Sto mislite o ovome Hetzner serveru?

Imam veliki sajt u wordpress-u a on trosi sve i cpu, ram…

Ovo je nesto novo: https://www.hetzner.de/hr/hosting/produkte_rootserver/px61nvme

nvme disk i ram 64 gb promet 1 gb/s

Pravi je server E3 nije pc

Jel ti zapravo imas ogromnu posjetu? velik broj online korisnika?

Da, navecer bude i 700 online a wordpress rastura server, zato sam mislio da uzmem taj server ali ne znam taj novi disk da to ne “crkne” i inace jeli dobar server

ja to guram na vpsu od 4 gb rama, 4 vCores … šta si ti zagušio ne znam

Jel koristis CDN, cache plugine itd?
nema razloga da uzimas server sa 64 gb ram-a za takvu stranicu, ako nesta nije u redu mogli bi doc do problema i sa takvim serverom.

Trenutno kroistim ovaj server kod Contabo

Stalno je prisutno preko 1200 ljudi a navece bude 2000 i preko nekad
S tim da load stranica ne sjebe već ostane u normali

1 Like

ja hocu da server bude opterecen max 30% zato mi treba takav server, bitno je jeli on dobar?

Prvo saznaj gdje ti je bottleneck, odnosno zasto ti je server pod tolikim loadom.

Vrlo vjerojatno ces se moci switchati na slabiji server ili ostati na istom jer ce ti biti dovoljna implementacija nekog caching mehanizma, a load nece prelaziti ni 5%.

Moje brzinsko pitanje bi bilo kesiras li sta - skupe pozive bazi, front cache, ili barem sadrzaj za koji znas da se ne mijenja cesto…?

Za sajt koristim cloudflare i wp super cache. Sada imam kod hetzner-a ovaj server: https://www.hetzner.de/hr/hosting/produkte_rootserver/ex41ssd i zadovoljan sam ali mnogi kazu da je to za kucnu upotrebu to jest nije pravi server i zato bih zelio da predjem na taj gore navedeni i zbog opterecenja, jer kad objavim neku udarnu vijest tada je najgore he he .

Prije neki dan su nesto radili u hetzner i bio server off oko 5 minuta i u poruci pise da zadnjih 8 mjeseci nije bio off, puno sam zadovoljan sa uslugom kod njih.

Koliko je dobro i ovo instalirati na server: https://cpnginx.com/ kazu da smanji opterecenje za 50%

da li je managed? vidim da košta 26,99€ što je mnogo manje nego što ja sad trenutno plaćam, ja plaćam kod genesisa 100km mjesecno managed vps ali najviše do 800 ljudi može primiti ali i to teško održava…

Pa na ovom hetzner serveru bi mogli hostati sve stranice koje imamo u ovom topicu ako se dobro podesi.

Drugim riejcima ovo tvoje se moze na 2Gb rama i 2 CPU hostat.

Odnosno kao sto je entko napisao, badava i Ram i CPU ako je nesto totalno krivo podeseno, to ce se vuci svugdje…

@dadaas znam ali ja volim da mi je server max 30% opterecen

Tu treba racunat i cpanel koji dosta trosi resurse.

Sto mislis koliko je dobro/korisno imati na server i ovo https://cpnginx.com/ 5$ mjesecno nije puno ako je istina da smanjuje opterecenje.

Samo jos ovo jeli taj server ok: https://www.hetzner.de/hr/hosting/produkte_rootserver/px61nvme

Da, slazem se dok instaliras sve te panele i ostale gluposti onda ti i treba jaci server.

Googlaj milions hits on nginx server, e tako nesto ja sam sebi podesio.

Mozes da instaliras samo nginx, to jest da se ne kupuje licenca kod tih indijaca?

Mnoge “strucnjake” koje sam pitao kazu da je bolje uzeti tu licencu jer je komplikovano instalirati nginx, kao zato i ne dolazi sa cpanel licencom.

Kad se uzme ova licenca kod indijaca dodje nekim gomilu stvari sto mi se ne svidja.

Dogovori lepo posao sa @dadaas neka ti to sve podesi i objasni neke stvari, naravno i održava. Svakako da ti niko neće garantovati da neće doći do opterećenja servera, kako kažeš hoćeš maksimalno da bude 30%, osim ako u nekom trenutku ne odlučiš da kombinuješ zasebno Cloudflare, onda Mysql (1 server) i Cache server (redis, varnish i slično), onda naravno ide i zaseban backup servera (to može biti i gDrive biznis nalog 10$ mesečno) + da ti to sve neko podesi i optimizuje. Onda možeš biti miran što se tiče podataka, funkcionisanja servera itd…

Da li se tebi nešto sviđa ili ne npr. kod nekog softvera to nije kao da kupuješ stolicu u nekoj određenoj boji,pa da uklapaš u prostoriju gde će se ona nalaziti, nego koliko je ona funkcionalna, udobna i slično, a kod servera je najbitnije da osim web servera, osim baze podataka, osim keš servera i ostalih servisa sve bude dobro optimizovano, utegnuto i sređeno, naravno na to dodaš i skriptu koja pokreće sajt (ako je WP onda i on ide pod optimizaciju), eto to je ukratko, pa neka ti sad neko predložio najbolje rešenje.

Kako to rešenje izgleda pa evo možeš pogledati na primer ovde http://uptime.servermom.org/ ovo je samo jedan od primera, a ima ih jako mnogo… :smiley:

Mozda su ram na putu da “opale” jer sad cpu je ok ali ram opterecenje se stalno povecava i nema puno veze sa posjetom, jer navecer ili ujutro sve je isto. Svakih 7-8 dana moram restart server jer bi opterecenje preslo 90% i ponovo sve radi ali se stalno ram opterecenje povecava.

provjeri mysql log da nije neka tabela u bazi falična … meni je wordfence tabela pravila identičan probem … dropaj tu tabelu i repairaj bazu … stalno je pokretala neke upite i duplirala ih … na kraju padne mysql server

Ja sam neko vrijeme instalirao i podesavao servere za bagatelu cisto onako da vidim kako se drugi serveri osim digitaloceana ponasaju. Uvijek sam isao korisnicima na ruku, da bude sto jeftinije i sto povoljnije to sto radim, naravno nakraju je u nekim situacijama doslo i do neugodnosti.

Vec duze vrijeme to ne radim, prebacio sam se u druge vode, ali kao sto kazes, setupiranje i podesavanje svega je najbolja solucija, jer ovako serveri se podese po defaultu…

Kako tebi radi taj server i koliko dugo koristiš? Kakav je uptime, jer ako pročitam review (nisam siguran da li su plaćeni :smiley: ) ali ono je blagi užas koliko ih napljuvaše…

Hahaha, ja u ovom topicu nisam, ak se dobro sjecam. Vec sam toliko imun na contabo da kad procitam tu rijec niti ju ne vidim.

No postavlja se pitanje, a i znade se cemu sluze takvi upitni serveri. A pitanje je koliko dugo zelim hostat svoje stranice. Evo ja imam stranice, osobnu, koju zapustam svako malo, a trebao bi poceti raditi biznis oko nje, pa imam jos tu masu drugih stranica, plus neke vanjske od drugih ljudi na mom serveru, mozda ti ljudi nezele hostat svoje stranice forever, odnosno toliko dugo koliko oni zele, ali ja zelim hostat svoje stranice onoliko dugo koliko ja zelim, a ne onoliko dugo koliko contabo zeli.

Znam, mnogi imaju kod contaba po godinu, dvije bez problema, neki i duze, a neki i krace.

Zato uvijek kazem ako imate nesto ozbiljno pa dajte se uozbiljite. Ako ne, contabo je super rjesenje, a ima i boljih rjesenja od njega, server4you i ostali hosteri sa brojkom 4 u sebi.