Sastavljanje kompjutera

Zbog velike cene kompjutera narucila sam delove i skoro duplo jeftinije me ispalo. Dok cekam da stigne zanima me ko se u to razume da mi objasni jeli komplikovano sastaviti sve te delove, negde sam procitala da kao tu treba nesto maticnu plocu podesavati, umesto HDD uzela sam SSD disk i neznam trebali na njega nesto podesiti, os ce biti windows 10

Unapred hvala svima na pomoci.

Moras da vidis koji procesor odgovara na koju maticnu plocu, koje ulaze/izlaze ima, koje napajanje je potrebno itd.

Nije to samo naruciti nasumicne delove koji se zovu maticna, procesor, hard, gracika itd pa pospajati, svaki deo mora da bude kompaktibilan sa drugim inace nista od spajanja. Napisi tacno delove koje si narucila da bi se znalo reci sta dalje. Na hard moras da instaliras sistem i podesis ga sto je logicno, na maticnu moras da spojis sve delove ali nije potrebno samo podesavanje maticne osim sto je zasarafis u kuciste.

To je ok sto se tice jel sve odgovara, prodavac je sve preporucio.
Mene samo zanima jeli to obicno spajanje delova ili treba nesto podesiti u bios ili na maticnoj ploci ili na disku

Nije pre tesko ali nije niti prejednostavno, ako ti je prvi put, savjetujem ti da izgooglas neki guide (ima ih mali milijun0, mozda najbolje neki video na YouTube-u, koji ce te voditi krz korake. Naravno, ti neces imati iste komponente pa ce biti nekih malih razlika ali ne bi trebao biti veliki problem. Ako ti se ne da s tim zamarati, mozes i odnjeti na neki servis da ti sloze, mislim da je slaganje nekih 200-tinjak kuna ako se ne varam.

Nije teško, ali prvi put je sve teže.

Postoji redoslijed slaganja, nikakva drama.
Ne treba podešavati matičnu niti bios. To se nekad radilo, danas je jako rijetko potrebno ulaziti u bios.

Niti na disku nema podešavanja. Sa SATA-om su jumperi otišli u povijest.

EDIT: Danas prvi put šarafim mali beebox http://www.asrock.com/microsite/beebox/

Nadji nekog tko zna nek ti spoji za 50 kuna.
Ako ides sam mozes zeznuti i shebati sve komponente koje nece proci garanciju.

Osobno sam sastavio oko 20 kompjutera, to kad mi je bio gust. Sada mi vise nije. Zadnja 2 koja sam narucio su mi sastavili u ducanu, i to su napravili 100 puta bolje engo ja, jer nije isto kada to sastavim ja koji sam sastavio 20 kompjutera ili covjek koji sastavlja svaki dan po nekoliko.

Tako djer sam kupio po komponentama i prosao debelo jeftinije nego da sam kupio cijelu neku kantu koja nije za moje potrebe.

@dadaas Da mislim da je najbolje da to neko u service sastavi, hvala svima na odgovorima

ja kad sam kupovao sve po kompanentama u istom shopu obično bi mi gratis sastavili… mozda ce i tebi akoih zamolis :smile:

@Sanja, najkriticnije je sto se tice procesora. Em sto je najskuplji, em sto ce ti trebati pasta za ljepljenje. Ona bude u onim spricama. Ne znam da li ona vec dodje sa procesorom ili se posebno kupuje. Ako su sve komponente kompatibilne, onda se sastavljanje svede na cisto ubadanje komponenti: RAM, HDD, napajanje, dvd rw, USB kablovi.

Nije losa opcija zaista da odes do nekog servisa i mozda pitas onako “jel radis ti privatno, trebam da sastavim racunar”

@trnac beebox? Ako nije tajna, kako se krecu cijene za ovakve stvari? Ono sto sam gledao po netu, nije uopste jeftino. A ono sto me je jos vise iznenadilo je da ih ima veoma malo(gotovo nikako) polovnih NUC-ova i ako ih ima skupi su. Doduse, ne moze sve bas da se kupi za 20$ :slight_smile:

slažem se da je procesor možda najkomplikovanija komponenta zbog termopaste no postoji puno video matrijala kako to odraditi. Meni je bio problem prvi put uglaviti procesor 771 u socket 775 no nakon odgledanog video materijala sve je bilo jasnije :). S termo pastom ne treba pretjerivati da se razlije izvan metalne pločice proca.

novi intel procesor ima pastu na sebi… za amd ne znam, al ontam da i oni stave

Svi ducani gdje sam ja kupovao imali su besplatno sastavljanje kompa ako kod njih kupis dijelove, cudno mi je da kod tebe nije tak, cak su sastavili i ako si donio 1-2 komponente sa drugog mjesta.

Model ASR-N3050-2G32SW10 je cijena 1470 kn + PDV, sve zajedno oko 240-250 €.
A polovnih još nema jer je to relativno nova stvar na ovim prostorima i ljudi su skeptični (ja prvi).
Pa di će ta mala kutijica biti pravi komp?

A mala kutijica radi. Sinoć su se instalirali windozi, danas nastavak, stavljam aplikacije.

U stvari pasta je na origigi hladnjaku. Proc dolazi čist k’o suza.

koja crna termo pasta vas spopala haha… nikad to nisam stavljal nigdje
sastavljanje kompa je u rangu s lego kockama…
ili spajanje zica u rangu fizike iz 8 razreda di moras pratit shemu…
to sam naucio onog dana kad mi je frend s sarafcigerom iscupo procesor iz stare 386ce…
da to nije nit tako pipljavo niti osjetljivo…
tesko se moze pogjesiti i u spajanju… sve su rupe posebne…
naravno treba uzeti odgovarajuce komponente prema chipsetu i maticnoj…
jedino se moze pojaviti problem ako se npr ram ne ugura do kraja pa bude crni ekran…

Pa nije crna, bijela je

2 Likes

da… sad sam skontao sta sam napisao :smiley:

Ovako ce izgledati pc:

Phanteks Eclipse P400S (kutija)
Asus 27" LED MX279H
ASUS GeForce STRIX GTX 960 4GB
Samsung 850 EVO 500GB SSD
ASUS Z170-P, Socket-1151
Intel Core i7-6700K
Corsair CX 750M, 750W PSU
HyperX Fury 2133MHz 32GB (4x8GB)

Sve kosta oko 1.500€ a da sam htela da kupim gotov kostao bi oko 2.500 do 3.000€

3 Likes

nelose…bas sam ija tak nes gledo taman za okulus…

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Profit Monkey