S koliko godina ste dobili prvi komp?

Sa 7-8 godina. Sa 13 sam već programirao.
Imam 20 godina

6-7 tako nekako.
Neki DELL bio koliko se sjecam.

Prvi mi je bio iMac G3, dobio 2002 god. Mada sam vrijeme u ta doba ubijao na PSone.

1999 il 2000 sam si kupio na faksu neku 386cu… dan danas sprdam starce da di bi mi bio kraj da sam dobio komodorca il amigu kad je bilo vreme al jbg…

Sječaš li se load errora? Kako me to znalo iznervirat…

Sjecam, sjecam… nije me jednom natjerao da skoro skocim s balkona sa 17 kata. :slight_smile:






:smiley:

Glavno da je intel inside. LOL

O bogati, jel to neka fora ili kako to ovaj prodaje ovaj komp pod oldtimere? Jel ima to trziste?

Vjeruj da sam se i ja to isto zapitao. :slight_smile:
Trebalo bi to malo istraziti :smiley:

Počelo davno sa comodercem i ostalima.
Imao sam kraće vrijeme olivetti brand original (monitor, kučište od 15kg, tipkovnica i printer, sve oliveti).
286 proc, i najbolje je što sve još uvijek radi :smile:

Prvi pravi komp sam kupio sam, skupljajući lovu sa cca 17godina:
Celeron 466A (tko se ne bi sjećao procesora koji se overklokao za skoro 100%) Radio je na cca 750Mhz, ne sjećams e prave vriednosti.
64MB rama
Te omiljeni Voodoo 3 16MB
Monitor 15" Philips, sa dobrim ekranom osim što izgleda kao dno krigle :smile:

E koja davna vremena…

Commodore 116 -> 1985
Zx Spectrum -> 1986
Commodore 64 -> 1987
Schneider 128 -> 1988
Amiga 500 -> 1989
Amiga 1200 -> 1990

Rat

Compaq Armada (500, ako se ne varam) -> 1995
Ostalo je bliza povijest.
Meni je 42 godine, pa racunajte :smile:

Ali najjači su mi ovi što pokazuju windows 95/98 mašine i govore uffff krš :slight_smile: kao “ma 60gb hard disk i 512mb ram memorije… užas praistorija…” , ljudi to je sasvim moderan računar…jest li vi svesni ere i specifikacija spectruma i commodore-a 64/128 ? A ima ih mnogo i to me baš začudilo, sa druge strane super što ima tako mladih jer po ranijem za većinu ovih ljudi sam mislio da su stariji… @Gadafi @Zdenga @bobo_1 @belmin @bc2 Za njih čisto malo bolju sliku da bi shvatili

Commodore 64
Processor: 1 MHz (jedan Mhz ne Ghz)
Memory: 64kb RAM (kilobajta znaci ni jedan MB , mislim da je commodore 128 imao 128 kb i da je to bila jedina razlika)
Display output: 320x200, 16 colours
Weight: 1.8kg

Samsung Galaxy S3
Processor: 1.4GHz quad-core A9
Memory: 1GB RAM
Display: 1280x720px, 16m colours
Weight: 133g

Mislim da je za kasete bilo samo LOAD i onda dobiješ PRESS PLAY ON TAPE pa na šta si premotao kasetu to učitava pad stisneš PLAY, a za diskete LOAD"$",8 ne sećam se šta bi značilo to C:/LOADRUN možda samo da ga RUN automatski posle učitavanja?

1 Like

@dtip hvala ti sto rece da sam mlad :smiley: bas cu ovih dana otici na tavan da nadjem komp ( nadam se da nije bacen ) od igrica mi je mogla neka bas stara strategija, koja je bila bas zanimljiva. Kad bi se sjetio naslova ponovo bih instalirao.
Al kad se sjetim kad sam prvi put kupio DVD RW 40 eura platio tamo oko 2005-2006, pa onda instaliras igrice sa dvd-a.

Nego sjeca li se ko zvuka dial up modema ? :smiley: ne znam kako je bilo u ostalim zemljama, ali u BiH kad se konektujes na internet uvijek bude linija telefona bude zauzeta.

Nema na čemu ali ne mislim nego jesi prijatelju barem što se tiče komjuterske tehnologije :slight_smile: sve su to moderne periferije DVD čitac i igrice sa njih, eto vidiš čak si ih za modernu valutu kupio, EUR-e

Dial up modem je koristio vezu da se spoji na udaljen server tvog provajdera i normalno je da linija bude zauzeta jer je on bukvalno “okrenuo” telefonom telefonski broj tvog provajdera… sve to je takođe moderna tehnologija za gore pomenute “starudije” evo uporedi tvoj prvi dvd čitač sa ovom vrstom periferije:

:smile: :smile:

HAHHAAHHAHAHHAHA!

Jednom prilikom moj drug dok je u fazonu bio taj Dial UP skidao neke slike sa neta racun dosao oko 100-200 €
HAHHAHAHAHHA :smiley:

To je bio dialup koji se naplaćivao kao postpaid znači uz telfonski račun… Na njega se konektovao birajući neki od premium telefonskih brojeva koji su se (a i sada) naplaćivali po utrošenom vremenu povezanom na njih.

Ne sjecam se vise tocno ali znam da sam mora dvaput upisivati load i onda run. Slicna stvar je bila i sa Spectrumom.

Ja sam imao ZX Spectrum plus, ne onaj gumeni nego sa pravom plasticnom tastaturom. Ucitavao je sa obicnog kasetofona. Najveci problem je bio rastelana ili prljava glava. Od igrica se sjecam neke ulicne tucnjave,jedan je igrao na tastaturi a drugi na joystick. Bilo ih je jos,recimo i danas imam originalnu kazetu sa igrom Bajke, od SuzySofta, tekstualna avantura sa super grafikom, radnja se dogadjala u Sloveniji. Kasnije je sestra zbog faxa dobila Pentium 1, ostalo je povijest. P. S. Od milja sam Spectruma zvao Žbeko :slight_smile: