Specijalizirana Internet trgovina - ima li tu kruha?

Pozdrav svima.

Interesira me što mislite o specijaliziranoj Internet trgovini mobitela i pripadajuće opreme…

Ima li smisla takvu trgovinu pokrenuti kod nas?

Trenutno sam u fazi razvoja takvog projekta, riječ je o osobnom projektu. U suradnji sa tvrtkom partnerom koji inače prodaje mobitele u “offline svijetu” tako da nabavu, skladištenje i slanje robe radi tvrtka partner a moje je da “samo” prodam…

Eto to bi ukratko bilo to a mene zanima što vi mislite jel ima tu kruha?

Odlučio sam se za Magento ako nekog zanima :slight_smile:

Dobrim djelom ovisi od cijene proizvoda s dostavom… Ako se ugledaš na Konikom, onda možeš očekivati i kakvu-takvu prodaju… Cijene su im OK, dostava iznad 500 kn besplatna (odnosno uračunata u cijenu :wink: )

Tema je vrlo diskutabilna i ovisi od niza faktora, a ključni faktor je (po mom mišljenju) broj kupaca koji su spremni na on-line kupovinu, a nekako mi se čini da broj takvih kupaca i nije ohrabrujući…

Istina, situacija se popravlja, ali mene osobno zabrinjava to što ima jako puno mladih ljudi koji imaju averziju od plaćanja on-line…

Napominjem, ovo je samo moje mišljenje i ne mora nužno značiti da je tako… :wink:

P.S. pričekaj da se javi w00t, od njega bi mogao dobiti nešto konkretniji odgovor…

Da, slažem se da broj kupaca kod nas koji su spremni na online plaćanje i nije ohrabljujući ali nekako mi se uvijek u glavi mota ona poznata… svaka roba ima svog kupca… pa možda je i to primjenjivo na online trgovinu u hrvata…

Treba imati na umu da imam skoro pa zanemarive troškove održavanja i vođenja webshopa.

Dostava bi bila besplatna iznad određenog iznosa a plaćanje bi bilo od plaćanja pouzećem preko kartica pa možda čak i karticama na rate…

Ma znam, sve je to vrlo diskutabilno :wink:

Nevals,

Imam jako puno iskustva sa Internet trgovinama, posebno sa Magentom. Što se tice hrvatskog tržišta, ja bi na to gledao kao dugorocno ulaganje.

Kod nas se definitivno vrlo malo novaca potroši na kupovinu putem interneta po glavi stanovnika u odnosu na zapadne zemlje. Razloga je mnogo, ali sam siguran da ce taj trend rasti te cemo kroz nekoliko godina dostici razinu na kakvoj su neke zapadne zemlje danas.

Zato smatram da ako otvoriš specijaliziranu internet trgovinu danas, ove godine možda neces poslovati s plusom, ali zbog manjka konkurencije ces se izboriti za svoje mjesto na trzistu u bliskoj buducnosti.

Ukratko, mislim da se isplati, ukoliko si spreman pretrpjeti vremenski period u kojem mozda i neces biti profitabilan.

Kada se kupovanje putem Interneta digne na neku dobru razinu, Internet trgovine će kod nas nicati ko’ gliste poslije kiše, ali tada ces ti vec imati svoju bazu stalnih kupaca i dobar ranking na tražilicama.

Moje je mišljenje da se taj segment ne isplati imati kao web shop. Niti dugoročno.
Online prodaja u HR se odvija u tragovima dok po meni jedini ozbiljni tržišni segment koji troši mobitele su mlađe osobe do 18 godina. Tako da je to još nepovoljnije.

Prolaz možeš imati ako imaš dovoljno niže cijene s uključenom dostavom da bi kupci radije kupili kod tebe (platitli i čekali dan-dva-tri) nego otišli do dućana i tamo odmah za svoje novce dobili uređaj.

[quote=“trnac”]Moje je mišljenje da se taj segment ne isplati imati kao web shop. Niti dugoročno.
Online prodaja u HR se odvija u tragovima dok po meni jedini ozbiljni tržišni segment koji troši mobitele su mlađe osobe do 18 godina. Tako da je to još nepovoljnije.

Prolaz možeš imati ako imaš dovoljno niže cijene s uključenom dostavom da bi kupci radije kupili kod tebe (platitli i čekali dan-dva-tri) nego otišli do dućana i tamo odmah za svoje novce dobili uređaj.[/quote]

Zapadno društvo kupuje u velikoj kolicini putem interneta zbog nedostatka vremena da odu fizicki u šoping. Isto će se desiti i kod nas.

Iz istog razloga (nedostatak vremena), ne rijetko Internet trgovine koje rangiraju visoko za ciljane ključne riječi imaju bolju prodaju unatoč večim cijenama od jeftinije konkurencije koja rangira ispod njih. Ljudi nemaju vremena satima pregledavati stranice i uspoređivati cijene. Ovo je posebno izraženo kod muške populacije dok ženska populacija u prosjeku puno detaljnije razmatra ponude prije kupnje.

[quote=“w00t”]Nevals,

Zato smatram da ako otvoriš specijaliziranu internet trgovinu danas, ove godine možda neces poslovati s plusom, ali zbog manjka konkurencije ces se izboriti za svoje mjesto na trzistu u bliskoj buducnosti.

Ukratko, mislim da se isplati, ukoliko si spreman pretrpjeti vremenski period u kojem mozda i neces biti profitabilan.[/quote]

Da, spreman sam pretrpjeti vremenski period u kojem neću biti profitabilan, pogotovo kad uzmem u obzir zanemarive troškove vođenja i održavanja webshopa za sada.

[quote=“trnac”]Moje je mišljenje da se taj segment ne isplati imati kao web shop. Niti dugoročno.

Prolaz možeš imati ako imaš dovoljno niže cijene s uključenom dostavom da bi kupci radije kupili kod tebe (platitli i čekali dan-dva-tri) nego otišli do dućana i tamo odmah za svoje novce dobili uređaj.[/quote]

Ozbiljni segment potrošača koji troši na mobitele je baš suprotan, od 18 godina na dalje. Osobe mlađe od 18 su možda dobri potrošači za operatere ali im aparate kupuju ipak oni iz dobne skupine 18+ tako da…

Zašto bi morali čekati dostavu nekoliko dana, može se ponuditi dostava u roku od 24 sata

[quote=“Nevals”]Osobe mlađe od 18 su možda dobri potrošači za operatere ali im aparate kupuju ipak oni iz dobne skupine 18+ tako da…[/quote]Ako si siguran u to, OK. Ali meni se čini (to je samo moje mišljenje) da mobitel bira, pa i naručuje onaj koji će ga koristiti. Roditelji nvj. samo limitiraju budžet, odn. kažu da/ne isključivo na osnovi cijene.

Pa gledaj, i sam kazes da su troskovi prakticki zanemarivi tako da ne vidim zasto ne bi probao. Jasno, sigurno ce trebati vremena da se to malo uhoda (tj. ovisi o marketingu, jel), no ako imas vremena i entuzijazma (da ne odustanes za mjesec dana i sl), ja vjerujem da bi moglo ici.

E sad, sta znaci moglo ici - to je relativno. Pitanje je sta ti ocekujes od tog shopa i u kojem vremenu to ocekujes?

Entuzijazma imam a kad ima entuzijazma nađe se i vremena. :slight_smile:

Od webshopa za početak po pitanju novaca nemam nikakva velika očekivanja, svjestan sam da nema lake zarade i to još pogotovo preko noći…

tekoško je sad govoriti o ciframa, ali ako moram to staviti u novčani okvir onda bi rekao da kad bi u početku zarađivao i 1 - 2k kn bio bi zadovoljan…

Ako je prosječna cijena mobitela cca 1700 kn (PDV uključen).
Neka je tvoj rabat 15%.

(cca)
1382 + PDV = 1700

Tvoj rabat 207 kn.

Kako bi dobio tržište, moraš ići sa nešto nižom cijenom, 1-2%, možda i više.
U stvari, cijena je ona koju imaju ostale online trgovine, npr. Konikom.
Vrlo bitna stavka je dostava. Web shop si i nemaš zalihu. Svaki komad moraš dostaviti od veletrgovca do tebe i od tebe do krajnjeg kupca.
BTW, najjeftiniji na tržištu, HP Ekspres je nedavno povećao cijene :slight_smile:

Kada sve zbrojiš, ako ti ostane u prosjeku 100 kn po mobitelu, puna šaka brade.
Možda se čini da nije problem prodati 10 mobitela mjesečno ali ja ti kažem da je to vrlo teško, skoro nemoguće bez znatnog ulaganja u marketing.

[quote=“trnac”]Vrlo bitna stavka je dostava. Web shop si i nemaš zalihu. Svaki komad moraš dostaviti od veletrgovca do tebe i od tebe do krajnjeg kupca.
BTW, najjeftiniji na tržištu, HP Ekspres je nedavno povećao cijene :)[/quote]

U mome slučaju dostava bi išla direktno od veleprodaje prema kupcu tako da u tom koraku imam možda nešto manji trošak…

Gledano iz pespektive onoga što je rekao w00t mislim da je webshop definitivno dobro ulaganje u budućnost i da će mi se u konačnici isplatiti jer sam spreman i na zaradu od 0 kn :slight_smile: dok sve to lagano ne krene…

Dobra stvar je i što su mobiteli veličinom i težinom paketa u odnosu na cijenu vrlo zahvalna roba za dostavljanje.

4 web shopa, cca. 20k artikala ukupno, bruto mjeseči promet 30.000,00 kn
ne može se živjeti samo od toga.

[quote=“d00m”]4 web shopa, cca. 20k artikala ukupno, bruto mjeseči promet 30.000,00 kn
ne može se živjeti samo od toga.[/quote]

Bilo bi super kad bi svoju tvrdnju potkrijepio nekim činjenicama a ne samo ovom izjavom…

Koje ti činjenice trebaju? Izjavljujem pod punom materijalnom odgovornošću da je gornji navod točan. Održavam te web trgovine u firmi već pet godina, osam sati dnevno.

Ok, sve je to meni jasno, samo bilo bi dobro kad bi svoju tvrdnju malo elaborirao.

Vjerujem ja tebi, ali daj malo opširnije pojasni… zašto smatraš da nema kruha u webshopovima? 30.000 kn bruto prometa, neka je 10% marže ostaje 3000 kn mjesečno, puta 12 mjeseci to je 36.000 kn profita, oduzmi porez i ostaje ti cca 25.000 kn na godišnjoj bazi.

Da se mene bita ja bi potpisao odmah :slight_smile:

To nije neka lova, ali u sitaciji kada webshop imaš pored svog offline posla, nije loše kad ti kapne još dodatnih 25.000 kn godišnje.

Pokušaj, ukoliko ne moraš imati stvari na lageru već si u prednosti. Ja govorim ispred firme u kojoj radim i koja posluje 20 godina. Naravno imamo djelatnike u trgovinama, robu na lageru raspoloživu odmah. Govorim sada iz osobnog iskustva: 20k artikala na lageru koju si prethodno morao platiti, plaćena carina na uvoz robe, certifikati da bi ih uopće smio prodavati jer nismo u EU, špediteri, transport, izdvajanje naručenih artikala, pakiranje i slanje. Iz ovoga proizlazi da se firmi isplati imati web shop samo da bi bio prisutan i poznat na tržištu, ali neto zarada je dosta mala.

Bwt. tu je i konkurencija će uvijek staviti kunu niže cijenu od tebe za isti artikl a jedan link na nekom trećem forumu će te popljuvati da si preskup i da negdje ima jefitinije. Automatski gubiš 10 kupaca i na webu i 20 u trgovini.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja