Savjeti oko kupnje laptopa za računarstvo

Nažalost ja mogu do 9 tisuća :joy:.
Neka druga ideja?

Šteta, jer je ovo upravo postavljeno odličan izbor za sve ostale nudjene na temi.

Ne morate me persirati pa će lakše i meni biti ako Vas promašim u persiranju. :smiley:
Nisam pametan. Pišem kako mislim da nešto od toga što napišem može da znači.
Ja sam prije (sad će) dvije godine planski kupio (neke 3 godine) polovnu stvar za te pare.
Ispostavilo se dobrom kupovinom iz dva razloga: 1. sreća da nisam naiš’o na mačka u vreći koji bi crko nakon pola godine; 2. i dalje drži cjenu pa je sada tu negdje cijenom kol’ko sam ga platio (nekad i više) na oglasima.
Stvarno ne znam šta da predložim već pokušavam da ponudim ono što mislim da jeste.
U prethodnom postu sam napis’o kako nije za igre.
Ovaj moj ima bazni takt od 2.6 GHz koji u turbo modu ide do 3.8 GHz (specifikacije) pa opet ventilatori polude ako potjeram neku strategiju. O pucačini ni ne razmišljam. Dodusše odavno me nešto ne tangiraju igre ali na ovom imam instalisanu samo tu jednu koju nisam igr’o godinu i po dana.
Definitivno što bi’ mog’o reći je da je za zahtjevne aplikacije (pomen’o sam otprilike koje su to) cjenovni rang laptopa €1500+ pa na gore.
Za surf, programiranje, youtube i filmove može bilo šta od tog opsega do 9k kn.
S tim da bolje 16 nego 8 GB ako se uklapa.
Za sve zahtjevnije treba vidjeti procesor baznog takta 2.3 pa na gore.

1 Like

Nije kod mene neki gaming aktualan…izuzev mlađe sestrice koja će me natjerat da instaliram Minecraft :joy:
No razmišljam ako već kupujem laptop da kupim pošteni…ne znam sad ni sama više što bih …:blush:

Welcome to the real buyers club. :smiley:
Mislim da za Minecraft je najveća stavka procesor.
Zenbook sa arhiteh posljednjeg linka bi ga bolje podnosio od HP-a (Zenbook ima bolji CPU).
Može i onaj prvi bez problema iz prvog posta na temi.
Da se razumijemo, mogu igre da se igraju ali će to pregrijavati mašinu.
Zenbook ima odličan eksterijer, meni se svidja dizajnom tanka ivica oko ekrana.
Tako da neka neko još navede imaju li neki konkretan problem, ko ih je koristio/koristi.
Pogledaj još po netu da se ne javlja neki konkretan problem sa njima.
A ne bi’ plać’o OS već bi uzeo još malo mašine za te pare. Nauči Linux. Lakši je a i lakše ćeš se prešaltati na macOS. :smiley:

Hvala na savjetima. Nekako mi se čini da su svi više skloni Asusu a ne HP-u tako da ću izabrati jedan od njih i nadati se nekom popustu negdje :sweat_smile:

do 9k OVO je PILA

Ne zagovaram neki.
Ali ne bi bilo loše ni gledati period garancije koji se nudi.

Dobra je ovo pila što je postavio @dadaas. Ja sam više skloniji Dellu nego Asusu.

1 Like

https://www.ekupi.hr/Asus-TUF-Gaming-FX705GM-EW058-i5-8300H8G256G1060173FHDDOS-prijenosno-racunalo-1385383.aspx?utm_source=nabava.net&utm_campaign=nabava.net&utm_medium=click

ovo je konkurent ASUS favoritziran ovdje na forumu, ali ja bez previse razmisljanja ako je samo Minecraft u pitnajuu, a moze se i svasta drugo bez problema igrat na Dellu gore navedenom.

Ja sam ipak za della i7 je i jaci CPU.

Znaci 9000? Evo ti najbolje za te novce: https://www.ekupi.hr/LenovonbspThinkPad-E480nbsp20KN004VSC-prijenosno-racunalo-1359256.aspx
Znaci 16 GB RAM-a i 256GB SSD M.2 PCIe NVMe Opal2. Ne moze bolje.

ja sam isto za dell inspirion, ovaj Lenovo je isto jako dobar, npo mene bi malo ta grficka jadna smetala.

Ovisi što je nekome cilj. Jači CPU ili jači GPU. Negdje se mora oduzeti. Ako će se igrat zahtjevnije igrice onda valja uložiti u GPU. Ako će se igrati minecraft ok je i integrirana grafička.

1 Like

Ako češ se baviti computer vision i deep learning onda valja uložiti u GPU inače će treniranje modela trajat duže vremena. Ako ćeš raditi web i desktop apps php, c++, c#, python itd… onda za GPU ti je svejedno. Također i za izradu igara potreban je GPU.

http://www.arhiteh.hr/shop/index.php?main_page=product_info&cPath=1_103_216&products_id=16878

Mislite li da je ovo premalo GHz? Treba mi za faks (C,Py,Office,internet…) i za igrice (ali ono, Minecraft, Sims itd, nije nista prestrasno).

Hvala na svim informacijama :slight_smile:

Ovaj tu mi je isto zapeo za oko, ako ćemo uzeti u obzir Linux.


Čini mi se kao dobar omjer kvalitete i cijene. Što mislite? :slight_smile:

Dobar. Podržaće sve to lako.
Procesor je star tek nekol’ko mjeseci.
Nije malo GHz. U turbo modu može da digne do 3.9 (računaj 3.4-3.5 sva jezgra).
Nije pretjeran potrošač.
Ali mislim da su ovi drugi upućeniji pa neka se jave.

Totalno druga stvar: 17" monitor i puno jači komponentama (+8GB RAM-a; na benchmark testu nekih 15% bolji rezultat) ali isto tako procesor je cijelu generaciju stariji.
Da, znam, zeznuto je odlučiti se. :smiley:

Navedeni laptop je dobar. Da kupujem sad laptop uzeo bi neki lenovo.
Stavi linux fedoru i imaš sve što ti treba, mana je jedino ms office i vs studio.

Ima igrica i za linux, nisu kao za win , ali mogu poslužiti za zabavu.

Kod fedore 29 ima opaki bug u paketu abrt, pa njega ili maknuti ili slijediti upute.

https://ask.fedoraproject.org/en/question/131926/files-and-folders-with-name-invalid-encoding-what-does-it-mean-and-how-to-fix-it/

1 Like

Slažem se s @jorgovan. Linux fedora je odličan. Također isto preferiram Lenovo ThinkPad.

Jedina mana kod della je što je 17 inča. Za moj ukus to je preveliko

Da zeznuto :joy:, mijenjam mišljenje svakih 5 minuta!