System disk je pun, kako dalje

Jutros se upali i kaze 20.7GB free…jucer ga ugasio sa 4.8GB free … mozd je sam shvatio di je curilo xd

Jeste da sam upalio bitdefender da skenira… ali mislim da nekoliko paljenja/gasenja nakon tog scana sam bio i dalje na 5GB free space.

Sad cu pratit jel dalje ždere neosnovano … mada mislim da reinstalacija ne gine. Čudno je nešto i spor na momente…

P.S. kratko noob pitanje oko reinstalacije… kako to ide uopce xd.

  1. Skinem instalaciju za win?
  2. Na ebay kupim key
  3. Instalaciju pokrećem iz postojećeg sustava ili?
    Što ako želim postaviti novu instalaciju na novi veći disk… kako se pokreće ista ako uštekam novi disk koji neće imati OS na sebi? To moram ono nešto bootati sa USBa …ili mogu sa ove instalacije instalirati novu tako da zadam da ide na novi disk? Ako kontate što me muči. :slight_smile:

Imaš u windows 10 opcije fresh start ili restart this device. Možeš birati da li će ti ostati tvoji fajlovi ili da se sve obriše.

To ti je najbrže, instalira zadnju verziju Windowsa 10.

Ako hoćeš na usb samo skineš njihov program i izabereš da ti instalira usb.

Da li je kod tebe laptop ili pc?

Ako već imaš key trebao bi još uvijek raditi jer radiš reinstal ili mjenjaš samo ssd.

To je vejrovatno ako sa 10tke ideš opet na 10tku?

Kod mene je još win8.1, a vjerovatno ću morati preći na win10? (to je dodatni razlog što mi se ne radi reinstalacija)
A što sam petljao oko keya kada sam stavljao ovu osmicu, nebi više znao…tada nisam znao da se to lako nabavi na ebay-u.

Ovo je PC, a na laptopu mi je win10. Iskreno, bolje mi je iskustvo na osmici nego na desetci. Desetka svako malo tlači sa updejtovima…i to mi ide na k**. Osmica mi je radila stabilno nekih 6-7 godina…evo do ovoga sada. Ako preživimo ovo, ostat će ona još. :slight_smile:

Btw. …vjerovatno mogu i za osmicu nabaviti key, pa staviti svježu osmicu. Bum vidio…inače ima li neki bitan razlog zašto bi se trebalo preći na desetku?

Da to je opcija na win10, ne znam da li je ima 8.1.

Ako je pc onda bi trebalo da možeš imati dodatni ssd ili hdd.

Windows ostaviš na tom od 128gb, a sve ostalo prebaciš i koristiš drugi disk.

Jesi provjerio da li je sve okej sa tim ssd?

Ma nije na kraju problem u nestašici prostora … nego u misterioznom nestajanju. Ionako imam sve bitno (i veliko) na drugim diskovima.
Dobro je sada dok je misteriozno se stvorilo 27GB … vidit ću dalje kako će se ponašati po pitanju misterioznog nestajanja.

Kako to učiniti?
Palo mi je na pamet da je i on možda krivac.

crystaldiskinfo program skineš i pokreneš