Što ponuditi klijentu koji je kupio moju domenu?

da, i ja sam , ali autor se zapitao da li moze jos da prosiri ponudu

Ali covek ima prodavnicu u kojoj je srecan, on tu benzinsku stanicu ne zeli da menja ne zeli ,da izlazi iz nje , nije trazio kako da prosiri uslugu neke svoje vestine , nego kako dodatno da zaradi kada neko udje u tu njegovu prodavnicu

Upravo to je tražio…što novo da ponudi.

Uglavnom, dao sam savjet iz svoje perspektive…savjet ko savjet mu naštetit neće sigurno, a nek sam radi što smatra da je za njega najpametnije.

njemu nije bitno sta, on bi sve, da sto vise uzme i da zaradi dodatno, perspektiva da radi jednu stvar i da nudi sirom neta je odlicna, ali on ima svoj biznis , ne zeli da se edukuje niti da izabere jednu stvar koju ce nuditi jer vec ima to .

1 Like

Sorkač, ali sada si ušao u kontradiktornost svojim tvrdnjama:

Ne može se nuditi sve a da ne proširuješ svoje vještine. :slight_smile:

Ja upravo apeliram da je glupo da prodaje i kišobrane i tenisice i jakne…velim, neka odredi što će raditi i udara po tome i traži svoje ciljano tržište.

A ne da neki random kupci budu njemu odredba što će raditi i da se pokušava prilagoditi njihovim potrebama. Koje uz to nisu jednake kod svih njih…

Zato sam u startu rekao da po meni kreće od krivog mindeseta, neka prvo to ispravi i:
a. radit će što voli
b. imat će kupaca koliko god treba

moze sa outsorsom, to smo pisali gore

Nikada se ništa ne radi iz nule…svaki proizvod koji se nudi se outsourca veći ili manji dio “proizvodnje” toga. Tako da je outsoruce u svakom slučaju neizbježan. (U većoj ili manjom mjeri)

No ti ako nudiš svašta (logično, sa uključenim outsorcom) …ti opet nailaziš na raznorazne problematike…i opet dolazimo do toga da si uspješniji i efikasniji ako si napravio bolji fokus. Ne mora biti fokus samo na jednu baš stvar…ali valja početi od jedne pa ga širiti dalje.

U onom mom primjeru bavljenjem tenisicama, kišobranima i jaknama. Naravno da nisam mislio da će on plesti i tenisice i kišobrane i jakne…naravno da će proizvodnju istoga outsorsacti, tj. jednostavno nabaviti i preprodati te artikle svojim kupcima.

No to ga ne izvlači odgovornosti onih što će htjeti servis kišobrana, oni što će zvati da pitaju za nove žnjirance za tenisice i nove uloške…i ono što će se žaliti da se jakna prebrzo raspala… (U IT industriji takvih problematika ima hvala Bogu da ti pamet stane…postaviti dobar helpdesk i samo odgovarati klijentima je već zahtjevno, a kamoli dalje od nužnog održavanja osnovnih stvari…itd.)

A da bi on bio dobar preprodavač npr. samo jakni, on mora znati malo više o njima nego samo da njihovu proizvodnju outsourca…tako da bavljanje iz “vedra neba” sa svime i svačime, opet dolazi do neefikasnosti… i generalno ide ka raspadu sistema.

Velim, može se baviti sa svime i svačime…ali treba savladavati jednu po jednu stvar i tek tada širiti svoj spektar dalje. Krenuti od jednom sa svime, neće ništa zadovoljavajuće usavršit, automatizirat…itd…nego će konstatno krpati kraj sa krajem da bi to na iša ličilo.

Niti mi se čini da je on pitao da bi radio “sve” …on je pitao koju specifičnu stvar bi mogao prodati svojim kupcima. A moj odgovor je njemu da prvo potraži kupce koji trebaju specifičnu stvar…i da krene iz te polazišne točke. Da se ne zavarava da ima nešto prevrijedno u rukama…

Njegovo pitanje je na kraju krajeva sasvim na mjestu, ali ako tema ne pokaže da nj. kupci trebaju neku specifičnu stvar…onda neka ide i prvo neka pronađe neko specifično tržište i dalje nastavi sve po planu kako je i zamislio…samo s drugim ljudima/kupcima.

evo ti moj primer, ja pravim botove za klijente, cesto me pitaju za web sajt ili da li znam ovo ono, nesto slicno kao autor , da li ja treba da izucim neku dodatnu stvar ili da ponudim resenje a posle da outsorsujem ? Upravo to radim i osecaj je slican kao kod autora, ako vec traze od mene dodatnu uslugu sto ne bi zaradio, ne zelim da ucim dizajn ne zeim da ucim logo, ali prihvatim , outsorsujem i dodatno uzmem, ali ne zelim da ucim logo niti da nudim po netu to jer me ne zanima.

Covek ima benzinsku pumpu svoju, da li on treba da postane strucnjak za jelkice i da to nudi samo i prodaje ? On zeli da ponudi dodatne artikle na pultu kada njemu dodje kupac , ako su jelkice ono sto svi traze to je ok, ali svakako moze imati vise ponuda, i da ne bude poseban strucnjak za bilo koju .

Nigdje ne osporavam da se ne može i tako raditi…ali ukazujem na različitu efikasnost tog pristupa i kada se radi fokusirano nešto što se može dilati na veliko…

Da li ti misliš da imaš baš jako veliku efikasnost tim pristupom?

Već to što radiš botove za klijente, već mislim da griješiš u pristupu. Mislim, zvuči kao da radiš customizirano botove prema narudžbi…pa ako sam u pravu:

  • ti da bi zaradio masne pare, moraš ili nabijati užasno veliku cijenu (Što čak i ako napumpaš cijenu, opet si limitiran svojim vremenom i dosežeš neki plafon maksimalne zarade)

  • da bi premostio taj plafon, mora bi upošljavati druge ljude da rade isti što i ti…i tu imaš onda hrpetinu posla oko organizacije toga svog ljudstva, jer da je programirati lako, programirao bi svatko. A znamo da nije tako.

Znači, i ti da poslušaš moj gornji savjet razmišljao bi koja skupina ljudi treba bot iskjučivo jedne namjene. Onda bi pravio samo taj bot i konstanto ga usavršavao i dopirao samo do onih kupaca koji trebaju upravo taj bot. Time bi napravio jedan bot (i to savršen), pa bi ga prodao ako treba i milijon puta za neku siću i imao bi profit od nekoliko milijona.

Ovako ako radiš custom botove, moraš za svaku prodaju raditi nešto novo… i da prodaš taj jedan bot za nekoliko tisuća dolara, nećeš opet imati profit od nekoliko milijona…a svaki puta praviš iznova i iznova…a vremena nemaš beskonačno.

I ti umjesto da tražiš taj pravi bot koji ćeš praviti, ti rupu u profitu krpaš tako da osim što praviš xx različitih botova…još pored toga rasipaš svoje vrijeme da praviš / nudiš/ outsoursaš i neke druge usluge pored tih botova… jer ti se to čini easy money.

A nikako to nije lakši money, od pronalaska svog tržišta i nuđenje svog rješenja kojeg onda usavršavaš i masovno distribuiraš. Tada će biti isplativo i plaćati ljudstvo koje će štrikati samo to tvoje jedno rješenje, jer neće to ljudstvo morati učiti 1000 različitih stvari…nego ćeš imati jasne procedure unutar svog poslovanja, koje ćeš lakše prenositi na nove članove tvoje organizacije.

A onda kada si zadovoljan sa jednim botom i prodajom koju imaš, onda uzimaš taj kapital i ideš na sljedeći bot …ili neko drugo rješenje koje ima potrebu tržišta.

A sto cemo sa odrzavanjem, fiskalizacijom, prilagodbom racuna i da bude po zakonu?

Bozoou, slazem se, idealno je prodavati jedan proizvod ili uslugu, razvijati ga, freelance je recimo nuznost ali i prakticnost, mozes uzeti brzo kesh , prilagoditi se klijentovim potrebama, Sve sto si napisao potpisujem, ali ocigledno autor nema dovoljnu zaradu sa domenima koje je njegov primarni cilj . I vlasnik benzinske pumpe bi mogao skalirati posao, otvarati nove pumpe ali ta dodatna zarada moze da mu popuni budzet , odnosno mozemo ici po pumpama i pricati sta tu prodajete zvake i jelkice zar nije lakse samo prodavati benzin na vece ili prosiriti pumpu…

Vrh svega ikada je imati jedan proizvod i zaradjivati od njega, razvijati ga, ili jednu uslugu, to je isto kao kada bi otisao na Upwork i slao poruke svim freelancerima, sto ti sada tu radis, sto ne smislis neki proizvod , jednostavno za to su potrebne dodatne vestine, ulaganja , ambicija itd…

Prodaješ domene. Točka.

Kakva dodatna usluga? Zaboravi. Ako im treba web, preporuči nekoga za koga možeš garantirati da je korektan. Ne baviš se realizacijom (svojih) ideja na tuđim domenama nego prodajom domena.
Uzmi proviziju od preporuke i dalje prodaj domene.

BTW, osoba koja kupi domenu i onda tebe pita šta će s njom je … recimo neozbiljna.
Domene se kupuju ako imaš nekakvu viziju ili barem okvirni plan što ćeš s njom.

Nuznost je i jesti i piti vodu, to ne znaci da se u zivotu trebamo limitirati da nam to bude plafon onoga sto cemo raditi. To su osnove koje radimo da bi mogli ići dalje.

I to ne vidim kao razlog da rjesenja za “restorane” nebi išao nuditi isključivo vlasnicima restorana, pronalazio ih na mnoge kreativne načine … nego da čeka koji je od njegovih kupaca vlasnik restorana.

Velim, ako bi njegovi kupci zaista bili specifični po nečemu…super, neka ih hvata onda po tome. Ali ako nisu specifični … radije neka trazi gdje postoji specifično tržište…a ne gubi vrijeme sa svojima…

Pa trgovina je odličan biznis … i ide uz ruku sa benzinskom. Tako da zašto nebi to bilo spojeno.
Ne vidim kakve veze ima taj spoj sa spojem:
“Prodavati domene i rješenje za restorane istim kupcima”

Ja sam se uhvatio tih restorana kao primjera nečega što nije specifično za njegove kupce. Velim, ako ima nešto što je specificno za nj. kupce, onda bi sve štimalo…

I rješenja za restorane su odličan biznis…ali treba drugdje tražiti svoje tržište onda.

Btw. trgovina uz benzinsku će poslovati i kad netko ne kupuje benzin… on da bi imao takvu uslugu uz domene, to je onda “web development” ponuda svega i svačega… skupa sa raznim gotovim rjesenjima.
Već je spomenuto kao opcija… no kao što u trgovinu na benzinskoj može ući svatko, tako bi i on morao znati da mu je web development onda praktički core biznis koji nudi svakome.

I sve je to ok, web development može uspješno raditi i bez svojih kupaca… no to je zahtjevan zalogaj u svakom pogledu. Isto tako je i nagrada poštena ako će se uspješno baviti time.
No to nije nešto čime se možeš baviti tek tako sporedno…sve i ako 100% outsourcaš posao. Jer tada su outsourceri tvoji radnici na koje ćeš puuuuno znoja ostaviti da im ukažeš koje sve bugove su ostavili u sustavu… i da opcenito handlaš middle mana između zahtjeva klijenata i outsourcce firmi.
Mislim da je po tom pitanju malo lakš se derati na svoje radnike nego na outsourcere…koji će lako okrenut leđa kad zagusti.

Generalno sve firme koje rade web development…prije ili kasnije im uđe u glavu da će bolje zaraditi ako prestanu raditi drugima rješenja, nego naprave neko svoje vlastito rješenje …svoj proizvod…koji će masovno distribuirati.

Team developera koji to ne shvati… po meni gubi.

Tako je … mogu i “smetlarima” srati sto nisu imali znanja i ambicije za više.

No smetlar je već vjerovatno izgrađena osoba i više ne može drugačije … dok pokretač teme tek odabire svoj put i što ga nebi savjetovao najbolje što znam.

Usto, pokretač teme izgleda želi razviti svoj biznis.
Nemojmo nikako brkati freelancere sa nekim tko razvija svoj biznis. Upravo čitam knjigu o poduzentištvu i glavna greška koju mnogi rade, na koju se osvrće knjiga, je taj što koriste vlastite vještine da bi radili u svom poduzeću.
Tako bravari pokreći bravarije… a programeri programerske tvrtke…i onda rade unutra ko jedini zaposlenik.

Greška je u tome ako stvaraš poduzeće, onda tvoja uloga mora biti onoga koji oblikuje DNK tog poduzeća… a ne onoga koji će raditi u poduzeću.
Tako su freelanceri koji stvaraju “vlastiti biznis” radeći kodiranje…primjer izuzetno krivog pristupa u koracima.

Kad sam krenuo čitati knjigu, bio sam taj…radio sam tocno tu gresku… opisan sam bio savršeno. Kao i mnogi drugi što jednako griješe.

Onda sam se odmaknuo… i počeo tamo gdje mogu biti taj koji stvara DNK poduzeća. Tek treba da narastem da bi mogao voditi programersku firmu kao direktor (a ne biti radnik u svojoj firmi) … što je puno zahtjevnije napraviti programersko poduzeće, nego raditi u istom.

Ako pokretač teme pita kojim bi se biznisom bavio, onda je web_development zahtjevan zalogaj da krece od tuda i da to bude kako spada. A freelanceri su većinom primjer pogreske u koracima … jer bi to inače bili timovi, a ne pojedinci koji štrikaju od jutra do sutra i udaraju u plafon limitirani realnim ograničenjem svog vremena.

Ima tamo sigurno i timova, tek onaj tko vodi te timove…on pravi biznis. Drugi su radnici koji ne znaju kako da prave biznis…znaju “samo” štrikati code.

U jednu ruku gore i od smetlara, po težini posla koji se radi. :slight_smile:

P.S. uspješan DNK poduzeća je ono koje mu omogućava da se širi i raste bez puno vezanja tebe kao onoga tko je osmislio taj DNK. Instrukcija o rastu poduzeća mora biti u tome DNKu. …po kojem se ono onda može i klonirati i rasti.

1 Like

P.S. bez uvrede programerima, i sam sam jedan od njih i obozavam taj posao. I svaki posao je častan posao, bio neko programer ili smetlar.

Savet dajes nekada ne po knjigama nego customizano , od prvog posta se slazem sa tobom u vecini, po autorovim nekim recenicama mi deluje da je umesto polja C bolje prvo da dodje do B, da oseti sve, da se iskristalise, mada mi deluje da nema tu ambiciju jer on vec ima svoj biznis , on bi hteo jednostavno dodatno da zaradi, bez mnogo cimanja .

1 Like

Bok,
Da li se možda baviš i preprodajom domena?
Imam www.hotel.hr na kojoj je od 1998. katalog HR hotela i ostale turističke ponude. Prije par godina započeo sam s redizajnom sajta ali zbog velikih obaveza na drugim projektima jednostavno nemam vremena to završit. Za domenu već imam par ponuda do 25.000 kuna ali je nebih dao ispod 5.000 Eur. Dakle, sve iznad te cifre je tvoje. Mogu je prodat preko firme ili privat.

A možemo porazgovarat i o prodaji www.iznad18.com koja neprestano “radi” od 1997…

Slažem se uglavnom sa svime šta si napisao u svojim postovima i otvorio si mi malo vidike u vezi nekih stvari, hvala ti na tome. Ja zapravo već imam biznis kojim se želim baviti i koji želim skalirati s vremenom i usavršavati ga kao što si ti već dosta puta spomenuo.

Sve domene zapravo prodajem aktivnom prodajom, tako da kontaktiram kupca za kojeg smatram da bi mu moja domena uz onu njegovu mogla biti od koristi. Tako da izrada weba nije opcija, jer su to sve kupci koji imaju izrađenu web stranicu.

Upravo tako, ja ne planiram učiti neke nove vještine nego sam to zamislio na način da onog trenutka kad spojim mog klijenta s onim tko će odraditi taj posao završim što se tiče toga i uzmem neki profit nakon odrađenog posla. Znači dalje on kontaktira samo s njim ne sa mnom.

1 Like