S čim se grijete? 🔥

Ja sam gledao izracun za grijanje 100 kvadrata sa konvektorima i ispada oko 400 kn mjesecno.

Ne gledaju su kvadrati, ne grijes tepih :smiley:
Trebas uzeti u obzir izolaciju, kako si nju ubacio u formulu

A sta bi se desilo kada bi klimu drzao na 30 stupnjeva? Vise bi struje vukla nego kod temperature 22, 23 ili 24?

Može al to nije grijanje, to je smrzavanje :smiley:

ima tako jedna žena kod nas ne dobije ni 50 eura račun za struju (stan oko 60 kvadrata) al to za mene nije toplo ni malo.

Da, logicno. Idalje efikasnije od grijalica

Ovo i mene zanima, jer mi je non-stop na 30C. :slight_smile: Grijem stan od 42m2 i za sada je super. Klima je Azuri 12 Inverter.

Prošli mjesec sam potrošio 320kWh, ali sa svim ostalim potrošačima, mada je klima stvarno u prosjeku radila svaki dan po možda 5sati. Sad je zahladilo pa radi od 10h do 23h.

Trenutno stanje je 25C u dnevnoj gdje je klima, a vrata su otvorena da bi grijala sobu, kupatilo i hodnik. vani je 1C

Koliko kW je ta klima što koristiš

ovo je prava stvar… druga je dizalica topline

Kuća, grijanje na plin. U sobi imam i klimu koju uključim u sitnim satima kada nema potrebe grijati cijelu kuću. BTW, prije 2-3 godine stavljena je izolacija na kuću, stiropor 8 cm. Odlična stvar.

Jel znas princip rada klime koja grije? I koja je razlika izmedju toga i grijalice?

Sto veca povrsina onog “dimnjaka” koji ide u zid to bolje, manje se gubi toplote

idealno je imat tzv pasivnu kucu…

Ja drzim na 22, 23 i ima isti efekat kao kad bi je drzao na 30 u stanu mi je uvijek 19, 20 zna biti i 22

Evo trenutnog stanja temperature u stanu.

Klima mi je na 23

Uključiš, podesiš temperaturu i udri haha a razlika je što mi je bolji osjećaj kada je upaljen konvektor jer ne duva i ne čujem vanjsku jedinicu (od klime) :smiley: Nemam ba pojma na koji fazon radi, niti me zanima…

Koliko dobijete račun za struju za tu JEDNU sobu što griješ sa klimom?

Ne koristim klimu za grijanje.

Grijalica pretvara elektricnu energiju u tolpotnu direktno, i ne moze se od 1kw elektricne napravit vise od 1kw toplotne. Klima pretvara elektricnu u “mehanicku”, i na osnovu sistema kompresije gasova “izvlaci” energiju iz vana i gura je unutra… i onda jedan dobra klima moze od 1kw napravit 5kw toplotne enrgije.

Naravno, buka je minus. Nekome nepodnosljivi a nekome je svejedno.

Oko 10tog stize racun pa cu ti javiti koliko je pojela :grinning:

Neznam koliko grijes ali ja grijem cijeli stan od 73 kvadrats

To je onda korektno. Ja samo 42m2. A koja ti je klima?

Moj susjed je na pepetima. Napravio je novu kuću sa vrhunskom izolacijom i prezadovoljan je peletom.
Jednostavno, jeftino i efikasno.

Kuće s lošom izolacijom se ne isplati grijati na pelet

LG S12EQ

20 znakova…