Svaki pocetak je tezak

Pozdrav svima,
Relativno sam novi na forumu do sada sam pratio i “češljao” teme o online zaradi tako da sam odlucio da postavim par pitanja.Molim ljude koji se bave online poslom da odgovore iskreno bez pretjerivanja.
Samo da naglasim da se i sam bavim online prodajom ali je to na sitno neke stvarcice sa ebaya koje preprodajem na olx-u,ali imam problem oko dostave jer kao fizicko lice ne mogu naruciti vece kolicine.Jos da dodam da sam spreman uloziti i odredjenu sumu novca u sve to (da ne bude da ocekujem dobiti pare bez ulaganja).
1.Da li se isplati Youtube kanal (posjedujem YT kanal koji ima 1.3 preplatnika kanal je vezan za lov sav sadrzaj na njemu je moj,ali imam problem sa adsensom cekam vec gotovo 2 mjeseca da mi stigne PIN koji su mi poslali na postu).
2.Pokretanje web sajta …Koliko je okvirno ulaganje u sve to…(sajt bi uredjivao sam)…
3.Online prodaja pravljenje web shopa (Ali mi tu problem pravi nabavka vece kolicine robe…Postoji li neki nacin da ja kao fizicko lice narucujem ili da nadjem nekoga s kim bi saradjivao u samoj prodaji)…
3.Vodjenje Fb stranice koliko se tu da zaraditi…Da li se isplati kupiti vec razradjenu stranicu ili poceti sve od nule…
Znam da sam malo previse lajicki postavio ova sva pitanja,ali oprostite…Svaka pomoc,savjet je dobrodosao…

Ne mogu ti dati odgovor na cijelo pitanje jer nemam YT kanal (koliko znam isplati se)… Pišem radi PIN-a, on ti treba stići u roku od 2-3 tjedna, tako da vidi s njima da ti ga opet pošalju, očito je nekakav problem…

Godišnji trošak website-a, ako ćeš raditi sam ti je ca. $50-$150 (za prvu godinu uglavnom bude dobar popust), ovisi koji ćeš web hosting odabrati… Domena je nekih $14 godišnje. Neke premium teme su uglavnom do $100 godišnje… Ali može se odlično napraviti i sa besplatnim temamama (govorim o wordpressu)

Za ostala dva se ne razumijem, osim što znam da Facebook dosta smanjuje “domet” na stranicama, osim ako misliš plaćati oglase preko facebooka.

kod nas sajt sto se same prodaje tice i ne sluzi prodaji nego na fb bude cijena-inbox i adresa pa palcanje pouzecem…

Dobre sanse (a uvecavaju se svake godine) jeste da te navata neka inspekcija pa da se naplacas kazni… msm da je u Osijeku neka zena morala platiti oko 70k kuna zato sto je tako prodavala polovnu robu online?

Organskog dometa nece biti skoro pa uopste tako da na to zaboravis… platis reklame na fb i to je to, samo napravis da stranica izgleda profesionalno

@SheitaN
→ Da li preferiras da se bavis digital biznisom - znaci influencer tipa ili da se bavis dropshipping / prodajom robe ?

  1. Šta misliš pod isplati ?
  2. Ulaganje je minimalno $10 godišnje i da koristiš neki gotov template, ali se opet vraćamo na pitanje šta želiš da radiš ? Vidi gore ?
  3. Mozes koristiti shopify, woocommerce etc. Postoje nacini da radis kao fizicko lice - ali to ti je trajno siva zona, bolje bi bilo da radis kao affiliate
  4. Zavisi od toga šta želiš - organiski rast i kreiranje FB stranice se sada mjeri u godinama osim ako neces raditi paid advertising

Nisu ti pitanja previše laička, već moraš da ideš metodom - sužavanja izbora. Ako želiš da se baviš online biznisom, kojim biznisom da kojim ne, onda koje tehnike znaš, koje možeš da naučiš a koje u malo komplikovanije itd

Da razumijem potpuno…Prije svega suziti izbor evo recimo neka to bude dropshipping jer u neku ruku imam koliko toliko iskustva u tome…Nije mi problem napraviti web shop…Isto tako i Fb page…Najveci problem je nabavka robe…Mislim da kod nas nekako polako dolazi vrijeme online prodaje pogotovo u ovo doba korone…Imam dosta slobodnog vremena tako da bi mogao ubaciti i neki web sajt na koji bi mogao uloziti dosta truda…Razmisljao sam o kupovini FB page i udarati advertising…

Advertising mozes poceti i bez kupovine FB page.Napravis od nule FB page i platis kampanju.
Na sajtu postavis klipove od youtuba oko teme i pises tekstove o lovu kao i robu koju ces prodavati, to sve postavis na sajtu.
Na youtube reklamiras sajt.I onda napravis taj krug da svugde sve reklamiras.
Na youtube pokrenes adsense,na sajtu pokrenes adsense i ostale koji placaju,plus zarada od prodaje robe.
Ako fb page naraste pokrenes zaradu i na fb.
Od svega pomalo zarada i samo moze da raste u buducnosti ako dobro radis.

1 Like

To je zanimljiv zacarani krug koji bi mogao funkcionisati jako dobro…Sada me zanima evo recimo da napravim websajt…
Da li ja njega mogu odmah povezati na adsense…I na koji nacin tu funkcionise placanje na osnovu same posjete sajtu ili?

Mozes ga povezati ali neces samo tako dobiti odobrenje. Potreban je određen broj kvalitetnih i originalnih tekstova da bi ti adsense bio odobren. Adsense radi na nacin da kad netko klikne na reklamu ti zaradjujes.

Dobio sam obavestenje za tvoje pitanje na ovoj temi oko adsense i sajta i sve sto je clan foruma drmrgood koji je dugo godina koliko vidim po komentarima u poslu sa adsense napisao, tako jeste.Jedino mogu da dodam detalje da bi trebalo oko 40 postova sa originalnim tekstom, obavezno imati na sajtu stranicu pravila privatnosti,kontakt,obavestenje o kolacicima, srediti dobro sajt da izgleda normalno, pa onda aplicirati za google adsense.

Edit: Posle 10k poseta na mesecnom nivou, mozes aplicirati i za ezoic a pre adsense na sajtu mozes pokrenuti adsense zaradu na youtube ako ispunjavas sve uslove kao i 1000sub i 4000h.

Za ezoic ti ne treba više 10k posjetitelja, promijenili su to… Sad se to zove Access Now, i možeš i sa manje…

1 Like

Hanting niša je veoma plaćena kod nas, a to sam zaključio u temi @Jeronimo034 koji ima fishing yt kanal. Tako da ti se isplati to snimati, još ako je zbog gušta, neče ti biti problem :slight_smile:

10 USD samo domena, dok je host free godinu dana kod create.com. ali ti ne bih preproučio pokretati dok ne napraviš neku zajednicu od 15-20k ljudi kojima možeš u svojim videima savjetovati da kupe kod tebe određeni proizvod na tvom sajtu. Izradu sajta nema potrebe da plaćaš tu su forumaši koji će ti pomoći i navoditi te kako da napraviš kvalitetan sajt. Naravno i stotine videa na youtube-u…

Siguran sam da bih te “objeručke” prihvatio svaki trgovac “lovačke opreme” koji nema shop na internetu. Dao bih ti popust 10-15% i ti digneš cijenu na webu 5-10% i tjt.

Ja bih prije otvorio grupu nego stranicu.

Jeste, ali je jako limtirano trziste iako obuhvatis ceo balkan. Neki ocekivani broj pregleda je 15-25k dnevno i to ako snimas non stop. A sa cenom od 0.3-1$ na 1k pregleda, ne mozes da pokrijes samo rashode.
Snimanje hobija kod nas je cist entuzijazam, i jakooo tesko moze od toga da se zivi i da se pravi plata.
Cisto da kazem da se covek ne zaleti, pa ulozi previse.
E sad ima fora raznih, dodavanje titlova, prevoda diskripcije, titlova itd te neki stvari mogu da se prevazidju okviri naseg Balkana, ali je put jako dugacak, ali naravno ne i neostvariv naravno.

Evo ti i primera gde svaki 3 dan izbacuju kako stoje sa pregledima a kanal su sa skoro najvise subova u nichi, oni i jos jedan.
https://socialblade.com/youtube/channel/UCARmnpWuBH3E5vKTaqqQVpA

Ne misli zivjeti samo od pregleda naravno, imaš tu webshop kada dobiješ ciljanu publiku. Zamisli sada ti imaš 20k ljudi koji prate ribolov, i imaš tu neku varalicu koju ćeš nahvaliti u videu čija je cijena 10€ tražiš od trgovine popust na količinu kupiš je za 8€, te na svom shopu prodaješ za 13€. 5€ zarada na komadu :slight_smile:
Od 20k neka njih 100 kupi tu varalicu, znači po videu si dobar 500e + zarada od pregleda i još će neko kupiti nešto dodatno na shopu :slight_smile:

Imam prijatelja koji štap za pecanje plati 500-1000€ tako slatko kao da je 1€ dao.

U Fishing i generalno Hunting niši ima prostora definitivno, vidim na fejsu imaju grupe 50-100k samo za BiH o lovu i ribolovu, samo treba to ozbiljno shvatiti i ozbiljno pristupiti jer nije rijec o djeci kojima mozes prosuti šuplju priču.

A porez, a racun? :slight_smile: Ne ide to tek tako lako. Bilo je, kupis 50 varalica sa aliexpresa i prodas ovde ocas posla, ali vise ne ide to tako jednostavno.
Procuje se sta radis, pa te ljudi napljuju, u ribolovu je velika sujeta. Samo se cekaju greske u koracima kako bi se neko popljuvao a jos ako je taj neko da kazemo javna licnost…Nema vadjenja.
Inace i ja sam jedan od tih kao tvoj prijatelj, pecam drzavno prvenstvo, svo slobodno vreme sam na vodi itd. Tako da znam nichu u prste. Hocu reci, nije da nema prostora, ali ne kao sto ti kazes tako lagano.

Evo ja lično radim to i imam račun i garanciju. Dobio sam 5% popusta na svaki artikal i digao sam cijenu za 5-10%. Roba uopšte nije kod mene nego kod prijatelja u radnji. Prodajem online, on šalje brzom poštom. Tako da je moguče sve dogovoriti sa pravim ljudima :slight_smile:

1 Like

Zasto napljuju,bude fals roba ili sta?

Puno novca moraš uložiti u reklamiranje dobrog, kvalitetnog, unikatnog sadržaja ili proizvoda koje misliš prodavati.

Web shop - Ako nemaš 200,300k $ keša u rezervi, nemoj ni počinjati. Da ti ne obrazlažem razloge, nije to baš samo instaliraj Wordpress.

Dropshiping - To isto imaš kod nas, većina firmi koje imaju veleprodaju to rade i nude od 10% do 30% sniženja, to je tvoja zarada, oni rade s robom, tvoje je da zaprimiš i proslijediš narudžbu. I za to ti treba dobra reklama, odnosno da uložiš novac u reklame, tako da si u minusu u startu, koliko, ne zna se, to bi ti vrijeme pokazalo.

Youtube - Uvijek bio i bit će dobar izvor zarade i reklame ujedno, ako znaš šta radiš, odnosno razumiješ se u teme koje obrađuješ, voliš to, baviš se tim itd itd. Jednim udarcem dvije muhe.

Svakako najveći problem u svemu je što preko noći, možda i 3000 noći, nećeš dobiti ništa. Za subscribere na youtube treba vremena, za reklamiranje sadržaja po društvenim stranicama treba dosta novca, koliko će biti odziva i kakvog će biti odziva to je upitno. Ovaj domaći dropshiping je najbolja opcija ako hoćeš dodatni prihod u kuću, a ako misliš ozbiljno da radiš na tome, fokusiraj se na youtube.

Pouzdano mogu reći da se može zaraditi oko 600$ mjesečno “domaćim” dropshipingom, jer sam i sam to radio neko vrijeme. Prodavao sam autodijelove (veliki/mali servis - to je uvijek dobro bilo) za firme koje se bave prodajom tih dijelova, s tim da sada niko od njih više ne daje garanciju na taj dio koji ti prodaš. Nisam imao neugodnih situacija/prodaja, ali nisam htio petljati s time više. Neko ko je “vidra”, na ovaj način bi mogao zaraditi sigurno i više, ja sam prodavao ljudima koje sam poznavao ili njihovim prijateljima.

300k $? :smiley: Pa koliko ce zaradjivati mjesecno sa ulozenih 300k?

Za razliku od dropshipinga za webshop moraš imati robu, prostor za robu, ljude koji ažuriraju-primaju-šalju robu, ljude koji rade na reklamama. Ako misliš da će to jedna osoba raditi varaš se. Radit’ će, ali od toga nema ništa.

Znači i šta ćeš prodavati. Poznajem momka koji je radio dugo u Afganistanu i koji je počeo naveliko raditi s robom u BiH kada se vratio, naruči 10.000 trimera jedne marke (a ima 4,5 marki ukupno), poslije 5. godina kako radi, nema web shop, reklamira se na društvenim mrežama, ima radnje po gradovima. Tek poslije 5g., je počeo praviti halu gdje će smjestiti robu.

U web shop ne vrijedi ulagati ako od toga nećeš imati veliku zaradu, jer ćeš uložiti previše, dok to sve isto možeš imati na društvenim mrežama - profilu ili nekoj stranici tipa olx.

I kolika je ocekivana zarada mjesecno sa 250k $ ulozenih u webshop?