SEO pitanja, savjeti, trikovi i ostalo

Imate i SERPStat lifetime deal na AppSumo još uvek, 39$. https://appsumo.com/serpstat-2018/

Možda nekome vredi.

5 Likeova

Jedno pitanje u vezi alexe. Htio bih ih opet sjebati i uzeti 7 dana trial, registrirao sam se preko drugog maila ali moram unijeti karticu. Pokušao sam izmijeniti jedan broj, ali neda, javlja da kartica nije ispravna. Pretpostavljam da ako unesem istu karticu da će prepoznati da sam već iskoristio trial i naplatiti se, bez obzira što user nije isti pa me strah unijeti. Ima li načina da ih sjebem?

ja sam druga zamolio koji ima pej pal da uzme fri trial da mi pošalje login podatke i tako još jedanred koristio alexu

jesi se prijavio za ahrefs? alexa je dobra ali ahrefs kida sa količinom podataka i svim onim super korisnim analizama. čini mi se da ahrefs pomaže da se bolje i gugl razumije i kako i zašto nešta rangira nešta ne. i ove video lekcije su odlične. ako nisi još uvijek koristio ahrefs imaš trial 7 dana 7$ bar je tako nedavno bilo.

jesi ti @c3po se prijavio i dobio ahrefs trial na 14 dana? čini mi se da bi ti valjalo (ranije već rekoh isto)

ako ko želi mogu ovdje ubacit sve ove ahrefs video lekcije koje su dali u ovom kursu (nisu valjda izlistane na yt)

1 Like

Ja mislim da ne mozes da dodas ponovo karticu, bar ja nisam mogao na Ahrefsu.
Jedina mana Ahrefsa je to sto ne mozes da vidis koliko mesecnih pretraga ima KW, tj mozes ali nije tacno.

Ima na nekim lekcijama objasnjavaju i to oko broja pretraga, ako nisi pogledao, pogledaj video lekcije, preporucujem.

https://ahrefs.com/academy/blogging-for-business/

1 Like

Nisam još. :blush:
Ali vrlo si dobrodošao staviti te videe u Forum, pa ako su i s Youtubea, u svakom slučaju mnogo je bolje da ovdje budu embedirani (ne samo link). :o:
P.S. Doduše, ne znam jeli postavljanje videa regulirano njihovim TOS-om, to je na tebi. :wink:

ođe su sve lekcije i može ih pogledati ko god želi (provjerio sam preko new incognito window ) da ne kačim sve lekcije pošto ih ima puno. sve lekcije ukupno bez završnih intervjua koje nisam za sad pogledao traju oko 3 sata i 20ak minuta, al se po meni baš isplati potrošiti na gledanje vrijeme

a vrlo si se zajebo što se nisi prijavio i dobio 14 dana ahrefs fri trial pogotovo što bi želio naučiti više o beklinkovima

2 Likeova

Kako bih mogao da provjerim kako su promijene na sajtu utijecale na SEO ?

primjećujem da skoro svaki amz aff sajt (bar moja niša) ima uglavnom domenu na kojoj je nešta drugo bilo pa se domena nakupila linkova pa je reaktivirali, neki su uzeli novu domenu ali napravili redirekciju sa takođe kupljenih starih domena valjda sok da bi dobili. procentualno govoreći od npr najboljih 20 sajtova to je sigurno više od 50 posto sajtova uradilo. Neki se nisu zadržali samo na tome npr od 20 nekih 4-5 sajtova ima više redirekcija 4+. neke redirekcije vode na članke (ako su povezane), al uglavnom na homepage. i uglavnom su to domene koje relativno imaju veze sa nišom, mada ima primjera da je jedan solidno dobar sajt redirektvao i domenu oko vakum klinera koja je baš niđe veze sa nišom na svoj homepage.

vidim da 90 posto uspješnih amz aff sajtova imaju pbn mreže koje ahrefs hvata vjerovatno se ta cifra penje do 99% sa onim koji su blokirali ahrefs botove

30ak posto ima scholarship linkove

ajde ovo oko linkova pbn i scolarship mi nije novo, ali ovo oko redirekcija mi je skoro skroz novo.

jel ko radio to i imao uspjeha sa kupovinom domena koje imaju jake linkove i redirekcijama podigao sajt, početni boost mu dao koristenjem te domene. ako ima ko iskustva nek podijeli ja ću zahvalan biti.

nije da ću se ja ikad usudit to pokušat jer se bojim gugla više no crnog đavla no me čisto iskustva zanimaju

2 Likeova

Vidis to i ja primetih pre neki dan. Jedan sajt u mojoj nichi za DE je ludacki napredovao. Postavljen je u julu prosle godine, on je vec u septembru bio u vrhu za bas dosta ekstra jakih termina. I ja ga otvarah u Ahrefsu tada da vidim sta ce da kaze i vidim nekih jedva 20-30 linkova, pogledam linkove ono neki direktoriji, feed sajtovi itd. Tek sada ovih dana kako cackam malo vise, pogledam a on vuce redirekciju sa 2 sajta od ranije koji imaju brdo linkova, i u stvari on je tako i skocio odmah na pocetku, jer u suprotnom nikako nije mogao da skoci tako brzo. Nema bolji sadrzaj od mene, nema vece tekstove, nema vise linkova itd. Tako da ta fora definitivno radi. E sad sto ti kazes ni ja ne bih bas smeo da radim redirekt, tj smeo bi za nesto za sta me bas briga, ali za neki ozbiljan projekat ne bih smeo. verujem da ce kad tad to da pukne, ali do tada oni ce fino da se napune para. Ovaj trenutno ima oko 90k po Ahrefsu.

Pridružujem se eventualnim zahvalama, svoje mišljenje o tome sam ti već napisao prije… :blush:
To je jednostavno tako i mora raditi. Doduše, ne govorim iz prve ruke, ali svjedočio sam sličnim momentima. :o:

Besplatan SEO kurs za početnike:

3 Likeova

daj koji momenat bez imenovanja. neku noć sam iščitao i pregledao tonu materijala o redirekcijama, nema čega se nisam naslušao od black hat do matt cuttsa. vidim da rijetko ko uopšte kreće radit aff sajt bez jake domene. evo par meni zanimljiv stvari oko redirekcija pošto mi je ova način rangiranja sajtova skroz novi

https://www.gotchseo.com/the-merger-technique/

Kako sam ja zelen ušao u zajebanciju sa ovi aff sajtom.

1 Like

Eto, pa i ovaj lik u videu iznad govori o tome. Doduše, on reklamira site i domene koje on prodaje, spominje i neke spammy domene koje bih osobno izbjegavao i tražio samo one koje su zahvalne za direktan redirect. :blush:

A ono što sam ja vidio, ukratko prije dosta godina kod jednog velikog webmastera… gledali smo njegovu pre jaku domenu koja je i sama imala na tisuće backlinkova, a kada mi je pokazao koliko domena, i to također prejakih (također njegovih) EM domena redirektiraju na prijespomenutu, to je bilo da ti (mi) pamet stane. :blush:
Ove su sve domene bile u strogo kontroliranom nicheu, nikakvih spammy odstupanja nije bilo.

Anja, najbolje da testiraš, ako te to stvarno zanima. Pokušaj doći do neke ne preskupe domene u tvom nicheu za koju pouzdano znaš da nema spammy povijest. I… rezultata bi trebalo biti, a već vidim to kao odličan tutorijal. :blush: :o:

ovaj drugi dio videa nije zanimljiv no zaboravih napomenut.

Kupio sam prije nekih mjesec dva kad sam prvi put koristio ahrefs jednu baš solidnu domenu iz moje niše i ima linkove sa par najjačih starih sajtova iz niše. I sajt je bio dobar i skroz relevantan mom. Domena nema previše linkova ali svi su relevantni.

Sad domena je istekla po 2015 i koliko vidim svi kupuju po aukcijama ove skoro istekle domene i dižu sajt odmah ili redirektuju. Kako bi gugl reagovao na dizanje sajta poslije skoro tri godine od isteka, bi li poništio sve sokove i linkove ili bi joj dao neku vrijednost to ne znam.

Uglavnom nikako ne bih redirektovao na ovaj sajt oko koga se trudim i pokušavao nešta na njemu. Možda bih napravio neki mali sajt i linkovao na glavni, pa ako koji od par članaka počne rangirat mogao bih nastaviti gurati, mada ne znam da li ću to raditi, vidjeću. Teško ja mogu na tu temu tutorijal pravit. Treba tu testiranja vjerovatno raznih i hrabrosti.

Za tutorijale mislio sam kako brzo praviti tabele bez plugina za wordpress sajt i kako ih uredjivat. druga tema koju sam mislio obradit u tutorijalu je nalaženje lakših tema preko ahrefsa i koje teme izbjegavati, koje se isplati raditi sa sajtom koji još nema autoritet ili tako nešta slično, treća jednostavno editovanje članka u text editoru koje čine članak puno ljepšim, mada vjerovatno ništa od tutorijala, bar za sada.

1 Like

Pa, piši nam o tome, kako ide? Vjerujem da bi to zanimalo mnoge, naravno, uključujući i mene. :blush:

Mislim da bi, ne tri godine nego tri sata bila dovoljna da anuliraju te stare linkove. :frowning:

Možda ti ovo sad izgleda da pobijam ono što sam govorio prije, ali ne; po meni redirekcija da, ali ne koristeći istekle domene i njihove backlinkove.
Ovo je, naravno, samo moje mišljenje, ti nam možeš napisati jeli u stvarnosti drugačije i kakvo je tvoje iskustvo? :o:

Ja mislim da ne. Zašto bi ih anulirao ikada.

Ja imam jedan slučaj gdje sam prodao sajt sa igricama, imao par tisuća posjeta dnevno, lik koji ga je kupio napravio najveću glupost, maknuo moj web i stavio wp i novi sajt. Posjeta pala na 0 skoro (normalno). Nakon par godina dospio web u ruke mog frenda, ja mu kažem da vrati stari web i posao mu filove. Vratilo se pola posjete nakon par tjedana, ako ne i više s obzirom da je niša bila u padu. Skoro kao da nikad sajt nije falio, nakon par godina sve stranice Google prepoznao i vratio ih na mjesto.

kako da pišem kad nisam još ni krenuo u to i možda i neću. samo istražujem za sad.

ne kontam ovo baš najsjajnije. pa ja sam pričao o toj vrsti black hata preko redirekcija koje se rade masovno upravo zbog linkova.

ja iskustva nemam nikakvog tek čitam o tome. vidim da se spominje da je bitno da je domena indexovana. ako nije domena indexovana onda treba napraviti sajt da je gugl indeksuje i uradit redirekciju (tako kaze lik sa onog linka što gore postavih) da bi sajt dobio soka, jer ako nije indexovana domena (ta expired nema soka, valjda)

e sad meni nije jasno po kom sistemu gugl može da poništi linkove stare. kad istekne i bude deleted ili droped ne znam koji je tačan termin (još se sa tim borim), onda se ponište linkovi u guglovim očima. jel to?

Ordinarily I would run now, but when I look at WayBack the content was there up until late 2015. At that point the hosting was dropped but the domain name did not expire until late 2016 (A place holder for Parallels (the hosting platform) replaced the site). I am suspecting google may have dropped it from its index sometime after the hosting expired.
The domain is an aged one, has remained with original owner from the start, the same host, every link has been manually checked, is niche relevant and the anchor text is great… The certainly appears to be no spam. Would you consider it on simply move on?

Reply
 Nathan Gotch
Hey Rontondo,

It sounds worth it, but there is obviously the risk of the domain not reindexing. You should setup hosting on the domain and install WordPress just to get indexed. Once it’s indexed, then 301 it

`

If you take the 301 redirect route, then you should consider building tier two links to the quality tier one links. This will force Google to recrawl those links

a na šta si ti mislio, na npr moj sajt iz iste niše na novoj domeni koji redirektuje na glavnu domenu? Jel to? koji su tu benefiti ako je taj novi sajt još manjeg autoriteta nego money sajt?

ja isto mislim da ih neće anulirat gugl, možda će im smanjit vrijednost gugl zbog starosti (nagađam, lupam) . ako se već ponište linkovi (što bi po meni bilo logično da se uradi) onda bi trebali da se ponište i penali koje neka domena ima kad istekne, bar je moja logika takva, a prije 1-2 god sam kupio domenu (adult) koja je bila pod penalom.

Mislio sam na istekle domene. Ti ne spominješ da je domena koju si prodao istekla? To je druga stvar, i to je u redu, naravno. Ako ipak jeste istekla, također u redu (još bolje) :+1: ako je to tvoje iskustvo. :blush:

Mislio sam o kupovini domene u istom nicheu sa što većim (i jačim) linkovima, ne nužno pretjerano. To da to neće raditi s isteklim domenama samo je moje mišljenje, držim fige da ne budem u pravu, pa da nam budeš pisao drugačije. :blush:

Ma jasno, pratim te. :blush: To je bio futur; ti ćeš nam pisati o tome. :smile: :o:

Pa ja mislim da je slično i sa domenama koje su istekle. Par tjedana offline domene neće ostaviti traga na Googlu, a na duže staze, ako pričamo o godinama, vratiti će Google dosta pozicija ako su isti urlovi. Sve Google to čuva.