Silos web structure

Interesuju me vasa misljenja povodom organizacije stranice po ovom sistemu. Dali to odradjivati rucno ili preko nekog plugin-a.
Ako odradjujete preko plugin-a koji vam se pokazao kao najbolji?
Ako odradjujete rucno po kom sistemu to odradjujete, posto koliko znam ima vise varijanti (category + post, page + post, page + page)?

Ovo je moj primer kako sam ja odradio a vi me ispravite ako gresim.

Homepage su mi “last post” - tako da sa homepage-a ide link na sve postove
Kategorija 1 - ulaskom na nju poredjani su svi postovi iz te kategorije.
Kategorija 2- isto kao kategorija1

Svaki post iz kategorije 1 ima link ka kategoriji (naravno 1) , link ka homepage-u i link na sledeci ili predjasnji post. I sve to isto u kategoriji 2.
Ni jedan post iz kategorije 1 ili 2 ne linka na kategoriju kojoj ne pripada.
Da li je ovo odradjeno kako treba?

Mene vise zanimaju stranice koje su dobro rangirane a ne zamaraju se ovim silosom, dali to psotoji? Ako tko ima primjer volio bih vidjeti.

Isto tako me zanima kako si napravio website da post iz kategorije 1 nema link na ostale kategorije? Odnosno nema link na druge djelove sitea? Znaci nemas izlistano kategorije u sidebaru? Niti headeru?

I zasto bi recimo trebalo razvrstavati u posebne kategorije kada je vecina affiliate siteva ionako micronichana. NPR. ajmo pricat o najpoznatijem siteu ovog foruma: dronovima.

Zasto bi trebao razdvojit drones with camera kategoriju od drones without camera? To su dronovi, iste stvari, kladim se da kupca zanimaju u istom trenutku i jedni i drugi dronovi.

Mislim da je problem kod siteva koji imaju vise toga: npr imaju kategoriju majice, pa je sljedeca kategorija sendivci, sto ejdno s drugim nema veze…

Eto, nadam se da ce se neki uspjesni velemajstori javiti i reci svoja misljenja, mozda se pojavi i @anteloff on ti moze dobro onjasniti silos jer cini mi se da je nejgov ex site baziran an tome.

Sjećam se da je i Big Ante naglašavao da silosi nikako nisu primarni.
Pa ne msilite valjda da će neki site koji nije ili je malo uspješan, kada mu montirate silose, odmah doć’ na vrh Googlea? :smile:

Koliko sam ja informisan, tj koliko sam citao u ovo poslednje vreme, tako se dobija na snazi.
Sustina je da ti na vrhu silosa bude TOP KW, za koji je konkurencija jaka, ispod ides sa slabijim KWima. Ne rasplinjavas link juice nego ga zadrzavas unutar silosa. Ja to ovako slikovito razmisljam da je to “zatvoreni eko sistem” koji sam sebe razvija :smiley: Odnosno drzava u drzavi.
I da mnogo bitna stvar, posto je google u poslednje vreme akcentovao user experience, silos daje korisniku bolju navigaciju pre ulinkanih clanaka iz istog silosa. Takodje google botovi lakse “kapiraju” o cemu ti pises.
To je ono sto sam ja citao i informisao se, tj ono kako sam ja ukapirao, a svakako bi voleo da se i neko jos ukljuci jer nisam bas ni ja siiguran u sve ovo sto pisem. Danas sam sve ovo pomenuto odradio na sajtu pa cemo da vidimo za jedno 5-7 dana sta ce da bude.
@c3po
Svakako da nije ali je jedan od bitnih caktora za uspeh. Pored KWa i ostalih on-page optimizavija daje prednost.
@dadaas
Mislio sam na linkove iz tekstova, npr. ako govorimo o kategoriji npr. “review” tekst iz te kategorije unutar teksta ima link na prethodni post iz te kategorije “npr read next” i ima link na kategoriju “for more reviews click here”.
Ono sto sam provalio vrlo je bitna i struktura URL-a, npr. url za post iz kategorije “review” treba da ima ovakvu strukturu mojsajt.com/review/post ovo daje botu tacnu smernicu sta, kako, gde.

Ovo je jedino objasnjenje kako je pomenuti sajt napravio toliki uspeh za kratko vreme i kako je ispred konkurencije za koju svi znamo da je paklena. outrankovao je brdo mnogoooo velikih sajtova. A ja smatram da je ovo razlog.

Tako je i meni objasnio kolega koji je ekspert baš za SEO, nije idealan ali za Affiliate sajtove je #1 zbog načina na koji zadržava “juice” u vrhu silosa, samo navodno jako treba pazit kaj i od kut se linka

Znaci da sam lepo sve ukapirao :slight_smile: To je jedini nacin da se mali i nadolazeci sajtovi probiju. E sada tu ide i kvalitetan linkbulding (a verujte mi sve sam linkove sajta koji dadaas pominje pregledao i nema puno jakih linkova). Link bulding treba da izgleda ovako kao na ovoj semi.

Znaci ravnomerno rasporedjivanje linkova na svaki post, na svaku kategoriju i na homepage, nikako trpanje samo na homepage. Ovaj ima malo “dublji” silos, ali sve to moze da ide i bez “sub silo page-a”. Samo silo page i postovi.
Praticemo kako ce da se odrazi ovo sve na moj sajt. Ovo su trenutne pozicije a potsetite me da u sledeci ponedeljak bacimo pogled ponovo.


Malo su losije od proslog puta jer mi je google iz nekog razloga deindexirao 3 posta, ali sada ih je vratio i vracaju se pozocije, a i dodata su 3 nova clanka koji tek treba da se indexiraju.

Koliko se ja kuzim a tako je i Ante govorio,nikako ne linkati sa jedne kategorije postova na drugu,nego samo medjusobno izmedju iste kategorije.

Pa da, to je sustina svega.

Zasto bi linkao na kategoriju koja mi je noindex?

Umesto kategorije ide page koji je index.Tako bi trebalo da bude. Tu sam i ja zapeo malo , zato sam na pocetku postavio pitanje koji je nacin najbolji od ponudjena 3.

Aha. Da tako to rade. Neki cak upotrijebe plugine koji pretvore sve postove u pageve. No nisam siguran bas u te silose da je to kljuc uspjeha. Pod time mislim ove drasticne silose gdje se nesmije linkat, a u biti se linka jer se link nalazi u sidebaru, footeru ili negdje vec sitewide…

Bit silosa je ne mjesati patike s djemperima. Kruske s jabukama. Ali mislim da je sasvim dozvoljeno mjesati dronove s 3 propelera s dronovima s 4 propelera…

Ali kazem, cekaj da dodje ekspert ili ako netko ima kojeg SEO Eksperta neka ga pita ovo pa nam nek javi ovdje.

Pa da, gore sam to bas i pomenuo kao jednu od 3 opcije. “page +page” i koliko sam ja provalio na sajtu nema postova vec samo page-eva? Ima i plugin-a ali ne znam koliko su dobri. Pogledaj onaj klip sto sam postavio u nekom iznad postu, lepo je objasnio sustinu silosa.
Konkretno za micro i niche sajtove, treba sam izmisliti kategorije jer npr sajt o dronovima ima vrlo uzak opseg po kom moze da se podeli jer su je ceo sajt o dronovima :slight_smile: Mozda bas ta podela izdvaja sajt od konkurencije jer posetilac dobija “specijalno” misljenje o bas toj kategoriji.
Ali kao sto rekoh, pravilna struktura je samo jedan od bitnih faktora za uspesno rangiranje, ima tu jos dosta stvari koje se ticu on-page optimizacije da bi sajt bio uspesan.

beklinko koliko znam ne koristi silose, čini mi se da ga je i ante spominjao kao primjer sajta koji rangira i ne koristi silose (ali sve drugo je tu, od dobrog i dugačkog sadržaja do prejakih linkova)

Ja smatram da su linkovi glavni razlog, mada naravno nije zanemariti dobru strukturu sajta. Kao i par dobro odabranih članaka prema kojim je vršen intenzivano beklinkovanje koji su mu donijeli veliku većinu posjte koji su ipak imali manje konkurencije od nekih drugih članaka. Oni članci best under 200 100 itd su u pitanju.

Što se tiče silosa po meni je stvar jednostavna što više linkova bolje rangiranje. Nebitno s kojeg posta na koji post ili kategoriju. Jednostavan primjer je hueman tema koja koja je tako podešena da se link ka kategoriji pojavljuje na dosta mjesta


i logičan slijed događaja na ovako podešenoj temi je da kategorije rangiraju mnogo bolje i od homepagea i od postova, a nema silosa sa svakog posta se linkuje na sve kategorije i još se uduplavaju čak i utrostučavaju linkovi ka kategorijama s postova i sa homepagea. Bez ikakve of pejdž optimizacije moje iskustvo sa brdo sajtova na ovoj temi je da kategorije ubjedljivo najbolje rangiraju zbog jednostavne činjenice u broju internih linkova ka njima. I to po meni ruši teoriju silosa o pravilnom linkovanju. Postavite link ka bilo kojem postu da se ponavlja na toliko mjesta kao npr kategorije na hueman temi i naravno da će dobiti na vrijednosti.

ja nikada ne bih podesio url za postove da bude imesajta/imekategorije(ilipejdža)/nazivposta pošto mi to baš ružno izgleda a i ne razumijem benefit od toga. Ne vidim ga ja, ne znači da ga nema.

Po ovome zakljucujem da ti ides category index?
Sto se tice jakih linkova, bas taj sajt koji mi pominjemo nema bas toliko jakih linkova koliko mislite. Ima brdo linkova ( cak su novi vlasnici preagresivno krenuli po mom misljenju) ali je mali procenat bas jakih linkova. Uglavnom su forumi, komentari, bookmarks i tek poneki guest post. Ali su pravilno rasporedjeni bas kao na semi iznad koju sam postavio.
Videcu sutra da li interlinkanje donosi nesto posto bi trebalo pingvince da radi u realnom vremenu i da vec pokaze rezultate internog linkanja. Ujutru cu da pistim update.

Ja sam na 90 posto sajtova indeksova kategorije, na ovom posljednjem aff sajtu sa indexovao pa prije 10ak dana stavio noindex jer su mi preopšte kategorije za koje se ne nadam da bi mogao ikada rangirat. [quote=“Jeronimo034, post:14, topic:35781”]
tek poneki guest post
[/quote]
ja sam poodavno gledao ali naišao sam na dosta guest postova ako se dobro sjećam

ne možeš očekivat na novijem sajtu da ti tako brzo da rezultate.

I kako si prolazio sa indexiranjem kategorija?
Sto se tice brzine rezltutata, u odnosi na juce situacija se popravila za 30% , pojedini KWi su mi skocili i za po 30 pozicija :slight_smile: Od 11 do 20 mesta sada imam oko 40 kwa, i to uglavnom do 15 pozicije.U top 10, 12 kwa. Sta je razlog ovakvog poboljsanja ne znam, znam da sam ih samo interlinkao sve…Linkove nisam nove dodavao, a stari linkovi koji su dodavanj su slabog kvaliteta, tako da ne verujem da su oni napravili ovo.