Što prvo?

Možda postoji ovakav thread, ali ja se najdublje ispričavam moderima (nek mi brišu)…nadam se da neću dobiti nešto tipa :0dipretr:

Dakle, budući da sam novi (potnecijal) za web dizajn…čitajući po netu sam našo neke zagovornike da prvo valja ovladati HTML-om, dakle pisanju u njemu, a neki zagovaraju odmah prelazak na neki od programa, editora (nadam se da sam se dobro izrazio), npr. dreamweaver ili slično…

Moje pitanje je “Od čega krenuti? Ostaviti prvo neko vrijeme na HTML i pisanje njime ili odmah krenuti u neki program?”

Molim vas da mi odgovorite i bez opakih kritika i No0bizacije…xD

Pozz!:srce:

Preporučujem da prvo svladaš HTML, potom kreneš na CSS i završiš sa Javascriptom.

Kasnije bi bilo dobro naučiti Flash i Actionscript 3.0…

Kako god okrenuo, čak ni kao dizajner nećeš moći izbjeći rad sa “kodom”.

Mislim da meni nije jasno pojame “koder” i “dizajner”…dakle, koder radi kod pisan u notepadu recimo, a pisanjem koda isto mogu napraviti stranicu, zar ne?! samo manje komplexnu nego rađen u čem???pišem u HTML-u i mogu napraviti stranicu?!

ahhhhh, jesam low

Preporučam ti da otvoriš stranice poput ove:
http://www.web-upotrebljivost.com/savjeti/web-dizajn/uvod-u-html.php

Istovremeno otvori notepad, marljivo piši sve što god vidiš, stalno spremaj i testiraj u browseru. Gledaj, proučavaj tagove, koji što znači, pa ih sam kombiniraj itd…

Mislim da je to jedini način da kreneš u izradu web stranica. Kad to dobro svladaš, onda idi malo dalje - traži tutoriale o HTML-u, a poveži i CSS uz to. Vjeruj, za to će ti trebati dosta vremena. Zapravo ovisi o tome koliko duboko želiš kopati, ali i za sam uvod ti je to više nego dovoljno.

Ja sam krenuo s netscape kompozerom, to ti je bio primitivan HTML editor u kojem sam malo vizuelno malo preko koda dodavao, slagao tablice, sličice i tekst.
Prvi web sam napravio s jednom velikom slikom u background-u s tablicom u koju sam stavio slike s jedne i tekst s druge strane cik cak.
hoću ti reći da možda nije loše krenuti s nekim jednostavnim editorom koji ti pomaže ubacivati kod u stranicu. Koderi su ti uglavnom nadobudni programeri weba koji rade u skriptnim jezicima i uglavnom se drže novonastalih pravila ko pijan plota a s dizajnom nisu u najboljim odnosima i sve što odstupa od nekih zagasitih boja i nijansi kod njih je ružno. Uglavnom kod kodera prolaze bijele, sivoplave i sivkaste nijanse na sajtu. Flash ih izluđuje jer nemam pojma zašto - čast izuzecima. Dizajneri bi po pravilu trebali imati funkciju da naprave cjelokupnu sliku sajta npr u photo shopu ili gimp-u (odnosno izgled) i sve ostale vizualne doživljaje dok bi koderi to trebali implementirati u web. Da se nadopunim koderi baš ne preferiraju gotove sisteme CMS-ove jer bože pa to možeš napraviti i sam (doduše nisu svi takvi čast izuzecima). Sebe strpavam u reciklere koji nemaju baš puno vremena za kod ali ponekad volim nešto vizelno odraditi blaaa skreno sam s teme.
Dodao bih samo redosljed učenja koji sam na kraju i ja morao proći html, css, ubaci pokoju javascript-u za početak i zakupi jeftin web prostor cca 100kn godišnje te počni raditi s CMS-ovima i učenjem PHP-a i mySQL-a te naprednije java script.
Naravno između ostalog razvaljuj flash ako želiš preko web-a zarađivati i usput kuckaj action script koji je dosta sličan java script-u.
Zaboravih reći to zadnje ti nije microsoft i uglavnom je vezano za linux a radi i na win platformama hoću reći kupi linux server.

Moj dizajner ne pise nikakav kod. :cool:

aha…hvala vam na odgovorima…

@avetma, vezano za tvoj link, fora je ovo:
http://www.w3schools.com/html/default.asp

lagano, s vremenom…evo sada dolazi ljeto, pa ćemo malo ozbiljnije…koliko vidim, html je “programiranje”…i samo rokaj “forumule” tagove i piši…i like it!

@mikibm…shvaćam poantu, iako si “skrenuo” :P… Dakle, prvo osnova HTML-a i relativno CSS pa onda nešto tipa Dreamweaver ili mogu paralelno raditi?! kada dovoljno svladam pisanje u Notepadu?!

ma čoveče kad budeš vidio šta je html, bit će ti smješno, mada neka stara pravila više ne važe. HTML je ono što drži sve web tehnologije na okupu- osnova, koja se vrlo malo promjenila od svojih začetaka, samo je dodavano i mjenjana su pravila.
Prvo sam se naviko da sve slažem u tablice a sad ti je to zastarjelo koriste se div-ovi.
Ali nema toga puno u html-u. Otiđeš na
http://www.w3schools.com/html/default.asp
pa na
http://www.w3schools.com/css/
.
izvinjavam se što ponavljam nisam pročitao prošli post

Dreamweawer u početku izgleda dosta zastrašujuće, mada je jedan od naj alata i najkorištenijih.
Za taj alat definitivno ti treba neki manji tutorijal da uđeš u štos, kao i za Flash, moj omiljeni alat.
kad uđeš u štos definitivno skini wamp server s kojim moš radit na svom kompu kao na serveru, sa php-om i drugim bitnim stvarčicama (wordpress, joomla id)

ok…nema problema…nasmijat ću se zato što je lagano?!Mislim, da ne ispadne sada…ako je osnova svemu, mora biti lagano…zavisi o truda…:bow:
Mnogi po forumima, drugim stranicama govore da ga se nama što 4 dana učiti…ako i toliko…evo ja sam možda u sat vremena usvojio 15ak tagova…i već pišem sranja da mogu sprdati frendove…xD…

HTML ćeš definitivno naučiti osnovu kad budeš nešto konkretno odradio tipa par stranica s slikama linkovima, pa da ti linkovi izgledaju normalno (nestandardno), pa ubaciš slike pa neštimaju pa ih uglavljuješ u tablice odnosno sad u div-ove pa ubaciš trčeći tekst (Marquee) pa vidiš da to malo ko koristi pa u marquee ubaciš sliku pa izbaciš itd.
Onda vidiš što je po pravilima a što ne u HTML-u koji preglednici kako što prikazuju, ili neprikazuju ili zajeb… itd.

ugl…samo uporan i ustarajan??moglo bi to uspjeti…nadam se…kada budem siguran da sam ovladao…krećem u izradu neku…kratkoročnu, samo isprobati…pa da vidimo kako i što…

Blago njemu!

Nego, tko je code chimp zadužen za pretvaranje tog dizajna u HTML? :wink:

Ja, ko drugo. :smiley:

Ipak treba poznavati jako dobro HTML i CSS da se to slozi da izgleda slicno u svim browserima. Jos ako dodas JavaScript u izradu sta se tice klijentske strane, mislim da tu dizajner/graficar nema sta raditi.

Očito je da si zbunjen cijelom situacijom i to je normalno, čovjek koji i pokaže interes ovakvim stvarima jako se lako izgubi u moru mogućnosti.

Ali mislim da nitko nije baš konkretno rekao o čemu je riječ ovdje. Program Dreamweaver je samo jedan od tisuća programa dostupnih za izradu web stranica.

Ali što je Dreamweaver?
Nazovimo taj program hibridom WYSIWYG editora (What You See Is What You Get), dakle aplikacije koja ti omogućuje da razvijaš web stranicu tako što ti automatski prikazuje kako će to izgledati, a ti ne moraš znati HTML da bi mogao (doslovce) nacrtati svoju web stranicu. Dakle ti pomakneš izbornik tako da ga jednostavno potegneš, tzv. drag ‘n’ drop (mi bi rekli povuci i ispusti - da, to je prijevod, znam :S), a program sam u pozadini kroji sav HTML kôd koji je potreban.

Ali ipak, Dreamweaver je hibrid jer ti omogućuje da ipak i sam skočiš u onaj klasični, kôd editor, i sam pišeš HTML kôd. Dakle imaš opciju, ili ćeš crtati, ili ćeš sam pisati HTML kôd (markup), a možeš i oboje.

Je li to dobro i kako je Dreamweaver postao tako popularan?
Kao što sam i prije rekao, Dreamweaver je samo jedna u nizu aplikacija koje omogućuju izradu web stranica na taj, nazovimo to vizualan način. Svoju slavu postigao je u ranijim danima Interneta, otprilike negdje oko dot.com booma kad su ljudi odlučili početi izrađivati web stranice za razne firme, obrte, pa čak i osobne stranice, a nisu baš previše shvaćali “sav taj HTML”. Dreamweaver je bio odlična alatka da se posao obavi brzo i lijepo bez previše shvaćanja što se događa u pozadini (pod pozadinu mislim taj code view od kojeg bi se ljudi naježili). Taj code view je u biti prikazivao HTML kôd koji se generirao u pozadini. Danas i dalje početnici koriste takve aplikacije (također i neki profesionalci, npr. Alen Grakalić (CSS globe)) i to je u biti sve stvar toga kako tebi koji program odgovara.

Gotovo svi koji su se odlučili baviti webom malo ozbiljnije, znaju HTML napamet. Doista nije težak, a i prošle su one početne godine kad su ljudi to zaobilazili u širokom lûku. Recimo Alen Grakalić kad sam ga već uzeo za primjer, radi web stranice pomoću Dreamweavera ali također u code viewu.

Uglavnom, da pojasnim što u cijeloj priči želim reći je: nauči HTML

Gdje i kako? Na papir?
Da bi pisao HTML kôd dovoljan ti je Notepad, ali ja bi ti preporučio ipak nešto malo ozbiljnije što je i namjenjeno za takve stvari (npr. Notepad++ ili Notepad2 za Windowse, Textmate ili Espresso za Mac). Ti programi su ipak malo bolje prilagođeni tom zadatku pa ti recimo vizualno bojaju kôd (syntax highlight) zbog veće preglednosti.

Što se tiče samog učenjea HTMLa, da te odmah ohrabrim HTML nije programski jezik. On je jedna nazovimo to podvrsta XMLa koja ima određene elemenete koji se smiju koristiti, i ti u biti pišeš markup (ne bih znao hrv. prijevod). Dakle, sastoji se od elemenata (tagova, eng. tags) od kojih su neki nazovimo to “opisani” (eng. container tag), a neki prazni (eng. empty tag), tj. opisani sadrže neki sadržaj unutar sebe (najčešće tekst) dok prazni ne sadrže. Također, svaki element (tag) ima svoje atribute (eng. attribute) i oni sadrže određene vrijednosti.

Dakle da ne duljim jer već vidim da sam puno previše zakomplicirao stvari, HTML sam po sebi nije kompliciran za naučiti i trebao bi ga naučiti. A onda kasnije, želiš li ti koristiti Dreamweaver ili Notepad ili pak Notepad++ - sve je stvar tvog osobnog odabira.

Nadam se da sam ti uspio barem djelomično odgovoriti na tvoje pitanje i razjasniti cijelu situaciju :slight_smile:

Nakon opsežnog objašnjanja, razlučio sam neke stvari…hvala vam svima, definitvno vidim da je prvo, pod muss naučiti html…što i nije TOLLIKOOO teško, jer još iz osnosvne s informatike vučem korijene…Hvala vam svima što se potrudili objasniti mi…
Dakle, mene sada samo zanima, ako je moguće raditi cijlu stranicu u HTML-u, čemu onda CSS ili neke skritpirane stvari tipa, php, jave ili pak ASP, ASP.NET…što ta čuda rade?!

ako već ima tema na majstorima, molim vas linkajte, jer ju ja nisam vidio…jbga…ako ste mi voljni još ovo razlučiti ili mi samo dajte linkove da sam naučim (tako je najbolje)…:smiley:

Pozdrav, i još jednom hvala :smije:

To ‘skriptanje’ ti dođe samo po sebi, jednostavo ukaže se potreba. CSS za jednu stranicu ti i nije neophodan ali kad počneš raditi cijeli web, s hrpom stranica onda jednostavno stil prikaza - (izgled linkova, okvira slika, naslova, paragrafa, font teksta, boju teksta, položaj margine i dr.) strpaš u jedan css file i jednostavno ga pozivaš u sve druge stranice, znači nema ponavljanja mukotrpnog sređivanja a ujedno si odvojio sadržaj od stila prikaza.
Drugo da bi ti stranica imala padajući meni ili jednu običnu anketu tu ti treba skriptanje. S jedne strane Java script je skriptanje koje se odvija na tvom kompu u pretraživaču a s druge strane (server) php, mysql, cgi script, asp i blaa druge se odvijaju na serveru, odnosno kad pošalješ neki upit preko tvog pretraživača te podatke obrađuje server s php-om i dr. čudima.
Čemu mysql, pa programeri su se dosjetili i pored odvajanja stilova css i sadržaja u html, da odvoje cjelokupni web na: podatke -tekstove u bazu(mysql ili neku drugu) a cjelokupni prikaz u php sa css-om.
E j… tolko od mene, nisam koder al razumijem osnovu, bar se nadam…

:S…trebam ja prvo naučiti teoriju, čini mi se…puno mi je jasnije sada!!!znači java script je skirptiranje na clientu,a php ili neko treće je skriptiranje na serveru?!
A koje su mogućnosi u HTML-u?Znači, što dobivam ako samo napišem kod tj. napravim cijeu web stranicu u HTML-u?? To me sada stalno buni…čitao sam da se jedino skriptiranjem dobivaju mogućnosti kao što su log in usera, vote za nešto, unos osobnih podataka, etc. to je moguće samo skriptiranjem?! to ne mogu postići u HTMLu ili mogu??

@ivan.skugor, slažem se dizajner treba znati samo photoshop ili fireworks ili…, a programer će to sam onda iskodirati :slight_smile:
@mikibm ne djeluješ mi ko netko ko zna puno o html-u, ali ipak želiš pomoći
@iwan w3c schools su zakon za početnike, na tvojem mjestu izbjegavao bi dreamweaver u širokom luku, i uzeo neki editor s intellinsensom… npr codelobster (makar je on prvenstveno za php ima dobar intellinsense pa onda naravno da ej odličan i za čisti html) a još je k tome i besplatan…

ps HTML bez css-a mi danas zvuči smješno :slight_smile:

pravi web designer treba znati sloziti dobar design i ubaciti taj design u web stranicu. Ne slazem se sa pojedinim komentarima da web designer treba znati samo design a kao potvrda tome je da ako sad upises bilo koji tecaj, seminar ili skolu za web design ucit ces kako napraviti design i kako ga ubaciti u stranicu.

Copyright © 2020 WM Forum - AboutContact - Sponsored by: Mydataknox & Webmaster.Ninja