SEO pitanja

Planiram da otvorim micro niche sajt na engleskom jeziku…
Sta mislite o wordpress-u tj. da li biste mi ga preporucili.
Koliko pomaze onaj “word cloud” ili kako se vec zove?
Sta je jos vazno za SEO a vecina pocetnika to neradi?
Kako da nabavim backlinkove? hocu da kazem…ajde nadjem nekog
da razmenimo linkove i gde u kodu ih onda ja ubacujem?
Na front page-u ili??

Upravo sam procitao da bi najbolje tj. da su najpopularnije 3 metode:
RSS
Web 2.0
Social Bookmarking sites
Da li neko moze da mi objasni na koji nacin funkcionisu sva tri i da mi da neki primer Web 2.0 i Social Bookmarking sajtova?
RSS pretpostavljam da se misli da omogucim na sajtu rss pa kada postavim nove article na sajt da korisnici koji su se prijavili vide, ali kako ja dobijam time backlinkove?!?

Za početak preporučio bih čitanje ovoga:
http://www.webmajstori.net/forum/showpost.php?p=173033&postcount=1

Moja preporuka ti je da prvo proučiš cijelu materiju pa tek onda kreneš nešto raditi. Najveća pogreška početnika je upravo to da se upuste u nešto a da si uopće ne daju truda da prvo nauče bar osnove pa bez toga ne postignu nikakve rezultate i onda brzo odustanu.

Evo ti nešto za početak. Razmjena linkova i “nabavljanje” backlinkova su dvije totalno različite stvari. Evo primjer back linka: Igre Super Mario
Dakle,ja nisam nikoga linkao a imam link sa ovog foruma,a ovakvih foruma na netu je na milione. Tako se sakupljaju back linkovi.

Izvora back linkova je na tone i to je preopširna tema za jedan post no možemo nabrojati neke ovako nabrzaka:

-forumi
-direktoriji članaka
-bukmarking sajtovi
-web 2.0 sajtovi
-rss direktoriji
-direktoriji sajtova
-blogovi
itd.

[quote=“iggysick”]Moja preporuka ti je da prvo proučiš cijelu materiju pa tek onda kreneš nešto raditi. Najveća pogreška početnika je upravo to da se upuste u nešto a da si uopće ne daju truda da prvo nauče bar osnove pa bez toga ne postignu nikakve rezultate i onda brzo odustanu.

Evo ti nešto za početak. Razmjena linkova i “nabavljanje” backlinkova su dvije totalno različite stvari. Evo primjer back linka: Igre Super Mario
Dakle,ja nisam nikoga linkao a imam link sa ovog foruma,a ovakvih foruma na netu je na milione. Tako se sakupljaju back linkovi.

Izvora back linkova je na tone i to je preopširna tema za jedan post no možemo nabrojati neke ovako nabrzaka:

-forumi
-direktoriji članaka
-bukmarking sajtovi
-web 2.0 sajtovi
-rss direktoriji
-direktoriji sajtova
-blogovi
itd.[/quote]

moze samo jedno pitanje? da li je svejedno imam li 1 backlink sa nekog foruma ili stranice ili tonu njih?

Svaki,ama baš svaki link,ima svoju vrijednost i što ih više nakupiš to bolje. No,naravno,što više linkova sa što više različitih domena je ono čemu treba težiti.

[quote=“iggysick”]Moja preporuka ti je da prvo proučiš cijelu materiju pa tek onda kreneš nešto raditi. Najveća pogreška početnika je upravo to da se upuste u nešto a da si uopće ne daju truda da prvo nauče bar osnove pa bez toga ne postignu nikakve rezultate i onda brzo odustanu.

Evo ti nešto za početak. Razmjena linkova i “nabavljanje” backlinkova su dvije totalno različite stvari. Evo primjer back linka: Igre Super Mario
Dakle,ja nisam nikoga linkao a imam link sa ovog foruma,a ovakvih foruma na netu je na milione. Tako se sakupljaju back linkovi.

Izvora back linkova je na tone i to je preopširna tema za jedan post no možemo nabrojati neke ovako nabrzaka:

-forumi
-direktoriji članaka
-bukmarking sajtovi
-web 2.0 sajtovi
-rss direktoriji
-direktoriji sajtova
-blogovi
itd.[/quote]
Upravo citam tj. cu procitati


;

Nakon toga ukoliko mi nesto nebude jasno javicu vam se… nadam se da to nije problem :slight_smile:

[quote=“SocialNetworking”]Upravo citam tj. cu procitati


;

Nakon toga ukoliko mi nesto nebude jasno javicu vam se… nadam se da to nije problem :)[/quote]

Pa tome i služe forumi :slight_smile:

Svaki link se računa, ali treba imati uvijek u vidu jednostavno pravilo - što je link lakše dobiti, to manje vrijedi.

Ako je lakše dobiti stotinu linkova sa jednog sajta (npr. ovog foruma), nego po jedan link sa stotinu različitih sajtova, jasno je što više vrijedi.
Naravno, ako su sajtovi iste vrijednosti.

Upravo sam procitao prvu “knjigu”, ali me zanima posto sam procitao da bih trebao da “sredim” linkove tako sto nece biti
http://www.mojadomena.com/kas-21-s-1.php

vec nesto kao
http://www.mojadomena.com/automobil/mercedes

Kako to da uradim na wordpressu?
Da li postoji nekakav plugin ili? :slight_smile:
Da li biste mogli da mi ocenite “tezinu” tj. vrednost ovih linkova:
-forumi
-direktoriji članaka
-bukmarking sajtovi
-web 2.0 sajtovi
-rss direktoriji
-direktoriji sajtova
-blogovi
Razumem da sve zavisi o kom blogu, sajtu, itd… se radi al uzimete za primer da su svi blogovi, sajtovi i ostale stvari koje poredite podjednake jacine tj. jednakog pr-a i imaju isti broj back linkova…

Za wordpress vidi npr. Korištenje SEO (pametnih) linkova

Oni PDF-ovi koje sam preporučio daje ti najosnovnije ideje o on site optimizaciji, dakle ono što radiš na svom sajtu.

Ako te odmah na početku baš toliko zanimaju linkovi, skini si knjigu SEO Fast Start koja obrađuje, više-manje sve o SEO, pa ima i “Link Building & Promotion”. Obrati pažnju da je to tek četvrti korak i da počinje tek na stranici 63 od 100.

[quote=“gambo”]Za wordpress vidi npr. Korištenje SEO (pametnih) linkova

Oni PDF-ovi koje sam preporučio daje ti najosnovnije ideje o on site optimizaciji, dakle ono što radiš na svom sajtu.

Ako te odmah na početku baš toliko zanimaju linkovi, skini si knjigu SEO Fast Start koja obrađuje, više-manje sve o SEO, pa ima i “Link Building & Promotion”. Obrati pažnju da je to tek četvrti korak i da počinje tek na stranici 63 od 100.[/quote]

Danas sam procitao 30+ stranica na engleskom jeziku + ovih 11 prve knjige!
Za danas mi je previse :ludjak:
pRETPOSTAVLJAM DA BI BILO NAJBOLJE DA PROCITAM SVU LITERATURU KOJU IMAM PRI RUCI PA TEK onda da postavljam pitanja…
Izvinite zbog capsova :slight_smile:

[quote=“SocialNetworking”]Upravo sam procitao prvu “knjigu”, ali me zanima posto sam procitao da bih trebao da “sredim” linkove tako sto nece biti
http://www.mojadomena.com/kas-21-s-1.php

vec nesto kao
http://www.mojadomena.com/automobil/mercedes

Kako to da uradim na wordpressu?
Da li postoji nekakav plugin ili? :slight_smile:
Da li biste mogli da mi ocenite “tezinu” tj. vrednost ovih linkova:
-forumi
-direktoriji članaka
-bukmarking sajtovi
-web 2.0 sajtovi
-rss direktoriji
-direktoriji sajtova
-blogovi
Razumem da sve zavisi o kom blogu, sajtu, itd… se radi al uzimete za primer da su svi blogovi, sajtovi i ostale stvari koje poredite podjednake jacine tj. jednakog pr-a i imaju isti broj back linkova…[/quote]

Ugrubo rečeno stvari stoje ovako:svaki sajt ima neku link vrijednost,recimo 1000,pa sad ako dobiješ link na nekom sajtu i taj link je jedan jedini na tom sajtu taj link vrijedi 1000 no ako je tvoj link jedan od 1000 onda vrijedi samo 1.

Sve ima svoj redoslijed.
Nema smisla prvo graditi linkove, zatim mijenjati strukturu sajta i tek na kraju razmišljati za koje ključne riječi se želiš boriti.
Prvo treba utvrditi što se želi, zatim to napraviti i tek onda graditi linkove. Nakon toga ide mjerenje rezultata i fino podešavanje.
Prije linkbuildinga treba srediti sajt. Točka.

Što se tiče backlinkova…
Kod backlinkova vrijedi jednostavno pravilo: što je link teže dobiti, to više vrijedi. I obratno.
Trajni link sa naslovnice index.hr je teže dobiti i više vrijedi nego stotinu linkova sa FFALP (free for all liks pages).
Teže je dobiti i više vrijedi po jedan link sa stotinu različitih sajtova nego stotinu linkova sa jednog sajta.
I tako dalje.

ako ja imam link sa nekog site, njenog front page-a, da li se vrijednost linka dijeli samo sa tog page ili kompletne stranice?

A da jednostavno malo pustiš backlinkove, njihove vrijednosti i sve ostale načine offsite promocije, i posvetiš se funkcioniranju wordpressa, ako si se već za njega odlučio. Prouči onsite optimizaciju, kad si već zapeo za optimizaciju. I ono što je najvažnije, pobrini se da sadržaj bude dobar i kvalitetan.

Najviše ćeš profitirati kvalitenim sadržajem. Sa puno kvalitetnog sadržaja. I nikakvi nasilni backlinkovi ne mogu zamjeniti dobar sadržaj.

Sadržaj je zakon… A vidim da o tome najmanje govoriš…

[quote=“t00m”]A da jednostavno malo pustiš backlinkove, njihove vrijednosti i sve ostale načine offsite promocije, i posvetiš se funkcioniranju wordpressa, ako si se već za njega odlučio. Prouči onsite optimizaciju, kad si već zapeo za optimizaciju. I ono što je najvažnije, pobrini se da sadržaj bude dobar i kvalitetan.

Najviše ćeš profitirati kvalitenim sadržajem. Sa puno kvalitetnog sadržaja. I nikakvi nasilni backlinkovi ne mogu zamjeniti dobar sadržaj.

Sadržaj je zakon… A vidim da o tome najmanje govoriš…[/quote]

Moram se prvo odluciti za temu o kojoj ce biti sajt…
Nakon toga cu se raspitati na internetu za nekog ko moze da mi napise kvalitetan sadrzaj imam novca otprilike 10-15$ po artikli od 300-700 da dam…

Kao što rekoh, nema smisla raditi link building ako još ne znaš o čemu će biti site.

Znam, ali je pozeljno da imam neko pred znanje pre nego sto krenem sa sajtom.
Zar ne?
Da li mozda neko ima tut o seo optimizaciji za SEO?

Gde mogu da vidim koliko je odredjeni keyword placen po kliku?
Gugl bi trebao da ima takav alat al nmg da ga nadjem.
Koji plugin za google chrom mi omogucava da vidim koliko sajt ima backlinkova i koji je pr trenutno?