvadrata gdje bi trebalo dici temp za 1-2 stupnja, druge dvije sobe mogu biti malo i hladnije jer volim spavati u hladnom, pa ce ta vrata biti zatvorena.
Al ne znam sto bi sad kupio, sto bi recimo preporucili od ovoga?

Ovdje imate priblizni izracun potrosnje struje za pojedinu grijalicu na el energiju, jedino sto ne znam koliko je cijena struje po kWh :slight_smile:
https://www.omnicalculator.com/everyday-life/electricity-cost

Od ovoga nista jer je ovo sve sranje. Kupis ovo: https://www.bauhaus.hr/thermor-elektricni-konvektor-soprano-sense-1500-w-1.html .
Sa ovim manjim od 1000w grijali smo prostor od 20 kvadrata s tim da na radijatoru nikad nije bilo podeseno na vise od 22-23 stupnja.

Ne znam te uljne radijatore nebi uzeo, koristio sam ih prije u kući i blago rečeno nisu bili nizašta, bolje doplatiti 20-30 eura za konvektor. Ja uzeo neke jeftine Tesy konvektore: tesy-cloud-cn-03

Čini mi se ovaj jedan od 1,5 kW da je koštao oko 40 eura tada, jedan od 2,5 kW je bio oko 55 eura i najskuplji od 3 kW mislim oko 70 eura.

Prosjek potrošnje kada je bilo hladno 2016-2017 mi je bio 100 eura mjesečno s tim da je tu uključena potrošnja bojlera za vodu koji je radio skoro non stop.

Ne mozes usporedjivati trenutni stan sa kucom nikako… Sve to dodje otprilike na svoje. Odstupanja su mala, zbog osnovnih zakona termodinamike- kolko energije udje, toliko moze i ostat :smiley:

u zgradi griju na ćumur, u šorcu hodam po stanu

Jedna stvar koju bih dodao- klime, grijalice itd- griju vazduh u prostorijama… Kad su iskljucene, iako je izolacija dobra- relativno brzo se prostorija ohladi. Zato ko lozi na drzi i ima dobru izolaciju ne treba da brine duuuugo nakon sto se vatra ugasi zbog zidova i dimnjaka :smiley:

Naravno da ne može. Kad je bilo -10 uđem u stan, nije se grijalo tada (sređivao se stan) unutra milina spram kuće koju ako nisi ložio taj dan valja se smrznuti…

Za loženje… kupi drva, iscjepaj ili plati nekome pa to unesi/složi pa vuci svaki dan gore, još ako živiš na 4-5 spratu a nemaš lift milina… pa de loži svaki dan, odeš negdje na par sati ugasi se vatra pa ajd opet loži kad dođeš… ma ne može se nikako uspoređivati sa ovim konvektorima, osim ako nema struje haha

Ne bi to to tako radilo u kuci kao sto si vec reko :stuck_out_tongue:

Sto se tice efikasnosti, otprilike ide ovako od najefikasnijeg do najgoreg:

Klima,
Drva (pogotov ako nisi kupio pred sezonu)
Grijalice (uljne, konvertori itd itd)

Da sad živim u kući uradio bih centralno grijanje na struju…

Što se tiče efikasnosti treba uzeti u obzir i vrijeme koje potrošiš na loženje, ja bih radije platio malo (struja) više a da se ne moram cimati oko loženja :smiley:

Zato je klima najbolja… najefikasnija a i veoma jednostavno, a i jako korisno preko ljeta, samo je malo veca investicija

Da ali i skuplja dosta varijanta, 300-400 eur minimum po jedinici sa postavljanjem… nabaciš još 500 eura i eto etažno grijanje na struju sa radijatorima.

Nitko se ne grije na pelete?

Treba krenuti od osnova.

Koliko imas gubitaka toliko trebas dogrijavati. Cim ces dogrijavati zavisi koliko kosta koji energent i koliko si spreman da se odreknes udobnosti.

Kad znas koji su gubici onda sjedes i izracunas koliko te kosta nadoknada te energije na struju, koliko na toplotnu pumpu, koliko na drva, koliko na pelet, koliko na plin i slicno…

Pa tako ako neko ima kucu bez izolacije potrosice istu kolicinu toplotne energije grijao se na struju ili na drva. Razlika je samo da su drva jeftinija po kilovatu toplotne energije od elektricne energije.

Znaci prvo dobra izolacija pa onda gledat ostalo.

Zabluda je da konvektor trosi manje struje od uljnog radijatora ili TA peci ili neke druge klasicne grijalice. U oba slucaja 1 kW struje = 1 kW toplotne energije. Kod klima i toplotnih pumpi taj odnos moze biti drugaciji.

Edit:
Na ovu temu, grijem 64 m2 na 7 kw konvektora na dnevnu temperaturu od 24 c i nocnu od 19 c. Isto bi struje dolazilo da grijem isti prostor na istu temperaturu i sa 3.5 kw konvektora ili uljnih radijatora. Grijem se na taj nacin jer nisam nikad odvojio pare da kupim neku bolju klimu sa inverterom, drva me mrzi da cijepam i nemam gdje na 5ti sprat, isto vazi i za pelet, a toplana gradska grije danju na 21 c sto mi je mala temperatura za moj ukus, a ispadne skuplja nego struja.

1 Like

Nije problem to što oni troše isto struje, nego što je daleko bolje sa konvektorom grijati sobu nego sa uljnim radijatorom pa zato inače govorimo da uljni troši mnogo a ne grije ništa. Mada oni troše isto al je konvektor puno bolji.

Bukvalno unose istu kolicinu toplotne energije u prostoriju, samo sto je razlika eto u “guranju” vazduha kroz prostorije.

Prvi zakon termo dinamike im ne ide u prilog… Zato klima moze biti cak SEST (obicno je 3-4) puta efikasnija od bilo kakve “grijalice”