S koliko godina ste dobili prvi komp?

Ja sam prvi put dobio komp s mojih 27, tad sam i seo prvi ptu za racunarom.
A vi? :smiley: :smiley:
Da napomenem, da sam u tim godinama prvi put i seo za racunarom, ono u skoli (pekom i komodore ne racunam)

Kako ne racunes commodore? Pa šta je to drugo nego PC ?

Ma jeste (nisam imao ni njega), al nije imao pristup internetu, valjda :smile:

@drmko Navedi godinu kada si dobio racunar :slight_smile:

Ja sa 10 godina :slight_smile:
Msm da je bitno napomenuti koliko i imate godina. :slight_smile: 21 god, imam.

U stvarno ne bih.
Mogu samo da kazem matoro sam ja govedo :smiley: za vas ovde

Ja sam s oko 12 i naravno to je bio Comodore 64, vec sam onda radio pizdarije, imao sam 2 kazetofona, oba su bila probusena da se moze glava steljat, hahaha

koja li je to bila samo tehnologija, tako primitivnom, a funkcionalno. i odm te godine nons top imam kompjuter/e. 386, 486, pa onda celeroni, pa pentium, pa sam tek nakon toga svega presao na AMD. i bio na AMDeu do pre mjesec dana. u biti jos sam na AMDeu, imam 2 compa na AMDeu, i ovaj najnoviji je sad Intel.

znaci tamo negdje oko rata sam ja igrao comodore. 92.

Isti slučaj, uvek sam zavideo onima koji imaju čitač flopi disketa :smile: , sećaš li se onih modula koji su ubacauju u džek pozadi, sadrže 3-4 programa/igrice i učitavaju se momentalno što je bilo wauuuuuuu ?

Ja se tih modula secam, ali samo kod druga sam video to, on je imao, tamo smo igrali igrice. Ako se dobro seceam, bilo je onih tenkova i Midway s avionima :smile:

Da znam za citact disketa i az module, ali meni mama nije htjela to kupiti jer nije uopce imala pojma o pojmu. jedva sam je nagovorio da kupi taj comodore 64, meni nitko nije od ukucana znao pokazati i instalirati i sve to. iskreno kad sam ga dobio do odna nsiam nijednom sam startao bilo kakvu igru.

Vidio sam kod prijatelja kako je on startao pa sam onda ja to tako prekopirao. znam da je ond anegdje netko imao Comodore 128, a to je vec onda bio kompjuter, ali ga ja nisam imao.

Iskreno ne sjecam se nijedne igre, meni je najveci uspjeh bio ako se igra pokrenula, lol. tako je tesko bilo pokrenut igru na comodore 64 kasetofon.

Isti slučaj stvarno, otac je kupio slučajno u nemačkoj, na nagovor nekog prijatelja. Imao sam sreće što sam dobio neku plavu knjigu sa Basic programima pa sam prekucavao isprovabao i tako…

Hahah i ja sam sa 10 god dobio. Kupio stari u njemackoj 2002, imo win 95 i 98 na disketama bile neke instalacije, hahaha. Koja je ono patnja bila.

Zx spectrum48 davne 1986 je orvo kojeg se sjecam. Nakon toga Commodore 64 s kazetofonom i turbo loader modulom. Sjecam se i da sam prve programe napisane u basicu uspjesno spremio na kazetu i potom ih i pokretao s kazete. Islo je
LOAD C:/
LOAD
RUN
i onda bi se nakon toga pokrenuo program ili igrica.
Naravno prilikom ucitavanja igrice sobom nije smijela niti muha proletiti. Ista stvar je bila i sa ZX Spectrumom i ona njegova neizostavna grafika prilikom ucitavanja.

Cool je to bilo.

Ja tek sa 20 godina, prije 7 godina. Među zadnjima u razredu. Moji su smatrali da je to luksuz, a ja sam išao u srednju i nisam zarađivao da bi sam kupio. Čim sam dobio i net sam krenuo sa zaradom na netu, da nisu škrtarili i da su mi kupili barem 2 godine prije, napravio bi u te 2 godine toliko sajtova da bi zaradio sigurno par desetaka ili stotina tisuča eura više.

Eto, to se dogodi kada štediš na takvim stvarima, uštedit par tisuća kn izgubiš nemjerljivo više.

1 Like

Također Commodore 64 sa 15,16 godinia.
Svi u kvartu smo šarafili po glavi kasetofona.

Ali prije toga sam ima nešto što se baš ne bi moglo opisati kao računalo,
makar je imalo matičnu ploču i tranzistore unutra. Velika, teška drvena kutija,
sa par metalnih switch prekidača i dva kotača na okretanje, koja su služila kao
joystick za pomicanje monokromatskih kvadrata lijevo-desno.

Uštekavalo se u TV i imalo je instaliranu jednu monokromatsku, primitvnu igricu za dva igrača.
Mislim da je to čudo bilo unikat, ručno izrađeno, jer nije imalo nikakav logotip
proizvođača. Play Station made in SFRJ :smile:

Sa ozbiljnijim računalom se sreo tek u srednjoj školi. Imali smo informatiku kao predmet i za to
vrijeme dobar info lab. One prve verzije Windowsa na 286 MX procesorima. Radili smo u DOS-u.

Zanimljivo da me tada informatika uopče nije interesirala, zapravo jedva sam prolazio na ispitima.
Da mi je netko tada rekao da će mi informatika u životu postati kruh, životni odabir - smijao bih
mu se.

Ja ću vam slikati jedan moj kompjuter ne znam da li sam njega prvog koristio stvarno ne sjećam se ima cca 30kg 4gb hdd ram nešto skroz malo za plakati ali u to vrijeme je bio stroj hahahahaha

Pa to je močan stroj :smile:
Daj slike, meni su stari kompovi baš kul.

Ja ljubomorno na oramaru čuvam laptop Compaq Armadu 1700.
Taj laptop ima bolji zvuk od svih novijih lapova koje sam imao.
Masivan, težak…Korišten za auto dijagnostiku, kučište je od jeftine plastike
ali istovremeno iznimno črvsto. Defoltno je gore bio win95 ali se može na njega natjerati i xp.

Ovo nisu moje slike ali su 100% identične.

http://www.saschaseidel.de/html/computermarkt/gfx/Compaq_1700/Compaq_1700_04.jpg

http://www.saschaseidel.de/html/computermarkt/gfx/Compaq_1700/Compaq_1700_01.jpg

Sa 18. U cetvrtom srednje. Mocni Celerom na 400Mhz sa 6,4GB HDD i sa cini mi se 64MB RAM-a, sa Intelovom graficnom od 8MB :smile:

Naravno vremenom, su neki dijelovi otkazali tako da je od ove konfiguracije ostao samo procesor.
Koliko je ovo bio dobar komp, tek sam ga ljetos “razduzio” smecarima!

Sta je taj komp posla napravio u studentskom… Tri inzinjera elektrotehnike su na njemu diplomirala, zurke, seminarski,itd… Imam cak i sliku negdje…

Ovo je najsličnije što sam našao. Ali ovo moje čudo je bilo nešto veće i nije bilo
brendirano. Na njemu je bila instalirana igra Pong. Nije bilo nikakvih utora na njemu.
Samo dva kotača za pomicanje lijevo-desno i power gumb :smile:

http://www.old-computers.com/museum/photos/coleco_telstar_classic.jpg