SEO pitanja, savjeti, trikovi i ostalo

Što je po vašem mišljenju najvaznije za domenu kako bi je google prepoznao kao vrijednu i što bolje je rangirao?
Preciznije:
Koliko su bitne PA i DA ocjene?
Koliko je bitna starost domene?
Koliko je bitan broj znakova domene?
Koliko je bitna ekstenzija domene?

Priču o važnosti backlinkova ne treba ni započinjati.
Smatram da su kvalitetni backlinkovi no.1, ali me zanima što još igra veću ulogu kod vrijednosti same domene u očima googlea?

Najvažnije je da domena dobije linkove sa mnogo jakih sajtova i to ne sa nekih ćoškova sajtova. Mislim da još uticaj veliki ima i direktno traženje imena domene u guglu. Ekstenzija za sam gugl čini mi se nije toliko bitna, viđao sam ekstremno uspješne sajtove sa raznim domenama. I broj znakova nije toliko bitan, ali sama logika govori da niko ozbiljan uglavnom ne stoji iza sajta koji ima npr 30ak znakova i zato se rijetko i viđaju uspješni sajtovi sa velikim brojem znakova u domeni. Ima starih i sajtova i domena koji i sadržaj dobar imaju, ali ne rangiraju, neko reče da ne vjeruje u sandbox odnosno da se novi sajtovi ne probijaju do 6 mjeseci starosti i da je to tako dok se ne dobije određeni broj linkova da to nema veze sa sandboxom. Ja mislim da ipak treba određeni period da gugl izvaga sve informacije sa sajta (nevezano za linkove) i da počne rangirat novije sajtove, naravno zavisi ponajviše od konkurencije na guglu da li će to bit brzo, da li će se krenut od 30 pozicije ili će se krenut niotkuda. Eto neko moje mišljenje o temi

Konkretno:
Što misliš, koliko vrijedi domena solidog naziva sa 8 znakova, .hr ekstenzije u relativno velikoj nichi ukoliko domena ima sljedeće karakteristike:

  • Stara 17+ godina (bila je neaktivna 3 godine)
  • 18 000+ backlikova
  • DA 47/100
  • PA 39/100
  • Trust flow 6/100

Extract search uopće nema. Nitko ne pretražuje točno taj pojam, ali je kompatibilna (sinonim) za dosta velik broj pojmova.
Moglo bi se reći da ima pamtljiv i autoritativan naziv.

nemam pojma vidi sa kolegom @mitok oko toga

Ovo je problematično. Bilo je prodaja .hr i za peteroznamenkaste dolarske iznose, ali općenito sa .hr ide teško.

Starost domene puno manje znači za SEO nego što se misli, a puno više za dojam kod posjetioca nego što se misli.

18,000 backlinkova može biti odlično i ništa posebno, ovisi. Ako su to kvalitetni backlinkovi, i ako konkurencija nema milijune backlinkov a pa tvojih 18k je kapljica onda je ok, inače ne mora biti.
Da i PA su solidni, ali ništa posebno.
Trust flow je prilično loš.

To što uopće nema exact je loše.

Renewal je oko $100 pa je i to “otegotna okolnost” za neke prosječne .hr domene kod njihove prodaje.

Ali…bez imena domene se ne može ništa konkretno znati niti reći.

Na temelju napisanog, rekao bih da to o nije neka posebno dobra domena, ali da bi se mogao naći netko tko će se navući na starost, ove backlinkove i DA i PA. Nisam slučajno napisao “navući” :wink:

1 Like

Za sada sam se ja navukao :smiley: haha
Ali dobro, živo me zanima koja je to razlika u odnosu na start od 0 (kada kupiš potpuno novu domenu).
Neću raditi neka velika ulaganja dok ne vidim ima li to smisla.

Također, s obzirom da je domena bila ugašena i 90% backlikova ide u prazno (nepostojeće stranice)… jel to znači da oni ništa ne znače za site?

Mozes li objasniti zasto je ova ocjena solidna? Evo gledam u BiH najbolji sajt u drzavi ima PA54 DA60, poslije njega ide olx PA42 DA46. Index.hr ima PA58 DA69, a blic.rs PA59 DA71. Ipak ova dva sajta odskacu u regionu, svi kupe od njih vijesti i imaju dosta dolaznih linkova.

Ostali portali i sajtovi dobace do maximalno PA i DA 20-25.

Ako backlinkovi nisu spammy onda je sve ovo što si napisao vezano uz domenu dobar temelj.

Možda sam i prenaglio pa je zapravo i više nego solidna, ali viđao sam ne baš neke turbo popularne sajtove za sličnim DA i PA.

Kako google po vašem mišljelju gleda na razmjenu backlinkova sa “jakim” portalima.

Čitam malo o tom, ali vidim dosta podjeljena mišljenja.
Neki kažu da je to propala fora, neki kažu da je i dalje efektivna metoda.

Evo mali update. Danas je došao prvi organic search na kw “izrada web stranice”.
Prvi tekst objavljen na domeni, a to je bilo 29.10.

Nije loše…

Evo jedno zanimljivo istrazivanje na SEMrush-u.

Po svemu sudeci sve se svodi na to da je kvalitetan sadrzaj najvazniji, jer ako je kvalitetan sadrzaj korisnik ce se vratiti na sajt (“direct link”), isto tako ce ostati duze na sajtu (“bounce rate”), i ostale stvari koje su u top 4 su usko vezane za sadrzaj. Pored sadrzaja, vazan je UI i UX, jer dzaba odlican sadrzaj ako to sve nije citko i nije lijepo uklopljeno.

Isto tako, zanimljivo je da po ovoj statistici HTTPS dosta utice na rangiranje sajta. Ovo nije velika investicija a vrlo vjerovatno moze pomoci u rangiranju.

Ono sto mi je jako zanimljivo jeste da se u ovom istrazivanju ne pominje brzina sajta, sto mi je bas cudno, jer sam prije nekog vremena procitao negdje na netu da je “google javno objavio” da ce brzina ucitavanja sajta uticati na mobile SERP.

Google je izbacio novi tool, pa mozete tu ubaciti sajt da vidite kakva je situacija:

2 Likeova

Evo jedan zanimljiv članak na temu rangiranja na guglu. Bilo je neko SEO takmičenje na jednoj SEO fb grupi

The goal was to rank a site for the search term, Rhinoplasty Plano. Rhinoplasty is a cosmetic surgery procedure. Plano is a city in Texas.

I lik je uspio da rangira sajt na drugu poziciju sa lorem ipsum tekstom (sadržaj je king :slight_smile: )

nakon što je SearchEngineJournal objavio članak google je deindexovao sajt

evo članak na tu temu

intervju sa likom koji je napravio taj sajt

evo kako je izgledao članak koji je rangirao sa sve lorem ipsum tekstom

2 Likeova

1 Like

Ovo je dokaz da sve sta pricaju ovi iz Googlea nema veze s vezom.

Znam decka koji je rangirao taj sajt, vodim komunikaciju svakodnevno sa njim na fejsu, contest je bio rangirati se za tu kw under $1000. Ovo je dokaz da linkovi igraju najvecu ulogu. Mislim da je nabio preko 50 linkova u prvih mesec dana i to vecinom pbns. Google mu je inace makao sve sajtove sa kojima ima veze i to rucno. Znaci sajtovi u njegovom opisu na fb firme seo kompanije sve su ih de index.

kaze u intervju da nije, no je radio web 2.0 i to samo sa mapom kontaktom i linkom ka članku tako nešta

Imam tri pitnja za iskusnije:

  1. Prijatelj zeli da promijeni domenu na sajtu, poceo je raditi optimizaciju prije par mjeseci i za sada se fino kotira za neke fraze, platio je nekoliko jakih guest postova. Izgled sajta, sve kategorije, tekstovi i unutrasnji linkovi ostaju isti. Dakle, treba samo domenu promijeniti.
    Kakvu redirekciju treba raditi, dali samo s domene na domenu ili ce morati za svaki objavljeni tekst, svaki guest post, odnosno svaki link?

  2. Drugi prijatelj zeli da radi redizajn sajta, u prvih 5 je za glavne kljucne rijeci koje mu donose najvise novca. Moraju se mijenjati svi linkovi, cijeli tekst, cijela struktura se mijenja. Vise bi se bazirao na online rezervacije svog proizvoda. Da li da radi redizajn sajta i riskira pozicije ili napravi sve na novoj domeni gdje ce se fokusirati na online prodaju, gradi nove linkove, novi brand i na kraju ima dva sajta u Top 10?

  3. Vidim da se dosta marketara zali na Yoast SEO plugin, nisam imao vremena da istrazujem koji je razlog zbog toga, mislim da pravi neki poblem u webmaster tools. Sta koristite kao alternativu i zbog cega? Premium SEO pack, All in one SEO…

Pozz, evo ja sam friško kupio SEO Press plugin moram reći da je odličan. NIje skup i imaš unlimited sites opciju sa jednokratnom uplatom od 39 dolara što je vrh !

Nije preskup kao yoast i ne vidim da je po bilo čemu lošiji !!

1 Like

postoji način da se u htaccessu (ako je apache server) ili u nginx.conf (ako je nginx server) pomoću wildcarda ubaci par linija koda koje će sve da redirektuju na novu domenu … dakle ako neko ukuca domena1. com/vijesti da ga redirektuje na domena2. com/vijesti … ako ne nađete javite da ja nađem na netu, ako nađete za apache može se konvertovati u nginx podešavanja i obrnuto

koristim all in one seo već 4 godine …

Ne treba tražiti dalje od našeg Foruma, to smo apsolvirali više puta, pa i u ovom topicu spominjali. :blush: :o:

1 Like