Small Wood Projects SWP, YouTube Channel

Po ugledu na DM idea yt kanal krenuo sam i ja nesto da pravim od drveta. Konkretno za sada igracke.

Stavljam ovo javno jer cisto sumnjam da ce neko ukrasti ideju o kojoj sam vec pisao puno puta(stavljao sam DM idea kanal u nekoliko tema). A ako neko zeli da pravi nesto od drveta, kartona, pruca, papira, slodobno… Postoji dosta takvih kanala, tipa the Q kanal. Karton i ruke.

https://www.youtube.com/channel/UClFWLj05UF_OQ4BtN0k7LHQ

Uglavnom, snimanje telefonima i mali nedostatak prostora i vremena ali vjerujem da ce vremenom ovaj kanal naci svoju publiku. Engleski moze biti bolji, kamera moze biti bolja, bolji radni prostor.

Video editovanje sam radio u Windows Movie Makeru, thumbnailovi su radjeni koristeci Canva servis, gdje ima muzike to je ova sa yt free sto je. Snimam sa mobilnim Lumia 640 i poneakd Huawei P10 lite. Imam i Canon 1200d ali nemam stativ kao sto Bog zapovjeda. Narucen je.
Razmisljao sam da kupim neki polovan do 100 eura aparat.

Linkovao sam jedan video prema Pinterestu, ostalo nista. Vjerovatno bih trebao napraviti Instagram profil.

Javila mi se neka zena pitala nesto za glasnocu, ja napravio video. Znaci, nekako je dosla to toga, kako ne znam.

Bio bih zahvalan kada bi se sto vise ljudi sa forumu subscribovalo na kanal, sharovalo na drustvenim mrezama, itd. da kanal brzo naraste, da zaradim gomilu para, kupim garazu,itd…

Eto, to je to. Kazite sta mislite. Znam da dosta stvari ima da se popravi ali eto. Inace, ovo mi je prvi DIY kanal.

1 Like

Moj savet ti je da se potrudis malo vise oko thumb slika, mislim da canva nema dovoljnu ostrinu slika za dobar thumb. Jer generalno po onome sto sam ja istrazivao thumb slika je 50% videa. Izbegavaj crvenu boju za thumb, stapas se sa YT pozadinom, koristi boje koje nisu zastupljene na YTu. I srecno!!!

EDIT: evo imas o tome i ovde. Pocinje na 6:00 min

3 Likeova

Nisam nešto mjerodavan jer nisam još ništa radio, ali onako posmatrački mi se čini da ti fali kvalitete editiranja. Ne mislim na fency smency opcije…nego da je montaža osmišljena tako da videi idu dinamičnije…da se bolje gledaocu ukažu main pointi izrade…a ne da on cuci uz ekran/4 koliko si ti cucao uz pilu :slight_smile:
Moj plan je gledati videe koji me ne smaraju i svoje prepravljati koliko god treba dok ne postignem isto. Možda bi i ti mogao tako nekako se updejtati i vidjeti gdje se razlikujes od onih kakav želiš biti. Naravno, neke razlike su poželjne da se bude drugačiji, ali većina njih uglavnom nije xd.

Heto, dobronamjeran savjet svakako…kako se kaže “od hvale se ne živi, nego od kritika”. :slight_smile:

Thumbi su ti očajni, bez uvrede ali poradi na njima.

1 Like

Lajkovao sam ti ovo :slight_smile: Hvala na iskrenim savjetima

Probaj ovako nekako, da se ne vidi na slici što si izradio nego da bude tajnovito, da ljudi moraju kliknuti da vide, tako će biti bolji ctr. Napravi si neki kalup koji će ti biti za sve videe, to može biti kao na mom primjeru, 3 žarke boje.

Ja bi prije kliknuo na ovaj desni. Thumbi su ti najvažniji, potrudi se oko toga.

Ovako možda bolje

Kasnije ću pogledati detaljno, za sada samo dvije stvari.
Ne znam da li znaš za forum http://www.stolarskaradionica.com/forum

Drugo, po kojoj skali mob mjeri buku, A ilii C? Pitam jer ne piše na ekranu moba.

BTW, i sam sam se “zarazio” drvom prije par godina, stalno nešto sitno šarafim, ali ništa konkretno.

Drugi pogled…
Kako sam dosta vremena proveo po kanalima wood DIY (izzy swan, wranglestar, jack houweling i još mnogi drugi), mogu probati dati par savjeta.

Prva greška je da se previše fokusiraš na alat s kojim radiš. OK, u videima koji se odnose samo na alat u redu je navesti naziv i model, ali koga briga s čim ti radiš igračke?! Jedino ako imaš pinku od promocije proxxona, u to ne ulazim :slight_smile:
Znači, naziv alata zaboravi u titlu videa ili još gore da ga stavljaš na thumb.

Što se title tiče, obavezno navedi osnovne stvari. U konkretnom slučaju to bi bilo: toy, wood, diy i pacman. Ako se fokusiraš na drvene igračke, možda nije loše navesti i dobnu granicu za koju je igračka predviđena (mali dijelovi, gušenje i sl. - vrag nikad ne spava).

Slika na thumbu mora biti inspirativna.
Par primjera:
image

Kao što vidiš, na thumbu je uvijek prikazan finalni proizvod.

Veoma, veoma poucan video! Hvala @Jeronimo034!

1 Like

Evo i moj mali tip Bobo; :blush:
naravno, svi ovi komentari i savjeti kolega iznad - stoje, to ćeš popraviti i kroz iskustvo steći i daljnje vještine. Vidim (čujem) u zadnjem videu da i govoriš na engleskom i to posebno pozdravljam. :+1: U redu je da si se odvažio na to, evidentno je da imaš predispozicije, :blush: ali bilo bi još bolje da budeš i ti u kadru licem ili do pasa. Ne da bi bilo bolje nego bi bilo nemjerljivo bolje, time bi pojačao autoritet kanala, posebno sebe kao pojave. :blush:
To ti je kao taj video što hvališ gore, zamisli da Backlinko govori samo u backgroundu, tko bi znao za njega? :blush:
Znam da je lako to meni napisati, ali tebi sugeriram barem da pokušaš. Kad već govoriš uživo, možeš i ovo, skoro da je nebitno kako izgledaš. :wink:

  • Plus sve ovo drugo što je rečeno; dinamika videa, sve malo (i malo više) ubrzaj, dodaj još neke profesionalne elemente, thumbnaile popravi, i pratit ćemo te ovdje. :+1: :o:

@c3po, jasno. Ideja mi je prvo i bila da to i uradim ali … jbg, nisam :slight_smile:

Izmjenio sam vec neke stvari pa cemo vidjeti. Naravno, kvalitetan sadrzaj ce uvijek pronaci put do publike.

Takodje, primjenicu savjete i na svoje ostale kanale.