Što je sve potrebno za realizaciju ideje oko nove web stranice

Nemoj uzimati čžš, totalno ne prirodno i ljudi neznaju da takvo sto postoji. Mada domena i nije toliko bitna koliko ostale stvari.

1 Like

A zašto ti onda pada napamet za mali iznos dobiti dobru domenu ? :wink:

Ako to što misliš pokrenut nije ništa ozbiljno i nije ti bitna zarada onda uzmi neku domenu koja je dostupna za registraciju. Ako planiraš nešto ozbiljno onda kupi pravu domenu. Tj. kontaktiraj vlasnika domene koja ti najviše odgovara i ispregovaraj cijenu koju si u mogućnosti platiti. Ako traži previše, tek onda gledaj druge opcije.

Ne slažem se :slight_smile: Nije domena jedino što je bitno, ali je daleko od istine da je nebitna.

1 Like

Neka se stranica bavi hard core sexom i domena je mitok.hr vrlo je vjerojatno da ce za pojam “hard core sex” biti prvi ako je sve dobro ostalo napravio.
Pogotovo za strano trziste, naziv domene vise nema veze za trazenim pojmom, samo je bitan SEO stranice. Naravno da je velika prednost u startu ako kupi domenu od konkurencije koja je stara i ima dobre BL, tada ce sigurno dobiti prednost.

Sorry, ali ja već godinama živim isključivo od domena i vjerujem da ih razumijem malo bolje nego drugi :wink:

Može uzeti i domenu ImamRuznuDomenu.hr i sa njom biti prvi u Hrvatskoj za pojam Oglasnik. Ali ako uzme Oglasnik.hr onda će mu put do prvog mjesta biti neusporedivo brži, lakši i jeftiniji.
Bila je pretpostavka da su obje domene “prazne”, a inače, što se konkretno oglasnika tiče, Oglasnik.hr je na prvoj poziciji, dakle ispred Njuškala koji po svim parametrima bi se smatrao boljim.

Kada netko misli da razumije SEO, a istovremeno misli da od 2012. g. exact match domene više ne nose prednost onda taj ne zna dovoljno o SEOu.

Ovo je standardno…A zamisli da uzme domenu HardCoreSex.hr…e tad bi imao neusporedivo lakši posao. Ako je jaka konkurencija, prepračunaj vrijeme i backlinkove u novac pa ćeš shvatit da li se više isplati uzeti pravu domenu koja je malo skuplja ili neku za $10 samo zato jer je slobodna. Detaljno sam proučio tonu primjera i dobro znam što govorim. Ako imaš volje, samo pogledaj Oglasnik.hr i Njuškalo.hr…usporedi najbitnije SEO faktore kod oba i nadam se da ćeš onda shvatit koliko je i dalje važna domena :slight_smile:

Slazem se sa kolegom. Ja sam takodjer primijetio da je ime domene i dalje bitno,neovisno o tome sto kazu ovi iz Googlea.

Ma platio bih ja domenu, nije stvar u tome da nebi, ali je ime domene na hrvatskom zauzeto s portalom koji postoji. Nije neki, ali ažurira se na tjednoj bazi. Bavi se temom kojom ću se i ja baviti, ali ne na način na koji ću se ja baviti. Engleski prijevod je slobodan uz hr domenu.

Ostalo što pričate - onako logički mi zvuči da je naziv domene još uvijek jako bitan i vjerujem da je. Zato sam i pitao oko imena da čujem razmišljanja.

Naravno da je bitno ime domene ali, placanje hrpe para za ime domene mozda i nije potrebno.
Problem ovog foruma jer svaki cigan svog konja hvali i puno krivih savjeta se daje.
Nije prebitno, uvijek se mogu naci nekakve izvedenice, po meni je apsurdno skupo placanje domena osim u slucaju da je to jedini izraz za brend koji zelis ili da se veze uz prijasnji posao.

Za ozbiljan projekt management izneđu ostalog prije starta treba napraviti case study. Svaki se razlikuje od drugoga ovisno o puno faktora.

Ako zelis javi detaljnije napisi koju nišu ciljas, ako zelis privatno pa cu ti probat pomoci koliko znam.

1 Like

Znači konkurencija. Sa domenom koja je barem keyword domain (ako već ne može biti exact match) ćeš ih lakše stići nego sa nekom lijevom domenom u što bi ti spadala i ta na engleskom.

Ako je ovo išlo mene reci što je bilo pogrešno u savjetu? :wink:

@Zagreb30 Nije rijetkost da vlasnik domene traži prevelik iznos da je proda, ali ako ne pitaš nećeš znati. Točno je da možeš bilo koju domenu dovesti na prvo mjesto za bilo koji keyword bez obzira na konkurenciju, ali možeš i pješice doći od Zagreba do Moskve. Stvar je u tome da ćeš avionon doći puno lakše i puno brže.
To je samo što se tiče SEO-a, a dobra domena donosi i puno drugih benefita.

Nekad je puno dati $100 za domenu, a nekad je milijun dolara za domenu jako pametna investicija. Ti možda možeš proći i sa domenom od $10, a možda ti se nema smisla truditi bez prave (i vjerojatno skupe) domene. Sve ovisi o tome što ti zapravo pralinar napraviti i u kojoj niši.

Nisam te htio uvrijediti.

Želim reći da 70% forumaša ako ne i više skroz nerealno daje savjete bez realne situacije, svaki projekt treba sagledati za sebe. I nakon istraživanja se tek mogu donesti odluke koje su najbolje za sam projekt.

Ovdje svi koji se bave sa nečim oko weba tvrde ta je to njihovo najbolje za svaki projekt, što je nerealno.

Tipa tko radi sa domenama reći će da je to jako bitno da ima svoju domenu.
Onaj tko se bavi instaliranjem wordpresa za 300 kn reći će da je to najbolja opcija.
Onaj tko se bavi dizajniranjem layouta, reći će da mora imati unikatni layout.
Onaj tko se bavi SEO optimizacijom reći će da stranica treba biti seo optimizirana.
Onaj tko radi custom CMS reći će da je najbolji custom cms…
itd.

Dok se najvažnije što čovjeku treba izostavlja.

Treba vidjeti o čemu se radi, napraviti istraživanje ići nekim redom da bi se došlo do valjanih zaključaka.

Zahtjev
Mogućnosti
Ideja / Dizajn
Prototip (case study)
Tehnologija


Izrada

2 Likeova

Ma nema problema, nisam niti shvatio tako.

Ima puno loših savjeta, a niti moji savjeti ne moraju biti točni, ali kad su domene u pitanju ipak mislim da ne dajem pogrešne savjetne :wink:
Ja sam 100% siguran da je domena i dalje bitan SEO faktor, a vidim da mnogi toga nisu svjesni i da misle da od 2012. ona nema nikakav utjecaj ili da ima jako mali utjecaj. Ja tvrdim da ima veliki utjecaj i da je i dalje jedan od bitnijih SEO faktora.

SEO važnost domene u današnje vrijememogu usporediti s Messijem :smiley: Stavi ga u Dinamo i neće raditi preveliku razliku u utakmicama sa ozbiljnim protivnicima. Stavi ga u Barcelonu imat ćeš vrhunski rezultat.

Drugim riječima, kada su drugi bitni SEO faktori kvalitetni onda dolazi do izražaja i puni potencijal domene. Kada su drugi bitni SEO faktori loši (sadržaj, optimizacija keyworda, meta tags, backlinkovi itd) onda te niti dobra domena neće spasiti ako je jaka konkurencija. To je ta razlika od updatea iz 2012. koji mnogi ne razumiju. Samo jedan od domaćih primjera je Oglasnik. Ja tvrdim da je Oglasnik.hr (koji ima osjetno lošije bitne SEO faktore od Njuškala) ispred Njuškala samo zato što ima neusporedivo bolju domenu za SEO. Tu se jako dobro vidi koliko je domena bitna, a to je samo jedan od hrpe slučajeva koje sam dobro proučio. U 100% slučajeva se pokazalo da je točno ovo što tvrdim.

Sad ako ideš računati koliko vremena i novca bi trebalo da sa lošijom domenom nadoknadiš SEO hendikep Oglasnika.hr u odnosu na Njuškalo.hr doći ćeš do računice da je puno isplativije kupiti Oglasnik.hr domenu i za velike novce ako treba nego uzeti neku za par dolara.

Popularnost Njuškala i Plavog oglasnika je nešto drugo, ali za to je zaslužan offline marketing koji je drugi par rukava. Njuškalo se reklamirao i na televiziji, i na svakom drugom Jumbo plakatu itd.

1 Like

@mitok slazem se sa svime sto si napisao. Osobno zivim od domene koja ima kljucnu rijec u sebi. Ali nebi ja svrstavao domenu oglasnika i njuskala u isti kos jer je oglasnik tata njuskalu i ima svoju vrijednost na guglu. Dok je njuskao vise brendirana domena kao i index. Ali ako ides pretrazivati nesto odredeno npr mazda 626 prije ce ti izbaciti link od njuskala nego od oglasnika sto je po meni bolje…i vjerujem da njuskalo ima vise pregleda od oglasnika…

Njuškalo je vjerujem popularniji od Plavog oglasnika. Čak vidim da i Index oglasi postaju jako popularni. Slažem se da je bitno i što će biti prije ako tražiš recimo Mazdu 626.

Ja sam radio analizu jednog i drugog samo na temelju keyworda oglasnik. Tu je Oglasnik.hr na prvoj poziciji iako pošteno zaostaje u drugim bitnim SEO faktorima. To dokazuje da je domena zapravo jedan od najbitnijih SEO faktora (ako je praćena kvalitetnim drugim SEO faktorima). E sad, to što je možda Njuškalo bolje rangiran za Mazda 626 je stvar optimizacije i pošto niti jedan niti drugi oglasnik nemaju Mazda 626 u korijenu domene onda bolja optimizacija dolazi do izražaja, a ona je očito bolja kod Njuškala.

U svakom slučaju, kad je god moguće i smisleno ja bih uzeo exact match domenu, drugi izbor bi bila keyword domena, a tek treći nešto treće. Naravno, nekada ništa od ovog nije bitno ili je bitno da ime domene bude isključivo brend tipa Sony :slight_smile:

Da se bavim prodajom skija definitivno bih uzeo Skije.hr, a da je Fisher moja kompanija onda bih radije imao Fisher.hr, ali bih gledao imati i Skije.hr kao dodatnu domenu jer ima onih koji pojma nemaju što je Fisher i koji će utipkati samo skije, a onda bi Skije.hr otimale moje kupce kad bi ta domena došla u ruke konkurencije koja je ozbiljna i zna kako najbolje iskoristiti tu domenu. :slight_smile:

1 Like

Dobro, možemo o tome. Po čemu si zaključio da oglasnik ima osjetno lošije seo faktore. Računao si? Imaš stvarne brojke i uspio si izračunati utjecaj domene s obzirom ulog, seo, starosti projekta, return of investments i ostale faktore?

Ako jesi svaka ti čast ali preskočio si neke bitne korake (Zahtjev, Mogućnosti, Ideja / Dizajn, case study) i donesao zaključak što korisniku treba. A što ako kupcu uopće nije od ključne važnosti domena sa jednom riječi? Što ako kada prođe sve korake zaključi da mu je bolja engleska domena? Možda i nije, što ako može naći domenu sa dobrim prefiksom ili sufiksom koji se idealno uklapa? To je sve ono što dolazi nakon istraživanja materije.

Naš kolega koji se želi upustiti u ovaj projekt, rekao je da se nije bavio sa ovim poslom, pa bilo bi lijepo ga savjetujemo kojim putem i redoslijedom treba će najlakše ostvariti svoj naum, najbitnije da ne pravi greške pa kasnije ispravlja. Kupnja domene u ovom trenutku ne bi još trebala biti na redu.

A što se ovog tiče…Index je danas pravi brend, mislim čak i da je službeno najposjećeniji portal u Hrvatskoj. Index.hr je prešla put od brandable domene pa do exact match domene i sada je oboje, a to je idealno :slight_smile:
Sad mi pada napamet još nešto…neki govore da je Google počeo i penalizirati exact match domene. To je teža glupost. Index.hr je sada exact match, Sony.com je exact match, Microsoft.com je exact match itd jer ljudi tipkaju index, sony, microsoft. To su ujedno i brendovi, ali su i exact match.

Slučajno jesam :smiley: Evo:


(negdje u sredini teksta ćeš naći baš analizu Oglasnik.hr-a i Njuškalo.hr-a)

Nakon ovog stvarno ne bi smjelo biti nikakve dvojbe. Barem je nema kod mene i da mi svi do jednog koji rade u Googleu tvrde drugačije ja bih ostao pri svom. Ovo je jedan slučaj, ali radio sam puno takvih analiza i u svima je zaključak bio isti. Meni je to više nego dovoljno da budem 100% siguran u ovo što govorim.

Ovo nisam računao, ali ja ovdje govorim samo o SEO-u i exact match domeni pa nije niti bitno. Ali što se tiče pretrage za oglasnik zna se koliko prosječno od ukupnog broja posjete dobiva 1. pozicija, koliko 2. itd. Na temelju toga možeš prilično točno doći do računice koliko Njuškalo gubi svaki dan zato što nije prvi za keyword oglasnik.
Sad zanemari da je Njuškalo brend. Mogao je i Oglasnik.hr uložiti jednak novac u marketing kao što je Njuškalo uložio i onda bi bili isti, s tim da bi Oglasnik.hr bio još u prednosti zbog prve pozicije kod keyworda oglasnik. Ok, Hrvatska je malo tržište i keyword oglasnik vjerojatno nema neku bolesnu pretragu, ali ajde zamisli isti primjer za Insurance i da imaš dvije firme od kojih jedna ima Insurance.com, a druga CoolBrand.com i obje ulažu ogroman novac u jačanje brenda. Insurance.com bi usput još rasturao samo zato što je prvi za keyword insurance koji je sigurno jako popularan na Googleu. Onda još psihološki faktor posjetioca kada vidi domenu s imenom u slovo identično njegovoj pretrazi itd., neda mi se…

A ne :wink: Napisao sam da sve ovisi o tome što on treba :wink: Nekada može mirne duše uzeti domenu za par dolara koja nije niti keyword, a kamoli EMD.

EMD može biti i 2, 3 ili 8 riječi :slight_smile:

Naravno, ja ne znam što on točno namjerava napravit i možda može proći i sa registracijom domene za sitniš. Ja bih uvijek težio EMD domeni. Čak i da trebam više keyworda, ako su srodni, tu je Google semantics koji također mnogi zanemaruju i u tom slučaju će također EMD biti od koristi i za hrpu srodnih pretraga.

Točno.

Točno.

Eh, a gore si lijepo napisao da trebamo kolegu ispravno savjetovati i da je najbitnije da ne radi greške koje će morati kasnije ispravljati, i onda napišeš ovo :slight_smile:

Kako ćeš raditi optimizaciju ako ne znaš domenu? Možeš, ali onda ti domena stvarno nije bitna, a gore sam napisao zašto je itekako bitna. S druge strane, ako nisi optimizirao vodeći računa i o domeni koju imaš onda ti optimizacija nije idealna.
Ne možeš napraviti prvi kat kuće bez da napraviš temelje.

Moj savjet je da se odluči za domenu prije nego što krene dalje, barem ako radi neki stvarno ozbiljan projekat. Za nešto bezveze može uzeti i bezveze domenu i odraditi sve bezveze, nikakve štete.

@mitok reći ću ti samo da ime ne bi trebalo biti prvo zato jer tokom razrade ostalih stavki često dođe do promjene i uvidi se da je ime moglo biti drugačije.

Ja mislim da ste svi malo odlutali. Radis stranicu, ovisno koja je bransa probaj si smisliti ime koje bi posjetitelj najlakse pamtio, ime da bude prpoznatljivo i lagano, s time da je povezano sto vise na sadrzaj. Sadrzaj je ono sto je najbitnije, kvaliteta kodova, brzina, seo, zastita… Iz iskustva klijent je imao odlicnu domenu i los sadrzaj i stalno se buni zasto sam tolko los na googleu, al neda si dokazati… Drugi je imao bezveze domenu i za kratko vrijeme dosao na prvu stranicu… Mislim da covjeka samo bunite sa tolikom kolicinom podataka… Javi se u inbox, mozemo sjest na pivicu pa prodiskutirati :grin:

1 Like

Izvagao sam i odlučio uzeti domenu engleski naziv hr domena. Isto tako mislim da mi wordpress neće pružiti sve što trebam, pa mislim da ću trebati custom cms. Možda bi worrdpress i bio dobar za početak, ali bi mi kasnije sigurno stvarao glavobolje.

Koliko sam shvatio čitajući puno tema na ovom forumu ima tu svega i svašta je bitno. Ono što mi sada stvara glavobolje je koga odabrati da mi radi web stranicu i dizajn iste.

Sad se bavim definiranjem svih funkcionalnosti i crtanjem kako bi to trebalo izgledati.

PITANJE: postoji li neki program ili aplikacija u kojoj bi mogao jednostavno crtati izgled web stranice kako sam zamislio. Razlog zašto bi to htio je da mogu lakše objasniti dizajnerima i programerima što želim.

Dosta često se koristi za izradu wireframeova.

Što to točno imaš kao feature da nije moguće napraviti u WP ili nekom drugom CMSu?

1 Like

Zasto bi wordpress kasnije mogao raditi glavobolje? Sa dobrom serverom i optimizacijom… Pa net.hr ti je na wordpressu! A recimo na WP-u moze se cuda raditi - naravno ima ogranicenja, ali se mogu i kompleksne stvari odraditi!

1 Like