Što napraviti kad ti ukradu sadržaj?

Pozdrav svima …

imam problem za koji molim savjet kako da ga riješim …naime na stranicama mpharm.hr pronašao sam svoj pokradeni sadržaj i sad neznam kako lopovima stati na rep

dokazi:
na stranici http://www.mpharm.hr/mphweb/index.php?option=com_content&task=view&id=6&Itemid=2
se nalazi sadržaj sa moje stranice http://www.seoski-turizam.net/trenutak/izrada-web-stranica.htm

a isto se ponavlja na cijelom njihovom webu…čak i Trenutak pišu velikom slovom ?!?

osobno bih to naravno riješio …:vatr: no krenuo sam drugim putem:djizus:

pokušao sam telefonom dobiti MPHARM.hr na telefon - bez uspjeha
pokušao sam telefonom dobiti njihovu hosting kompaniju studio4web.com - bez uspjeha

izgleda mi da osim sjedanja u auto i puta ka jednima i drugim nemam nekog izbora …

najjače mi je od svega kaj se hosterija hvali 0-24 sata podrškom a ne javlja se na telefon :slight_smile:

stoga me zanimaju vaši odgovori / prijedlozi na

a) što mi je za činiti ?
b) što bi Vi učinili ?
c) jel ima netko da hosta kod te 0-24 super truper kompanije ?
d) što mogu legalno učiniti (znate ono odvjetnik, finte) i imate li koga u tom slučaju za preporučiti ?

Da li na tvoj strani postoji negdje podatak u stilu:
"Svi tekstovi i slike su vlasnistvo
http://www.tvoja-strana.tld
. Svako neovlasteno kopiranje ili… Bit ce sudski ili blala"
Bez toga bojim se ne mozes nista, ili mozes sudski probati DOKAZAT da je to stvarno TVOJE, ne znaci da ako stoji na tvojoj strani stvarno i je tvoje. I pitanje je i vrijednosati toga( da sudskim sporom nebi bilo vuk pojeo magare…) A i poznavajuci nase sudstvo otici ce prije u zastaru nego se sta rijesi.
Velim teskoooo jedino probaj doci nekako u kontakt sa njima
poz

Ali, kakve veze ima hosting tvrtka? Jesu li oni vlasnici stranica?
Jer, ako nisu, ne smiju ni prdnuti bez rješanja nadležnih tijela RH…

Jednostavno, skupi sve dokaze, kompletiraj dokumentaciju o cijeloj šteti koju si pretrpio, angažiraj odvjetnika na postotak i digni tužbu. Ako imaš nešto love, možda i ubrzaš stvar.

Naravno, prije upuštanja u dogotrajna ročišta podnesi zahtjev za privremenom mjerom gdje će onda sud izdati nalog hosting tvrtki da privremeno stopira stranice.

@tom - na stranici istina ne piše ali meni je nekako logično da se može dokazati da je upravo moje autorsko djelo…jer npr. na jumbo plakatima po gradu isto nema te oznake a ja opet ne mogu uzeti sadržaj tog oglasa (slika, slogan, bilo kaj) staviti na svoj jumbo plakat i tvrditi da imam na to pravo jer nije bilo copy oznake…no opet pravo nije isto što i pravda …osjetio sam to i na svojoj koži više puta

@šljaker - sa hostingom ima veze…jer ako tvrtka iznese brojeve telefona i stavku 0-24 logično mi je druge korisnike upozoriti da to u mom slučaju nije tako …naime zovem već par sati, posalo sam i mail na abuse …bez odgovora…

autorstvo se može jednostavno dokazati, tražim odvjetnika…u ovom slučaju novac nije u pitanju…molim preporučite mi odvjetnika koji ima iskustva sa sličnim stvarima…

mislim ono cjeli sadržaj pokrasti i da ja sad tu mogu baš ništa …nadam se samo da ovo neće biti “još jedna priča iz Hrvatske…” uh

evo kaj piše na njihovim stranicama
http://studio4web.com/onama.php

"Brza podrška
Pružamo tehničku podršku putem e-maila, 7 dana tjedno, 24 sata dnevno. U bilo koje vrijeme kada imate pitanje, možete nam poslati e-mail i odgovor ćete imati uglavnom za manje od sat vremena. Naše računovodstvo i prodajni odjel rade normalno uredovno vrijeme no češto odgovaraju unutar sat vremena. Kada god vidimo neku otvorenu problem karticu jednostavno se ne možemo okrenuti i otići !"

:zub::zub::zub:

[quote=“sinisaa”]@tom - na stranici istina ne piše ali meni je nekako logično da se može dokazati da je upravo moje autorsko djelo…jer npr. na jumbo plakatima po gradu isto nema te oznake a ja opet ne mogu uzeti sadržaj tog oglasa (slika, slogan, bilo kaj) staviti na svoj jumbo plakat i tvrditi da imam na to pravo jer nije bilo copy oznake…no opet pravo nije isto što i pravda …osjetio sam to i na svojoj koži više puta
[/quote]
ako ne pise onda ti je prica"ako nije zabranjeno, dozvoljeno je"
Na jumbo plakatima vjerojatno u nekom uglu fontaom 8 pise da ne smijes uzeti ili ima znak copyrigta. Naravno niko ti ne moze nista ako im uzmes rijec jer rjec ne mogu zastititi, ali kao im maznes cijelu recenicu(slogan) moguce da imas problema ako je zasticena.
Jer pazi ako nije zasticeno sve se svodi na tvoju rijec protiv njegove i ko ima vecu batinu(citaj advokata)
U stvari mozes uzeti i sve sa plakata STA NIJE ZASTICENO…
Poz

@tom: odsutnost kao ni prisutnost copyright znaka ne znači da je nešto zaštićeno. C je samo američka oznaka koja označava da je nešto zaštićeno US zakonom o autorskim pravima.[quote=""]

The Berne Convention, on the other hand, provided for copyright protection for a single term based on the life of the author, and did not require registration or the inclusion of a copyright notice for copyright to exist.[/quote]Imamo dosta tema u kojima se raspravlja o ovome…

@sinisa: hosting je dužan provjeriti tvoje navode i postupiti u skladu sa svojim TOS-om, što najčešće znači uklanjanje ilegalno pribavljenog sadržaja - mada bi se ja radije pouzdao u šljakerov prijedlog :wink:

U potpunosti netočne stvari govorite.

Sve što ti napišeš je tvoje autorsko djelo i kao takvo je zašticeno i osim ako na njega ne nakacis neku licensu kao što je CC, nitko ga ne smije kopirati bez dozvole.

Ti opce ne moras niti ima kakve zakonske regulative da trebaš postavljati na sajt natpis kojim zadržavaš svoja autorska prava jer ukoliko natpisa nikakvog nema, tvoja autorska prava su zadržana.

Nadalje, prouci dobro ToS te hosting tvrtke jer oni vjerojatno imaju u uvijetima korištenja navedene ilegalne aktivnosti koje mogu dovesti do zatvaranja accounta klijentu. Ako je nedozvoljeno kopiranje tuđek sadržaja s weba navedeno među takvim aktivnostima, uopce neces morati ici na sud vec ces morati uspjeti kontaktirati ih.

Tom971, molim te nemoj odgovarat ljudima ako nisi siguran ili barem napiši da nisi siguran u to što pišeš.

jer se odnosi to npr samo na domene koje su reg i na servirima u USA?
Hvala
@w00t
pisem iz vlastitog iskustva i dobro znam sta pisem, jedino ovo za copyrigt nisam znao
I daj mi molim te navedi barem jednu sudsku presudu u korist nekoga ko nije nesto zabranio, a kad je neko ucinio to nezabranjeno da je bio osudjen…
Svako moze reci nisam znao, sorry
Nisu bada va izmislili one gluposti sa zvjezdicama, namjerno da te navedu na grijeh a onda vele a bilo je sitno napisano…
Ja ti mogu do besvjesti pisati o tome. Reci cu ti samo jedan primjer, u njemackoj su na web stranicama pisali da svako ko posalje mail sigurno 100000 maraka, i naravno ljudi su slali ko ludi, a oni kao fol nije bas svakom nego svakom ko posalje mail i uplati mjesecno neku lovu. I svi popusili ali jedna ztena je isla na sud i dobila tu lovu. To je bilo prije paar godina. Zato danas ako nesto oces zastititi moras napisati da je zasticeno, ako ne napises nemas uopce sanse, ai to sta si napisao je isto na sudu okrenuti u svuju korist. Sve je to suiva zona, pogotovo autorska prava u HR
Sorry za offtopic

Mislio sam da možeš se povuć na Creative Commons jer mi je ostalo negdje u glavi da je svaki sadržaj automatski zaštićen CC-om ali ne mogu pronaći link.

Ja bih poslao e-mail hosting firmi. Pročitat će kad-tad, a telefon jednostavno ne čuješ (il ne želiš dić slušalicu :)). Ja bih to prepustio hosting firmi da riješi kako god zna i umije prije nego što podnesem tužbu (naravno, napomeni da planiraš). Sumnjam da je u interesu hosting firme držati takve stranice.

Nisam imao identičnih situacija, već sam ganjao nekog lika koji je bezuspješno mi blog pokušao srušit jer sam napisao post o SQL injectionima, ali slanjem maila hosting firmama stvar je bila riješena u cca. 24 sata.

@mam ako hosting kompanija iole ozbiljnija trebala bi postupiti kako kažeš…i nadam se da hoće …no što ako neće ?

ponavljam ako netko imam kakvog odvjetnika za preporučiti …tu sam …može i na PM …

dodatno kako je ta hosting kompanija zapravo samo resler jedne američke kompanije…jel imam kakve šanse da se obratim njihovoj abuse službi ?

što Carnet kaže u ovakvim slučajevima ? (vjerojatno da neće poduzimati ništa do sudske odluke…a to bi moglo potrajati)

Nisam baš previše upućen, ali CARnet se aktivira u “raspravu” jedino ako je pokrenut arbitražni postupak od strane neke stranke koja zahtjeva pravo na vršnu .hr domenu

Krađe sadržaja, prema mojim saznanjima, nije posao CARneta.

ma potpuno ti je svejedno u kojoj zemlji…jer svuda na ono što ti napišeš imaš autorska i sva druga prava ako nije drukčije propisano(u ovom slučaju ako na tvojoj stranici ne stoji da se može kopirati sadržaj što naravno ne stoji)…evo ovo sam čuo od jednog od najvećih stručnjaka po tom pitanju u hr tako da sam siguran da je to tako jer mi je to trebalo.

[quote=“nitko”]

Krađe sadržaja, prema mojim saznanjima, nije posao CARneta.[/quote]
100% tocno
niti bilo kojeg provajdera ili pruzatelja vrsnih domena. Jedino u sadrzaju sta oni brinu, da sadrzaj na njihovim hostanim domenama odgovara njihovim pravilima
Poz

jel ima netko neke druge podatke (ili ih možda osobno poznaje) na koje bi mogao kontaktirati gospodu:

Žarko Maltar (odgovorna osoba za domenu mpharm.hr tvrtke M-pharm d.o.o. )
Miron Jajtić (kontakt osoba za domenu mpharm.hr ujedno i registrant domene studio4web.com)

???

pm :wink:

stupio sam u kontakt sa:

  • odgovornom osobom iz studio4web.com-a
  • posalo sam mail odgovornima iz tvrtke mpharm.hr
  • kontaktirao sam odvjetnika po preporuci jednog člana ovog foruma (thxara maan)

postam nove informacije …kada ih dobijem

Uf, krivi forum, mislio sam da sam na pravu, ovdje svi sve znaju…

zahvaljujući ljubaznosti gospodina Mirona iz studio4web.com stranica je privremeno suspendirana…na čemu mu se i ovim putem zahvaljujem, također se zahvaljujem i svima koji su slali PMove i sudjelovali u raspravi…

no naravno ova stvar ni iz daleka nije gotova…ali mi se čini da smo uspjeli dobiti prvu rundu…i da nisam po prirodi skeptik mahao bih repom sada …ali ostavljam to za neki drugi put

a kad stvar završi predlažem da odradimo rundu :zhuja: na starom mjestu…prva je runda naravno na moj račun

Da sam ja na mjestu tog Mpharma, sad bih tužio Studio4web i tražio masnu odštetu jer su mi napravili poslovnu štetu, a bez iti kakvog naloga službene institucije.
Kad bi došla tvoja tužba, i to bih uključio u tu moju tužbu.

Svaka čast, Siniša, izgleda da si ih dobro isprepadao kad su išli saminicijativno kršiti zakon… :slight_smile:

Da si se nama obratio sa zahtjevom da stopiramo vlastitog (!) korisnika, lijepo bi mi cijeli slučaj prijavili policiji, a ako tu nema posla za njih (gonjenje po službenoj dužnosti), ljubazno bi vas uputili da bilo kakve razmirice rješavate mimo nas ili bi vam poslali račun za konzultantske sate. :smiley:

Inače, ovdje sam pročitao da netko spominje nekakav famozni TOS. Shvatite, to su najobičnije riječi bez iti kakvoh pravnog učinka jer je hrvatsko zakonodavstvo ono koje vas štiti (npr. Zakon o potrošačima). Tek ako je “TOS” u granicama hrvatskih zakona, tek se tada gleda na eventualne nadopune.

Sljakeru, kad kupuješ hosting, potpisuješ ugovor a TOS je najcesce dio tog ugovora i u ugovoru obicno jasno piše da hosting tvtka ima pravo ukinuti vaš korisnicki racun bez ikakve obavijesti u slucaju da se prekrše određeni uvjeti iz ugovora.