Šok za organizam kroz promjenu ishrane

Moji drže restoran preko 40 godina, janjetina glavno jelo i najprodavnije sa raznja… Citav zivot tucem meso svih vrsta… zeljezo prekucano

Sve je ok, osim pivske stomachine :smiley:

2 Likeova

Podsetio si me sada na ovu neverovatnu vest sa pricom o mleku.

Narod pre samo to jeo i ziveo 80 godina bez odlaska kod lekara.

1 Like

Mislim da su ovo babske price, dokaznao je da je povecan zivotni vijek na odnosu prije. Oni kad jednom odu, tad su i zavrsavali :joy:

Ali samo meso treba tuci

Moji ziveli baba 90g deda 80,selendra teska u BH

Podsjetit’ ću i ja tebe na nešto što vjerojatno nisi znao jer si mlad i neiskusan, ali to nije ništa loše, niti sam mislio slično, a to sigurno ne zna ni autor ovog gornjeg članka koji si linkao, naime: majčino mlijeko ukusno je i slatko isključivo djetetu. :baby:
Zašto je tako? Zato jer je priroda vješt igrač, najjači. Ima razloga, naravno. :smile: :o:

1 Like

@korisnik9758789 udri po ovome, bićeš jak i zdrav ko konj :smiley: i ja trošim…

Pogotovo ako možeš pronaći domaću negdje…

2 Likeova

inace legnem oko 2-3 ustanem nekad u podne nekad u 7 ujutro … belaj

iskreno se nadam da si se šalio, šuhvu si mi svezo

razmišljam dugo o tome, ali od razmišljanja nema selameta :slight_smile:

jedem i to ali nedovoljno, moram počet sa unosom prirodnih šećera :slight_smile:

recimo osjetim kada imam manjak soli u organizmu jer me počnu grčevi hvatat u desnoj nozi haha
hvala na savjetima

vjerovatno, ali bi zato pojela svoje ■■■■■ i svoje mladunce, jer je svaštojed … to ne može biti nikako dobro

dobro je to, ili kefir hahahaha

Mi smo jedini sisavci na Zemlji koji piju mlijeko drugih sisavaca. Ako gledas sa nutritivne strane, mlijeko daje vise stete nego koristi.

1 Like

Dovoljno da jedes mleka i hleba i imaces svega sto je potrebno za organizam…ne bi ja ipak menjao navike kolko god da pisu da je sve to prirodno stetno,mleko meso slanina kobasica…kada vidim one sokove raznih drecavih boja ni ne cudim se sto ljudi koji ih mnogo piju,oboljevaju od najteze bolesti…na ovome se zaustavljam jer sam samo hteo napisati da se ne treba naglo prestati sa nekim navikama nego postepeno.

@korisnik9758789 manje soli, inace odose bubrezi, … pa onda dijalize i sranja krecu :confused:

Pokusaj unositi vise ugljikohidrata. Vjerovatno ako si bas spustio odjednom UH moguce je da ti tako bude.
Trebao si pokusati sedmicno smanjivati kolicinu hrane itd. Pa sad moj savjet je da pokusas malo vratiti tu staru kolicinu hrane i provjeri kako ces se osjecati jbg ne ide sve odjednom. Probaj povecati unos Ugljikohidrata a ovako bas kako si objasnio bas ih slabo zadovoljavas kalorijske potrebe. Pokusaj unositi dnevni unos proteina, ugljikohidrata, masti, minerala i vitamina i vode pa javi kako ce biti, nadam se da ce pomoci. Pozz

1 Like

Mi smo i jedini sisavci koji stosta cine drugacije od ostalih sisavaca i bolje nam ide od ostalih, realno.

@korisnik9758789 jedi svega u normalnoj kolicini kakvo izbjegavanje bilo cega.

2 Likeova

hljeb su izmislili rimljani kako bi nahranili narod, jer je jeftin i može nahraniti čovjeka ali nema nikakvu vrijednost, niti ima išta dobro osim što dobiješ stomačinu … nije ni čudo što postoji izreka “hljeba i igara” … da se jeftino nahrani i zabavi narod … što nisu rekli “mesa i igara”

pasterizirano mlijeko jeste štetno, čak sam nailazio na neke tekstove gdje piše da pasterizirano mlijeko ustvari izvlači kalcijum iz kostiju … a opšte je poznato da osobe starije dobi ne bi trebale biti mlijeko … o tome ne mogu pričati jer ne znam dovoljno

tu si sve upravu, i sokovi su puni šećera i raznih sranja … ne samo sokovi, milka čokolada ima 40-50% šećera … bukvalno milka čokolada je šećerna pločica

istina

nemoj me prepadat bolan koji ti je k hahaha piškim redovno kao beba, ne primijetim ništa u mokraći a ne pecka me dok mokrim

svi mi govore da počnem jesti makar krišku hljeba dnevno … ali ja znam kako to na mene utiče, bukvalno mi je kao droga … prvo sam uzimao kao neka peciva da se zavaram, pa onda kifle neke … na kraju završim sa nasječenom sudžukom, sirom i pola kile hljeba … mezim uz pivo … nema od toga ništa

planiram da jedem sve u normalnoj kolicini ali moram skinuti stomačinu hahahah

hvala na savjetima svima

1 Like

Samo izbacis preradjene secere koji se uglavnom nalaze u sokovim slatkisima i slicnim glupostima, zatim izbacis hljeb, pastete, hrenovke i tu otpad od mesnih proizvoda i to je to.

Sto se tice pahuljica uzmi ovsene i odatle uzimaj UH i iz voca (nemoj pretjerivati sa vocem da npr. odmah pojedes kg. jabuka i sl.) i dosta povrca povrca. (ne jesti krompir is sl. gdje ima dosta UH)

Jedes bijelo meso, crveno i ribu, izbjegavati masno.

Nista ti vise ne treba sto se tice ishrane, jedes umjereno i takvom ishranom brojis kalorije i svaki dan budi u deficitu i kilogrami idu dole, jos da uvedes fizicku aktivnost ima da te kroz par mjeseci zovu mrvica.

Kakve crne krvne grupe i ishrana pa to ti je isto kao horoskop i ishrana.

A sto se tice toga sto ti se vrtoglavalo ako si naglo izbacio UH iz ishrane od toga ti je to jer mozak koristi UH kao energiju i kad nestane treba mu period da se prebaci na ketonski nacin dobivanja energije pa odatle vrtoglavica, manjak koncentracije i sl.

3 Likeova

to to … u posljednje vrijeme sam zaglupio hahhahaha

hvala još jednom svima na savjetima

Drug potrudi se, ako mozes bez kruha citav dan zasto ne bi mogao onda provesti taj dan sa kriskom ili 2 i dobro bi pomoglo. Ako ne nista, probaj bar jesti crni kruh, jer za bijeli kazu da ima efekt ko da jedes secer (toliko deblja). Znam da ti je problem na pocetku ali sve je to psiha, dok se naucis nositi s njom u smislu dijete i toga vidjet ces napredak i u izgledu i u zdravlju. Cak ako imas vremena odvoji bar 3 treninga sedmicno da odradis u teretani, to ti je trening otprilike 45-60min, ne moras se puno forsirati, a ne oduzima puno vremena . Ako se odlucis za to a ne znas kako i sta, javi ovdje pa cu ti pomoci.

A imas i drugu opciju ako vec ne jedes nikako slatko i tako to ugljikohidrate, uzmi nedjelju i jedi sve sta ti naleti, em sto dobro dodje sto se tice organizma (podstice topljenje sala) iako se vecina pita kako ali eto sve ima svoje, jos ti dobro dodje i oko zdravlja i bolje ces se osjecati. Probaj nesto od toga nadam se da ces se odluciti za nesto. Pozz

1 Like

@korisnik9758789, logicno je da imas manjak snage ukoliko si krenuo sa dijetom, tijelo se privikava na novi rezim.

Inace, imam 184cm i 89kg, stomak od sjedenja i manjka fizicke aktivnosti a iskreno volim i pojesti k’o sto Bog zapovjeda!
Kako skinuti stomak? Kazem stomak jer je to ono sto se gomila kod muskih za razliku od zena kojima kile idu i u dupe.

Smanjiti slatko - ako mozes izbaciti skroz. Pod slatko mislim i secer u kafi. Reci “izbacio sam slatko” a piti kafu sa 3,4 kasice secera je smijesno. Secer iz voca se ne racuna ali ne treba sada pregoniti pa pojesti 3 kile grozdjica jer ti se jede slatko.

Redovna i umjerena ishrana. Tijelo je veoma prilagodljivo ali mu za to treba vremena. Bolje 5 umjerenih obroka u toku dana nego dva obilna ili jos gore jedan. Ovo sa 5 obroka nikad nisam probao, jbg 5 obroka trose puno vise vremena. Umjereno znaci jedem ono sto sam planirao da pojedem a ne “dobar je ovaj pasulj sa rebrima, daj jos jedan tanjir ionako jedem bez hljeba”.

Fizicka aktivnost - znaci bilo sta. Setnja, bicikl, hodanje do posla/skole,trcanje, stepenice, basket, fudbal, sklekovi,cijepanje drva, itd. Uglavnom sve osim sjedenja i lezanja. Ukoliko nemas puno vremena za rasipanje, preporucujem ti program za vjezbe T25. To je neki Amer, on je valjda smislio onaj Insanity trening. Uglavnom, T25- traje 25 minuta, kardio vjezbe su u pitanju. Imaju leveli: alfa,beta i gama.

Redovan san - drugim rijecima normalan bioritam. Ocekivati da se moze spavati 4,5 sati dnevno i da te tijelo slusa je bas tesko. Ok, za odrasle je 6 sati sna dovoljno ali to onda treba da bude pravi san, duboki, bez prekidanja. Dok se spava, tijelo se resetuje i opusti. Tijelo koje nije opusteno i spremno za novi dan, trazi neko gorivo da izdrzi dan a to je onda kafa, slatko,energetska pića, itd.

Tebi se @korisnik9758789 -u, sto bi se reklo, zamantalo. Nakon dugo sjedenja ili cucanja, kada se naglo ustane, crnilo pred ocima ili zvijezde. Ovo nema veze sa dijetom niti kilazom, jednostavno naglo ustanes. Ne bi bilo lose da izmjeris pritisak(svaka apoteka to radi) i mozda secer, pogotovo ako imas genetske predispozicije za to.

Drug je isao kod u Zagreb kod Zlatka Pejica(Makronova) na seminar o ishrani i bas se nakom toga preporodio. Da napomenem da je drug sportista, 120kg misica, 202 visok, disciplovan, redovno vjezba, pazi sta jede. Nakon tog seminara kada je poceo da se hrani na taj nacin(sto vise sirovo) je osjetio malaksalost nakon 3-4 dana i onda je poceo da osjeca da ima toliko snage i volje za sve da to nije normalno. Evo link za sajt http://makronova.com.

Ja kontao kupiti sobni bicikl da malo vergelam preko zime… :slight_smile:

1 Like

hvala puno na informacijama

znam ono kada naglo ustaneš, ali to mene prestane posle određenog vremena … recimo kada u toku noći naglo ustanem do wca bude mi mučnina ali znam zbog čega je, posle par trenutaka prestane, ovo nije prestajalo … bukvalno kao da sam pijan, slika mi preskače pogledam u zid on mi igra pred očima

za šećer imam predispozicije, otac ga ima, sreća nije na inzulinu, jednom sam mjerio kada i on i bio mi je 4-5

otac voli pojesti, voli slatko, isto kao ja …

Evo nasao sam link koji sinoc trazio!

http://www.cps.org.rs/Zdravlje/nacela.htm

Onako, zanimljivo stivo

1 Like

Tako je…
Prehrana 70%
trening 30%
Odmor!
3 glavna
2 međuobroka
piti vodu!!
redovno spavati

Ja dok sam imao ovaj omjer i ove navike imao sam eight pack a sad imam klasičan pivski trbuh… Čak se ni mom malom to nesviđa a ja se nikako pokrenuti lažem sebe svaki dan… sutra-sutra :smiley:

Normalno je da tjero reagira na nagle promjene i to tako traje nekih mjesec dana kod nekog više manje, ali sjećam se tog vremena kad dodes u to stanje da tijelo netraži gluposti: prerađene šećere i te pekarske proizvode.

Hrana u trgovini!?? fujjjj!!! To definitivno nije meso!! i to izbjegavamo skroz… sreća da mi starci su na selu pa imaju životinje koji su baš vani u prirodi i koje uzgajaju samo za nas tako da je extra kvalitete, kao i jaja kupljena od ljudi koje drže kokice vani i čupkaju travu takoder neusporedivo.

Mene trenutno kava ubija to je oko 2l kavurine dnevno…

I ja bi mogao o ovome do sutra, ali umjesto toga idem napraviti 10 sklekova :muscle: (ili ne :slight_smile: )

2 Likeova