SEO pitanja, savjeti, trikovi i ostalo

vrlo interesantna i ružna vijest ako sam je ja dobro shvatio.

Na brzinu sam ga preleteo i ono sto mogu da izvucem kao zakljucak da ovaj algoritam radi bas ono sa cime se G “bori” sve vreme, spinuje tekstove…
Iz nekoliko tekstova uzvuce podatke i objedini u svoj tekst sa odredjenim izmenama… I verovatno ce da bude plasirana prica kako je to zbog “user experience-a” a na tim clancima ce verovatno da bude Adsense… Sustina, zasto bi davao publisherima deo kolaca kad mogu sam da uzmem ceo tako sto cu da im ukradem sadrzaj…
Nikako ovo nije dobro.

da samo imaju spiner 2.0 i mogu krast bez straha da ih gugl ne kazni, onda će pored reklama silnih još jedno mjesto zauzet.

Nije to kompletan sajt sa člancima koliko ja shvatih, to će bit kao featured snippet (onaj mali isječak) direktno u guglu ali bez nastavka (linka) dalje na sajt sa kojeg koriste taj featured snipnet. Ovako sajtovi od kojih je uzet featured snippet imaju koristi (mada i to je u neku ruku krađa po meni) jer im dosta posjete dolazi preko featured snippeta, kad ovo proradi niko od webmajstora neće imati koristi.

Kako google reagira na “read more” u tekstu?
Npr:
Uvodna rečenica-dvije, pa nakon toga osnovne karakteristike proizvoda nebrojene u točkama i ispod toga “read more” gdje se nalazi detaljan opis proizvoda od par sto riječi.

Savetuje se da se interlinkanje ne radi na fazonu “read more” nego da se Google-u jasno stavi do znanja gde taj link vodi. Npr procitajte celu recenziju za Motorola G5 boldovano je link. Dok kod linkbuildinga pozeljno je da neki mali procenat linkova ima taj anchor, da bi izgledalo prirodnije. Ovo se odnosi na nase gradjenje linkova.

1 Like

Ko mene je obicni “Read more” (clickble) ako zelis procitat, kliknes, jelte…
Kod link buildinga koristim jedan anchor na neki drugi clanak dok kod "guest postinga to bude obicno max. 2 dofollow linka.
47

Ovo sam citao pre oko mesec dana, bas je neko iz Google-a pricao, ne mogu da se setim ko. Generalno i logicno mu dodje. Ja itekakk vodim racjna kod interlinkanja koji anchor koristim.

1 Like

Koliko su po vama vazni PBN linkovi, radite li ih sa expired domenama? Sto najvise odredjuje kvalitetu PBN linkova i da budu kvalitetno odradjeni?

Raja,
kako rasporedite H tagove na sajtu koji nudi razne usluge? Na pocetnoj se spominje 6 razlicitih kljucnih rijeci i trenutno su svi pod H2 tagom, a glavna kljucna rijec je H1. Svaka usluga ima svoju kategoriju i tu sam ubacio od 150-300 rijeci, glavna kljucnu rijec sam stavio na sami pocetak pod H2.

Da li na pocetnoj da ih ostavim pod h1, a u svakoj kategoriji da promijenim u H1?

Ako je u pitanju wordpress h1 je po defaultu post title.

Kako mogu da podesim na guglu kategorije sajta kao na slici…

To gugl sam dodeli kada sajt dobije dovoljno autoriteta prema nekim guglovim kriterijumima.

1 Like
  • prema najbitnijem google kriterijumu - klikovima
2 Likeova

Tako je nekada moj web bio prikazan na Google kada sam imo preko 5000 posjeta dnevno.
Eh to su bila vremena :slight_smile:

Gospon @igortomic ako možete poslati link za grupnu kupovinu SEO alata da mi pošaljete u PM, bio bih jakooo zahvalan.

LP

1 Like

Šta mislite što se gugla tiče isto imati članak sa 10 linkova ka amazonu ili članak sa 10 linkova ka deset različitih mjesta gdje se može taj proizvod kupiti?

Šta mislite da li je bolje imati većinu nofollow izlaznih linkova ili dofollow izlaznih linkova?

Jedan od najpoznatijih sajtova na svijetu iz moje niše ima sve dofollow izlazne linkove i u svakom članku ih ima gomila 20+. Taj sajt sa aspekta dobijenog soka od dolaznih linkova bi morao presušit i nikako rangirat

Referring domains
[1.22K]
A broj linkovanih domena je 2,959 s tim da je sam amazon linkovan preko 12k puta, neki drugi sajtovi hiljade puta i mnogo sajtova stotinama puta itd itd. Dakle broj izlaznih linkova je zbilja ogroman i apsolotno svi izlazni linkovi su dofollow i sa aspekta toka đusa koji sajtovi dobijaju preko linkova i uticaja tog soka, ovaj sajt ne bi trebao ikako rangirati. Na hompageu nema izlaznih linkova sem ka svojim socijalnim profilima, a ima jake dolazne linkove pa ajd da računam da taj sok ide interno ka stranicama koje su linkovane sa homepagea. Ali opet te stranice sve imaju gomilu izlaznih linkova. I nije da njemu rangiraju kategorije ili neke druge organizovane grupe članaka đe nema toliko izlaznih linkova, no rangiraju baš ti članci sa tonu dofollow izlaznih linkova. I ovaj sajt je ubjedljivo najjači kad su u pitanju klasični affiliate sajtovi ne webshopovi ili neki informativni sajtovi na ove tematike.
image
evo statistike sa ahrefsa koja i ako griješi sa ovim brojkama uglavnom griješi prikazujući manje brojke.

No moje pitanje je ima li onda smisla uopšte stavljati nofollow? Ako jedan ovakav sajt koji sigurno zna šta radi nema nofollow šta će meni nofollow? Ako on ne čuva sok sa jakih sajtova što ću ja čuvat sa onijeh pojadnih što ih imam. Šta uopšte govori o sajtu kad ima većinu nofollow linkova? Kakvo je vaše mišljenje ovom mom primjeru i o stavljanju nofollow na affiliate sajtovima?

1 Like

Bravo Anja, eto opet od tebe jedan pravi post i odlično pitanje :+1: koje sam i sebi postavljao u prošlosti kad bih primijetio i pomislio baš to :question:
Mislim da jednostavno, kao i u nekim drugim momentima, pravila nisu jednaka za male i velike igrače, i da forsiranje no-follow linkova u stvarnosti radi kontra efekt. :frowning:
No također, bilo ovako ili onako, to možda i nije neki važan detalj koji će nešto puno utjecati, sve će to nadoknaditi par pravih dolaznih linkova. :blush:

Jasno, to je samo moje mišljenje, i još će netko reći svoje? :o:

1 Like

da moguće da pravi dolazni linkovi riješe stvar. ni sok sav se ne može prenijeti preko linkova već samo neki dio soka i nije ista važnost linka kad se linkuje jednom iz članka i kad je linkovano 30 sajtova. međutim ovo je prvi ogromni affiliate sajt na kome sam ja primjetio da koristi isključivo dofollow linkove i totalno razbija priču o prezervaciji (ili kako već seo gurui to zovu) soka koji je dobijen linkovima. pored svih ovih izlaznih linkova, kad linkuje na neki blog sajt šalje pingback i trackback (ono da je linkovan sajt i to se pojavi dole neđ među komentarima (za neupućene)) i dobija nofollow linkove sa tih blogova a šalje im dofollow link. pored ovih linkova ima i masu jakih linkova, ali sigurno sa namjerom ima i ove linkove koji se smatraju smećarskim linkovima i jednim od najslabijih, međutim moguće da slanjem velikog broja ovih pingback na related teme širi ime brenda i dobija related linkove taman oni bili iz kategorije slabijih i nofollow. i većina tih pingback linkova je ka blogovima sa solidno jakim autoritetom (moguće je da ih je prosto našao na guglu i da pažnja nije obraćana na to). meni opet po mojo logici nekih brojeva sav taj posao u konačnici ne bi trebao da daje neki plus, a kod njega ne da je dao, nego satra kako mu ide. sadržaj ko sadržaj neću pretjerano spominjati jer je ok i ne razlikuje se puno od sadržaja na ostalim affiliate sajtovima iz iste niše. uglavnom nesvakidašnja strategija koja je urodila plodom. ima 382 nofollow backlinks from unique domains i 805 dofollow backlinks from unique domains. ovo je ahrefsova računica koja ne mora biti tačna uopšte ali daje solidan omjer. ne znam uopšte što stavih ovaj podatak, možda čisto da se vidi broj ovih pingback linkova (većina u nofollow su upravo ti linkovi).

1 Like

Mislim da su za tzv. authority sajtove drugacija pravila nego za nas male. Koliko sam ja upoznat vazan je omjer dofollow i nofollow ulaznih backlinkova jer ako su svi dofollow to ne moze bit prirodno. A za izlazne linkove, po nekoj mojoj logici, moguce je da google gleda ako si stavio nofollow na amazon link samim tim stavljanjem nofollow ne smatra te authority sajtom.
P. S. Doduse meni su svi prema amazonu nofollow.

Ja idem po Googlovim pravilima ( https://support.google.com/webmasters/answer/96569?hl=en ) i stavim nofollow za sve linkove koji mi donose zaradu i linkove prema web stranicama za koje nisam sigurna da su 100% kvalitetne.

Dofollow su mi samo linkovi prema nekim kvalitetnim webovima na koje linkam da bi čitatelji dobili više informacija i sl.